Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

armia czerwona jutro


Recommended Posts

Witam

1. czy komukolwiek udało się ujrzeć fotki mechanicznych celowników AN-94 ?

2. czy są już jakiekolwiek raporty dotyczące ww broni ?

3. na ile jest skuteczne chłodzenie lufy w pechengu i czy rekompensuje on utrate opcji szybko wymmienej lufy ?

4. rosjanie zrobili coś na miare Minimi czy taki rkm jest na stanie uzbrojenia czy tylko ciekawostke ?

5. czy istnieją jeszcze jakieś konstrukcje które mają zamiar wejść lub weszły na stan rosyjskiego arsenału ?

Pozdrawiam i dzięki z góry

Link to post
Share on other sites
1. czy komukolwiek udało się ujrzeć fotki mechanicznych celowników AN-94 ?
No, na przykład mnie :)

 

mini_1159872200.jpg

mini_1159872204.jpg

mini_1159872206.jpg

2. czy są już jakiekolwiek raporty dotyczące ww broni ?
Rozwiń myśl, jakie raporty?
3. na ile jest skuteczne chłodzenie lufy w pechengu i czy rekompensuje on utrate opcji szybko wymmienej lufy ?
Konstruktorzy karabinu maszynowego Pieczenieg (tak to się zapisuje w polskiej transkrypcji) twierdzą, że owszem :)
4. rosjanie zrobili coś na miare Minimi czy taki rkm jest na stanie uzbrojenia czy tylko ciekawostke ?
Rosjanie stworzyli model 5,45-mm karabinka maszynowego PU-21 zasilanego z taśmy i z magazynka od AK-74, ale nie wszedł on do uzbrojenia.
5. czy istnieją jeszcze jakieś konstrukcje które mają zamiar wejść lub weszły na stan rosyjskiego arsenału?
Do wojska czy powiedzmy MWD? Ostatnimi czasy rosyjskie MSW zakupiło sporo nowych wzorów konstrukcji strzeleckich. Dowiedziałem się również, że nadal prowadzone są prace nad AEK-971, który przez niektórych typowany jest na następcę AK-74 w miejsce niezbyt nieudanego AN-94.
Link to post
Share on other sites
jak działa szczerbinka w Nikonowie? Dobrze widzę, że "gwiazdka" jest ustawiona pod kątem i na każdym ramieniu jest szczelina, coś a la szczerbinka w MP5/G3?
No, w zasadzie to widzisz dobrze, choć nazewnictwo masz trochę niepoprawne - formalnie to jest przerzutowy celownik przeziernikowy (faktycznie podobny do bębnowego przerzutowego stosowanego m.in. w pm MP5).
Link to post
Share on other sites

1. no cóż chodzi mi o jakiekolwiek raporty :) znaczy się dotyczące skuteczności działania w rękach piechura czerwonego przyzwyczajonego że najpierw jest AUTO a później ewentualnie SEMI :P i czy rzeczywiście jest 150 % zwiększona niezawodność w stosunku do AK-74

2. co do pechenga no producent może twierdzić ale czy jest podparte faktami ? bo np. strona COLTa upiera się że zasięg skuteczny karabinków serii m4 i pochodnych wynosi 600m

3. czy AEK przypadkiem nie przegrał w konkursie z AN-94 ?

4. i czy wiadomo co do AN-94 o wzrost skuteczności wobec m16 o jaką odmiane chodzi A1, A2 ?

i tak na koniec dzięki za fotki skąd je masz ? :)

Link to post
Share on other sites
1. no cóż chodzi mi o jakiekolwiek raporty :) znaczy się dotyczące skuteczności działania w rękach piechura czerwonego przyzwyczajonego że najpierw jest AUTO a później ewentualnie SEMI :P i czy rzeczywiście jest 150 % zwiększona niezawodność w stosunku do AK-74

Ta broń trafiła' date=' jak narazie, chyba tylko do pododziałów specjalnych i "lepszych" jednostek piechoty, czyli generalnie w ręce ludzi potrafiących nieźle strzelać. Kolejność położeń selektora rodzaju ognia jest bez znaczenia, liczy się wyszkolenie strzeleckie. Co do tych 150%: on nie miał być o tyle bardziej niezawodny tylko skuteczny, cokolwiek to miało znaczyć.

2. co do pechenga no producent może twierdzić ale czy jest podparte faktami ? bo np. strona COLTa upiera się że zasięg skuteczny karabinków serii m4 i pochodnych wynosi 600m

A co ma chłodzenie lufy w Pieczeniegu do zasięgu skutecznego M4? 8O

3. czy AEK przypadkiem nie przegrał w konkursie z AN-94 ?

Przegrał, ale jak widać nie do końca.

4. i czy wiadomo co do AN-94 o wzrost skuteczności wobec m16 o jaką odmiane chodzi A1, A2 ?

