Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sylwetka załogi czołgu


Recommended Posts

Witam :)

Czy posiada ktoś wiedzę dot. wyposażenia załóg czołgów w poszczególnych armiach? Były wykorzystywane kombinezony, czy mundury piechoty?

Interesuje mnie głównie Polska, Anglia, ZSRR i III Rzesza.

Teoretycznie Czterej Pancerni mogą być jakimś źródłem informacji, ale wiadomo jak potraktowano tam odwzorowanie wyposażenia...

Niestety nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w internecie, a mogłaby to być stosunkowo ciekawa sylwetka biorąc pod uwagę fakt, że wszędzie piechota ;)

Link to post
Share on other sites

Świetne-a masz czołg by go obsadzić załogą i odwzorowywać jej wyposażenie? Możesz oczywiście biegać jako pancerniak ze spalonego Tygrysa ale powtórzę-czy jest sens? Dlaczego? Otóż mundury pancerniaków w III Rzeszy różniły się od piechoty kolorem-były ze względów praktycznych czarne, a ten kolor średnio nadaje się do kamuflażu w lesie.

 

Brytyjscy pancerniacy nosili z kolei mundury dwojakiego rodzaju: specjalne kombinezony lub battledressy typu denim. O ile denimy sprawdzały się w polu (wielu żołnierzy nosiło je np. latem) o tyle kombinezony to typowo czołgowe umundurowanie. Na głowę specjalne hełmy ochronne lub później AT II w ostateczności czarne berety.

 

Co do reszty wyposażenia (czyli jakie elementy webbingu, jaka broń, jakie dodatkowe graty) jest sporo informacji w necie.

 

Rozważ jeszcze jedną rzecz-nie każdy scenariusz przewiduje udział wojsk pancernych-nawet złożonych ze spalonych czołgów vide większość akcji komandosów. Piechota jest bardziej uniwersalna.

Link to post
Share on other sites

Może jest to normalne, że człowiek szuka dla siebie czegoś nietuzinkowego ale moim zdaniem lepsze wrażenie robi oddział jednakowo umundurowany. W ASH daje to według mnie dodatkowe wrażenia wizualne. Co innego oczywiście jak scenariusz przewiduje np. uratowanie pilota zestrzelonego samolotu bądź właśnie udział czołgistów. Oczywiście zbieraj graty do stylizacji ale ja w takim przypadku i tak miałbym podstawowy set piechociarza a inne używał tylko gdy pasują do scenariusza.

Link to post
Share on other sites

Pozbieranie podstawy dla czolgisty US to nie problem, spodnie HBT i kurtka M41 i jest. Ale chyba nie o to chodzi. Jak piasl Mareq, lepiej stworzyc sylwetke do oddzialow wystepujacych w wiekszej liczbnosci. Piechota lub spad. Lepiej to wyglada, 5-10 osob w jednolitych mundurach niz kazdy w innym.

 

Sorry, pisze z kom.

Link to post
Share on other sites

Jeśli chcesz w tym mundurze ganiać na imprezach to niestety tak jak Domin napisał u Niemców czarne mundury pancerniackie odpadają. Jednakże załogi dział szturmowych (np. Stugów, Hetzerów czy Jagdpanzerów) miały taki sam mundur ale w zwykłym kolorze feldgrau, jak reszta piechoty. Zdarzało się (to nie była jakaś mega rzadkość ale bardzo częste też nie było), że piechota dostawała właśnie te mundury z braku zwykłych. Były one całkiem lubiane przez żołnierzy i nawet elitarne i specjalne oddziały takie jak Brandenburczycy je nosili. Oczywiście różnica była w posiadanych obszyciach. Zatem sywetka żołnierza piechoty niemieckiej z bluzą załóg dział szturmowych i ze zwykłymi obszyciami byłaby jak najbardxiej poprawna. Ale oczywiście zgadzam się z Wishem i mareq co do jednolitego umundurowania. Tej przedstawionej przeze mnie sylwetki na ASH nie pamiętam bym widział.

Link to post
Share on other sites

Jeżeli chodzi o sorty mundurowe niemieckich pojazdów pancernych, to panowała tam wolna amerykanka, jak nigdzie indziej(mógłbym o tym pisać godzinami, a i tak mało będzie, bo nie ma nawet jednej osoby na świecie, która by to wszystko wiedziała na temat tej "Wieży Babel"). Zdarzały się nawet drelichy robocze, Knochensack`i, sztormiaki KM, czy cztero-kieszeniówki piechoty. Wątek obszyć to kolejny temat rzeka. O wiele drożej wyniesie ciebie ta "impreza", niż skompletowanie zwykłego sortu piechura, czy innego specjalisty

 

Pozdrówko. Sepp

Link to post
Share on other sites

Żeby była jasność - nikt Cię nie zniechęca do kreacji fajnej sylwetki czliena ekipaża tanka i dalszych poszukiwań w tym zakresie. Pewnie, fajnie by to wyglądało i na pewno da kilka punktów więcej do lansu, ale zastanów się nad aspektem użytkowym.

No i kosztami, bo sprzęt specjalistyczny (a do takich zaliczamy już wyposażenie pancerniaków) to już nie są tanie atrakcje.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za opinie ;)

W pełni się z Wami zgadzam, że jest to pewna nisza. Docelowo zmierzam do sylwetki piechura.

Kwestia "tankisty" pojawiła się spontanicznie i podszedłem do tego na zasadzie niedrogiej stylizacji. Kombinezon za 20 zł + parę przeróbek i "przeczołganie", hełmofon lub słuchawki i od biedy mamy Janka Kosa. Dalej już stopniowe uzupełnianie elementami docelowego wyposażenia. Podkreślam, że chodzi o stylizację ;)

 

W żadnym wypadku nie traktuję Waszych wypowiedzi jako zniechęcania. Ze względu na niewielkie doświadczenie w kwestii stylizacji II wojennej, bardzo cenię sobie każdą opinię.

 

Osobiście, po uzupełnieniu sylwetki piechociarza, z pewnością podejdę poważnie do tematu czołgisty. Na tą chwilę, pozostaje w fazie "luźnej stylizacji przejściowej" (i pod takim kątem też pytałem).W każdym razie z chęcią przyjmę każdą krytykę oraz materiały, które rzucą się w oczy. Może w przyszłości uda się stworzyć jakąś załogę ;)

 

Mam już obiecane wypożyczenie kilku książek, także postaram się coś udostępnić "dla potomnych" ;)

Link to post
Share on other sites

Jak byś chciał radzieckiego tankiste to potrzebowałbyś granatowy/czarny kombinezon* (fajnym dodatkiem by była skórzana czarna kurtka) do tego saperki/sapogi, brązowy pas, TT i hełmofon.

 

Ale kombinezon (teoretycznie, powinien być) zakładany na gimnastiorke, nawet mógłbyś na gimnastiorkę założyć czarną skórzaną kurtkę z obszyciami puszkarzy (czarne patki/naramienniki z czerwonym kolorem) i hełmofon i też było by spoko ;)

 

 

*Na allezło zdarzają się kombinezony LWP (w khaki/brązowym kolorze) które tez by się nadały.

Link to post
Share on other sites

Jak byś chciał radzieckiego tankiste to potrzebowałbyś granatowy/czarny kombinezon* (fajnym dodatkiem by była skórzana czarna kurtka) do tego saperki/sapogi, brązowy pas, TT i hełmofon.

 

Normalnie wykapany Grigorij, tylko jeszcze szabelka do kompletu :) .

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...