Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam,

 

Nie wiem czy to jest najbardziej odpowiedni dział na WMASG dla zamieszczenia tego tematu - jezeli nie, z góry przepraszam.

 

Przypadkiem trafiłem na strone www grupy ASG "AMOK" (http://amokj.prv.pl/ ) i doznałem niemiłego szoku, z historii zawsze byłem cienki, ale..... tak kontrolnie:

 

Co ten "orzeł" trzyma w szponach?:

 

mini_1140181213.jpg

 

...Odalrune? Rozumiem ze to symbol 7. SS Freiwillingen-Gebirgs - Dywizja Prinz Eugen? - Jugosłowiańska.

 

mini_1140180572.jpg

 

"Orzełek" jakoś dziwnie mi sie kojarzy:

 

 

mini_1140180575.jpg

 

bird.jpg

 

Jestem pewien ze cesarz Konstantyn Wielki przed bitwą z Maksencjuszem w Saxa Ruba w roku 312 n.e. NIE ZOBACZYŁ HITLEROWSKIEJ GAPY TRZYMAJACEJ W SZPONACH ODALRUNE!!!!

 

To ten Pan robił logo??:

 

mini_1140180578.jpg

 

"Marcin Skowroński

SCHMEIHEL lub czasami SS"

copyright: http://amokj.okonscy.com/modules.php?name=...ews&new_topic=2

 

Czy to tylko mi się wydaje przejawem skrajnie chorego braku wyobraźni?

 

Jak środowisko ASG odnosi się do takiej symboliki w logo jednej z airsoftowych ekip?

 

Pozdrawiam,

Kangur,

------------------------

Stanowisko Redakcji, a także podsumowanie, znajduje się na końcu tego wątku: http://wmasg.one.pl/forum/viewtopic.php?t=...=19835&start=60

 

Pozdrawiam, Cappuccio

 

P.S. To dla tych co nie chce im się całego wątku czytać.

-----------------------

 

 

_________________

SPECOPS

FIRST TO FIGHT

WWW.SPECOPS.COM.PL

SPECOPS FM:

http://specops.streamhost.pl:8040/listen.pls

Link to post
Share on other sites
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Niech ta osoba pamięta o tym

Art. 256. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Link to post
Share on other sites

Powiem to tak:

Strona wygląda na normalną czyli nic jej zarzucić nie można czyli możemy przyjąć że żadnych "złych" przesłanek koledzy nie próbują rozpowszechniać czy "przemycać".

Inną kwestią wg mnie jest to że coraz częściej niestety ludzie (najczęściej młodzi) chcąc się dobrze bawić nie zadają sobie trudu tworząc swoje emblematy, loga, ksywki czy inne "wyróżniacze z tłumu" aby sprawdzić choć powierzchownie pochodzenie, genealogię pewnych symboli, nazw, czy "godeł". I tu rodzi się problem coraz częściej wykorzystywanych nieświadomie bądź co gorsza świadomie pewnych symboli które nie tyle kojażą się "źle" co mają na sobie dość pokaźny bagaż "złych" wspomnień, faktów, czy mitów które pozwalają im (symbolom) "żyć własnym życiem" i choćby nie wiem jak się zarzekał ich "właściciel" że jest ok i nie ma ochoty ani zamiaru nic propagować to owe symbole same będą "krzyczały" to co na nich ciąży.

 

Pozdrawiam i proponuję dwa razy się zastanowić nad symbolami wykożystywanymi w naszej zabawie bo mogą nam przysporzyć w przyszłości poważnych kłopotów.

Link to post
Share on other sites
Samo noszenie oznaczeń nie jest równoznaczne z propagowanie ustroju

 

No niby tak ale niektórzy ludzie przeglądający czy to forum czy dział "społeczność airsoftowa" mogą poczuć się urażeni bo są wyznaniarasy które było prześladowane podczas II WŚ.

 

A co do tematu to ja osobiście jestem "uczulony" na punkcie rasizmu i nazizmu i same oglądanie togo "godła" wzbudza we mnie złość , bo choć wojna się skończyła dalej są ludzie którzy przypominają o niej w "taki" sposób (Nie mówie , że o wojnie należy zapomnieć bo jest wręcz przeciwnie , ale moża o niej przypominać w sposób bardziej "na miejscu)

 

P.S mam nadzieje że wyraziłem sie w miare zrozumiale !

