Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - pytania i odpowiedzi


Recommended Posts

  • Replies 2.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

I ostatnie pytanie: czy zakaż używania takiego radia na pasmach PMR jest wogóle zasadny? Komukolwiek to robi jakąś krzywdę, że nadaję na tych pasmach z mocą 5W?

 

 

Tak, robisz krzywde innym używającym pasma PMR. To, że Ty kogoś nie słyszysz, nie znaczy, że nie zakłucasz mu transmisji. 5W to jest w cholerę. Przy dobrych warunkach na baofengach można pogadać na dziesiątki kilometrów. Jako ciekawostkę podam, że udało mi sie połączyć z Krakowa z Ukrainą. Przez satelitę.

Link to post
Share on other sites

Tak, robisz krzywde innym używającym pasma PMR. To, że Ty kogoś nie słyszysz, nie znaczy, że nie zakłucasz mu transmisji. 5W to jest w cholerę. Przy dobrych warunkach na baofengach można pogadać na dziesiątki kilometrów. Jako ciekawostkę podam, że udało mi sie połączyć z Krakowa z Ukrainą. Przez satelitę.

 

A jeśli używam baofenga na 1W (bo jest taka opcja) to nie zwiększa to chyba dwukrotnie zasięgu w stosunku do 0,5W PMR'ki, bo przecież zasięg nie zależy w sposób liniowy od mocy? Więc jeśli PMR w lesie podobno działa do kilometra maks to baofeng na 1W nie powinien przekroczyć 2 kilometrów? Zgadza się?

Link to post
Share on other sites

Tak, robisz krzywde innym używającym pasma PMR. To, że Ty kogoś nie słyszysz, nie znaczy, że nie zakłucasz mu transmisji. 5W to jest w cholerę. Przy dobrych warunkach na baofengach można pogadać na dziesiątki kilometrów. Jako ciekawostkę podam, że udało mi sie połączyć z Krakowa z Ukrainą. Przez satelitę.

No już nie przesadzajmy. Nie neguję tego, że rozmawiałeś z Ukrainą. Tylko, że po pierwsze kobinacji kanał-kod (ton) jest jeśli mnie pamięć nie myli 6*38, a to ponad 200. Jeżeli nawet komuś przeszkadzam (lub ktoś mi przeszkadza) zazwyczaj nie ma problemu by przejść na inny kod czy kanał. Po drugie, airsoftowcy (a na tym forum raczej o takim użytku mówimy) zazwyczaj działają w lasach czy budynkach, które ograniczają zasięg. I po trzecie, mi osobiście jeszcze nikt (obcy, spoza strzelanki) nie wpadł w transmisje. To oczywiście nie jest dowód, ale pewna poszlaka, że te blokowanie to nie jest jakiś duży problem.

Link to post
Share on other sites

Kod CTCSS nie powoduje zwiększenia ilości kanałów. Jeśli użyjesz kodu przy nadawaniu, to każdy, który jest na tym kanale a nie używa kodu będzie cię słyszał. Jak ktoś będzie miał inny kod to cię nie usłyszy ale będzie miał postawioną nośną i przy jednoczesnym nadawaniu będziecie się nakładać.

 

W warunkach teoretycznych (idealnych) aby zwiększyć zasięg dwukrotnie, potrzeba zwiększyć moc 4x. Mowa o łączności bezpośredniej.

Link to post
Share on other sites

Kod CTCSS nie powoduje zwiększenia ilości kanałów. Jeśli użyjesz kodu przy nadawaniu, to każdy, który jest na tym kanale a nie używa kodu będzie cię słyszał. Jak ktoś będzie miał inny kod to cię nie usłyszy ale będzie miał postawioną nośną i przy jednoczesnym nadawaniu będziecie się nakładać.

Czy to oznacza, że jeżeli ja nadaje na kanale 01 i kodzie 01, a Ty na kanale 01 i kodzie 10 w tym samym czasie to nasi odbiorcy (ustawieni na odpowiednie kody) będą mieli problemy z odebraniem odpowiednich transmisji?

Link to post
Share on other sites

Witam posiadam Baofenga uv 82, który ku mojej uciesze posiada podwójny PTT - możliwość wyboru z którego kanału chcemy nadawać. Jest on podwójny zarówno w PTT wbudowanym w radiostację jak i w zewnętrznym PTT. I teraz moje pytanie. Czy ktoś z was wykombinował (kupił) jakiś inny PTT który by współpracował z zewnętrznymi słuchawkami typu Bowman czy Comtac itp, a zarazem dalej by pełnił funkcję dualbanda? Oryginalny zestaw słuchawkowy działa bardzo dobrze ale słuchawka strasznie uwiera. Może ktoś juz rozebrał takowy oryginalny PTT i wie co w trawie piszczy?

