Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Gryzie mnie pewna rzecz, a mianowicie legalność replik PFC (plug firing cap). Do wystrzeliwania kulek używają one bowiem kapiszonów, a więc energii gazów prochowych (w przeciwieństwie do działającej na sprężone powietrze/gaz całej reszty). Jak to jest? Legalne, nielegalne, wymagające jakichś dodatkowych uprawnień, pozwoleń itd.?

Link to post
Share on other sites
  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

W ktorejs z gazet ( "BROŃ" "STRZAŁ" lub temu pochodne niestety nie pamietam w empiku przeczytałem) wydaje mi sie ze wydanie marcowe, jest rewolwer działajacy na tej zasadzie i wypowiedz prawnika w tej kwesti, z tego co pamietam nie jest rozstrzygniete, czy jest to bron czy nie.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Tego można blade. To coś nie używa kapiszonów do wystrzelenia kulki tylko do dodania odgłosu (bez nich też możesz strzelać jak z elektryka) A jeśli chodzi o ten artykuł w "Strzale". Mam. Z tego co tam napisane, a napisane o "Wiatrówce pirotechnicznej" zasilanej nabojami hukowymi 6mm i śrutem wychodzi, że nie potrzebne jest na nią zezwolenie (na tą "wiatrówkę) poniewarz śrut wypychany jest przez falę akustyczną, a w naboju hukowym nie ma żadnego materiału miotającego.

Link to post
Share on other sites

 

pyk... ogólnie w zagranicznych sklepach znalazłem informacje że ten kawałek plastiku ma 400-500 fpsów O_o

 

Jeżeli ten mechanizm rzeczywiście ma choćby 400 fpsów to mimo swojej niechęci do eMek kupie se toto, spróbuje wmontować mechanizm do metalbody CA/do innego gnata :)

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Witam panowie jestem na forum nowy i niezbyt doświadczony i właśnie kieruje tutaj pytanie otóż to jeśli zbuduje sam replikę napędzaną nabojami hukowymi czy to będzie legalne i czy taka broń nie będzie miała zbyt dużej mocy chodzi o zachowanie bezpieczeństwa ...

Link to post
Share on other sites

Zgodnie z ustawą:

W rozumieniu ustawy bronią palną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo z elementu zastępującego lufę, a przez to do rażenia celów na odległość.

Link to post
Share on other sites

Witam panowie jestem na forum nowy i niezbyt doświadczony i właśnie kieruje tutaj pytanie otóż to jeśli zbuduje sam replikę napędzaną nabojami hukowymi czy to będzie legalne i czy taka broń nie będzie miała zbyt dużej mocy chodzi o zachowanie bezpieczeństwa ...

 

Skoro jesteś nowy i niedoświadczony to myślę że nie powinieneś zadawać takiego pytania? Dlaczego? Ponieważ właśnie jesteś niedoświadczony a skoro tu na forum to pewnie w airsofcie też. Tego czego nam najbardziej potrzeba w naszym środowisku to nowych latającach z samopałami po 500 albo i więcej fps :???: Zacznij grać normalnie a jak nabierzesz sporo doświadczenia i umiejętności to powinno ci to z głowy wyparować.

 

Co zaś się tyczy twojej wypowiedzi Foka to nie całkiem się zgodzę. Taki wynalazek bardziej mógłby podpadać pod paragraf o naboju scalonym gdyby takowego używał, jednak wiatrówki Keseru ładuje się osobno kapiszonem a osobno do magazynka ładuje się śrut, tak więc przepis traci prawo bytu.

 

Pomimo powyższego nie należy zapominać że jakikolwiek samopał jest w zasadzie uznawany za broń do momentu, w którym nie dowiedziemy, że bronią nie jest.

