Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Jaka replika do strzelania "sportowego" - tj. do tarczy/puszek po coli, etc.


Recommended Posts

MP003 na 20m osiąga w zasadzie kraniec "celnego" zasięgu. To tania, prosta replika bez ambicji bycia niczym więcej. Snajperki z niej nie zrobisz. Choć w zasadzie trafienia na 30-40tym metrze też są to ani jej moc ani lufa do tego mocno nie usposabiają.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

MP003 na 20m osiąga w zasadzie kraniec "celnego" zasięgu. To tania, prosta replika bez ambicji bycia niczym więcej.

 

Rozumiem. W sumie, z tego co pamiętam, to Kałach te 10 lat temu kosztował ponad 300 zeta. ;) Aczkolwiek nie wiem, jak to się ma to obecnych modeli.

 

W każdym razie, ja więcej niż te 20 metrów od niej nie oczekuję. :) Zwykle pewnie będzie to nawet trochę mniej. Jak wspominałem w jednym z wcześniejszych postów, na dłuższą metę wolałbym jakąś fajną wiatrówkę. Sęk w tym, że nie mam warunków na takową. Moja malutka działka jest otoczona zewsząd sąsiednimi. Nie mam tam żadnego nasypu, czy czegokolwiek w ten deseń. Może śrutem wiatrówkowym ciężko kogoś zabić, ale zranić już jak najbardziej można. Nie chciałbym musieć jeździć gdzieś w środek lasu, żeby sobie postrzelać weekendowo. Stąd też moje parcie na replikę ASG. Nie wspominając już o tym, że "ko-użytkownikiem" jest mój 5,5 letni siostrzeniec - chociaż nie powiem - dzięki niemu rozbudziłem uśpioną przez 10 lat pasję. ;) Jak fundusze pozwolą, z czasem może będziemy poszerzać naszą kolekcję. ;)

Link to post
Share on other sites

Wiem o tym, bo przecież gadaliśmy, Piszę tylko żebyś się z 003 nie spodziewał celności i powtarzalności wiatrówki. Choć do zabawy z młodym na działce powinna wystarczyć o ile postawisz nie na tarcze a cele reaktywne.

Link to post
Share on other sites

Czajem. Dzięki raz jeszcze.

 

A tak z myślą o raczej dalekiej przyszłości, to co powiecie o w miarę tanich snajperkach, jak ta:

https://www.militaria.pl/well/karabin_snajperski_mb03d_wel-03-000116_g_p26693.xml?cat=837

 

Ale powiedzmy, że w grę wchodzą tak do 400 zeta. Czy lepiej w takiej sytuacji zainwestować już w elektryka? Przy czym przypominam, że takie rzeczy jak szybkostrzelność, czy samopowtarzalność nie są dla mnie szczególnie istotne. ;)

 

 

Wiem, że w przypadku snajperek do zastosowań w "walce" raczej nie poleca się nic out-of-the-box, co by nie kosztowało w tysiącach, natomiast niektóre tańsze tylko jako bazę do modernizacji. Ale może do moich zastosowań byłyby ok?

 

Jak napisałem, to raczej z myślą o dalszej przyszłości. Na razie będę chciał wyciągnąć jak najwięcej z MP003. ;) Po prostu jestem ciekaw Waszych opinii. :)

Link to post
Share on other sites

Pisałem o tym w poprzednim poście.

 

Primo

Energia miotanego przez wiatrówki śrutu jest wystarczająca, żeby (przynajmniej na niewielkich dystansach) przebić ludzką skórę. Przypuszczam, że nawet z bliska może być niewystarczająca, żeby dostać się do ważnych organów, a permanentna rana zbyt mała, żeby ktoś wykrwawił się na śmierć. Niemniej jednak będzie to rana. Oczywiście strzelając z ASG też upewniam się, czy na sąsiednich działkach nikogo nie ma - a przynajmniej w kierunku, w którym strzelam(y). Ale gdyby już się komuś oberwało, to poza bardzo pechową sytuacją trafienia w oko, to poza siniakiem ryzyko poważniejszych obrażeń jest nikłe. Mówiąc w skrócie - ryzyko poważniejszych obrażeń tak u osób zaangażowanych, jak i postronnych jest wyraźnie niższe.

