Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

Przy takiej długości jest jakakolwiek różnica między takim bajeranckim kablem z linka, a zwykłym RG174?

 

Jest różnica, przynajmniej teoretyczna. Porównaj tłumienie bo może się okazać, że krótka standardowa antena przy radiotelefonie będzie skuteczniejsza niż dłuższa, z większym zyskiem puszczona po kablu na plecy. Obstawiam, że 2m to minimum do wygodnego poprowadzenia kabla. Teoretyzuję tutaj i opieram się na opinii szpeców z którymi poruszałem temat bo nie mam bezpośredniego porównania pomiędzy działaniem obu kabli w naszych ręczniakach. Patrząc na cyferki wydaje się, że opłaca się kupić trochę droższy kabel.

 

Natomiast na pewno H155 będzie za sztywny do wygodnego gięcia pod palsami, po ciele. Ja bym celował bardziej w ten kabel http://hamradioshop.pl/radiotelefony-amatorskie-i-profesjonalne/detail/47-kable-antenowe/flypage/374-przewod-koncentryczny-satec-rg-58all-z-wtykami-do-wyboru.html?sef=hcfp

Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Weź pod uwagę, że potrzebna moc jest proporcjonalna do kwadratu odległości, np. aby zwiększyć zasięg dwukrotnie potrzeba 4 razy większej mocy. Tutaj nawet gdyby miał 50% strat (a przy tej długości jest to niemożliwe) to zasięg niewiele by się zmienił a ponieważ antena mogłaby się znaleźć w korzystniejszej lokalizacji, bilans może wyjść na plus.

Link to post
Share on other sites

Obstawiam, że 2m to minimum do wygodnego poprowadzenia kabla.

2m ????!!!!!

50cm to max ....

nie wiem jak i gdzie chciałbyś umieścić antenę w stosunku do umiejscowienia radia żeby zużyć minimum 2m kabla...

 

Patrząc na cyferki wydaje się, że opłaca się kupić trochę droższy kabel.

imho... nie opłaca się...

 

Tłumienie (w przybliżeniu):

 

RG-58=1dB/10m (50MHz)

RG-213=0.5dB/10m (50MHz)

 

Dla VHF (dla UHF jeszcze więcej, prawie x2):

RG-58= 1.8dB/10m

RG-213 = 0.8dB/10m

 

Na 1m straty są minimalne (przy 1m kablu największe straty będą na złączkach).

Kable 50 ohmowe i w szczegółach są parametry tłumienia dla popularnych pasm: http://radiokomunikacja.com/search?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=kabel+50+ohm&submit_search=Szukaj

Link to post
Share on other sites

I drugie tyle na złączach.

Tyle teoria. A praktyka jest taka, że Motorola wprowadziła mikrofonogłośniki z anteną i nie miało to sensu żadnego. Zresztą wycofała się z tego pomysłu dość szybko.

 

Wysyłane z mojego GT-I8160 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Link to post
Share on other sites

I drugie tyle na złączach.

Tyle teoria. A praktyka jest taka, że Motorola wprowadziła mikrofonogłośniki z anteną i nie miało to sensu żadnego. Zresztą wycofała się z tego pomysłu dość szybko.

problemem było nie samo rozwiązanie tylko raczej sposób realizacji - dla wygody usera użyto kabla "spiralnego" jak to w mikrofonogłośnikach...

normalny, prosty kabel nie powinien być aż tak problemowy...

Link to post
Share on other sites

Obstawiam, że 2m to minimum do wygodnego poprowadzenia kabla.

Robię takie kable, kilka osób używa. RG58, dwa zaciskane złącza SMA, łączna długość kabelka to 50-60cm. Nie patrzcie na tłumienie kabla, na takich odcinkach nie ma to znaczenia - większe tłumienie wprowadza fakt zastosowania złącza (można przyjąć -1dB na każde złącze). Ważnym parametrem, który pomijacie jest minimalny promień gięcia takiego kabla. Co po tym, że kupicie super-hiper przewód, skoro minimalny promień gięcia to będzie przykładowo 10cm? :icon_smile:

 

No i jeszcze jedno - rozumiem, gdyby to były przewody do czułej przemysłowej aparatury. Ale rozmawiamy o głupich kabelkach do ręcznych, w większości chińskich radyjek. W naszym przypadku najważniejszym kryterium jest "miękkość" przewodu, by móc go wygodnie przepleść przez taśmy.