 

Firma sprzedająca wiatrówki Keseru postarała się o opinie stwierdzające że nie są one bronią w świetle naszego prawa. Testy i wydanie opini zabierają nerwy, czas i pieniądze, a w razie opini negatywnej możemy mieć problemy. ... Czy więc gra jest warta świeczki? ;-)

 

Pozdrawiam

żylet

Edited by żylet
Link to post
Share on other sites
Co zaś się tyczy twojej wypowiedzi Foka to nie całkiem się zgodzę. Taki wynalazek bardziej mógłby podpadać pod paragraf o naboju scalonym gdyby takowego używał, jednak wiatrówki Keseru ładuje się osobno kapiszonem a osobno do magazynka ładuje się śrut, tak więc przepis traci prawo bytu.
Wskaż mi w którym miejscu przepisu jest mowa o naboju scalonym? Ustawa mówi jasno:
w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego
- w ślepaku gazy powstają w wyniku spalania prochu i tego nie przeskoczysz. Wg Ustawy wiatrówka może wypychać pocisk sprężonymi gazami czyli np HPA czy CO2.
Link to post
Share on other sites

Wskaż mi w którym miejscu przepisu jest mowa o naboju scalonym? Ustawa mówi jasno: - w ślepaku gazy powstają w wyniku spalania prochu i tego nie przeskoczysz. Wg Ustawy wiatrówka może wypychać pocisk sprężonymi gazami czyli np HPA czy CO2.

 

To wyjaśnij mi dlaczego bez problemu można mieć czarnoprochowca? :roll: Przy okazji czarnego prochu natknąłem się gdzieś na to o naboju scalonym.

Zresztą nie to jest najważniejsze. Ślepaków jest wiele odmian i typów. Zaś my mówimy o nabojach hukowych 6mm short które materiału miotającego nie zawierają.

 

Powtórzę :

Istotą sprawy jest to że pocisk wystrzeliwany przy pomocy naboju hukowego 6mm short nie jest wystrzeliwany materiałem miotającym bo takiego on nie zawiera jak i nie przekracza wylatując 17Juli więc czepiaj się tego kto wydał taką opinię. Wybacz ale sądze że organ taki ma w tym względzie trochę więcej wiedzy czy kompetencji ode mnie czy ciebie ;-)

 

 

 

"Śrut wystrzeliwany jest dzięki ciśnieniu wytworzonemu przez wkład hukowy 6mm short.

Wkład ten nie zawiera materiału miotającego dzięki czemu urządzenie w/g Ustawy o broni i amunicji z dnia 21.05.1999r wraz z Ustawą o zmianie ustawy z dnia 14.02.2003 nie spełnia definicji broni palnej.

Energia kinetyczna wystrzelonego z tego urządzenia śrutu nie przekracza 17 Jouli, dzięki czemu urządzenie to nie spełnia definicji broni pneumatycznej a co za tym idzie, posiadanie tego urządzenia nie podlega rejestracji."

 

 

Pozdrawiam

żylet

Link to post
Share on other sites
To wyjaśnij mi dlaczego bez problemu można mieć czarnoprochowca?
Mam prośbę - jeśli chcesz o czymś dyskutować to zdobądź chociaż podstawową wiedzę na ten temat.

USTAWA z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. [Dz. U. Nr 53, poz. 549] (z późniejszymi zmianami - tekst ujednolicony)

Art. 11. Pozwolenia na broń nie wymaga się w przypadku:

1) posiadania broni palnej wytworzonej przed rokiem 1850 lub replikę tej broni,

 

Przy okazji czarnego prochu natknąłem się gdzieś na to o naboju scalonym.
Wskaż przepis. Bo ja się natknąłem, że jak czarny kot przebiegnie mi drogę to spotka mnie nieszczęście.

 

Zresztą nie to jest najważniejsze. Ślepaków jest wiele odmian i typów. Zaś my mówimy o nabojach hukowych 6mm short które materiału miotającego nie zawierają.
Owszem, zawierają. Ślepaki są nazywane ślepakami bo nie wystrzeliwują pocisku a materiał miotający powoduje tylko huk. Dodając do ślepaka pocisk tworzysz amunicję.