 

Secundo

Zasadniczo zależy mi na dystansie, który stanowi już jakieś wyzwanie przy użyciu otwartych przyrządów celowniczych, ewentualnie optyki o niewielkich powiększeniach. To zgrubne założenie jest dodatkowo zredukowane przez faktycznie dostępną przestrzeń. Zaokrągliłem sobie to do około 20 metrów. I tak naprawdę, to nie potrzebuję więcej. To, na czym mi zależy, to raczej precyzja - powtarzalne skupienie. Po tych 20 metrach, to kulki mogą dla mnie spadać jak cegły. :icon_wink: Ale do tego dystansu miło by było, gdyby leciały tam, gdzie je posyłam (na ten moment pomijając wpływ wiatru, czy skill użytkownika - to cześć zabawy i wyzwania :icon_wink: ). Jeśli nie da się tego osiągnąć z ASG za jakieś rozsądne pieniądze, to priorytet bierze pierwsze kryterium - zadowolę się tym, co jest możliwe.

 

No i po trzecie - Już taka taniocha, jak MP003 waży swoje dla 5,5 letniego chłopca. Metalowo-drewniana wiatrówka waży jednakowoż jeszcze więcej.

 

Może jeszcze dorzucić koszt amunicji i inne drobiazgi, które sprawiają że "sprężynowe" ASG jest "przyjaźniejsze". :icon_wink:

 

EDIT: Ale rozumiem, jeśli temat was męczy. Nie będę drążył, jeśli jest to niemile widziane.

Edited by sherab86
Link to post
Share on other sites

A poszukaj sobie wiatrówek systemu PCA. Tam moc zależy od ilości pompnięć przy napełnianiu zbiorniczka. W moim Sharpie Innova 1210 zaczynasz od niewiele ponad półtora dzula. Fakt że Sharpy już raczej nie są dostępne, ale na przykład Crosmana 760 kupisz w cenie tej "snajperki" a celność będziesz miał zdecydowanie lepszą.

Link to post
Share on other sites

Niestety, w tej chwili budżet mi na to nie pozwala, ale poważnie rozważam zakup wiatrówki systemu PCA w bliższej bądź dalszej przyszłości.

 

Dzięki za radę raz jeszcze.

 

Natomiast spotkał mnie ogromny zawód ze strony MP003. Po dokładnie tygodniu użytkowania, pomimo starań, żeby zawsze wykonywać pełen ruch "pompką", zdaję się, że coś poszło w systemie spustowym. Pewien nie jestem - chciałem rozkręcić, ale wygląda na to, że w górnej części replika jest dodatkowo klejona (?). A że od razu pomyślałem, że mogą mi się doczepić przy próbie zwrotu, to zaniechałem. Potem dopiero zdałem sobie sprawę, że i tak już zdążyłem wyrzucić rachunek/fakturę, a o czymś takim, jak karta gwarancyjna, to w ogóle nie pamiętam, żeby coś takiego było dołączone (być może była gdzieś zalepiona na "zewnętrznym" opakowaniu paczki i ją przegapiłem). Tak więc 89 zeta w błoto. Szczęście, że tylko tyle... Jednak mimo wszystko to wpienia.

 

 

Na upartego, sprężynę da się wciąż napiąć, ale po wystrzeleniu spust po prostu lata luźno. no i nie każda próba napompowania się udaje. :/

Link to post
Share on other sites

Rozumiem. Cóż... jutro na spokojnie może znowu spróbuję ją rozkręcić, acz trochę się lękam, bo wydaje mi się, że wykręciłem wszystkie śrubki, ale obydwie połówki rozchodziły się tylko od spodu, od góry zaś nie bardzo chciały. Muszę poszukać jakiegoś tutorialu/przewodnika, jak rozłożyć to ustrojstwo ;)

 

Dzięki.

