Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

W tym sezonie nosimy pixele


Recommended Posts

Catch zgadzam się iż instytucje będące agendami rządowymi aby wykazać swoją przydatność tworzą masę chłamu za kupe kasy. Ale należy pamiętać, że tymi zagadnieniami zajmują się także firmy prywatne których nie stać na marnowanie pieniędzy. A metody badawcze mają takie same.

 

Ja nie bronie tego pseudo nowego kamuflażu. Natomiast zdarza się, że to przypadek prowadzi do wielkich odkryć. I ktoś za 15 lat w Pentagonie może powiedzieć, że to jest idealny typ camo (kto jeszcze 5 lat temu myślał że formy kamuflażu przybiorą obecny kształt). Natomiast jestem przekonany, iż geneza powstania tego kamuflażu była następująca. Ktoś w MON powiedział chcemy pixele. Na to Andropol odpowiedział proszę bardzo i przerobił beznadziejną panterę. Oczywiście testów w terenie jak nowe camo się sprawdza, prawdopodobnie nie przeprowadzono bo, po co. Przecież wszyscy są z siebie zadowoleni.

 

A nasze narzekanie bierze się z tego, że każdy kto choć trochę zna temat, widzi jakie są „trendy”. Zakładając, że ktoś za ciężkie pieniądze po przeprowadzeniu wielu badań doszedł do wniosku że najskuteczniejszą formą kamuflażu są niejednorodne palmy o małej powierzchni rozłożone stochastycznie na dużej przestrzeni (i każdy widzi że to się sprawdza). Zauważamy odstępstwo od tej reguły i negujemy formę kamuflażu zaprezentowaną przez Andropol (pięć lat temu pewnie wszyscy byli by nim zachwyceni).

 

Natomiast moim skromnym zdaniem forma camo zaprezentowana przez Andropol jest efektem pójścia po najmniejszej linii oporu. A zasłanianie się wytycznymi MON co do pokrycia powierzchni odpowiednimi barwami w określonych procentach, są wyssane z palca. Już w szkole podstawowej uczą banalnie prostego równania na proporcję. Kolorystyka pantery nie jest zła natomiast kształt, rozłożenie oraz wielkość plam fatalna. A wystarczyło by przyjrzeć się nowym typom kamuflaży obliczyć proporcje zmniejszyć plamy, rozłożyć na większej przestrzeni i otrzymali by bardzo interesujący kamuflaż. Potrzeba tylko odrobinę szczerych chęci i... konkurencji. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Wnioski to my mamy w gruncie rzeczy podobne. Akurat pomysł pikseli w Andropolu narodził się niejako oddolnie i to ich inicjatywa. Co do kolorów wz.93 to nie zgadzam się - są nieszczęśliwie dobrane, nie ma barw kontrastowych a jest niepotrzebny czarny. Układ plam i ich powtarzalność to już obaj wiemy. :wink:

 

Jest parę pomysłów w toku, zobaczymy jak będzie z realizacją. Chcemy popracować trochę nad wzorami ABW.

Link to post
Share on other sites

Wzory ABW wydają się być najbardziej sensowne. Można pokombinować z proporcjami khaki i brązu. Nie widziałem na żywo ale wzór plam i barwy są konkretne (wrażenie z monitora).

A kroje.... no trzeba miec fantazje żeby popełnić takie dzieło jak pokazane na fotkach. Nie można popracować nad sprawdzonym krojem munduru (DPM, RAID BDU, ACU) ?

Link to post
Share on other sites

Tkaniny są dobre, ta stara szmata jest tylko jako wzór do nadruku. Zrobili bardzo dobry ripstop o gramaturze 220-240, na razie z Kermelu, ale namawialiśmy ich na 50/50 bo "snajper" 83/17 jest trochę zbyt delikatny.

 

W ABW trzeba poddać obróbce kolory i sprawdzić czy nie da się zmiejszyć powtarzalności wzoru (choć np fiński m/05 ma sporą).