Link to post
Share on other sites

Czy to oznacza, że jeżeli ja nadaje na kanale 01 i kodzie 01, a Ty na kanale 01 i kodzie 10 w tym samym czasie to nasi odbiorcy (ustawieni na odpowiednie kody) będą mieli problemy z odebraniem odpowiednich transmisji?

 

Dokładnie.

 

Kody to po prostu ton akustyczny nakładany na twoją modulację. Ma on częstotliwość w zakresie od 67-127Hz i jest dla ciebie niesłyszalny ale jest dla stacji odbiorczej informacją, czy ma tą transmisję puścić na głośnik, czy nie.

Edited by mareq
Link to post
Share on other sites

@Ronin691 - nie ma takich zestawów. Jeżeli to tylko problem uwierania słuchwki to możesz kupić gruchę Baofenga z podwójnym PTT i do tego dobrać sobie słuchawkę z jackiem 3.5mm taką jaka Ci będzie pasować (wybór jest).

 

Dostępne na rynku "dual PTT" są przystosowane do pracy z dwoma radiami a nie jednym "podwójny" jak Bao 82. Trzeba by taki PTT trochę przerobić tak żeby drugi PTT włączał nadawanie na tym samym wtyku Kenwood tylko zwierając inne pole. Do zrobienia moim zdaniem

Link to post
Share on other sites

Mógł byś to jakoś rozwinąć? Bo w przeciwieństwie do typowych internautów, zamiast się kłócić w temacie, w którym się nie specjalizuje, chętnie się czegoś nauczę jak już mam okazję.

 

Zasięg radia nie zależy wyłącznie od wypromieniowanej mocy. Znaczenie ma:

  • ukształtowanie terenu
  • gęstość poszycia leśnego
  • przeszkody takie jak budynki czy linie wysokiego napięcia
  • wilgotność, struktura gleby, temperatura
  • jakość nadajnika/odbiornika
  • wykorzystane anteny
  • moc
  • sto innych zmiennych

Najlepiej jak zakodujesz sobie bardzo prostą zasadę: jak mnie widać tak mnie słychać.

Jak będziesz siedzieć w jakimś dole, w gęstym zagajniku to nie będzie cię słychać po stu metrach. Załączam cytat z pewnego opracowania:

Gdy masz trudności z nawiązaniem łączności:

- Zmień pozycję radia (przeszkody jak człowiek, drzewo, wzgórze)

- Jeśli znajdujesz się w gęstym zagajniku/zaroślach, wyjdź na bardziej odkrytą przestrzeń bądź o rzadszym poszyciu.

- Antena była ustawiona jak najbardziej pionowo (nie dotyczy kierunkowej).

- Złap radiostację dłonią podczas pracy - antena dysponuje dodatkową przeciwwagą, co potrafi znacznie polepszyć odbiór słabych sygnałów.

- Zmień antenę na dłuższą).

To łapanie radia miało znaczenie przy korzystaniu z czechosłowackich RF-10.

Edited by wegorz
Link to post
Share on other sites

To łapanie radia miało znaczenie przy korzystaniu z czechosłowackich RF-10.

 

To łapanie radia ma znaczenie przy KAŻDYM ręcznym radiu. No chyba, że masz antenę z przeciwwagą.

 

A jeśli używam baofenga na 1W (bo jest taka opcja) to nie zwiększa to chyba dwukrotnie zasięgu w stosunku do 0,5W PMR'ki, bo przecież zasięg nie zależy w sposób liniowy od mocy? Więc jeśli PMR w lesie podobno działa do kilometra maks to baofeng na 1W nie powinien przekroczyć 2 kilometrów? Zgadza się?

 

Teoretycznie zwiększenie mocy 2x zwiększa zasięg ~1,41x. Tyle w teorii. PMR ma tez ograniczenie na antenę, wbudowane antenki są zwykle mizerne nie bez powodu. Zauważ, że część ludzi wymienia anteny na bardzo długie - zwykle o większym zysku. Zmiana anteny dużo bardziej wpływa na zasięg niż zwiększenie mocy. Ponadto to, że My nie słyszymy kogoś nie znaczy, że mu nie przeszkadzamy.

 

No już nie przesadzajmy. Nie neguję tego, że rozmawiałeś z Ukrainą. Tylko, że po pierwsze kobinacji kanał-kod (ton) jest jeśli mnie pamięć nie myli 6*38, a to ponad 200. Jeżeli nawet komuś przeszkadzam (lub ktoś mi przeszkadza) zazwyczaj nie ma problemu by przejść na inny kod czy kanał. Po drugie, airsoftowcy (a na tym forum raczej o takim użytku mówimy) zazwyczaj działają w lasach czy budynkach, które ograniczają zasięg. I po trzecie, mi osobiście jeszcze nikt (obcy, spoza strzelanki) nie wpadł w transmisje. To oczywiście nie jest dowód, ale pewna poszlaka, że te blokowanie to nie jest jakiś duży problem.