Link to post
Share on other sites

Dzięki. :)

 

Znalazłem to już nawet wcześniej sam, ale dzięki. :)

 

Okazało się, że to jednak pęknięty element sprzęgający tłok ze spustem (blokujący tłok w tylnym położeniu po przeładowaniu). Poszedł w w dwóch miejscach - w miejscu prawego "pierścienia" mocującego go na tym metalowym bolcu oraz z lewej strony - ramię tuż przy tylnym końcu. Skontaktowałem się ze sklepem (Militaria.pl) chcąc się wywiedzieć, jakie mam opcje, to jedynie zacytowali mi regulamin, właściwie nie odpowiadając mi na pytanie. :/ Na razie wstrzymuje się z odsyłką (fakturę znalazłem) - może jakiś lokalny rzemieślnik będzie w stanie skopiować ten element (a może nawet całą "grupę spustową") w metalu. :P Ale tym będę mógł się zająć dopiero po weekendzie.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

Oto powracam by znów męczyć Was moimi pytaniami! Buahaha! :icon_wink:

 

Gdyby ktoś był ciekaw, strzelbę w końcu odesłałem do sklepu i dostałem zwrot kaski.

 

Natomiast z przyczyn wielokrotnie w tym wątku powtarzanych, wciąż jestem zainteresowany stosunkowo precyzyjną "bronią" ASG (a w mniejszym stopniu wiatrówkami).

 

Tym razem jednak pomyślałem o "klamce". Tak, tak, wiem - to jeszcze gorzej, "czego ty, człowieku, oczekujesz?". :icon_razz:

 

No więc szału się nie spodziewam. W prawdzie byłoby miło, gdyby "bullet drop" był stosunkowo niewielki tak do 20-30 m. Ale bardziej raczej mi zależy na powtarzalności - tj. niech sobie ta kulka opada i z pół metra (mam nadzieję, że nie), ale niech "zawsze" trafia mniej więcej w to samo miejsce (przyjmując warunki "testowe" - "broń" unieruchomiona, stały dystans, brak wiatru, etc.).

 

Patrząc na to pod tym kątem, jakie "klamki" uznalibyście za godne polecenia? Powiedzmy, że w budżecie do 1000 zeta. Napęd dowolny. Żeby było jasne, przez "klamki" rozumiem to zarówno pistolety, jak i rewolwery. "Broń" nie będzie (raczej) służyła do żadnych strzelań ASG, a jedynie do strzelania rekreacyjnego, więc pojemność magazynka jest tu drugorzędną kwestią.

Edited by sherab86
Link to post
Share on other sites

Ty się nie martw "bullet drop". Tu masz system hopup, który do w dużej mierze niweluje a jak przesadzisz to kulka potrafi zarywać do góry. Ty się martw skupieniem. Masz niegwintowaną lufę i lekkie kulki. Na 15-20m to możesz strzelać do puszek po piwie i za celny strzał uznać taki, że kulka trafi w puszkę. Na 30m to już trzeba wybrać większy cel ale każdy podmuch wiatru będzie ci psuł wyniki.

Link to post
Share on other sites

Fajnie że wróciłeś do tematu, a budżet się coś zmienił?

Jakie chcesz uzyskać skupienie na tych 15-20m? Myślę że w kartkę A4 można spokojnie zawsze trafiać, chyba każdą klamką.

 

Pooglądaj sobie filmiki z AIPSC, zobacz z jakiej odległości strzelają do jak dużych celów. A potem pomyśl że ich pistolety kosztują po 2000 zł. Baza to Tokyo Marui Hi Capa - około 750 zł.

Edited by Huba_lbn
Link to post
Share on other sites

Nie kumam dlaczego ludzie chcący strzelać do tarczy upierają się żeby kupować repliki ASG?

 

Przyzwoita wiatrówka pistolet/rewolwer CO2 kosztuje tyle co przyzwoity pistolet/rewolwer greengas/CO2.

 

Przewaga wiatrówki nad replika ASG? W kwestii strzelania do tarczy same zalety i w każdym punkcie przewaga nad ASG.

 

1 - Powtarzalność pierwszych 15-20 strzałów bez porównania 10 razy większa niż repliki ASG,

 

2 - Trwałość - w 90% przypadków znacznie większa niż replik ASG,

 

3 - Energia "pocisku" zdecydowanie większa.

 

Punkt 3 ma znaczenie w czysto rekreacyjnym strzelaniu bo pozwala np bez większego problemu dziurawić puszki i podobne "cele" A z autopsji wiem, ze rekreacyjne strzelanie do tarczy dość szybko się nudzi i zaczyna się strzelanie do innych "ciekawszych" celi.

