Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Jak wynika z dokumentu, do ustawy Prawo łowieckie, ma zostać dodany nowy artykuł:

 

Art. 43b.1. Do wykonywania polowania dopuszcza się używanie urządzeń optycznych wyłącznie o krotności w przedziale od 1 do 18 montowanych na broni myśliwskiej,

Natomiast polowanie to (jeśli mnie pamięć nie myli) pozyskiwanie zwierzyny. My zwierzyny nie pozyskujemy więc nas ta ustawa nie dotyczy. Dziękuje, do widzenia.

Link to post
Share on other sites

Natomiast polowanie to (jeśli mnie pamięć nie myli) pozyskiwanie zwierzyny. My zwierzyny nie pozyskujemy więc nas ta ustawa nie dotyczy. Dziękuje, do widzenia.

 

To nie budzi wątpliwości. Bardziej mnie zastanawia:

 

2. Myśliwi mogą nabywać urządzenia optyczne, o których mowa w ust. 1, po okazaniu pozwolenia na posiadanie broni myśliwskiej lub innego dokumentu uprawniającego do jej posiadania.

 

Co oznacza, że osoba będąca myśliwym, nie mogłaby kupić optyki innej, niż wymieniona w pkt. 1., natomiast ograniczenie to nie dotyczyłoby innych obywateli, nie będących myśliwymi. To jest absurd.

Link to post
Share on other sites

Co ciekawe, przepis ten powoduje tylko tyle, że za każdym razem jak myśliwy będzie chciał kupić sobie lunetę będzie musiał zasuwać z pozwoleniem. Inna sprawa, że kupując wcale tak naprawdę nie musi się legitymować nim, bo powie, że kupuje do celów kolekcjonerskich, a pozwolenie podczas polowania i tak musi mieć, więc wtedy przy legitymowaniu może je ukazać. Ta ustawa jest totalnie bez sensu, bo jest nie do wyegzekwowania.

Link to post
Share on other sites

Witam

Przed chwilą przeczytałem artykuł http://pikio.pl/lune...eniem-na-bron/. Moim zdaniem jest to duże ograniczenie swobód obywatelskich i będzie miało (jeśli wejdzie w życie) duży wpływ na ASG, a nawet strzelectwo sportowe. Jeśli ktoś ma więcej informacji o tej ustawie proszę informację.

To tylko projekt, nie jest powiedziane, że to wchodzi w życie. Ty też możesz napisać projekt ustawy, która zakazuje replik ASG strzelających w automacie oraz nakazuje malowanie na pomarańczowo. Ale od napisania projektu do wprowadzenia w życie prowadzi długa droga.

Bardziej irytuje, że ludzie którzy są opłacani z moich czy twoich podatków marnują czas na takie buble prawne.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

To tylko projekt, nie jest powiedziane, że to wchodzi w życie. Ty też możesz napisać projekt ustawy, która zakazuje replik ASG strzelających w automacie oraz nakazuje malowanie na pomarańczowo. Ale od napisania projektu do wprowadzenia w życie prowadzi długa droga.

Lepiej dmuchać na zimne. Widocznie źle zrozumiałem (za dużo absurdów wkoło), że będzie można kupić lunete tylko do celów łowieckich. Z drugiej strony po jaką cholerę ustawy mają regulować zakres lunety u myśliwych?

Edited by Pan Pompeczka
Link to post
Share on other sites

Prawo łowieckie nie dotyczy asgejów, więc mnie to rybka.

 

Poza tym nigdzie poza wspomnianym artykułem i jednym tematem na broń.iweb.pl nie mogę nic znaleźć odnośnie mitycznego "DP-0230-72/4298/14/15/WB". Zastanowiło mnie to, ponieważ w ustawie ma być niby modyfikowany artykuł 43, który nie dotyczy sposobów prowadzenia polowań, ani broni i wyposażenia dopuszczonego podczas łowów. Tak więc dla mnie fake, jeden z wielu tego typu, w końcu idą wybory.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy ta osoba wie na, że państwo zarabia przy obrocie towarami, bez znaczenia czy to luneta czy łopatka itp...

 

Ciekawi też fakt, że przez internet zakupić mogę bez okazania pozwolenia poprzez allegro czy inne serwisy pośredniczące w wymianach między ludźmi.

 

Pomijając już wszystko inne, "nabywają" odnosi się do sytuacji w przyszłości więc jak mam lunetę i nie jestem myśliwym to w tym momencie łamie prawo? Już pomijając fakt, że mogę zrobić ją sam z zupełnie przypadkowo znalezionych 2 lunet.

Edited by B3Lf öÖö (LastSniper)
Link to post
Share on other sites

Pomijając już wszystko inne, "nabywają" odnosi się do sytuacji w przyszłości więc jak mam lunetę i nie jestem myśliwym to w tym momencie łamie prawo?

Nie. Prawo (zazwyczaj) nie działa wstecz - nabyłeś w przeszłości więc jesteś spoko. Gdyby było napisane "zakazuje się posiadania czegośtam" to nawet gdybyś rok temu kupił legalnie teraz miałbyś nielegalnie.

