Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Mianowicie, czy ktoś z Was ma jakieś zdjęcia, lub już posiada kamizelki:

- JMD dla Żandarmerii Wojskowej;

- NOMA również dla ŻW?

 

Obie firmy nie posiadają stron internetowych. Jedyne zdjęcia tego nowego oporządzenia są w marcowym numerze "RAPORT-u, Wojsko, Technika, Obronność"

 

Interesuja mnie również opinie, zdjęcia nowych hełmów kompozytowych WP czyli:

- HK/SG wz. 2003,

- wz. 2005

 

Napisałem maila do Nomy i JMD z pytaniem o możliwość nabycia ich kamizelek przez osoby cywilne ale jak do tej pory nic nie odpowiedzieli.

Może osoby z Warszawy orientują się czy w/w firmy mają sklepy firmowe przy swoich siedzibach?

Link to post
Share on other sites

Oto jeden z producentow tego sprzetu www.lubawa.com.pl,

dzwonile i rozmawialem, ale ceny sa zaporowe i na zakup potrzebna jest zezwolenie i koncesja. Wiec jesli ktos ma zaprzyjazniony sklep to mozne ruszyc temat.

Link to post
Share on other sites

Zezwolenie, koncesja na kawalek materialu? Chyba jeszcze niektore firmy zyja w epoce PRLu... :?

 

Osobiscie radze omijac polskie produkty szerokim lukiem, przynajmniej poki sa produkowane na tasmach 20mm, a nie calowych PALS, jak robi reszta swiata.

 

Jak juz zaplacic slona kase, to lepiej wziac np MOLLE II. Jakosc sprawdzona, wiadomo czego sie spodziewac i nikt sie nie pyta o bzdurne "zezwolenia i koncesje"!

Link to post
Share on other sites

Ech pikace... Czytaj może czasem

 

http://www.miwo-military.com/index.php?go=materialy

 

Ważne!

 

Wykonujemy oporządzenie w obu systemach modułowych: rozpowszechnionym w Polsce systemie taśm 20mm i amerykańskim standardzie MOLLE opartym na taśmach 25mm (1 calowych).

 

Przy dokonywaniu zamówienia prosimy o określenie wybranego systemu modułowego!

 

To tylko tasiemki, mister. Nie ma się czym podniecać. Działają w sumie tak samo.

 

PS. Porządkujemy nieco stronę (wersja angielska teraz będzie) więc prosze się nie dziwić że mogą być różne rzeczy poprzestawiane (np. zdjęcia z opisami)

Link to post
Share on other sites

No! :lol:

 

I na Boga MIWO to nazwa powstała od nazwisk założycieli Mi... i Wo...

 

A co do reszty świata to tez nie jest tak Niemcy mają 20mm także, Norwegowie Trilocka 50mm. Poza tym systemy 20 i 25 milimetrów bez problemu połączysz klipsami MALICE.

Link to post
Share on other sites

Juz poprawilem, sorry za literowke.

 

Co do innych rozwiazan niz PALS, to wiem ze istnieja, ale stanowia margines. Rozwiazanie amerykanskie stalo sie niepisanym standardem i troche sie dziwie, ze w Polsce sa promowane rozwiazania na tasme 20 mm... Bo niby dlaczego nie 25 mm, skoro jestesmy sojusznikiem US Army i dzialamy razem w Iraku, Afganistanie? Sam Catch napisales ze tasiemka taka czy inna to dla producenta wszystko jedno. Chyba US Army nie opatentowalo tasmy calowej, heh! A wymiennosc i standaryzacja modulow oprzadzenia moze byc rownie przydatna jak standaryzacja amunicji itp...

 

Byc moze nietypowa tasma 20 mm pomoze naszym producentom oporzadzenia, ale raczej nie pomoze naszym zolnierzom... :?

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze patent na MOLLE jest własnością laboratoriów wojskowych Natick. Wielu producentów kombinuje jak konie pod górę żeby obejść formalności i zachowując zgodność systemu, nie podpadać pod naruszenie praw patentowych. Wystarczy zmienić usztywnienia pasków, gęstość przeszyć etc.

