Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

Mam obecnie zamocowaną chińską kopię Swimmera do chińskiej atrapy Proteca za pomocą gumy i rzepów. Do każdego hełmu z wycięciami/podcięciami dało by się zastosować taką metodę.

 

Bardzo interesuje mnie ten patent, bo kask który do mnie jedzie też jest protecopodobny. Wersja Half Shell, czyli właśnie z wycięciami na uszach.

https://www.sprzetmilitarny.pl/zdjecia/3291_3.jpg

Ten mój kask ma też fabrycznie wywiercone po bokach otwory na szyny RIS, które też mogą się do tego przydać.

A chciałbym mieć właśnie taki patent, że kask+ochrona oczu+słuchawka w jednym miejscu, żeby było najwygodniej, najprościej i najmniej plątaniny kabli.

 

Mógłbyś napisać coś więcej na ten temat i wrzucić zdjęcia? Byłoby mi bardzo miło

 

z góry dzięki

 

Czym się różni swimmer od bowmana?

Edited by Obi-Wan
Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Swimmer to mała słuchaweczka z dużą płaską gumą. Trochę bez sensu do noszenia na głowie (zatyka ucho), ale do hełmu jest ok. Bowman to klasyczna słuchawka, z kolei jest większy i grubszy.

Nie wiem, jak z jakością samego głośnika i mikrofonu, chociaż znając żółtych braci, to pewnie wszędzie wsadzają to samo.

 

Chińskiego swimmera zamontowałem do atrapy proteca w bardzo prosty sposób - mianowicie sama słuchawka prawie idealnie pasuje do podcięć w kasku, więc wystarczyło tylko ją unieruchomić. Wywaliłem uprząż na głowę i zastąpiłem ją kawałkiem gumy z rzepami na końcu, oczywiście miękką częśc rzepa przykleiłem butaprenem do kasku. Jeszcze doszyłem "poprzeczkę" do zawieszenia trzymającą słuchawkę od dołu i to tyle.

 

0baNVmO.jpg

 

W Twoim przypadku, mając tak duże podcięcia raczej spokojnie możesz wziąć Bowmana i wykombinować do niego jakiś sztywny montaż mocowany do szyn albo tych dziurek.

Link to post
Share on other sites

Obi-wan ja mam, jak to się nazywa, a tak jakąś wersję full ultra pro marines kasku ops-core od emersona jak pamiętam. Wywaliłem uprząż na głowe wziąłem do ręki wiertło 2/3mm wywierciłem 2 dziurki w skorupie i przywiązałem słuchawkę do kasku, do tego maska i pomniejszone boczne osłony i ma się kask do wszystkiego i jedyne co jest luzem to okulary Wiem, że google bym jeszcze upchał lub jakieś małe okulary na gumach nie pamiętam kto to robi.

 

Jak nie chcesz kabli to słuchawka bt i odpowiedni adapter do radia lub radio.

Link to post
Share on other sites

IMHO: warto "zainwestować" w UV-82.

Po pierwsze: ten model to de facto 2 radia w jednej obudowie.

Radiotelefon przystosowany jest nie tylko do nasłuch dual-watch (odbioru dwóch kanałów jednocześnie), ale także do sterowania Dual-PTT - łatwego/szybkiego wybierania kanału na którym chcesz nadawać.

Można zatem pracować quasi-jednocześnie w dwóch sieciach radiowych. W sumie za niewielkie pieniądz można pozyskać radio zapewniające taktyczną przewagę, jaką tradycyjnie stosowano w SF w formie dwóch osobnych radiostacji podłaczonych okablowaniem z dualnym PTT to jednego headsetu.

Niestety, dualne PTT do Baofenga UV-82 trzeba sobie samemu "wyrzeźbić".