Wzrost niby jest, podczas strzelania tymi dwustrzałowymi seriami, tyle że w porównaniu do M16 (mniejsza o to której wersji) strzelającego ogniem pojedyńczym. Wtedy niby daje się ulokować w celu dwa pociski z dobrym skupieniem szybciej niż z normalnego karabinu ogniem pojedyńczym i dokładniej niż przy strzelaniu dłuższą serią. Jeżeli tak Rosjanie rozumieją ten 150% wzrost, to pewnie cel osiągneli. Albo i nie.

Link to post
Share on other sites

Co do AN-94, to faktycznie pokonał on w czasie prób AEK-971 i oficjalnie to on został następcą AK-74. Tyle, że to tylko teoria, w praktyce z powodu braku środków AN-94 trafiły tylko do jednostek specjalnych (spodziewam się zresztą, że tylko do nielicznych spośród nich). Wyczytałem, że podobno w opini żołnierzy tych jednostek nie jest to broń "najszczęśliwsza", fajna zabawka na strzelnicy, ale do "prawdziwej" roboty dalej wybierany jest AK-74 ze względu na jego nieporównywalnie większą niezawodność. Nie jest to opinia z pewnego źródła, ale wziąwszy pod uwagę skomplikowaną konstrukcję karabinu można się z nią zgodzić. Poprawna obsługa AN-94 wymaga dosyć dokładnego przeszkolenia, na co w armi rosyjskiej nie ma środków (chodzi o przeszkolenie wszystkich żołnierzy, nie tylko komandosów).

Co ciekawe AEK-971 pomimo przegranej wcale nie został odłożony na półkę. W jednym z pism strzelecko-wojskowych (nie mogę odnaleźć tego artykułu, więc nie mogę napisać w którym) przeczytałem, że mechanizm AEK jest dużo prostszy i niezawodniejszy niż ten stosowany w AN-94. W dodatku w AN-94 tylko dwa pierwsze pociski z serii mają poprawione skupienie, reszta wystrzeliwana jest już w normalny sposób, czyli przy "normalnym" rozrzucie. AEK-971 przy ogniu seryjnym zachowuje cały czas takie samo skupienie (lepsze niż przy AK-74). Prostsza niż w AN-94 konstrukcja nie wymaga tak dokładnego przeszkolenia rekruta.

Według mnie najprawdopodobniej, jeżeli w najbliższym czasie armia rosyjska zdecyduje się na zamianę AK-74 to raczej pomimo wsyztsko na AEK-971. jednak równie prawdopodobne jest to, że taka zmiana nie nastąpi w najbliższym czasie i może pojawi się jeszcze jakaś konstrukcja. Drugi wniosek. Fakt, że konstrukcja AEK-971 pozwala na prowadzenie celniejszego ognia ciągłego przez cały czas, a nie tylko przy pierwszych dwóch nabojach umożliwia stworzenie na jej podstawie karabinu maszynowego - kto wie, może dlatego AEK-971 przgrał konkurs na karabinek piechoty, żeby wygrać konkurs na km? Ot tak po sprawiedliwemu.

 

Kacper_

Link to post
Share on other sites
czy rzeczywiście jest 150 % zwiększona niezawodność w stosunku do AK-74
Celem wprowadzenia AN-94 nie było zwiększenie niezawodności' date=' tylko szansy trafienia w cel.
2. co do pechenga no producent może twierdzić ale czy jest podparte faktami
Przy niewielkim rozpowszechnieniu broni jak na razie można jedynie podpierać się pojedynczymi opiniami użytkowników lub oświadczeniami producenta.
bo np. strona COLTa upiera się że zasięg skuteczny karabinków serii m4 i pochodnych wynosi 600m
No i? Trzeba by się zastanowić, co oni rozumieją pod pojęciem "zasięg skuteczny"?
3. czy AEK przypadkiem nie przegrał w konkursie z AN-94 ?
Tak.
4. i czy wiadomo co do AN-94 o wzrost skuteczności wobec m16 o jaką odmiane chodzi A1, A2 ?
Sensem wprowadzenia takiej broni było, jak już napisałem wcześniej, zwiększenie prawdopodobieństwa trafienia cel - w tym celu broń miała strzelać krótkimi, 2-3 strzałowymi seriami. Generalnie Rosjanie naśladowali tutaj amerykańskie programy SALVO, SPIW czy późniejsze ACR. W każdym z nich nieco inaczej starano się osiągnąć ten cel, czyli za jednym pociągnięciem spustu zwiększyć szansę trafienia - a to wprowadzając amunicję wielopociskową - duplex czy triplex, a to kilka luf na raz, a to właśnie zwiększając szybkostrzelność i jako podstawowy rodzaj strzelania wybierając kilkupociskową serię (tak było w strzałkowym SPIW czy później w H&K G11/ACR).
i tak na koniec dzięki za fotki skąd je masz ?
Nie bardzo rozumiem pytania - po prostu zrobiłem.
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Trochę odkopuję ale:

 

Co do AN-94, to faktycznie pokonał on w czasie prób AEK-971 i oficjalnie to on został następcą AK-74. Tyle, że to tylko teoria, w praktyce z powodu braku środków AN-94 trafiły tylko do jednostek specjalnych (spodziewam się zresztą, że tylko do nielicznych spośród nich). Wyczytałem, że podobno w opini żołnierzy tych jednostek nie jest to broń "najszczęśliwsza", fajna zabawka na strzelnicy, ale do "prawdziwej" roboty dalej wybierany jest AK-74 ze względu na jego nieporównywalnie większą niezawodność.

 

W praktyce to wygląda tak, że żołnierz FR w jednostkach specjalnych ma pod ręką o wiele więcej, bardziej udanych, konstrukcji niż AK-74 czy AN-94. (Np. ASS Wał, tylko nie jestem pewien czy to dobrze napisałem. )

 

A ostatnio "ponoć" AR zakupiła coś z zachodniego arsenału. Wie ktoś dokładnie co?

Edited by gadzinka
Link to post
Share on other sites
W praktyce to wygląda tak, że żołnierz FR w jednostkach specjalnych ma pod ręką o wiele więcej, bardziej udanych, konstrukcji niż AK-74 czy AN-94. (Np. ASS Wał, tylko nie jestem pewien czy to dobrze napisałem.)
Źle napisałeś, to raz (AS Wał). Dwa, skąd przypuszczenie, że AS Wał jest bardziej udaną konstrukcją niż AK-74 czy AN-94?
A ostatnio "ponoć" AR zakupiła coś z zachodniego arsenału. Wie ktoś dokładnie co?
Nic. Źle słyszałeś, nie Armia Rosyjska, tylko rosyjskie MSW.
Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o lepsze wartości balistyczne kalibru 9x39. Źle się wyraziłem.

A od kiedy to amunicja 9 mm x 39 ma lepsze parametry balistyczne niż 5,45 mm x 39 i pod jakim niby względem?
A wiesz może co takiego zakupili?
Owszem, wiem.
Jakieś interesujące bronie, czy znowu klocki?
Nie rozumiem dziecięco-młodzieżowej nowomowy.
Link to post
Share on other sites

Już znalazłem w internecie co takiego zakupili. :wink:

 

Co do wartości balistycznych, to usłyszałem to od jednego policjanta, widać wprowadził mnie w błąd.

 

Czy mógłbyś, jako człowiek o większym doświadczeniu i wiedzy w dziedzinie militariÓW, dla mnie jako autorytet w tejże dziedzinie, oświecić mnie czemu:

 

Broń zasilana kalibrem 9x39 (skoro ma mniejsze parametry balistyczne od 5,45x39) jest używana między innymi przez FSO*(!) zamiast np.: AKS-74/U?

 

*Chodzi mi o SR3, który w przeciwieństwie do AS Wał, nie posiada tłumika, a jak mi wiadomo 9x39 można łatwo wytłumić zachowując przy tym dobrą penetrację, oczywiście przy użyciu odpowiedniej amunicji.

 

Bo przecież (chyba) z idei i potrzeby bezgłośnego, celnego i z dobrą siłą obalającą pocisku powstał 9x39 i broń zasilana tymże kalibrem powoli wypiera z Sił Specjalnych AKM/AKMS z pbs'em.

 

Przynajmniej tyle mi wiadomo, jeżeli się mylę, to proszę popraw/cie mnie.

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
Co do wartości balistycznych, to usłyszałem to od jednego policjanta, widać wprowadził mnie w błąd.
Pytanie, do czego danej amunicji chcesz używać. O ile nabój 5,45 mm x 39 jest uniwersalny, o tyle 9 mm x 39 jest dedykowany do pewnych specyficznych zastosowań.
Broń zasilana kalibrem 9x39 (...) jest używana między innymi przez FSO*(!) zamiast np.: AKS-74U?
Pojawiła się na dwóch zdjęciach obok... karabinków do naboju 5,45 mm x 39. Co z tego ma dla Ciebie wynikać? ;)
Bo przecież (chyba) z idei i potrzeby bezgłośnego, celnego i z dobrą siłą obalającą pocisku powstał 9x39 i broń zasilana tymże kalibrem powoli wypiera z Sił Specjalnych AKM/AKMS z pbs'em.
Zacznimy od tego, że Rosjanie mają do dyspozycji tłumiki dźwięku zarówno do amunicji 5,45 mm x 39, jak i 7,62 mm x 54R. Idea jest słuszna, ale nijak nie ma przełożenia na inne działania. Praktyczna celność amunicji 9 mm x 39 jest rzędu 200 metrów.
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...