 

System 20mm pojawił sie w pewnym momencie w produktach Janysportu i tak już zostało, nie jest to wynik nieludzkich analiz czy głębokich studiów. PJ kombinował nad czymś do czego można by stostowac spinki ALICE, potem okazało się że drobniejsze taśmy są lepsze niż szerokie (Szwedzi stosują po prostu system modułowy 50mm) i jakoś tak to nieco bezwiednie sie potoczyło az ku 20mm taśmom. Gdyby nie potrzeba wysilonej orginalności to by nie było wogóle takiej hecy i mielibyśmy 25mm.

 

25mm wynika z systemu calowego anglosasów. Co do kompatybilności to nie jest to czynnik tak naprawdę istotny bo nasi żołnierze z reguły nie używają innego oporządzenia niż przydziałowe, nawet jeśli mieliby okazje je kupić - przyczyn jest pare - beton przełożonych (gdzieniegdzie kruszeje), brak rozeznania. To że jesteśmy czyimś sojusznikiem nie oznacza że zaczniemy używać od razu jego oporządzenia i stosować się do jego regulaminów - więc w praktyce ta interoperacyjność systemów 20/25 nie gra roli. Mówię tak z doświadczenia - aczkolwiek my pozostajemy na temat otwarci, niech użytkownik zamawia to co chce. Ja jestem zwolennikiem 25mm bo są do tego systemu ciekawsze dodatki plastikowe (grimlocki, klamry rozmaite) i do niego są rozwijane. Poza tym ograniczona, jednostronna kompatybilnośc istnieje - da się kieszenie systemu 20mm mocować stabilnie na bazie MOLLE, niestety w drugą stronie ta sztuczka się nie udaje.

 

Szczerze mowiąc taśma 20mm najbardziej pomoże producentom taśmy 20mm i tyle. :wink:

Link to post
Share on other sites
Bo niby dlaczego nie 25 mm, skoro jestesmy sojusznikiem US Army i dzialamy razem w Iraku, Afganistanie?

 

nie da sie ukryc, ze poniekad jestesmy tez sojusznikami np. nowej armii rolakow... w koncu zawsze musimy miec cos zupelnie odmiennego :P

Link to post
Share on other sites

Ehmm... chciałbym szanownym przedmówcą uświadomić fakt odejścia od zasadniczego tematu.

Prosiłbym o wypowiedzi osoby które mają lub mogą mieć do czynienia z w/w elementami oporządzenia, ewentualnie osoby które się kontaktowały z firmami JMD i Noma.

Konkretnie interesuje mnie cena MOPATu w wersji kamizelki taktycznej.

Link to post
Share on other sites

MOPAT'u raczej nie dostaniesz (ba, nawet ciezko o dobre zdjecia tej cholery, ale nie chodzi tu bron Boze o tajnosc projektu)

 

Po pierwsze patent na MOLLE jest własnością laboratoriów wojskowych Natick.  

 

 

czy aby patent już nie wygasł ?

 

Z tego co wiem to patenty sa wazne przez 70lat (przynajmniej tak mialem na elementach prawa patentowego/prawa autorskiego...)

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Sluchajcie... mam takie pytanie(no bo jestem zielony jak trawa na pierwszoligowym stadionie)... czy kamizelka specjalna KS-12 z www.miwo-miltary.com jest dla zwyklych jednostek, czy moze jekis jednostek specjalnych... Poniewaz chcialbym jakos wygladac, to mam polski mundur, noz, pas, helm itp. ale nie wiem, czy do wszystkiego bedie pasowala ta kamizelka, bo moze jest dla jakiejs specjalnej formacji w wojsku polskim... czy moze bym musial naszywki gdzies kupic...

Wiem, ze caly post wyglada dziwnie, ale nie wysmiewajcie mnie... np. A... glupi... nie wie...

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...