 

W skrócie - nie kombinuj kup sobie wiatrówkę, na dziś możesz sobie wybierać spośród sporej ilości modeli które są tak samo replikami broni ostrej jak repliki ASG - chcesz Berettę 92/M9 to sobie kupujesz, chcesz Colta M1911 to kupujesz, chcesz Waltera P99 to kupujesz, chcesz Glocka to kupujesz, CZ, SiGa, H&K, Dan Wessona, S&W, - z blowbackiem, bez blowbacka CO TYLKO SOBIE WYDUMASZ.

Link to post
Share on other sites

Ty się nie martw "bullet drop". Tu masz system hopup, który do w dużej mierze niweluje a jak przesadzisz to kulka potrafi zarywać do góry. Ty się martw skupieniem.

 

Przecież właśnie dokładnie to napisałem - że liczy się dla mnie powtarzalność strzału - czyli właśnie skupienie.

 

Nie kumam dlaczego ludzie chcący strzelać do tarczy upierają się żeby kupować repliki ASG?

 

To takich jak ja jest więcej? :icon_razz: Już wielokrotnie o tym pisałem. Chodzi mi głównie o względy bezpieczeństwa. Jeśli miałbym strzelać na strzelnicy, to wolałbym zainwestować w czarnoprochowca. Mieszkam w bloku. Moja rodzina dysponuje małym (naprawdę małym) ogródkiem działkowym, otoczonym zewsząd innymi działkami - nie ma tam żadnych nasypów etc. Po prawdzie mamy w pobliżu niegdysiejszy poligon wojskowy, który w dużej mierze jest albo zalesiony, albo przekształcony na ogródki działkowe, albo służy lokalnej młodzieży za pijalnie wód spirytualnych i ćpalnię. No i w końcu - od czasu do czasu ko-użytkownikiem "broni" byłby mój niemal 6-letni już siostrzeniec.

 

 

Odpowiedź prosta jak cep. Wiatrówką nie przyszpanujesz w szkole.

 

Hmmm... wprawdzie wciąż jeszcze nie obroniłem mojej dysertacji doktorskiej, ale wszelkie studia i szkoły mam już niestety za sobą... a szkoda - fajne czasy.

 

 

 

 

Natomiast co do możliwości replik ASG... sam nie wiem. Moim starym AK (sprężynowym), który w końcu jednak poddał się działaniu czasu (aczkolwiek nie nieodwracalnie - ułamał się element plastikowego uchwytu służący do przeładowywania - ale poza tym replika jest mechanicznie wciąż sprawna) udawało mi się osiągać całkiem przyjemne wyniki na odległości rzędu 20-30 metrów. Skupienie (średnica, średnio) nie przekraczało chyba 10 cm. Z otwartymi przyrządami celowniczymi i na powietrzu. Myślę, że to nie najgorzej. Nie wiem jaka to firma - chyba nie ma jej już na rynku. Replikę kupiłem jakieś 12-15 lat temu, i wówczas kosztowała oko 350 zł. Więc albo jakość produktów w tym przedziale cenowym poszła drastycznie w dół (co jest jak najbardziej możliwe), albo nie doceniacie możliwości ASG. :icon_wink:

 

 

No i nie proszę Was o podanie modeli spełniających jakieś konkretne, wyśrubowane normy. Pytam jedynie o to, co w kategorii "precyzja" jest Waszym zdaniem najlepsze w podanym przedziale cenowym. :icon_smile: Jeśli to "najlepsze" to rozrzut rzędu 50 cm :icon_wink: , to ok. Zawsze to lepsze niż 100 cm. :icon_wink:

 

Fajnie że wróciłeś do tematu, a budżet się coś zmienił?

Jakie chcesz uzyskać skupienie na tych 15-20m? Myślę że w kartkę A4 można spokojnie zawsze trafiać, chyba każdą klamką.

 

Pooglądaj sobie filmiki z AIPSC, zobacz z jakiej odległości strzelają do jak dużych celów. A potem pomyśl że ich pistolety kosztują po 2000 zł. Baza to Tokyo Marui Hi Capa - około 750 zł.

 

Dzięki za wskazówkę.