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
No niby tak ale niektórzy ludzie przeglądający czy to forum czy dział "społeczność airsoftowa" mogą poczuć się urażeni bo są wyznaniarasy które było prześladowane podczas II WŚ.
Zgadza się, nie przeczę. Odniosłe sie tylko do sugestii, że sam znak narusza ww. art. KK.
Link to post
Share on other sites

Nie chcę obrazić niczyich uczuć do Narodu Niemieckiego, ale przez nich niewidziłem własnych dziadków siedzieli w tych pierdo.... obozach koncentracyjnych. Jak Polak może nosić symbole faszystowskie, nawet jako odwzorowanie jednostki. Jestem patryiotą i rzygać mi się chce jak widze nawet flagę niemiecką. Robili straszne rzeczy co i na filmach nie jest pokazana całą prawda i nigdy nie będzie...

Ja niewiem oni są jacyś popierniczeni. Zobaczyłęm ten topic to za głowę się złapałem jak zdiecia zobaczyłem. Według prawa on nie może tego nosić publicznie :!:

Link to post
Share on other sites

A według mnie to jest jakaś paranoja, ludzie komu przeszkadza to logo czy uważacie że jeśli ktoś ma takie logo to musi być nazistą ??

 

Jak ktoś będzie się chciał dopatrzyć swastyki, czy innych znaków to i tak je znajdzie. Niedawno w Internecie widziałem taką przeróbkę flagi NATO która zmieniała się w swastykę i było to chyba zatytułowane ukryty znak….czy jak by teraz jakaś organizacja na przykład nazistowska dała sobie za znak krzyż albo inny popularny znak to kazano by je usunąć według mnie to jest bez sensu jest to tylko bardzo fajne logo.

Jest to tylko moja opinia…pomijam fakt że żołnierze tamtej jednostki tak jak inni żołnierze walczyli o swój kraj.

 

edit

Nie chciałbym wywołac zbędnej dyskusji więc jeżeli moderator uzna że post nic nie wnosi itp. to niech go usunie.

Link to post
Share on other sites

Kiedyś jechałem w autobusie, z radia leciał jakis kawalek Stinga z lat 80-tych. Ten sam kilka tygodni wcześniej przerobili jacys raperzy.

Komentarz nastolatków - Patrz, tylko XXX ma przebój, zaraz znajdzie się jakis szmaciarz i robi cover. :)

 

Tu mi sytuacja wydaje sie byc nieco podobna:

...Odalrune? Rozumiem ze to symbol 7. SS Freiwillingen-Gebirgs - Dywizja Prinz Eugen? -

 

Po pierwsze - to nie Odalrune tylko po polsku -Otala(az) (polak mógłby wiedzieć :)) - znak runiczny o historii dłuzszej niż III Rzesza.

Po drugie jej znaczenie - to piszą o nim:

 

Otalaz

 

Runa związana z przodkami.

Ze staroskandynawskiego Odal oznacza dziedziczenie wiedzy lub rzeczy

Energia tej runy przypomina, że siła i mądrość jednostki leży w doświadczeniach oraz historii jej rodziny,

miasta i kraju.Jeżeli masz wątpliwości, co do swojego postępowania runa ta wspierała będzie nauką i ochroną twych

protoplastów. Odwołując się do ich doświadczeń i wiedzy będziesz mógł wybrnąć z krytycznej sytuacji.

Postaraj się poznać historię swego rodu i kraju. Pamiętaj ją i ucz się na błędach innychOtala opiekuje się domem i rodziną wprowadza w nie ład, harmonię, ciepło, spokój i poczucie jedności oparte

na bezpieczeństwie.

Runa ta mówi:

 

Jądro Twojej siły

Tkwi w sile

Twego klanu

 

Moim zdaniem swietny symbol dla grupy. Na tle biało-czerwonej tarczy - podkresla, ze chodzi o polską rodzinę. A ptak to pewnie jastząb - jak nazwa grupy.

