Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Czy headset Bowmana z-tactical i gruszka kenwooda będą ze sobą działały?

jak mniemam, mówiąć "gruszka" miałeś na myśli przycisk PTT ?

Jeśli tak, oraz oba komponenty wyposażone są we wtyczkę/gniazdo w standardzie "military" :) - to będzie działać

Link to post
Share on other sites

UV-5R to b.dobre radio.

Więc albo jest uszkodzone albo brak Ci wprawy w użytkowaniu.

Radio za 400 nie będzie lepsze/bardziej funkcjonalne niż UV-5R.

Jeśli jednak twierdzisz uparcie, że Twoim problemem jest UV-5R to za połowę budżetu kupisz UV-82.

Link to post
Share on other sites

Wielkość przycisku PTT też ma znaczenie - pamiętać, że by nadawać musisz go wcisnąć, a im mniejszy tym trudniej go znaleźć. Jeśli go jakoś nie zabezpieczysz przed przemieszczaniem się (a czasem jest to utrudnione - musisz zostawić na tyle luźnego kabla, by móc swobodnie się rozglądać) to możesz go potem na macanta szukać po kablu.

Link to post
Share on other sites

Równie dobrze można rozumować w drugą stronę - co po wytrzymałości jeśli trzeba szukać. Mam PTT dodawane stockowo do Bao UV3R i przycisk jest malutki. Czasem muszę go trochę poszukać zanim mogę nadawać więc to nie jest takie czepianie się dla zasady, a na własnych doświadczeniach oparta wiedza.

Link to post
Share on other sites

Wywołany do tablicy jestem :)

Ten zaproponowany przezemnie ma rzep (haczyki) na rewersie - można go przypiąć do kawałka wolnego misia na oporządzeniu i mieć pod ręką.

Dodatkowo, załączony elastyczny pasek umożliwia umieszczenie ptt na wewnętrznej stronie palca wskazującego i serdecznego dłoni i obsługiwanie go kciukiem :)

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Radiotelefonami amatorskimi, których z pozwoleniem radiowym możesz używać legalnie na pasmach amatorskich (dla UHF okolice 430MHz) - no chyba, że masz np. wykupione pozwolenie na inne pasma.

Na 446 z Bao nawet z pozwoleniem radiowym nie możesz nadawać.

Link to post
Share on other sites

Dzięki. To chyba trzeba będzie poszukać klasycznej PMRki bo za dużo pierdzielenia z tym jest.

 

Chyba że kupić Baofenga i używać w pasmie PMR. Kto będzie wiedział, że akurat ktoś inny nadaje ze zwiększoną mocą? :D

Edited by mykail
Link to post
Share on other sites

Nikt, chyba że staniesz pod siedzibą UKE, zaczniesz skakać na jednej nodze i skandować "nadaję nielegalnie!". Przepisów prawa na paśmie PMR nikt nie egzekwuje. Nie słyszałem, by w ogóle kogoś za coś takiego szukano (mała szkodliwość czynu w stosunku do poniesionych nakładów sił).

Bierz Baofenga - przynajmniej poustawiasz sobie więcej częstotliwości i posłuchasz hm... komunikacji miejskiej ;)

Link to post
Share on other sites

Dokładnie. Takiego bao legalnie możesz posiadać i możesz słychać czego tylko zapragniesz tylko nie możesz przekazać nikomu zasłyszanej informacji. Legalnie nie możesz nadawać. Jak się wbijesz na kanały PMR to pewnie nikt nie będzie robił dymu. Gorzej jak wejdziesz na zakresy dla amatorów lub służb.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio miałem sytuację, ze jakies dzieci bawiły się na pasmie pmr. Nie były to rozmowy typu: "jasiu przynieś ciastko, jestem przy zółtej huśtawce" tylko wycie, krzyki, wygłupy, paplanie. Praktycznie cały czas przez ponad godzinę. Po zwróceniu uwagi, żeby dziecko znikneło z eteru - nastąpił stek przekleństw w moja stronę... Od gówniarza, który miał może z 7 lat...

 

Dzisiejsza młodzież...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...