 

Istotą sprawy jest to że pocisk wystrzeliwany przy pomocy naboju hukowego 6mm short nie jest wystrzeliwany materiałem miotającym bo takiego on nie zawiera
A czym jest wystrzeliwany? Siłą woli czy energią antygrawitacyjną?

 

nie przekracza wylatując 17Juli
Na Boga, a co to ma wspólnego z bronią palną? Ograniczenie energatyczne dotyczy tylko i wyłącznie broni pneumatycznej:
Art. 8. W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J
W ślepaku następuje proces spalania i z niego powstają gazy. Gdyby w ślepaku były zmagazynowane gazy pod ciśnieniem i w momencie strzału następowało ich uwolnienie to byłaby broń pneumatyczna. Ale w ślepaku jest proch, który w momencie oddania strzału spala się.

 

więc czepiaj się tego kto wydał taką opinię. Wybacz ale sądze że organ taki ma w tym względzie trochę więcej wiedzy czy kompetencji ode mnie czy ciebie
Od Ciebie na pewno, widać po tym jak interpretujesz tekst pisany. Jeśli chodzi o mnie to raczej podobny - brałem udział przy tworzeniu poprzedniej ustawy i prowadziłem szkolenia dla policji z zasad działania różnych "urządzeń pneumatycznych".

 

"Śrut wystrzeliwany jest dzięki ciśnieniu wytworzonemu przez wkład hukowy 6mm short.

Wkład ten nie zawiera materiału miotającego dzięki czemu urządzenie w/g Ustawy o broni i amunicji z dnia 21.05.1999r wraz z Ustawą o zmianie ustawy z dnia 14.02.2003 nie spełnia definicji broni palnej.

Energia kinetyczna wystrzelonego z tego urządzenia śrutu nie przekracza 17 Jouli, dzięki czemu urządzenie to nie spełnia definicji broni pneumatycznej a co za tym idzie, posiadanie tego urządzenia nie podlega rejestracji."

A źródło tych rewelacji?
Link to post
Share on other sites

A żródło tych rewelacji tutaj:

http://www.bron.pl/bron_pl/sport/produkty/...m_defender_k_45

 

Z tym czarnoprochowcem to był żart ale wiedziałem że będziesz się musiał pochwalić że wiesz 8-)

 

Foka wybacz ale nieomylny nie jesteś i dopóki nie dowiem się z oficjalnych źródeł że "urządzenia" takie są nielegalne to są one dla mnie legalne bez względu na to jaki referat tu wyskrobiesz i kropka.

 

Zresztą to o czym mówimy w kwesti ścisłości nawet przez producenta nie jest nazwane nabojem ślepym - tylko wkładem hukowym ( no chyba że platzpatron oznacza w naszej ojczystej mowie "nabój ślepy 6mm" a nie wkład hukowy tudzież potocznie kapiszon :roll: )

 

Pozdrawiam i kończę tę bezkonstruktywną konwersację

 

Pozdrawiam

żylet

Edited by żylet
Link to post
Share on other sites
Foka wybacz ale nieomylny nie jesteś i dopóki nie dowiem się z oficjalnych źródeł że "urządzenia" takie są nielegalne to są one dla mnie legalne bez względu na to jaki referat tu wyskrobiesz i kropka.
Kup, zanieś na komendę i powiedz, że masz coś takiego. Wtedy się dowiemy.
Link to post
Share on other sites

Popytałem tu i ówdzie i faktycznie CLP wydało orzeczenie, że Defender nie jest bronią palną. Oparli się o to, że strzela przy pomocy nabojów hukowych 6mm bocznego zapłonu. Cóż, fakt jest faktem, ale dla mnie nadal taka decyzja jest niezrozumiała. Większości "normalnych kudzi" taka decyzja odpowiada i dobrze, ale myślę, że gdyby ktoś zaskarżył ją do sądu mogłoby być ciekawie ;)