Link to post
Share on other sites

Gryzly - nie wiesz nie pisz.

 

Odnośnie wymowy symboliki za chwilę. Bo ujęła mnie Twoja historia kiedy napisałeś:

pomijam fakt że żołnierze tamtej jednostki tak jak inni żołnierze walczyli o swój kraj

Nie śpij Książę na lekcjach historii. To oszczędzi Ci takich wpadek jak ta.

 

7 Ochotnicza Dywizja Górska Waffen SS "Prinz Eugen"

Jednostka powstała 01.III.1942 z członków Selbshutzu złożonego Niemców Serbskich oraz Volksdeutchów z Banatu i Rumuni. W październiku 1942 roku dywizja została użyta bojowo w rejonie Uzice - Cacak. Od 08.I.1943 brała udział w operacji antypartyzanckiej w Chorwacji. Latem jednostka chroniła wybrzeże dalmatyńskie' date=' podczas operacji "Schwarz" niszczyła stanowiska partyzantów koło Sarajewa, a w lipcu w okolicach Mostaru. (...) W grudniu 1943 atakowała pozycje partyzantów koło Gorażde. (...) W maju 1944 roku dywizja stanowiła trzon siła atakujących sztab Tito w Drvar. (...) Wielu żołnierzy dywizji "Prinz Eugen" po wojnie zostało wydanych przez aliantów Jugosławii. (...)

(Za: Marcin Bryja Janusz Ledwoch "Jednostki Waffen SS 1939-1945" Warszawa 1996)

 

Powiesz mi więc może, o jaki kraj walczyła ta jednostka? O Serbię? A może o Rumunię? I tak przy okazji, żołnierze i funkcjonariusze formacji policyjnych pacyfikujących np. kielecczyznę też są niewinni i jedynie "walczyli o swój kraj"? Chłopie czy Ty wiesz jak przeprowadzano operacje przeciwpartyzanckie w czasie II WŚ? A ta jednostka 3/4 swojego istnienia spędziła na takich operacjach... Zaiste, godny wzór do naśladowania dla młodych Polaków (?) z ziem odzyskanych.

 

Poraża mnie też, że nie widzisz negatywnego wydźwięku tego symbolu i afiszowania się z nim. Połącz sobie fakty:

- nazistowska wrona;

- run "Odal", symbol dywizji Waffen SS Prizn Eugen;

- sentencja "Pod tym znakiem zwyciężysz" (myślę, że przekład na polski będzie Ci pomocny ;) );

- polskie barwy narodowe.

 

I nic. Absolutnie nic zdrożnego to dla Ciebie nie jest? Naprawdę, to gorzej niż zbrodnia - to głupota i ignorancja.

 

Te symbole należały do ideologii nazistowskiej. Wykorzystany run był symbolem jednostki, która miała na rękach krew niekombatantów. Bohaterowie wątku, stwierdzają do tego, że pod takim patronatem zwyciężać będą. Zaś niejako przy okazji, zbezcześcili polską flagę, której barwy wykorzystali.

 

Osobiście wydaje mi się, iż nie można obciążać całości grupy za ten fakt. Chcę mieć nadzieję, że z własnej ignorancji i głupoty, nie zdawali sobie sprawy z konotacji związanych z ich emblematem. Nie uświadamiali sobie jego znaczenia. Znaczenia pierwotnego, Drogi Gryzly - ponieważ najpierw symbolikę tę wykorzystała III Rzesza, a dopiero później oni. Nie na odwrót.

 

Jednak nie dam wiary w zbiegi okoliczności. Autor tego emblematu musiał wiedzieć z czego czerpie i jaką wymowę mu nadaję. Jest wielce prawdopodobne, że było to dlań nawet całkiem zabawne...

 

Czyniąc to zachował się w sposób niegodny i uwłaczający mnie jako Polakowi oraz członkowi społeczności airsoftowej.

Czuję się urażony wykorzystaniem moich barw narodowych w zestawieniu z tą plugawą symboliką. Czuje się urażony, ponieważ nie chcę by mnie i innych normalnych ludzi zajmujących się AS łączono z jakimiś neofaszystowskimi popaprańcami.

