Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

CHIRP radio widzi. Tz. podłączam radio poprzez kabel USB, daję meni - Urządzenie - Pobierz urządzenia.

Jest pasek postępu i napis klonowanie. Wyświetla mi aktualne częstotliwości i nr kanałów. W wolnym kanale wpisuję nową częstotliwość. I co dalej? Nie mam takiej opcji

1/ Download from Radio (Alt+D)

2/ Upload to Radio (Alt=U)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

to równie dobrze może byc właściwość tego konkretnego radia, że "zboczenie" jest większe niż w innych.

Ale może spróbowac pomęczyć się z ustawieniami Wide i Narrow.

Zakładam oczywiście, że częstotliwości masz ustawione z dokładnością do setnych części kHz (poczynając od 446.00625 MHz ze skokiem 12,5 kHz).

Witam.

O ile się doczytałem to jesteś "głęboko" zainteresowany krótkofalarstwem.

 

Jak zauważyłem to praktycznie każdy baofeng UV-5R z którym miałem do czynienia i pochodne maja poważny problem z "sianiem" po częstotliwościach, a ustawianie dewiacji w tych radiach jest nieporozumieniem, znaczy się nie działa, co też ma właśnie bezpośredni wpływ na odbieranie przekazu na sąsiednich kanałach.

 

Ale mam pytanie. Ostatnio na strzelance mieliśmy 4x UV-5R, 2x navcomm t-760, 2x baofeng bt-888. Navcommy i 888 nie miały żadnych problemów, ale wszystkie UV-5R odbierały szumy, a raczej jakiś rodzaj zakłóceń pomimo SQL nastawionego na 9. Efekt był taki sam gdy naciska się przycisk "monitor", czyli otwiera się bramkę szumów. I tak parę sekund szumów, chwila przerwy i znowu szumy. Oszaleć można było z tym szumem w słuchawce. Występowanie tych szumów było tylko na safe zonie i w okolicach. Czy słusznie uważam, że te radia mają słabe filtry (dolno lub górnoprzepustowe), lub też wcale ich nie mają?

Po tych wszystkich perypetiach z UV-5R zastanawiam się nad zmianą radia na WOUXUN KG-UV6D. Czy miałeś styczność z tym radiem i czy uważasz że to jest dobry wybór?

Edited by bizon96
Link to post
Share on other sites

Witam.

O ile się doczytałem to jesteś "głęboko" zainteresowany krótkofalarstwem.

 

Jak zauważyłem to praktycznie każdy baofeng UV-5R z którym miałem do czynienia i pochodne maja poważny problem z "sianiem" po częstotliwościach, a ustawianie dewiacji w tych radiach jest nieporozumieniem, znaczy się nie działa, co też ma właśnie bezpośredni wpływ na odbieranie przekazu na sąsiednich kanałach.

 

Ale mam pytanie. Ostatnio na strzelance mieliśmy 4x UV-5R, 2x navcomm t-760, 2x baofeng bt-888. Navcommy i 888 nie miały żadnych problemów, ale wszystkie UV-5R odbierały szumy, a raczej jakiś rodzaj zakłóceń pomimo SQL nastawionego na 9. Efekt był taki sam gdy naciska się przycisk "monitor", czyli otwiera się bramkę szumów. I tak parę sekund szumów, chwila przerwy i znowu szumy. Oszaleć można było z tym szumem w słuchawce. Występowanie tych szumów było tylko na safe zonie i w okolicach. Czy słusznie uważam, że te radia mają słabe filtry (dolno lub górnoprzepustowe), lub też wcale ich nie mają?

Po tych wszystkich perypetiach z UV-5R zastanawiam się nad zmianą radia na WOUXUN KG-UV6D. Czy miałeś styczność z tym radiem i czy uważasz że to jest dobry wybór?

 

Możesz mieć rację, zrobiłem z tunera DVB-T skaner częstotliwości do nasłuchu 2m/70cm i jest różnica widma pomiędzy takim UV-5R a Motorolą GP1200 czy MT2100. Przy UV bardzo ładnie harmoniczne widać.

 

A co do polecanych radyjek... Zawsze będę polecał używane Motorole i Kenwoody :)

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

Cześć !

Mam dwa radyjka maxcom wt210 które wyrwałem od kolegi za drobne pieniądze, nie jest to szczyt marzeń ale zawsze coś.

Mają one jedynie złącze micro jack do zestawu słuchawkowego (2.5mm?) I tu moje pytanie:

Czy jest możliwość podłączenia jakiegoś zestawu słuchawkowego wraz z przyciskiem PTT ? Widziałem jakieś adaptery z micro jack na np 2.5 i 3.5 podwójne. Nie znam się na radiach i szukałem po tematach podobnego pytania, lecz nic nie znalazłem, więc jeżeli takie już padło to przepraszam za powtórkę.

Link to post
Share on other sites

Częstotliwości mam ustawione standardowo dla PMR, krok 6,25. Na wszystkich kanałach PMR "sieje" tz. na jednym radiu mam ustawione np. 1 i 3 kanał a na drugim 2 i 4. Jak nadaję to słychać na drugim radiu mimo że jest ustawione na inne (sąsiednie) kanały

1

446,00625

2

446,01875

3

446,03125

4

446,04375

5

446,05625

6

446,06875

7

446,08125

8

446,09375

Edited by LeszekPL
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...