Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Bardzo ciekawe ogniwa - AA KAN 1400 NiMh


Recommended Posts

EDIT: 29-04-2007. UWAGA!!! Obecnie od dłuższego już czasu na rynku znajdują się lepsze fukcjonalne odpowiedniki ogniw small (2/3A) oraz AA (właśnie KAN 1400). Także wątek jest częściowo historyczny.

 

 

Cześć!

 

Ostatnio jeden ze znajomych przytaszczył na strzelankę bardzo ciekawy akumulator złożony z ogniw KAN 1400 NiMH. Dlaczego o tym piszę? Często pojawia się na forum pytanie o akumulator do upgradów i często okazuje się, że nie ma miejsca na odpowiednie ogniwa.

 

Otóż te ogniwa mają wymiar AA, czyli zwykłego paluszka! Oznacza to, że do foregripów M15, MP5, do kolby P90 i w wiele innych miejsc wchodzi nawet akumulator 12V!

 

Po testech okazało się, że taki akumulator 12V KAN 1400 ciągnie bez problemu sprężynę Guarder SP110 z jednostronnym łożyskowaniem! Zmierzony ROF: 20 kulek/s, FPS (P90, preclufa Systema 6.04) - 355/330fps (średnia z 10 pomiarów, kulki 0.2/0.25).

 

W AUG'u z PDI150% ten akumulator wyciągał ok. 23 kulki na sekundę. Żeby było śmieszniej podłączyliśmy go też do tuningowanego G3 (Guarder Sp140, koła super torque up) i w zasadzie też nie było problemów.

 

A teraz najlepsze: jedno ogniwo kosztuje bodajże 6zł50gr! Czyli za 75-80 złotych można mieć akumulator o bardzo dużym zastosowaniu w średnim segmencie upgradów, który w dodatku jest mały.

 

Jak będzie wiadomo ile kulek można na nim wystrzelić - dam znać.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Sanyo i GP (nie airsoftowe G&P tylko GP od modeli RC) rowniez produkuja podobne akumulatory. Cena jednego ogniwa to kolo 8zl, jezeli ktos potrafi sam zlozyc pakiet (mi sklada kolega modelarz) mozna sporo zaoszczedzic.

Pozdrawiam!!

Link to post
Share on other sites
Jak Thor_ już pisał bateria (8 x 1.2 V 2700 mha Ni-mh) faktycznie potrzebuje momentu żeby się "rozgrzać". W moim przypadku próbuje naciagnąć springa lecz jej nie wychodzi. Po kilkakrotnym naciśnięciu i przytrzymaniu spustu gnat zaczyna powolutku strzelać, aż się bateria "rozgrzeje". Niestety dosłownie rozgrzeje bo robi się cieplutka jak poranne bułeczki

 

wnioski wyciągnijcie sami

Link to post
Share on other sites
Cytat:

Jak Thor_ już pisał bateria (8 x 1.2 V 2700 mha Ni-mh) faktycznie potrzebuje momentu żeby się "rozgrzać". W moim przypadku próbuje naciagnąć springa lecz jej nie wychodzi. Po kilkakrotnym naciśnięciu i przytrzymaniu spustu gnat zaczyna powolutku strzelać, aż się bateria "rozgrzeje". Niestety dosłownie rozgrzeje bo robi się cieplutka jak poranne bułeczki

 

 

wnioski wyciągnijcie sami

 

Hmmm ja takiego problemu nie mam ze swoją :) Ktoś chyba nie do konca przeczytał co pisałem albo nie zrozumiał :)

 

Fakt że po 3 strzelankach po kolejnych 3 tygodniach bez ładowania bateria zaczeła zdychać. Ale skoro prawie miesiąc chodziła na jednym ładowaniu leżąc w domku, i co weekend będąc "strzelaną" to chyba miąła do tego prawo :) Ja tam jestem zadowolony i nie narzekam jak zdechnie dam znać :) Jak zmienię zdanie tez dam znać :)

 

[ Dodano: Sob 20 Maj, 2006 ]

Kmieciu i Jack jak wpadniecie 2.06 to dam Wam pomacać swój wynalazek :)

Link to post
Share on other sites
Jack a nie lepiej zainwestować te 6-7 złotych w ogniwa 2800 mAh ??

 

Ogniwa KAN AA(50)1400 1400mAh NiMH 1,2V AA to dobre rozwiazanie. Kosztuja obecnie 7,32zl wiec nie oplaca sie kupowac na allegro zwyklych tzw. konsumenckich akumulatorkow AA(nie wysokopradowych), ktore tak goraco poleca thor_ .Chocby mialy 4000mAh to i tak nie dorownaja wydajnoscia i trwaloscia ogniwom wysokopradowym.

 

Maksymalny prad rozladowania Ogniw KAN AA(50)1400 1400mAh NiMH 1,2V AA to 60A, wiec sa to typowe ogniwa wysokopradowe zalecane do aegow, wkretarek akumulatorowych i innych tego typu ustrojstw.

Maja rezystancje wewnetrzna okolo 7-10 Ohmow czyli tyle ile maja sredniej klasy ogniwa wysokopradowe np. Forever.