Link to post
Share on other sites

Catch zaskoczyłeś mnie informacją o kreatywności ekipy z Andropola. Szkoda że wykazali się nią w tak małym stopniu. Natomiast pisząc o kolorystyce pantery miałam na myśli kolorystykę jej pikselowanej wersji (Sorry uciekło mi to w poście) , w odniesieniu do zdjęć zawartych w tym temacie, zwłaszcza na tym „kroju eksperymentalnym”. Zgadzam się iż należało by poszerzyć jej paletę barw o kolory kontrastowe. Co do wz 93 to też zgadzam się w 100% , wykorzystana w nim paleta barw jest fatalna.

 

Co do Camo ABW to bardzo ciekawa alternatywa. Zdradzisz ile barw planujecie wykorzystać? Jestem bardzo ciekawy efektów Waszej pracy. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

dodano:

*Czyli generalnie to samo co napisał AdAm, tylko on ładniejszym językiem. :)

Dokładnie tak;-) Dodatkowo należy podkreślić, że mundury są niewidoczne w podczerwieni, jak zapewnił przedstawiciel z Andropolu.

Nie należy czepiać sie kroju tego munduru, rozstawienia kieszeni, gdyż modele firmy Kama i Andropolu (te firmy współpracują ze sobą) były tylko i wyłącznie modelami pokazowymi (a pokazywali kamuflarz, a nie sam mundur).

Z daleka pixelki wyglądają dużo lepiej niż z bliska (na żywo również :P )

http://img166.imageshack.us/my.php?image=d...dscf0148ab8.jpg

A tak z bliska:

http://img451.imageshack.us/my.php?image=d...dscf0150ok6.jpg

 

Co do munduru MiWo - widziałem, dotykałem. Co najbardziej mi się spodobało - GUZIKI chyba US, nareszcie coś wygodnego i w miarę łatwego do zapięcia, dużo lepsze niż Polskie standardowe. Ogólnie mundur wygląda jak RAID. Kieszenie na rękawach pod skosem (niestety/stety na guziki;P), wzmocnienia na łokciach i kolanach itp. Fajnie, naprawdę fajnie. Niestety zapomniałem zrobić zdjęć;P

Ogólnie MiWo szykuje kilka fajnych rzeczy. Czekam z niecierpliwością, aż pojawią się w ofercie.

Pozdrawiam

BoT

Link to post
Share on other sites
dodano:

*Czyli generalnie to samo co napisał AdAm, tylko on ładniejszym językiem. :)

Wcale, że bo nie, gdyż ponieważ ja nie językiem pisałem, ino paluchami ;) No, one nawet całkiem ładne są, zwłaszcza dwa mają oryginalną pokontuzyjną urodę. Moim ładnym językiem to ja może bym się co najwyżej podpisać umiał :)
Link to post
Share on other sites

co do kamuflażu pixel, proponuję dowiedzieć się jak działa oko ludzkie ;) to nie moda a biologia i fizyka panowie, co do nowego kamuflażu, kicha, wrzucić panterę do photoshopa rozpikselizować i tyle "kreatywności" projektantów, plamy są zbyt duże zbyt powtarzalne, ACU i Marpat nie są stosowane w nowoczesnym wojsku bo są "fajne" [bo nie są ;) ] ale dlatego że dobrze rozmywają sylwetkę, najwyraźniej projektanci o tym zapomnieli... i czy mi się zdaje czy to ma jeszcze większe plamy niż pantera... :|

Link to post
Share on other sites

Moje oko działa tak, że jak powieki są podniesione to widzę świat zewnętrzny, a jak opuszczone to widzę ciemność, a niekiedy świat wewnętrzny, czasem jeszcze jakieś kolorowe cudeńka ;

) Niekiedy to co widzę przy opuszczonych powiekach bardziej mi się podoba :)

 

To, że kamuflaż pikselowy stworzono w oparciu o analizę percepcji wzrokowej człowieka i że tak opracowane pierwsze wzory tego typu - CADPAT, MARPAT pokazały swoją skuteczność, nie przeczy twierdzeniu, że piksel stał się modny. Wspomniane wzory z Ameryki Płn. przez swoje zalety spodobały się tym i owym i w rezultacie wzorowane na nich kamuflaże wyskakuja jak grzyby po deszczu tak, że spokojnie można to zjawisko nazwać modą.