Link to post
Share on other sites

Foka trafiłeś kulą w płot z definicją ślepaka bo najwyraźniej ktoś uznał twój "ślepak" za kapiszon tak jak wnioskowałem 8-)

 

Ty również poczytaj trochę zanim coś napiszesz ;-)

 

"Oświadczenie importera

 

Na podstawie certyfikatów producenta oraz badań wykonanych przez Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oświadczamy, że importowane przez naszą firmę urządzenia Magnum Defender K-10 oraz K-56 stosowane zgodnie z oryginalną instrukcją obsługi wysatawioną przez importera - firmę KOLTER z siedzibą w Częstochowie, ul. Kopernika 2 nie spełniają definicji broni palnej ani także broni pneumatycznej wymagającej rejestracji w myśl Ustawy o broni i amunicji z dnia 21.05.1999, Ustawą z zmianie ustawy z dnia 14 lutego 2003r oraz Normy obronnej - Materiały wybuchowe - Terminologia - NO-13-A007. Urządzenia te przeznaczone są wyłącznie do używania kapiszonów hukowych 6mm short prod. niemieckiej firmy Umarex oraz śrutu ołowianego lub kulki gumowej.

W dwóch wymienionych modelach urządzeń, stosowanych zgodnie z załączoną, oryginalną, instrukcją obsługi energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę nie przekracza 17J.

Dodatkowo model K-10 posiada lufę gładką - bez zaryzu gwintu.

Oryginały certyfikatów i badań - do wglądu w siedzibie importera - firmy "KOLTER" w Częstochowie, ul. Kopernika 2 tel. 034/366-43-66,

www.bron.pl"

 

Doczytaj trochę przed następnym wykładem dla policji :???:

 

Pozdrawiam

żylet

Link to post
Share on other sites

Podrążyłem dalej temat - znajomy z WITU (który notabene najprawdopodobniej sam wydawą tą opinię ;)) mówi, że wszystko rozchodzi się o te naboje hukowe - które nie mają ładunku miotającego, a samą spłonkę. I wszystko jasne.

 

Nie zmienia to faktu, że, cytuję "urządzenie jest o d... potłuc" ;)

 

PS podobno miało ok 6J

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...
  • 2 months later...

witam na tym forum od dłuższego czasu przebywam w UK i widziałem tutaj szczelnki przy pomocy tych karabinków i pistoletów PFC. Jak dla mnie pierwsza klasa tylko :

 

1. siła 500-600 fps może już dobrze zadać ból z czego jest większe nastawienie na ochrone oczu i ciała

2. same zabawki nie są drogie można zobaczyć sobie ceny (http://www.tokyohobby.net/store/product_details.php?p=985) choć użytkowanie wychodzi na pewno drożej.

3. Co do realizmu no to ASG to dziecinna zabawa ponieważ :

- magazynek max 20-30 sztuk

- huk, dum

co do magazynka to zachowanie realizmu jest wyśmienite bo to nie 240 kulek które ludzie prują w siebie a normalny magazynek który na rozgrywce trzeba oszczędzać jak w rzeczywistości.

 

Wiem daleko nam do rozgrywek z usa czy UK ponieważ nasz budżet jest trochę inny ale powiem wam tracimy dużo z zabawy na najwyższym poziomie

 

JA bym chciał by w Polsce ktoś zaczął to sprowadzać bo to jest to co lubimy i godne uwagi trzeba ewoluować iść z postępem a nie stać w miejscu

Edited by Thorn76
Link to post
Share on other sites

A wiesz Thorn że są magazynki do replik ASG po 20-30 kulek ?? Bo chyba coś Ci umknęło... Druga sprawa nie zachwycałbyś sie tym gdyby ktoś w budynku z 10 metrów postrzelił Cię w nieosłonięte miejsce.

 

Do czasu aż nie poznam dokładnych danych związanych z prędkością wylotową, eksploatacją i "mechaniką" nie będę się wypowiadął zbyt pochlebnie o tych wynalazkach.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...