 

I druga strona medalu. Jak myślicie, jaki będzie wydźwięk takiej sprawy? Jak przysłuży się ona wizerunkowi AS w Polsce?

Bo ja w drodze małej kwerendy ;) znalazłem "na pewnym forum" taki oto wątek:

http://specops.superhost.pl/phpbb2/viewtop...php?p=6962#6962 .

 

I wiecie o czym tam piszą? Ano o tym, czy przypadkiem nie poinformować o sprawie mediów.

 

Pozdrawiam

KZ

 

PS Fence - raczysz żartować oczywiście?

 

Swastyka też nie jest pierwotnie nazistowskim symbolem. Na pewno o tym wiesz. Jastrzębia i hitlerowską gapę również widziałeś i są do siebie zwierciadlanie podobne...

 

Aha - Polak piszemy z dużej litery. Myślę, ze powinieneś o tym pamiętać, kiedy piszesz do ludzi, którzy ośmielaja się nie wierzyć w zbiegi przypadków i tzw. "opowieści dziwnej treści".

 

EDIT: literówki.

Link to post
Share on other sites

popieram przedmówce :!: Moim zdaniem można używać symboli jednostek (pozbawionych sfastyk) w rekonstrukcjach, ale nie afiszować się z nimi bo to będzie źle postrzegane9 i powinno być)

 

p.s.

W Niemczech zabroninoe jest używanie sfastyk nawet na modelach samolotów.

Link to post
Share on other sites

Kuba - Z tą jednostką masz racje i przyznaje sie do błędu. :?

 

I nic. Absolutnie nic zdrożnego to dla Ciebie nie jest? Naprawdę, to gorzej niż zbrodnia - to głupota i ignorancja

 

Zależy jak na to patrzeć pod względem artystycznym uważam że nie jest to nic zdrożnego ale biorąc pod uwagę znaczenie tych znaków uważam że nie powinno się ich używać (Wyjątek według mnie mogą Stanowic rekonstrukcje historyczne).

Pozdrawiam

Krzys

Link to post
Share on other sites

Przychylam się do kwestii usunięcia tego z WMASG przede wszystkim dlatego że może to zaszkodzić nam wszystkim (jeszcze jakiś pismak to tu znajdzie i będzie że środowisko ASG w polsce to naziole)

 

FENCE co do runów, jak napisał Kuba sfastyka to też symbol runiczny dokładniej symbol ognia który pochodzi z czasów kiedy po europie wędrowały ludy germańskie, celtowie i inni tacy kudłaci. Niestety tak się składa że symbol ten jednoznacznie jest kojarzony z nazizmem i jako taki jest PRAWNIE obarczony "pewnymi" ograniczeniami.

 

Jak bedziesz pisał pracę o celtach, germanach, czy innych plemionach sprzed średniowiecza albo jego początków to nie będę miał nic przeciwko używaniu tego symbolu w takiej pracy. Ale używanie go w odniesieniu do wspólczesnych militariów szeroko pojętych wg mnie jest PRZEGIĘCIEM jak i innych symboli używanych przez II i III Rzeszę.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Ok to ja wam powiem tak:

niejestem przeciwnikiem rekonstrukcji historczynych niemniej jednak wydaje mi się że trzeba miec wyczucie smaku w tym co sie robi, i jak już coś sie robi to trzeba uważać żeby własnie nikogo nieurazić.Wkońcu ludzie chyba mają to miedzy uszami od czegoś.

 

Pozatym jezeli czytaliście opisy tych ludzi to widzicie że niektórzy z nich sie interesuja historią baaa nawet zacytuje:

 

Korpus

[...]II wojna swiatowa [...]

 

 

Marqs

[...]Kroniki filmowe z okresu II wojny[...]

 

Zainteresowania:

Muzyka Historia Mistycyzm

 

Oczy

[...]historia wczesnego średniowiecza i drugiej wojny światowej[...]

 

Leszek

[...]mało jest rzeczy, którymi się nie interesowałem ale szczegółowiej to II Wojna Światowa[...]