 

Przy takiej długości jest jakakolwiek różnica między takim bajeranckim kablem z linka, a zwykłym RG174?

Różnica w samopoczuciu właściciela :icon_smile:

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

I jeszcze jedno :)

 

Zapis 400MHz: 19.0dB/100m oznacza, że po 100 metrach sygnał będzie ok. 80 razy słabszy niż na wejściu :) Jedziemy dalej - kabel rg58 ( 470MHz, -35,6dB/100m). Na odcinku 50cm tłumienie wyniesie jakieś 0,17dB... czy ma to jakiekolwiek znaczenie? :D

 

Ściąga :

- spadek sygnału o 3dB to 2x słabszy sygnał

- spadek sygnału o 6dB to 4x słabszy sygnał

- spadek sygnału o 10dB to 10x słabszy sygnał

- spadek sygnału o 20dB to 100x słabszy sygnał

- spadek sygnału o 30dB to 1000x słabszy sygnał

Link to post
Share on other sites

Nie ma się co rozdrabniać. Przy 1m tłumienie kabla jest pomijalne.

Wiecie, że polaryzacja anteny ma znaczenie? Czy jeśli powiem, że jeśli np. nadajnik ma antenę w pionie a odbiornik w poziomie to teoretycznie nie powinni się słyszeć. W praktyce na tak niskich częstotliwościach jak 460MHz jest to słabo odczuwalne ale na pewno ma większy wpływ niż tłumienie kawałka kabla. Czy w związku z tym będziecie montować poziomice do anten?

Bliskość ciała zmienia charakterystykę anteny. Już nie jest dookólna i jak staniesz niewłaściwą stroną to sygnał też będzie stłumiony bardziej, niż zrobiłby to taki kabelek.

Nie popadajmy w paranoje tylko używajmy tego co mamy.

Link to post
Share on other sites

2m ????!!!!!

50cm to max ....

nie wiem jak i gdzie chciałbyś umieścić antenę w stosunku do umiejscowienia radia żeby zużyć minimum 2m kabla...

 

50cm? W takim razie co ma na celu zastosowanie kabla? Zamocowanie anteny zaraz obok radia? Chyba czegoś nie zrozumiałem Panowie.

 

Może właśnie wyjaśnię jak ja widzę umiejscowienie radia względem anteny i sens takiego przedsięwzięcia.

 

Jeśli nie pracuję na radiu to wrzucam je z anteną na plecy - kabel jest zbędny.

Druga opcja. Radio z przodu, z tyłu bacik ~50cm. Radio pod ręką, możliwość wygodnej zmiany częstotliwości itp. najlepiej obok magazynków do długiej. Taki półmetrowy dynks z przodu mi się nie widzi więc przerzucam antenę na plecy PC, tak aby możliwie najmniej wystawała poza obrys. Kwestia wygody.

I tak luźno mierząc wychodzi mi 150cm uwzględniając naddatki na gięcie zwłaszcza przy wtykach. Kabel idzie po ramieniu praktycznie od pasa do pasa. W razie potrzeby wpinasz antenę wyżej/dalej od ciała bo nie widzę potrzeby latania cały czas z umiejscowioną wysoko anteną.

 

Żeby skrócić ten odcinek można jeszcze puścić kabel cummerbundem. Nie jestem fanem łączenia boków kamizelki "na sztywno" z możliwością jednostronnego zdjęcia ale już nawet to pomijając i tak musielibyśmy oddzielnie puścić kabel do headsetu. Rozdzielając przewody robi się bałagan. Przy dłuższym kablu mogę swobodnie wejść do pojazdu, antenę dać na dach a radio mieć w środku, mogę ją w razie potrzeby unieść wyżej będąc na skraju słyszalności itp.