 

Jak twierdzi "szary wilk", uv-82 ma

lepsze filtry

Link to post
Share on other sites

Witam.

przegladam i czytam rożne fora i każdy mowi co innego.Chiałbym sie dowiedzieć jaka wybrac krótkofalówkę do pracy w zmiennych warunkach raz w mieście a za chwile w terenie leśnym i tak na zmiane jaki njbardziej odpowiedni sprzet sie do tego nadda? Cena defakto niegra roli bardziej interesuje mnie funkcjonalność urzadzenia do tych warunków.

Dziekuje za każda odpowiedz

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

To jak to w końcu jest z tym UV-82? Faktycznie lepszy od UV-5R? Warto dopłacić?

 

Czy fabryczne słuchawki dodawane do Baofengów dają radę?

 

Jak długo wytrzymują fabryczne baterie w Baofengach? Czy dokupienie dużej jest koniecznością?

Edited by Obi-Wan
Link to post
Share on other sites

Ile dołacić ?

Fabryczne słuchawki dają radę, ale na dłuższą metę są męczące... i to bardzo.

Fabryczna bateria (o ile nie wadliwa) wystarczy Ci na całe życie tego radia. Wystarczy tylko trochę o nią zadbać.

Nie wiem czy da się kupić "dużą" baterię do UV-82 (te od UV-5R nie pasują)

Link to post
Share on other sites

Fabryczny zestaw do Bao 82 jest bardzo słaby : jakość dzwięku, malutkie przyciski ptt i w moim przypadku niewygodny. Nosze jako zapas.

Trudno powiedzieć ile wytrzyma bateria bo to zależy od temperatury i rodzaju uzytkowania (ile sie nadaje i na jakiej mocy) mi dała radę przez 7 godzin na NWN-ie przy dosć częstym nadawaniu . Bateria w UV82 nie ma jednak deklarowanej pojemności 2800 tylko ok. 1800. Producent tak napisał a sprzedawcy nie korygują w opisach mimo że większość wie że to nieprawda, ale 2800 mah robi wrażenie.

Ja kupiłem uv82 tylko dlatego że ma 2 PTT co dla RTO ma duże znaczenie. Alternatywą jest noszenie 2 radyjek

Link to post
Share on other sites

Co do baterii miałem na myśli, ile wytrzymuje działania po naładowaniu. Co rozumiesz przez "zadbanie o nią"?

kugelblitz odpowiedział na częśc pytań.

Jeśli mówimy o dbaniu o baterię, to pomimo, iż jest to LiOn to ważne jest (mimo wszystko) dbanie o poprawne ładowanie - do pełna, i nie wystawianie jej na długotrwałe działanie niskich temperatur.

Link to post
Share on other sites

To ja jeszcze dodam że nie ma większych materii do UV-82 niż ta 2800/1800.

 

Warto też pamiętać, że pełną wydajność akumulator i tak osiągnie po kilku cyklach naładowania-rozładowania, Bateria w radiu to LiIo wiec odnoszą się do niej wszystkie zasady postępowania z lipolami.

 

Nie miałem tego Baofenga na dłuższej imprezie trwajacej np. 24h ale w Navcommie 890 większa bateria (1700 mAh) wystarczała (fakt że na czas odpoczynku w bazie radio wyłączałem), na 36/48 z reguły potrzebny był zapas który i tak na milsimach czy wiekszych imprezach zawsze mam ze sobą

Zimą rzecz jasna wydajność spada ale to wszyscy użytkownicy AEG-ów wiedzą doskonale :icon_smile:

Edited by kugelblitz
Link to post
Share on other sites

Panowie, szukam radia które spełni 4 warunki:

- pasmo GMRS (czyli kompatybilne z Nav i Midlandami, tak się chyba nazywa częstotliwość)

- złącze od PTT u GÓRY radia

- możliwość demontażu anteny i zainstalowania jej na kablowej przedłużce

- cena raczej nie więcej niż 400-500 zł.

 

Ktoś coś widział, doradzi? Są takie zabawki?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...