 

Kanałów jest tylko 8. Subtony to nie podkanały. To jedynie tzw. selektywne otwarcie blokady szumów. Jeśli nadajesz na jakims kanale i tonie tak na prawde odbierają Cie wszyscy słuchający tego kanału.

Tak jak juz wyżej napisałem, to, że Ty kogos nie słyszysz nie znaczy, że komus nie przeszkadzasz. Mieszkam ~2km od fortu i wiem, że airsoftowcy potrafia ustawić każdą dziwną częstotliwośc i mocno przeszkadzać.

Link to post
Share on other sites

kugelblitz

 

 

Jak masz namiar na taką "Gruchę " to zapoda linka. Co do samego PTT to wymyśliłem że dobrym rozwiązaniem było by zostawić oryginalny PTT a wyciągnąć z niego tylko kable mikrofonu a następnie już poza nim przylutować do nich wtyczkę / gniazdo np military 5 pinową do której również przylutować kable od słuchawki i wtedy podłączać każdy możliwy zestaw. Po prostu na Oryginalnym PTT.

Edited by RoNiN691
Link to post
Share on other sites

@Ronin691.

To nie takie proste.... różne radia mają różne standardy PTT (rezystancje/pojemności włączane w obwód mikrofonu/głośnika) aby zainicjować nadawanie.

Dodatkowo impedancja słuchawek też może być różna.

Taka przeróbka zadziała raczej dla dwóch radiotelefonów pracujących w takim samym standardzie.

Link to post
Share on other sites

@JarekM

 

Czyli powiadasz, że jak bym podłączył (przylutował) bezpośrednio kable oryginalnej słuchawki (od oryginalnego podwójnego PTT) do słuchawki mojego Bowmana, a kable z mikrofonu (umiejscowionego w oryginalnym PTT) z mikrofonem tego Bowmana to by nie działało? Nadmieniam, że oryginalny podwójny PTT został by na miejscu i jego elektronika (jeśli tak to można nazwać) była by nienaruszona - prócz odlutowania oryginalnego mikrofonu. Wiem, że zarówno mikrofony jak i słuchawki mogą różnić się omami ale czy to będzie, aż tak zauważalne?

 

@Bizon96

 

A ty jak sobie poradziłeś z podwójnym PTT? Chyba, że używasz Standardowego/Oryginalnego PTT, albo nie korzystasz z opcji nadawania na dwóch kanałach - co jest chyba największą przewagą tej radiostacji nad konkurencją - co też przeważyło szale i mój wybór padł właśnie na Bao UV 82.

Link to post
Share on other sites

@JarekM

Czyli powiadasz, że jak bym podłączył (przylutował) bezpośrednio kable oryginalnej słuchawki (od oryginalnego podwójnego PTT) do słuchawki mojego Bowmana, a kable z mikrofonu (umiejscowionego w oryginalnym PTT) z mikrofonem tego Bowmana to by nie działało? Nadmieniam, że oryginalny podwójny PTT został by na miejscu i jego elektronika (jeśli tak to można nazwać) była by nienaruszona - prócz odlutowania oryginalnego mikrofonu. Wiem, że zarówno mikrofony jak i słuchawki mogą różnić się omami ale czy to będzie, aż tak zauważalne?

 

Impedancja słuchawki i mikrofonu może być kluczowa. Prawdopodobieństwo działania jest takie samo jak zadziałania :)

Link to post
Share on other sites

Czyli albo muszę zrobić to jak najszybciej i się przekonać czy to będzie działać, albo poczekać aż ktoś coś wymyśli. Ale z tego co widzę ma ma zbyt wielu użytkowników UV 82. Zastanawiam się czy ktoś by się chciał podjąć takiej przeróbki. Chętni?!

 

Jak by ktoś widział zestawy na podwójnym PTT to prosiłbym o jakieś linki.

Link to post
Share on other sites

Nie widziałem czegoś takiego do radiostacji wojskowych.

Wszystkie dual comm które widziałem to :

2 radia - 2 ptt - 1 headset

albo

2 radia - 1 ptt - 1 headset.

 

Chińczycy zazwyczaj kopiują rozwiązania na potrzeby asg ( kształty , podstawy działania), więc znalezienie twojego rozwiązania może być trudne.

Link to post
Share on other sites

@Bizon96

 

A ty jak sobie poradziłeś z podwójnym PTT? Chyba, że używasz Standardowego/Oryginalnego PTT, albo nie korzystasz z opcji nadawania na dwóch kanałach - co jest chyba największą przewagą tej radiostacji nad konkurencją - co też przeważyło szale i mój wybór padł właśnie na Bao UV 82.

 

Ja, jako że jestem zwolennikiem "gruszek", po prostu zamówiłem sobie gruszkę baofenga z podwójnym PTT. Do tego podłączam słuchawkę i tyle. Nie muszę kombinować.

Poza tym opcja obsługi dwóch kanałów nie była priorytetem dla mnie w tym radiu, aczkolwiek jest bardzo miłym dodatkiem.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...