 

Co ciekawe, wydaje się, że twórcy niektórych tak powstałych nowych kamuflaży uwierzyli, że w samym prostokątnym kształcie plamek tkwi tajemnica niewidzialności. Stąd wzory ze spikselowanymi krawędziami plam istniejących kamuflaży.

Warto jeszcze wspomnieć, że w mikrowzorze jakim jest piksel trza by uniknąć wpadniecia w pułapkę takiego zminiaturyzowania wielkości zauważalnych plam (skupisk plamek z dominującą jedną barwą), który łamią sylwetkę, że cały kamuflaż przy niedobrym doborze mało kontrastujących ze sobą barw i byle jakim np. losowym, rozkładzie różnokolorowych plamek, może dać efekt taki, że cały deseń z niedużej odległości i tak zleje się ładnie w jednolitą plamę. Przykładem tego jest piksel słowacki. Ot, takie moje 0,03 PLN ;)

Link to post
Share on other sites
No ta' date=' jak wszyscy to i my musimy. Co z tego że bzdura... No kieszenie rewelacja, będzie mozna sobie sięgnać na sraczu chyba..

[/quote']widac ze kolega nie jeżdzi samochodem.....no cóz..;)...moze kiedyś zrozumiesz do czego moga słuzyć te kieszenie..;)..

 

[ Dodano: Wto Wrz 12, 2006 6:08 pm ]

a tu moje zdjęcie z przed kilku dni - karkonosze....ładnie się wtapia pikselek ?

 

p1010171kt8.th.jpg

Link to post
Share on other sites

cougar, wodzu... ale paniom z Kamy się pomyliły strony i naszyły te kieszenie odwrotnie, lewą na prawą nogawkę i vice versa - tak że wyższa część kieszeni znalazła się na przedzie, a zaszewki miechowe też odwrotnie. Po prostu chcieli skopiować ACU (choć niestarannie i "low tech", nie uwzględnili ani ściągaczy elastycznych, ani innych detali), tylko jakby trochę nie zrozumieli jak i po co, no i spieszyli się przed Kielcami. Stąd cała komedia...

Link to post
Share on other sites

Tak, włącznie z pasywno-negatywnymi generatorami jonowymi. Guy Cramer to miły gość, ale trochę za bardzo robi z tego naukę. Poza tym większość owoców jego trudu zostaje spieprzona przez albo fatalne wykonanie, albo brak konsekwencji w kamuflażu. Lepiej kupić farbki EC z NFMu, i samemu się pomalować zależnie od potrzeb, niż kombinować z tymi pierdołami...

Link to post
Share on other sites

jasne... dlaczego KAMA o tym nie pomyślała żeby stworzyć kamuflaże na każda okazję... a tu jeden se strzelimy na łąki, tu jeden do lasów liściastych, jeden do iglastych, dalej na pustynię, na plażę żwirową, kamienie, skały, w góry, na zime... a jak gdzies coś nei będzie pasiło to się dorobi jeszcze... A wojsko na bank nas zasponsoruje... :)

Link to post
Share on other sites

A ja jeszcze proponuje zrobic na okazje kiedy wejdziesz na cegly, asfalt itp :D

 

A co do tych kieszonek na magi w ACU to one maja zastosowanie na terenie bazy polowej gdzie lazisz caly czas z giwera (jak wiecie jest zakaz chodzenia po campie z dolaczonym magazynkiem do broni, a nie lazisz wszedzie w kamizelce :wink: ). I takie jest jej przeznaczenie, bo jezeli chodzi o teren to troche wkur...yyy denerwuje :wink:

Link to post
Share on other sites

Mnie nic, ladownice na kolbie mam (ale nie wszyscy je lubia 8) ). Chodzilo mi o to ze jak masz w niej magazynek i np. desantujesz sie na linie to jak pierdykniesz noga o ziemie itp to moze byc nie ciekawie, wszak magazynki nie robia z gumy :P Ogolnie mi sie ten patent podoba ale to moje zdanie :wink:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...