Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

komplet m-65 - co wchodzi w skład ?


Recommended Posts

witam

przeszukałem cały temat "umundurowanie" (zarówno przez "szukaj" jak i manualnie - jeśli nie zobaczyłem , to przepraszam) i wobec braku takiej informacji zadaję pytanie - wiem że może trochę lamerskie, ale cóż...

Generalnie chciałbym skompletować mundur m-65 i takiego szukałem sobie w różnych sklepach. Bez problemu znalazłem spodnie i kurtkę, natomiast nigdzie nie widzę bluzy - i tu moje pytanie - czy coś takiego jak bluza m-65 wogóle powstało czy raczej produkowana jest tylko kutka ?

Czy ew. zestawienie spdnie m-65 + bluza BDU (w razie nie produkowania takiej bluzy jak chciałbym) przejdzie czy racej nie ??

Sorry za głupie pytanie, ale w zakresie umundurowania jestem całkiem zielony....

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To co teraz powiem nie jest pewniakiem więc... pewnie się myle

 

Ale... wg mnie spodnie m-65 były noszone do bluzy TCU 1,2,3 rodzaju, a potem do bluzy BDU. Nie znaczy to (chyba) że nie było spodni TCU.

 

TCU- nie pamiętam dokładnie ale chyba - Tropical Combat Uniform. Używany w Wietnamie

 

Jak już mówiłem nie jestem pewien tego co tu napisałem

 

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

ok, dzięki wilkie !

madmax - akurat tu wiem , że w TCU były spodnie - zresztą można je nawet kupić na www.demobil.pl - używane kontraktowe z wietnamu za 500 złociszy :lol:

Czyli ogólnie jak sprawię sobie bluzę BDU do spodni m-65 to nie będzie to jakaś straszna niedokładność w stosunku do orginalnego umundurowania ??

Pozdrawiam !

Link to post
Share on other sites

Panowie, jak ktos chce to moze sobie z zielonymi spodniami M-65 nosic bluze w camo miejskim... Jednych (mnie na przyklad :twisted:) widok taki bedzie smieszyl a innym bedzie zupelnie obojetny.

 

Wracajac do tematu na zdjeciach z epoki nie widac takich mixow - mundur TCU plus kurtka M65, owszem. Kombinacji dol M65, gora TCU nie widac praktycznego zastosowania w warunkach klimatycznych Namu. Pamietac nalezy o tym, ze kurtki i spodnie M65 byly uzywane na podobnej zasadzie jak obecnie komplety ECWCS z Goretex'u a nie jako podstawowe ubranie. Do uzytku z bluzami TCU i BDU sa spodnie tego samego typu.

 

Reasumujac, jesli nie zalezy Ci na dobrym odwzorowaniu umundurowania US mozesz nosic miks.

Link to post
Share on other sites
To co teraz powiem nie jest pewniakiem więc... pewnie się myle

Jeszcze jak!

Ale... wg mnie spodnie m-65 były noszone do bluzy TCU 1,2,3 rodzaju

Bzdura. Do M-65 była noszona WEŁNIANA KOSZULA.

Bluza TCU - jak napisał Szaszłyk - była noszona TYLKO ze spodniami TCU. W końcu to bluza tropikalna, a spodnie M-65 wchodzą w skład tzw. Cold-Wet Weather Uniform.

a potem do bluzy BDU

Zielone BDU - z tego co wiem - nie weszło do regulaminowego umundurowania US Army.

Link to post
Share on other sites
No jeszcze pozostają parki i bodajże te zimowe rękawice jako element systemu M-65

Gynyrylni mysz rycję, ale rękawice trójpalczaste i parka oraz narzutowe spodnie (zielone) to elementy ubioru Cold-Dry Weather Uniform. Do Cold-Wet używano czarnych, pięciopalczastych ze skóry (późniejsze wersje z gore-texem, wcześniejsze z wełnianymi wkładkami). Nie pamiętam co jest na metce - muszę sprawdzić w domu, ale były też arktyczne rękawice jednopalczaste z futrem na zewnętrznej stronie dłoni.

, czy ja się mylę panowie Sz&Królik?

Tutaj - Hartmann. Wiem, że przyzwyczajenie trudno zmienić, ale spróbuj... :) Chociaż na tym forum, ok?

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

pytanko takie, moze za nie zaraz oberwe ale zaryzykuje ;)

 

mianowicie, spodnie M-65 sa produkowane w modelu Long i Regular (czy w innych jakis tez?)

 

Czy roznica miedzy nimi jest bardzo duza? Czy tylko na dlugosci czy moze na czyms jeszcze? Ktore sie lepiej nosi, czym sie roznily w zastosowaniu? I moze jeszcze jakies opinie o wersjach Long i Regular?

Link to post
Share on other sites

hmmmm....

generalnie róznica między Regular i Long to (w świetle mojej wiedzy - poprawcie jeżeli się mylę) ok 3-4 cm materiału więcej w wersji long... Ponadto nie ma różnic. Są też wwersje Small, X-Small i X-Long.

Opinia - wiekszości ludzi wystarczy Regular, jeżeli jeszcze wpuścisz je w buty to naprawdę wystarczą. Long jest tylko (moim zdaniem) dla naprawdę wysokich...

 

A poza ym jakbyś pożądnie poeszukał to byś mnóstwo o tym znalazł....

Link to post
Share on other sites

To jeszcze ja się dopytam, bo leży u mnie w szafie coś takiego.

 

Oliwkowa koszula z grubego materiału, nieco przypominająca tę klasyczną koszulę BW. Dostałem ją z jakimiś tam obszyciami amerykańskimi (pojęcia nie mam, co to za insygnia) i ktoś mi kiedyś sugerował (Chilli?), że to jest koszula garnizonowa. Ja nie mam pojęcia co to koszula garnizonowa, ale czy to może być właśnie rzeczona koszula do M65? NIE jest z wełny ;)

 

Pozdrawiam

 

Kret

Link to post
Share on other sites

Była.

Na początku konfliktu wietnamskiego to był podstawowy mundur polowy, z nazwy tylko będący "garnizonowym", do czasu wprowadzenia TCU na szerszą skalę.

"Garnizonówki" możesz zobaczyć "w akcji" w "Czasie Apokalipsy" - załoga kutra (PBR) używa takich właśnie mundurów.

Link to post
Share on other sites

Spodnie do kompletu istnieją.

Mundur ten noszony był przez doradców w Wietnamie, później również przez jednostki bojowe - zanim wprowadzono TCU.

 

"Garnizownówki" możesz zobaczyć "w akcji" w "Czasie Apokalipsy" - załoga kutra (PBR) używa takich właśnie mundurów.

Garnizonówek można się wiele naoglądać w "Byliśmy Żołnierzami" ;)

 

Poniżej fotka:

http://www.manchu.org/photos/w7.jpg ;)

Link to post
Share on other sites
Spodnie do kompletu istnieją.

 

Czyli to nie było noszone z "klasycznymi" bojowymi M65?

 

Dziękuję za informacje i wybaczcie, że tak się dopytuję, ale jak widzę ceny mundurów do reenactingu Wietnamu to wolę wiedzieć, co już mam...

 

Pozdrawiam

 

Kret

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...