Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

5,56-mm kbk wz.2005 Jantar-M


Recommended Posts

5,56-mm karabinek automatyczny wz.2005 Jantar-M (model badawczy), praca dyplomowa M. Binka (twórcy 5,56-mm kbk wz.2002 BIN), broń w układzie bezkolbowym stworzona na bazie "Tantalo-beryla" (czasami określanego jako 5,56-mm kbk wz.91 Tantal, stąd takie, a nie inne urządzenie wylotowe. A tak nawiasem mówiąc, to przyglądając się Jantarowi i ukrańskiemu 5,45-mm kbk Wiepr trudno nie zauważyć, że polski dyplomant stworzył konstrukcję bardziej estetyczną...)

 

Dodatkowym efektem konstrukcji Binka (BIN i Jantar-M) była praca badawcza na WAT dotycząca szans rozwoju karabinków rodziny AK oraz stworzenia na ich bazie konstrukcji w układzie bezkolbowym. Podsumowaniem tej pracy jest wniosek, że: po pierwsze nie ma sensu rozwijać tego systemu dalej, a po drugie nie nadaje się on do tworzenia na jego bazie broni w układzie bezkolbowym.

 

Przy okazji, plansza z "jednym z rozważanych wariantów..." to również praca dyplomowa (a właściwie rysunek z pracy dyplomowej). Nowy polski karabinek, jeżeli w ogóle powstanie, nie będzie miał z nią nic (lub bardzo niewiele) wspólnego. Tajemnica materiału ilustracyjnego pokazanego na MSPO wyjaśniona? :wink:

 

http://www.militech.sownet.pl/inne/_Jantar-M_01.jpg

 

http://www.militech.sownet.pl/inne/_Jantar-M_02.jpg

http://www.militech.sownet.pl/inne/_Jantar-M_03.jpg

Sekwencja wymiany magazynka. A horror, a horror...

 

http://www.militech.sownet.pl/inne/_Jantar-M_04.jpg

5,56 mm kbk wz.05 Jantar-M w pełnej krasie

 

http://www.militech.sownet.pl/inne/_Jantar-M_05.jpg

Porównanie długości Jantara-M do Beryla ze złożoną kolbą

 

http://www.militech.sownet.pl/inne/_Jantar-M_06.jpg

Rodzina w komplecie, od góry 5,56 mm kbk wz.02 BIN, 5,56 mm kbk wz.96 Beryl, 5,56 mm kbk wz.05 Jantar-M

 

http://www.militech.sownet.pl/inne/MSPO200...5/_Jantar-M.jpg

Pokazany na MSPO2005 rysunek, który wywołał u gwałtowne reakcje.

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Lewe oko dominujące po prostu wymusza na strzelcu posługiwanie się lewą ręką. Natura zrobiła wszystko, żeby mi utrudnić strzelanie bo jestem co prawda praworęczny, ale lewooczny. Wybryk natury, psia mać ;)

Jak dla mnie WP wyciągnęło właściwe wnioski.

Link to post
Share on other sites

Oczyściłem, osuszyłem i mam, oto dlaczego z Jantara "lewi" nie bedą strzelać.

 

 

O dostosowaniu Jantara-M dla strzelców leworęcznych:  

 

Nie da się wziąć mechanizmu ruchomego a la Kałasznikow przerobić go do zamiennego wyrzucania łusek w prawo/w lewo tak po prostu.  

Jeśli spojrzeć na suwadło i zamek od tyłu, to mamy tam wyciąg w zamku na godzinie, powiedzmy, drugiej osi zamka, a na godzinie ósmej jest wyrzutnik. Po to, by wyrzutnik, zamontowany na stałe w komorze zamkowej, mógł zetknąć się z dnem łuski przy odrzucie, ta tylna rurowa część zamka ma średnicę ciut mniejszą niż średnica dna łuski, a suwadło i przednia część zamka ma w okolicach godziny 8 wycięcie przez które przechodzi wyrzutnik przy ruchu suwadła. Sprawia to, że tylna, rurowa część zamka jest "goła", tj. widoczna w wycięciu suwadła dla wyrzutnika. Nie da się zrobić przejścia dla wyrzutnika z obu stron suwadła i zamka, bo wtedy dół suwadła i zamka zostałby po prostu odcięty:]  

 

By bull-pup zbudowany "na motywach" Kałasznikowa miał być dostosowywany dla strzelców leworęcznych tak jak AUG, tj. przez zamianę pewnych części, to trzeba by wymieniać nie tylko "lewy" zamek, ale też "lewe" suwadło i jeszcze "lewy" fragment komory zmkowej z "lewym" (tj. po prawej stronie) wyrzutnikiem.  

 

Innym sposobem byłoby zmodyfikowanie zamka i suwadła do współpracy z wahliwym wyrzutnikiem a la G3. Tylko, że nadal trzeba by wymieniać i suwadło i zamek ("lewe" suwadło nie działałoby na wyrzutnik znajdujący się po lewej stronie komory).  