 

Marcin Skowroński aka Schmeihel

[...]Militarystyka, wojny, bitwy , bum, tratata itd.[...]

 

 

 

Zatem sami widzicie że ludzie raczej obeznani,wnioskuje że zdawali sobie sprawy jakie logo mają(wkońcu to nie banda 10 latków).

Jednak wydaje mi sie(i to tylko moje zdanie że niemają zamiaru propagować nazizmu i to tylko logo)

Ale podtrzymuje zdanie poprzedników że dla dobra ASG w Polsce należałoby usunąć to logo...dla dobra ogółu.

Link to post
Share on other sites

Miedza - to jest na W(M)ASG:

http://wmasg.one.pl/view.php?q=ekipa&id=185

 

Chciałbym, aby wypowiedział się ktoś z ww. grupy oraz z Redakcji witryny. Ciekawe czy to nastąpi... ;)

 

Ad. Fence - bez urazy ale bredzisz. O ile możemy różnić się co do oceny historii najnowszej, o ile potepienie pewnych symboli nie jest powszechne społecznie - o tyle w tym kraju kednoznacznie ocenia się nazizm.

 

Jeśli nie piętnuje się innych zbrodniczych ideologii w tym samym stopniu (chociaż... przecież w muzeum Kuklińskiego za wycieraczkę miała robić "zbrodnicza" flaga CCCP) to należy nad tym ubolewać i ew. zmieniać. A nie przytaczać jako argument ad absurdum.

 

Zresztą jakoś dziwnym trafem odnosisz się do poszczególnych elementów osobno. Nie podjąłeś zaś nawet próby podważenia konglomeratu przesłanek i okoliczności, który waży na naszej opinii. Symptomatyczne.

 

Nadto - wierzysz w "niewinne runy". Przejdź się po centrum Breslau w opasce ze swastyką. Następnie opisz wrażenia i konsekwencje. Zostań męczennikiem słusznej sprawy!

 

Sieg... to znaczy Pozdrawiam

KZ

 

 

EDIT: Ustosunkowałem się do postu Fence'a.

Link to post
Share on other sites

FENCE pokaż mi międzynarodowe zapisy PRAWNE które zakazuja używania symboliki sierpa i młota albo wizerunku Che to przyznam Ci rację i sam sobie wytatuuje sfastykę na przedramieniu :)

 

Pamiętaj że poza naszymi odczuciami i uczuciami jest jeszcze prawo naszego kraju i międzynarodowe :)

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dobra, chyba czas aby wypowiedział się ktoś z jechanej drużyny. W zasadzie jestem w niej dopiero od października, a status pełnoprawnego członka mam jeszcze krócej, ale chyba coś niecoś mogę powiedzieć.

No więc raz - Kangur trafił zapewne na naszą stronkę z linka, który zapodałem na forum SpecOps, czyli niejako ja jestem cały "spirytus mores". Dwa - kiedy pierwszy raz zobaczyłem logo od razu skojarzyłem je sobie z orzełkiem LuftWaffe, podobnie jak run trzymany przez niego w szponach. Zanim poznałem Schmeihela vel SS, też pomyślałem sobie, że coś z nim nie tak :) No bo taka ksywka nie bierze się z niczego. Tylko w tym wypadku chyba wzięła się po prostu z zainteresowań (no i SS łatwiej i szybciej się wymawia niż "Szmajhel"). Zresztą - w podstawówce miałem przez jakiś czas przezwisko "Hitler" :lol: Dlaczego? Wystarczyło że ineteresowałem się II WŚ. Ale zapewniam, że nikt w drużynie nigdy nie propagował ideologii nazistowskiej i nie zamierza tego robić. Kilku członków teamu (między innymi właśnie Schmeihel) conajwyżej interesuje się II wojną światową i niemiecką armią i jej sprzętem z tego okresu - ale czy to czyni z nich neonazistów? Ja lubię sklejać modele niemieckich czołgów z II WŚ - czy to czyni ze mnie kogoś nienormalnego?

