Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Wie ktoś może jak można dostosować np. taki headset: http://www.redwolfairsoft.com/redwolf/airs...il?prodID=24965 do motoroli gp 1200 oprócz ściągania z ameryki absurdalnie drogich przejściówek (adaptery BDN6673), może są jakieś tańsze odpowiedniki w polsce? A może ktoś z was wykombinował coś sensownego i w pełni działającego na własną ręke?

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

mam taką kopię,

kupioną tutaj: http://www.ebairsoft.com/combat-gear-goggl...on-c-62_39.html (wersji z ptt typu U94 już nie ma w sprzedaży).

 

wykonanie przywoite, choć ma jedną wadę:

przewód łaczący pałąk mikrofonowy z czaszą jest dość krótki i może nastąpić przetarcie tego przewodu kiedy zestaw będzie złożony tak jak na trzecim zdjęciu na stronie specshopu.

 

System mikrofonów wewnętrznych nawet działa, choć nie ma co liczyć na automatyczne zmniejszanie poziomu dźwięku jak w oryginale :)

Link to post
Share on other sites

Witam !

 

Mam podobny problem. Kupiłem jakiś chiński headset typu Swimmer i przejściówkę z kabelkiem. Po podłączeniu do pmr jest włączona cały czas opcja nadawania. Pokombinowałem z kabelkami, rozłączyłem każdy po kolei i efekty to :

- ustanie nadawania, nadaje po naciśnięciu PTT od PMR, a nie od headseta

- nie działa dźwięk (sprawdzane na komórce i muzyce)

LUB

- nadaje cały czas

- dźwięk działa

 

Są trzy kabelki - czarny, czerwony i bez izolacji. No i teraz pojawia się moje pytanie - co zrobić ? Jak myślicie ? To problem w swimmerze, czy przejściówce ? Jeśli to drugie, to czy mogę podłączyć np. czarny z czerwonym ?

 

Pytam o takie pierdoły, bo zawsze miałem ogromne problemy z elektroniką. Jeżeli kiedyś stanie mi się jakiś poważniejszy uszczerbek na zdrowiu to jestem pewien, że sprawcą będzie elektronika.

 

[Najciemniej pod latarnią, nie?]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Czy warto kupić kopię zestawu Peltor Comtec II ze specshopu? Przede wszystkim czy jest w miarę trwała i czy będzie na tyle dobrze przekazywać dźwięk otoczenia, żeby nie przeszkadzało to zbytnio?

 

link: http://www.specshop.pl/product_info.php?cP...roducts_id=5645

Warto chodź dla lansu :P słuchawki wyciszają delikatnie dźwięk z otoczenia, ale nie przeszkadza to w normalnej rozmowie, nie marzną uszy, szczególnie teraz, w zimie : D ciężko wchodzą do MICH'a 2000, po kilkunastu minutach bolą uszy, lepiej łączyc z innym hełmem.

Link to post
Share on other sites

Co do bolących uszu to pod MICHa 2000 wchodzą ale trzeba odpowiednio ułożyć poduszki (oryginalne) no i mieć oryginalne paski. Od razu lepiej i nic nie przeszkadza a poprawiło się ułożenie jeszcze bardziej po zastosowaniu N.A.P.E. Pada.

No i przede wszystkim zależy od rozmiaru głowy (na mnie jest MEDIUM więc nie mam problemów).

Testowałem z MICHem 2002 Volwera ale wypada gorzej z powodu... pasków - od razu wymieniać, jak wcześniej nie przeszkadzały to teraz na pewno będą.

 

Co warto zakupić to zapasowe oryginalne poduszki od Comtaca II te tutaj są zbyt miękkie i się szybko zgniatają. ;-)

Link to post
Share on other sites

Heh, zapomniałem odpisać Jarkowi, dzięki:)

 

I pytanko o Navcomma tk-760. Jak nadaję np. do jakiejś taniej pmrki (maxcom), to odbiornik przerywa, squelch wyłącza głośnik. Dzieje się tak, gdy głośniej mówię do mikrofonu. Wyłączę squelcha, to jakość dźwięku jest słaba - sygnał jest przesterowany i pierdzi. Też tak macie, czy to tylko moje radyjko?

 

Przykładowe parametry:

f: 446.0625 MHz,

na odbiorniku kanał 6,

CTCSS 67Hz (jak wyłączę to samo, bez różnicy)

p: 0.5W (j.w.)