 

Tak jak napisałem w poście wcześniej, nie proszę o podanie modeli spełniających jakieś wyśrubowane normy, jedynie o te, Waszym zdaniem, najlepsze w kategorii "precyzja" w podanym przedziale cenowym. :icon_smile:

 

Budżet... praktyczny na tą chwilę bardzo się nie zmienił. Natomiast teoretycznie jestem gotów wydać więcej na jakiś fajny produkt - powiedzmy do tego 1000 złoty. Czy w końcu uda mi się coś kupić, bądź nie, to już zupełnie inna historia. Jestem po prostu ciekaw Waszych typów. :icon_smile:

 

Acha... No i o ile "precyzja" jest wyznacznikiem "zastosowania" repliki, to oczywiście zależy mi na produkcie o dobrej jakości. Nawet jeśli coś jest lekko mniej precyzyjne, ale daje większą szansę na to, że się nie zepsuje, to jest zwycięzcą, że tak powiem. ;)

Edited by sherab86
Link to post
Share on other sites

Zdecyduj się jakiego rodzaju replikę chcesz. Czy krótką czy długą i jaki rodzaj zasilania.

Długa oczywiście będzie o wiele celniejsza, za to pistolety GBB są fajniejsze ;) Są jeszcze długie GBB, ale to nie ten przedział cenowy i całkowicie nie polecane dla nowych.

 

Na sprężynówkach się nie znam.

Z pistoletów w tym przedziale cenowym to dowolna klamka GBB od Tokyo Mariu. Elektryczne klamki są meh... kupuje się je tylko ze względu na zimę ;)

Z długich elektryków to polecam poczytać tematy w dziale "Jak zacząć?", takie pytania są co dwa dni. Do 1000 zł można już coś konkretnego kupić.

Link to post
Share on other sites

A możesz rozwinąć kwestię"względów bezpieczeństwa" które to dyskwalifikują wiatrówkę?

 

Tak pistolet wiatrówka jak i replika ASG może "razić" np postronne osoby na odległościach 50 i więcej metrów. Jeżeli nie zabezpieczysz miejsca gdzie będziesz strzelał - ogródka, to będziesz stanowił zagrożenie dla innych tak z repliką ASG jak i wiatrówką, i uwierz mi, jak trafisz sąsiada drutem czy kulką to i tak zbierzesz taką samą reakcje i zadymę.

Link to post
Share on other sites

Zdecyduj się jakiego rodzaju replikę chcesz. Czy krótką czy długą i jaki rodzaj zasilania.

Długa oczywiście będzie o wiele celniejsza, za to pistolety GBB są fajniejsze :icon_wink: Są jeszcze długie GBB, ale to nie ten przedział cenowy i całkowicie nie polecane dla nowych.

 

Na sprężynówkach się nie znam.

Z pistoletów w tym przedziale cenowym to dowolna klamka GBB od Tokyo Mariu. Elektryczne klamki są meh... kupuje się je tylko ze względu na zimę :icon_wink:

Z długich elektryków to polecam poczytać tematy w dziale "Jak zacząć?", takie pytania są co dwa dni. Do 1000 zł można już coś konkretnego kupić.

 

Dzięki. :) Pierwotnie szukałem repliki długiej i założyłem ten wątek. Właściwie, to teraz chciałem założyć nowy wątek, ale nie mogłem. Więc kontynuowałem ten.

 

W tej chwili raczej byłem ciekaw Waszych typów co do pistoletów i rewolwerów. Ale ponownie zauważam, że niektórym podanie po prostu paru modeli przychodzi dużo trudniej, niż przekonywanie mnie na wszystkie możliwe sposoby, jak bardzo kupowanie repliki ASG w podanych przeze mnie celach nie ma sensu. ;)

 

A możesz rozwinąć kwestię"względów bezpieczeństwa" które to dyskwalifikują wiatrówkę?

 

Tak pistolet wiatrówka jak i replika ASG może "razić" np postronne osoby na odległościach 50 i więcej metrów. Jeżeli nie zabezpieczysz miejsca gdzie będziesz strzelał - ogródka, to będziesz stanowił zagrożenie dla innych tak z repliką ASG jak i wiatrówką, i uwierz mi, jak trafisz sąsiada drutem czy kulką to i tak zbierzesz taką samą reakcje i zadymę.