Link to post
Share on other sites

Lepiej dmuchać na zimne. Widocznie źle zrozumiałem (za dużo absurdów wkoło), że będzie można kupić lunete tylko do celów łowieckich. Z drugiej strony po jaką cholerę ustawy mają regulować zakres lunety u myśliwych?

 

Źle myślałeś :) Nie chodzi o to, że lunety będą nielegalne.

 

Absurd tego ustępu

2. Myśliwi mogą nabywać urządzenia optyczne, o których mowa w ust. 1, po okazaniu pozwolenia na posiadanie broni myśliwskiej lub innego dokumentu uprawniającego do jej posiadania.

polega na:

 

PRZYPADEK A:

Jesteś myśliwym. W sklepie kupisz lunetę po okazaniu pozwolenia na posiadanie broni myśliwskiej lub innego dokumentu uprawniającego do jej posiadania.

 

PRZYPADEK B:

Nie jesteś myśliwym. Nie masz nawet jakiegokolwiek pozwolenia na broń. Dajesz pieniążki sprzedawcy, a on daje ci lunetę. Możesz równie dobrze kupić lunetę na allegro, bo nie musisz jako nie-myśliwy pokazywać papierka.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Bez sensu. A jak jestem myśliwym i idę do sklepu ale nie informuję sprzedawcy, że jestem myśliwym, to co wtedy robi? Czy sprzedawca ponosi konsekwencje tak jak w przypadku sprzedaży alkoholu nieletniemu, którego nie wylegitymował?

Jakieś to głupie, bo jakbym był myśliwym, to bym poszedł kupić lunetę nie mówiąc, że jestem myśliwym - sprzedawca myślałby, że jestem zwykłym obywatelem; a jak poszedłbym i powiedział, że jestem myśliwym, a nie miał przy sobie dokumentu, to bym już tego nie mógł kupić? :icon_biggrin:

 

Ps. Wybaczcie powtórzenia, ale wiecie o co chodzi :D

Edited by Vaco
Link to post
Share on other sites

Najfajniejsze (powiedzmy, że najfajniejsze), że w przypadku A nie ma możliwości wylegitymowania. Bo jak? Jak pytają czy mam 18 lat to pokażę dowód osobisty, a jak spytają czy jestem myśliwym i powiem "nie" to co im mam pokazać? Nie ma papierka, który mówi "MarMac to nie myśliwy".

Link to post
Share on other sites

@ MarekMac

Najfajniejsze (powiedzmy, że najfajniejsze), że w przypadku A nie ma możliwości wylegitymowania. Bo jak? Jak pytają czy mam 18 lat to pokażę dowód osobisty, a jak spytają czy jestem myśliwym i powiem "nie" to co im mam pokazać? Nie ma papierka, który mówi "MarMac to nie myśliwy".

 

To obawiam się że po prostu nie dostaniesz lunety....

Bo wiesz.... potrafię wyobrazić sobie taką interpretację w myśl której TYLKO myśliwi mogą takową kupić :-)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za link, ale nie widzę tam nic o tych lunetach. Daty 04.02.2015 nie ma w zestawieniu. Może źle szukam? W projekcie dopisany art 43b mówi coś o psach, a nie o lunetach.

Rozwiń pkt. 7. Stały Komitet Rady Ministrów, tam znajdziesz plik pdf "Projekt ustawy o zmianie ustawy [...]" z 09.02.2015r. Tam jest najświeższa wersja poprawek.

Link to post
Share on other sites

Nie, po prostu urzędnik musi pokazać, że coś robi. Jak to może zrobić? Tworząc projekty ustaw, uchwał czy rozporządzeń. Urzędnik, który wymyślił przepis stara się, pracuje, a ten który nie wymyślił... Cóż, może warto go zmienić? Przecież nie widać efektów jego pracy.

Link to post
Share on other sites

Dopiero co czytałem komentarze na ten temat pod postem na FB. Dobrze widzieć, że forum jednak ma normalniejszych ludzi.

 

Jesli chodzi o ten projekt, to zastanawiam się jak on odróżnia lunety od chińskich zabawek. Większość ASGejów używa chińszczyzny, która nawet na wiatrówki się nie nadaje. Myśliwy, rzecz jasna, takiej nie weźmie, ale kto sprawdza czy to już jest luneta czy tuba z jakąś tam soczewką i krzyżem?

 

Moim zdaniem jest to zbyt nierealne, żeby miało jakiekolwiek szanse na przejście.

Link to post
Share on other sites
Jesli chodzi o ten projekt, to zastanawiam się jak on odróżnia lunety od chińskich zabawek.

Już dziś obowiązuje prawo, które zakazuje używania podczas polowań lasera. I nie jest ważne, czy to laser z kiosku, klejony do lufy izoldą, czy oryginalny AN-PEQ2. Jak taka ustawa wejdzie, to będzie to rozpatrywane podobnie, nieważne, czy lunetka z allegro za 20pln, czy Swarovski za miliony monet, jak mają inne krotności, niż ustawa pozwala, to nie wolno i już.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...