Kolejna sprawa - symbolika. Nie wiem co miał na myśli autor naszego logo. Ktoś już opisał znaczenie runa na nim umieszczonego. Ptaszysko to jastrząb, którego mamy też w nazwie. Jak mówiłem nie wiem co miał na myśli autor, ale może przyczyną umieszczenia tych a nie innych symboli było ich oryginalne znaczenie? Może chodziło o to, co napisał Fence?

Otalaz

 

Runa związana z przodkami.

Ze staroskandynawskiego Odal oznacza dziedziczenie wiedzy lub rzeczy

Energia tej runy przypomina, że siła i mądrość jednostki leży w doświadczeniach oraz historii jej rodziny,

miasta i kraju.Jeżeli masz wątpliwości, co do swojego postępowania runa ta wspierała będzie nauką i ochroną twych

protoplastów. Odwołując się do ich doświadczeń i wiedzy będziesz mógł wybrnąć z krytycznej sytuacji.

Postaraj się poznać historię swego rodu i kraju. Pamiętaj ją i ucz się na błędach innychOtala opiekuje się domem i rodziną wprowadza w nie ład, harmonię, ciepło, spokój i poczucie jedności oparte

na bezpieczeństwie.

Runa ta mówi:

 

Jądro Twojej siły

Tkwi w sile

Twego klanu

 

jesłi tak, to jest to bardzo pozytywne. Podobnie jak biało-czerwone tło runa. Pamiętajcie, że większość symboli, runów wykorzystywanych przez niemieckie wojska II WŚ nie zostało wymyślonych przez nazistów, ale ich istnienie sięga czasów znacznie odleglejszych. Jeśli mnie pamięć nie myli to sfastyka była symbolem wykorzystywanym również u Słowian. To naziści wypaczyli znaczenie przeróżnych symboli. A motto SS? Meine Ehre heisst Treue (Moim honorem jest moja lojalność)? Pięknie brzmi, słuszne słowa, tylko wypaczone na potrzeby zbrodniczej ideologii. Czy człowiek posługujący się takim mottem musi być od razu zły? Chyba tak, bo każdemu się to kojarzy z nazistami, ze zbrodniami SS. Podobnie inne hasła Niemców nazistowskich - niestety sprawa wygląda chyba tak samo. Po prostu złe skojarzenia, nikt już nie patrzy na oryginalne znaczenie.

 

 

 

EDIT:

 

Jeszcze słówko - chcę wyprzedzić kolejne pretensje odnośnie tego, co Schmeihel ma na ramieniu :) Nie jest to kolejny nazistowski symbol, nie chodzi o trupią czaszkę jednostek Totenkopf (chyba dobrze napisałem?) - po prostu Schmeihel dowodzi grupą "Rogger", a jej znakiem jest "Jolly Roger" :lol:

Link to post
Share on other sites

Javelin nie mam nic do Was ani Waszej ekipy chodiz mi tylko włąsnie o kwestię skojarzeń.

 

Gdyby takie logo ktoś umieścił na powiedzmy sankach, bobsleju, czy masce samochodu sportowego jestem przekonany na 100% że nikogo by to nie dotknęło.... Ale takie logo na mundurze ludzi "bawiących" się "bronią", tworzących jakieś środowisko bezpośrednio związane z militariami niestety chyba nie może wzbudzić żadnych innych skojarzeń... :(

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

zgadzam sie ze słowami thor_-a poprostu pomyślcie że możecie w ten sposóbb zaszkodzic całemu społeczeństwu asg.

Ale ciesze sie przynajmniej że ktoś z ekipy sie wypowiedział i wyjaśnił sytuacje niemniej jednak nalegałbym na zmiane lub usuniecie tego loga.

Link to post
Share on other sites

No cóż, ja wiele do powiedzenia nie mam. Najlepiej zgłoście się z tą sprawą bezpośrednio do Schmeihela, bo to on jest założycielem grupy. Ja mogę conajwyżej pełnić rolę "mediatora" :P

 

 

 

 

PS. Autorem emblematu nie jest Schmeihel, nie wiem kto ją "popełnił" i jakie miał przesłanki. Powtarzam - mam nadzieję, że jego przesłankami nie było zamiłowanie no nazistów ale pierwotne, niewypaczone przez III Rzeszę znaczenie.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...