 

W AUG wymienia się tylko zamek, bo jest to zamek a la M16, tj. zawiera i wyciąg i wyrzutnik.  

 

 

Ale mamy już w przyrodzie F2000 czy A91, więc bull-pupy nie wyrzucające łusek "neutralnie" i wymagające jakichkolwiek modyfikacji do strzelania z drugiego ramienia (i te, nie daj Boże, nie pozwalające na to w ogóle) trzeba uznać za przestarzałe, by nie rzec prymitywne

 

PS.

Jednak Fence miałeś racje. Leworęczni mają jeszcze wyjście, nauczyc sie strzelać z prawej ręki, ale lewooczni mają już przesrane.

Link to post
Share on other sites
W tym projekcie chyba zapomniano o strzelcach leworęcznych.
A dlaczego ktokolwiek miałby w modelu badawczym o nich pamiętać? Czy dobrze zrozumiałeś mój wcześniejszy tekst - to jest model, stworzony przez jedną osobę do celów li tylko badawczych. Nikt się w takim przypadku w realne dostosowanie go do konkretnych użytkowników czy przejmuje się za bardzo funkcjonalnością. Bowiem po jaką cholerę ma to robić, skoro celem pracy dyplomowej jest zupełnie coś innego?

 

ciekawe czy będzie tak samo awaryjny jak beryl.
Model funkcjonalny, jeden jedyny egzemplarz, który powstał i kiedykolwiek powstanie? O tym piszesz?

 

Przeżywam lekkie załamanie, nie warto czasami oprócz oglądnięcia sobie zdjęć i napisania na ich podstawie wielce "mondrych wnioskuff" zapoznać się z tekstem obok? Jacy leworęczni, jaka produkcja? Ręce opadają...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Czy gdzieś są jeszcze zdjęcia Jantara?
Na moim HDD? Na dysku Andrzeja? :wink:

 

Fajnie byłoby go zrobić jako ASG-a lub AEG-a. Remov, masz może jakieś rysunki, szkice czy coś w tym guście? Dane gabarytowe gdzieś chyba były, prawda?
Przecież to jest przerobiony Beryl (no, prawie...) - dane masz. Poza tym, faktycznie, jak ktoś pierwszy przerobi AEG-a AK na Jantara-M i będzie on działał, to ja dopilnuję, aby test takiej przeróbki, autor oraz jego broń znalazła się w jakimś polskim magazynie poświęconym broni :wink:
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Wiem już, że powstał podobny temat na tym forum, ale w każdym razie chciałem się dowiedzieć pewnej (wg. mnie) ważnej rzeczy, a mianowicie czy ta broń jest w planach łucznika (czy innej fabryki) do wprowadzenia na taśmy produkcyjne? Jakby ktoś uznał ten temat za kopię, to proszę go nie wyrzucać, ale skontaktować się ze mną.

 

[Nie zakładaj bez potrzeby nowych wątków.]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...
  • 3 years later...

Tak sobie patrzę na tego Jantara... gdyby chwyt przedni przesunął jeszcze trochę do przodu to wymiana maga wcale nie jest taka karkołomna.

No i kolba jak dla mnie powinna być wcześniej, w połączeniu z przesuniętym do przodu chwytem... nie było by tak źle.

Wnioskuję na podstawie eksperymentu z AK-74M ze złożoną kolbą (ramową). Problem jedynie przy leworęcznych (a ja taki jestem) co z łuskami... zawsze mi po hełmie waliły jak odbywałem strzelanie.

Link to post
Share on other sites

Tak sobie patrzę na tego Jantara... gdyby chwyt przedni przesunął jeszcze trochę do przodu to wymiana maga wcale nie jest taka karkołomna.

Taaaa...

A do strzelania w kamizelce albo w przypadku strzelca o przeciętnej długości ramionach (Remov ma długie ręce, bo jakby wysoki jest) to używałbyś patyka z drutem, żeby spustu sięgnąć.

No i kolba jak dla mnie powinna być wcześniej, w połączeniu z przesuniętym do przodu chwytem... nie było by tak źle.

No spoko - zespół ruchomy i urządzenie powrotne po prostu przytnie się piłką. Przecież to takie proste - to przesunąć, to skrócić i już jest fajnie.

Szkoda tylko, że jest to tak banalne jedynie dla osoby, która bladego pojęcia nie ma o konstrukcji broni strzeleckiej.

Wnioskuję na podstawie eksperymentu z AK-74M ze złożoną kolbą (ramową). Problem jedynie przy leworęcznych (a ja taki jestem) co z łuskami... zawsze mi po hełmie waliły jak odbywałem strzelanie.

Mniemam, że w czasie służby wojskowej. Gdzie ją odbywałeś?

 

A swoją drogą - gratulacje za odkopanie tematu sprzed dwóch lat, tylko po to, żeby napisać to, co napisałeś.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...