 

Hmmm... prawdopodobnie preferuję replikę ASG z tych samych powodów, z których Wy strzelacie się z replik ASG, a nie z wiatrówek? :P Skoro to żadna różnica, to dlaczego nie weźmiecie wiatrówek? Lepsza celność i zasięg. ;) :P Ok. Wiatrówka przeciętnie dysponuje wyższą energią początkową. No i śrut ma dziwnie większe właściwości penetracyjne. ;) Z ASG... cóż, poza bardzo pechowym trafieniem kogoś w oko (które jest stosunkowo małym celem i rzeczywiście trzeba pecha), jest bardzo nikłe prawdopodobieństwo, że trafienie kogoś przypadkowo skończy się czymś gorszym niż siniakiem. Wiatrówką jak najbardziej można kogoś zranić. No i to chyba tyle.

Link to post
Share on other sites

@sherab86 - używamy replik asg, bo są one stworzone do strzelania do ludzi w zabawie jaką jest airsoft i jest to bezpieczne, do strzelania do celów martwych i strzelania do celu wiatrówka będzie 100x lepsza, celniejsza, i na pewno bardziej niezawodna. Jeśli martwisz się o względy bezpieczeństwa, duża płyta OSB za celem powinna załatwić sprawę. Oraz różnica między wiatrówką i asg jest wielka. TADAM.

Edited by thewojtz
Link to post
Share on other sites

@sherab86 - używamy replik asg, bo są one stworzone do strzelania do ludzi w zabawie jaką jest airsoft i jest to bezpieczne (...) Oraz różnica między wiatrówką i asg jest wielka. TADAM.

 

Oczywiście, masz rację. Wybaczcie jeśli ton mojej wypowiedzi był nieco "kwaśny", ale pytanie o przewagę ASG nad wiatrówką pod względem bezpieczeństwa wydało mi się trochę dziwne.

 

...do strzelania do celów martwych i strzelania do celu wiatrówka będzie 100x lepsza, celniejsza, i na pewno bardziej niezawodna. Jeśli martwisz się o względy bezpieczeństwa, duża płyta OSB za celem powinna załatwić sprawę.

 

Dzięki za wskazówkę.Dość gruba płyta OSB rzeczywiście mogłaby się sprawdzić. Jedyne "ale" pod tym względem, to fakt, że działka nie należy wyłącznie do mnie, i podejrzewam, że żeńskiej części rodziny płyta OSB zdałaby się mało estetyczna. :icon_wink: Oczywiście nie jest to argument merytoryczny. ;D

 

 

 

Tyle tylko... Ja zdaję sobie sprawę z przewagi wiatrówki pod względem celności, zasięgu i w większości przypadków, pewnie również pod względem niezawodności. Zdawałem sobie z tego sprawę już zanim napisaliście swoje komentarze. Problem polega na tym, że ja przecież nie o to pytałem. :icon_razz:

 

Pomogę wam... :icon_wink:

 

"Ekhm... Słuchaj, Sherab, zobacz sobie tą recenzję:

 

Ttutaj masz link do przecenionego modelu na militariach:

https://www.militari...8409_p65649.xml

 

Wydaje się to być dobra klamka z myślą o zastosowaniu, jakie dla niej przewidujesz (chociaż ja bym tam kupił wiatrówkę ;P )."

 

 

No więc mniej więcej na coś takiego liczyłem, bo nie wszystkie modele mają zrobione takie ładne (i na temat) recenzje (więc w miejsce linku do YT wpadałby tu pewnie Wasz komentarz), a po prostu przeglądając oferty sklepów, ciężko wywnioskować na ile model jest rzeczywiście precyzyjny i niezawodny.

 

Podstawową wadą modelu, który zalinkowałem jest dla mnie fakt, że trzeba do tego doliczyć magazynek na CO2, bo defaultowo jest na green gas.

 

Tak swoją drogą, to zastanawiam się, czy uboższy brat tego modelu:

https://www.militari...908.xml?cat=124

 

Byłby dość wytrzymały, żeby parę lat rekreacyjnego strzelania posłużyć? Nie jestem pewien, czy to ma blow-back, ale jakoś bez niego mógłbym przeżyć. A już defaultowo jest na CO2. Jednak po ostatnich doświadczeniach, jeśli widzę plastikowy spust, to mam wątpliwości. :icon_razz:

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...