Edited by narmo
Link to post
Share on other sites

Odbiornik czyli maxcom ?

 

Bo tak napisałeś że ciężko pojąć. Ty nadajesz czyli jesteś nadajnikiem a przerywa na odbiorniku czyli maxcomie ?

 

No to chyba nie twój problem, tylko właściciela pmrki.

 

446.0625 to pierwszy kanał 1 na pmr a ty piszesz że 6 ?

 

No chyba że masz na myśli Navcomma. Ale wtedy nie wiem co ma do tego squelch skoro poziom squelcha odcina szumy które przychodzą do twojego nacvomma a nie na odwrót.

 

Napisz jeszcze raz o co chodzi to może się uda pomóc :)

Link to post
Share on other sites

Maxcom to odbiornik, Navcomm nadajnik.

Zgadza się, 446.0625 zgodnie ze standardem to pierwszy kanał, ale z jakiegoś powodu na Maxcomie jest dopiero 6.

A squelch ma tyle do tego, że odcina te "za głośne", przesterowane sygnały traktując je jako szum. Moja teoria jest taka, że Navcomm za mocno moduluje sygnał,ale nie wiem jak to zmienić

Link to post
Share on other sites

Spoko Foka, na strzelance miałem właśnie problem z komunikacją i próbuję dojść, dlaczego. Wydawało mi się, że to była wina laryngofonu, ale teraz jak testuję na swoim starym radyjku to przerywa bez headseta. I ja wiem, jak działa carrier squelch, ale w tym przypadku odcina również te za silne. Doczytałem, że pmr powinien mieć dewiację częstotliwości max 2.5 KHz, a w Navcommie w instrukcji jest napisane że ma do 5KHz. A moje pytanie jest tylko takie, czy to częsty problem, i czy ktoś to rozwiązał.

Link to post
Share on other sites

"Regulacja odstępu międzykanałowego w zakresie 5/6.25/10/12.5/25kHz"

 

Ustaw sobie krok 6.25 i wpisz częstotliwość 446.0625 jako 1 kanał,

Następnie musisz zmienić krok na 12,5kHz i będziesz miał po kolei 8 kanałów PMR.

Edited by KK
Link to post
Share on other sites

Czy ktoś może używa takiego zestawu:

 

http://www.cb-radio.info.pl/sklep/krotkofa...00,rid,120.html

 

Chodzi mi głównie jak to się trzyma ucha podczas biegania.

 

SM-200 kupiłem jako dawcę do przystosowania oryginalnego bowmana, ale maiłem przyjemność używać przez jakieś 2 miesiące. Zdarzało się, że słuchawka wypadała z ucha. Mikrofon robi wrażenie bardzo delikatnego. Za to ptt jest bardzo fajne i wygodne. Obecnie świetnie się sprawdza w połączeniu z bowmanem.

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim takich rzeczy nie testuje się stojąc 1 m od siebie. Tym bardziej jedna osoba trzymająca dwa radia.

Testowałem m.in. na 20 metrach. Spytałem na forum elektroda.pl i potwierdzono moje przypuszczenia. Niestety wygląda na to, że TK-760 nie w pełni da się ustawić do poprawnej pracy w paśmie PMR.

Link to post
Share on other sites

Krok to nie dewiacja. Jak masz modulację częstotliwości (FM - frequency modulation), to znaczy, że ta częstotliwość jest zmieniana w zakresie zwanym dewiacją częstotliwości. Problem w tym, że np. Navcomm ma 5 kHz, a w niektórych radiotelefonach PMR jest 2.5 kHz, więc każdy sygnał będzie dwa razy "głośniejszy". Krok to odległość między kanałami i żeby kanały na siebie nie nachodziły musi być większy niż maksymalna dewiacja. Zmieniając krok nie zmieniasz dewiacji.

Edited by narmo
Link to post
Share on other sites

U nas też jest kilka 760tek i nigdy nie było problemu z komunikowaniem się z dowolną PMRką lub GMRSem a używamy ich od 2 lat.

 

Sam mówisz że w niektórych PMR. Niech się martwią ci od tych niektórych PMRek a nie ty. Jak się nie dogadasz z navcomma z super radiem spidermana dodawanym do gazety za 6 PLN to też będziesz w nim rzeźbił ?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...