 

Im mniejsza rezystancja wewnetrzna tym wiekszy prad moze oddac ogniwo. Zgrzewanie ogniw w pakiety kosztuje na batimexie 1zl od ogniwa, wiec raczej sie nie oplaca sleczec nad lutownica i kombinowac poza tym mozna uszkodzic ogniwa nie majac wprawy.

 

Teraz wyciagnijcie wnioski. :wink:

Link to post
Share on other sites

FireBurner Ja nie zachwalam tylko pisze na konkretnym przykładzie bez teoretyzowania. Ty podpierasz się wielkimi teoriami i obliczeniami a ja poprostu jestem zwykłym debilem który wbre takim opiniom "zbudował" sobie taka baterię za 50 złotych i strzela się na niej juz ponad pół roku bez żadnych problemów.

 

Tak OT kiedyś fachowcy od mercedesa policzyli, podumali i zbudowali wspaniałego mercedesa A klass i nagle "ci głupi nie wykształceni kierowcy zaczeli sie czepiac że ich wspaniały wytwór inżynierii i komputerów się lubi przewrócić...."

 

Teraz wyciągnijcie wnioski :P

Link to post
Share on other sites
Ty podpierasz się wielkimi teoriami i obliczeniami

 

uu jak to zabrzmialo :D . Podparlem sie podstawowymi wiadomosciami na temat ogniw, zadnych wielkich teorii tu nie trzeba.

 

Nie mam nic do twojej baterii, ale skoro w tej cenie mozna miec typowe ogniwa wysokopradowe to lepiej z tego skorzystac.

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

Pojedyncze ogniwa jak najbardziej, w końcu po to jest taka ładowarka. Zasada ładowania i rozładowania ogniw wysoko prądowych i konsumenckich jest taka sama.

Byle by pojemność akumulatorków mieściła się w dolnej granicy tego co zakłada producent ładowarki(chodzi o prąd ładowania). Baterie o większej pojemności ładują się po prostu dłużej.

Natomiast zgrzany pakiet akumulatorków do aega trzeba ładować odpowiednią, dedykowaną do ilości ogniw ładowarką, a czy to będzie procesorowa czy wolnoładowarka to juz sprawa wygody i finansów. Ładowarka procesorowa ma poza tym przydatna funkcję rozładowania i "myśli za nas", trudno zepsuć baterię na takiej.

Link to post
Share on other sites

Przepraszam, ale pomyliłeś ze sobą kilka rzeczy.

 

Po pierwsze ogniwa to ogniwa, podział na przemysłowe (a nie wysokoprądowe) i konsumenckie jest umowny i wystepuje w sklepie Batimex.

 

Po drugie ładowarka nie musi być "dedykowana", po prostu przyjęło się, że do ładowania używa się napięcia równego liczba ogniw x 1,5V.

 

Po trzecie podział jest na ładowarki procesorowe i zwykłe, czyli po prostu transformatory, a nie na procesorowe i wolnoładowarki. Wolnoładowarka to inne kryterium - to, o którym wspomniałeś powyżej, czyli wielkośc prądu ładowania w stosunku do pojemności aku. Przyjęło się, że wolnoładowarki ładują np. prądem równym 1/10 pojemności. Jest to zdrowsze dla ogniw.

 

Zgadzam się, że dobra ładowarka procesorowa to wygodna inwestycja.

 

Z tego co pamiętam nie każda ładowarka nadaje się do NiMh, bo potrzebna jest impulsowa. I o ile NiCd dość trudno przeładować, o tyle NiMh można nieumiejętnym ładowaniem zepsuć.

 

UWAGA!!! Ten wątek jest dość wiekowy!!! Aktualnie są już lepsze ogniwa od KAN 1400 AA. Są to

 

Intellect IB 1400 2/3 A. Sa one rewelacyjne, niech świadczą o tym osiągi:

 

- M100, EG1000, zębatki stock TM, IB1400 12V = ROF 25k/s

- SP110, EG1000, zębatki stock TM, IB1400 12V = ROF 20k/s

- to co wyżej + silnik Systema Magnum = ROF 28k/s

 

Wynika z powyższego, że w tych aku drzemie spory zapas mocy.

 

Zresztą można znaleźć przykłady typu IB1400 9.6 stick i M140 z zębatkami STU.

Link to post
Share on other sites

To ja mialem cos takiego:

 

M130 + zebatki STU [CA] + EG 700 + bateria 12V na tych ogniwach !

 

Nigdy mi sie jeszzce na strzelance nie skonczyl!!! >1500 bb

 

RoF? Bardzo dobry :) Ogolnie bateria zbiera sie bardzo łądnie LECZ! Posiadam również batkę 9.6V 1100mAH Sanyo ktora potrafila pociagnac ten tuning (z trudem), lecz gdybym dolozyl jeszcze jedno ogniwo mialaby podobna wydajnosc :]

 

Zmienilem ostatnio sprezyne na M140. Tutaj juz nie jest tak kolorowo lecz na te 1000-1100 bb wystarcza.

 

Baterii uzywam juz od roku => po kazdej strzelance rozladowuje i laduje napięciem 1A.

 

Polecm!

Edited by Blade04
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...