 

 

Co do tłumienia na kablach to dzięki za wyjaśnienie. Posłuchałem zwyrodnialców, którzy widzą różnicę oraz sprzedawców ;). Dla mnie patrząc na ceny kabli dalej nie ma problemu w kupieniu RG58, który wspomniałem zamiast najtańszego RG174. Ważne żeby dał się lepiej ułożyć niż np. H155 skoro tłumienie jest praktycznie pomijalne.

Link to post
Share on other sites

Długość kabla zależy od pokładanych w nim oczekiwań. Mam radio na cummerbundzie można powiedzieć, że "na godzinie 4:30". 60cm przewodu to optymalna długość do wyrzucenia anteny na plecy kamizelki, by nie haczyć ręką o antenę. Sama antena też nie musi sterczeć jak maszt flagowy, i tak zapewnia komunikację na obszarze najbliższego kilometra, więc po co ma niepotrzebnie wystawać i promieniować na mózg :teethh: Na dalsze dystanse lepiej jest wyjąć radio z kieszeni, chwycić łapą, wkręcić antenę bez przedłużaczy i wejść na wzniesienie.

 

Co do tłumienia na kablach to dzięki za wyjaśnienie. Posłuchałem zwyrodnialców, którzy widzą różnicę oraz sprzedawców

Tłumienie będzie mieć znaczenie jak będziesz robił instalację antenową dla stacjonarnego radia. Polecam ten przewód http://www.teltad.pl/kabel-koncentryczny-50-om-rf-10-f-draka-103-mm-cena-za-1-m-p-1253.html tylko nie wiem jak go wmontujecie w kamizelki :maniak_luzik: W każdym razie robi robotę (nie krytykujcie za nierozwinięty fider, to były testy)

 

11178238_829039973810104_2910751059027411550_n.jpg?oh=c0e65c691b09dca7b6f697c6a5e4a85c&oe=55ED53F7

Link to post
Share on other sites

I tak luźno mierząc wychodzi mi 150cm uwzględniając naddatki na gięcie zwłaszcza przy wtykach.

60cm przewodu to optymalna długość do wyrzucenia anteny na plecy kamizelki, by nie haczyć ręką o antenę.

Weźcie po prostu pod uwagę, że zwyczajnie dłuższy i szerszy osobnik będzie potrzebował więcej kabla, niż krótszy i węższy :icon_wink:

 

11178238_829039973810104_2910751059027411550_n.jpg?oh=c0e65c691b09dca7b6f697c6a5e4a85c&oe=55ED53F7

Pochwal się, co tam masz :icon_mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Witam, ja u siebie również przeniosłem antenę na plecy kamizelki przy okazji wymieniając ją na dłuższą. Użyłem gotowego kabelka bo nie miałem zamiaru bawić się w zaciskanie złączek sma bez zaciskarki.

Dość duży wybór tych kabelków: http://www.tme.eu/pl/katalog/przewody-i-kable_112533/#id_category=100331&s_field=artykul&s_order=ASC&visible_params=2%2C1181%2C1182%2C736%2C5%2C16%2C11%2C1184%2C671%2C665%2C662%2C668%2C15%2C669%2C2390%2C1382&used_params=1182%3A64554%2C64553%3B

 

Przewód to RG174 więc jest całkiem cienki i nie na problemu z przewlekaniem go przez molle.

U mnie wygląda to tak:

Radio baofeng uv-82.

 

11412252_934532139939041_1435384886630326595_n.jpg?oh=4b433c5b8de9a09a632be92bf943a79f&oe=558571ED

Link to post
Share on other sites

Macie jakieś sprawdzone sklepy/userów allegro, gdzie można w tej chwili kupić ORYGINALNE Nagoye NA-771 SMA-F? Pomijając hamradioshop.pl z ich super cenami.

 

Akurat hamradioshop ma jeszcze całkiem przyzwoite ceny.

Co do nagoi i jej oryginalności - czekam na 2 z chin - ciekawe jak się będą stroiły :D

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...