Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pytań kilka odnoście G36


Recommended Posts

Mam kilka pytań związanych z G36 i rynkiem cywilnym:

 

1. Czy wogóle istnieje coś takiego, jak G36 w wersji cywilnej? Chodzi dokładnie o wersję C. Pomijam oczywiście SL-8 i wojskowe "wdzianka", które można doń dokupić, a także zabawki w amerykańskim stylu, tzn. z przedłużoną lufą. Chodzi o broń wyglądającą dokładnie jak wersja wojskowa, ale bez możliwości oddawania ognia seryjnego.

 

2. Jeżeli tak, to czy można by kupić w kraju lub sprowadzić takie cudo do Polski i zarejestrować jako karabin (wiem, dziwnie to zabrzmi) myśliwski lub sportowy? Jeśli tak, to ile mógłby wynieść koszt karabinu (choćby i "na oko")?

Link to post
Share on other sites

1. Nie ma oficjalnie w sprzedaży takiej wersji. Tak jak wspomniałeś istnieje w USA kilka firm świadczących usługi pozwalające na uzyskanie zbliżonych "konwersji" SL-8, nie są to jednak wersje dokładnie odpowiadające wersji "C"

 

2. Teoretycznie byłoby to możliwe, pod warunkiem posiadania pozwolenia i promesy na zakup odpowiedniej broni. Koszt zapewne przekroczyłby zdrowy rozsądek za broń tej klasy i jakości, biorąc pod uwagę cenę SL-8 (ok 5,5-6,5 tys.). Dużo bardziej opłaca się kupić któryś z produktów OberlandArms od lokalnego przedstawiciela.

 

3. Prowadzenie intensywnego ognia (przyjmując średnią ok. 180 strzałów w przeciągu mniej niż 3 minut) powoduje czasowe odkształcenia tworzywowych elementów łoża broni i szyn montażowych w miejscach łączenia i może prowadzić do utraty "zera" (zgodności rzeczywistego punktu trafienia i ustawionego punktu celowania mechanicznych i optoelektronicznych przyrządów celowniczych). Zachowując obecny układ broni (dwupunktowe mocowanie górnej szyny z przyrządami celowniczymi do komory zamkowej), zaradzić temu można jedynie przez zastąpienie elementów tworzywowych (komora, szyna) metalowymi, niepodatnymi na odkształcenia pod wpływem temperatury powstającej przy strzelaniu (mało realne ze względu na wzrost masy). O ile wiem nie wprowadzono takiego rozwiązania w istniejących na rynku modelach G36. Układ zamka i jego rączki w tej konstrukcji nie ułatwia zresztą tego zadania, wymuszając stosowanie "mostu" górnej szyny montażowej, lub szyny dwudzielnej (w obu przypadkach podanych na luzowanie się). Pod tym względem meksykański FX-05 jako pochodna G36 jest dużo lepiej pomyślany i mniej podatny na omawiane problemy.

Link to post
Share on other sites
3. Prowadzenie intensywnego ognia (przyjmując średnią ok. 180 strzałów w przeciągu mniej niż 3 minut) powoduje czasowe odkształcenia tworzywowych elementów łoża broni i szyn montażowych w miejscach łączenia
Formalnie to jest tak, że w komorze zamkowej z tworzywa sztucznego umieszczana jest obsada lufy z komorą ryglową (taka stalowa "kostka", w którą za pomocą specjalnego klucza wkręca się lufę). Podczas intensywnego strzelania stal się nagrzewa i nieco rozszerza, co powoduje opisane wyżej odkształcenia elementów z tworzywa, przy danej budowie samej komory, którą osłabia wycięcie na górną część suwadła z rączką napinającą. Przy czym, jedna uwaga, w zasadzie nie dotyczy to G36 w wersji bazowej (a przynajmniej o takich przypadkach nie słyszałem), natomiast mocno wpływa na odmiany skrócone G36K i G36C, z uwagi na inny rozkład temperatur - generalnie odmiany skrócone mocniej się grzeją (stąd m.in. w polskim Mini Berylu, chwyt znajduje się na podstawie dystansowej, tam temperatury przy samej lufie sięgają kilkuset stopni).
(mało realne ze względu na wzrost masy).
Muszę Ci powiedzieć, że dlatego wymyślono komory zamkowe z aluminium (m.in. w kbk/kb SCAR).
Pod tym względem meksykański FX-05 jako pochodna G36 jest dużo lepiej pomyślany i mniej podatny na omawiane problemy.
A przynajmniej wydaje się taki obserwując go z zewnątrz. Jak to wygląda w środku i jakiej jakości są zastosowane przez lokalny przemysł materiały nie wiadomo. Fakt, faktem - Meksykanie pokazali dotychczas jedynie odmiany z krótszymi w porównaniu do G36 lufami, więc prawdpodobnie to wymusiło na nich (lub na tajemnicznych konstruktorach) pewne zmiany w obrębie komory zamkowej.
Link to post
Share on other sites

Naciągane? To posłuchaj tego, zgodnie z meksykańskim prawem, dostęp do informacji na temat karabinka FX-05 jest zastrzeżony na czas 12 lat na podstawie: ARTÍCULOS 13 FRACCIÓN I Y 14 FRACCIÓN II DE LA LEY FEDERAL DE TRANSPARENCIA Y ACCESO A LA INFORMACIÓN PÚBLICA GUBERNAMENTAL. Oficjalnie rząd meksykański upiera się, że broń została stworzona przez miejscowych specjalistów i na pytanie czy miała coś wspólnego z niemieckim koncernem H&K odpowiada z dumą: "NO, PUES SE TRATA DE UN DESARROLLO COMPLETAMENTE MEXICANO". Taka historia ;)

Link to post
Share on other sites
Naciągane? To posłuchaj tego, zgodnie z meksykańskim prawem, dostęp do informacji na temat karabinka FX-05 jest zastrzeżony na czas 12 lat na podstawie: ARTÍCULOS 13 FRACCIÓN I Y 14 FRACCIÓN II DE LA LEY FEDERAL DE TRANSPARENCIA Y ACCESO A LA INFORMACIÓN PÚBLICA GUBERNAMENTAL. Oficjalnie rząd meksykański upiera się, że broń została stworzona przez miejscowych specjalistów i na pytanie czy miała coś wspólnego z niemieckim koncernem H&K odpowiada z dumą: "NO, PUES SE TRATA DE UN DESARROLLO COMPLETAMENTE MEXICANO". Taka historia ;)
aha ,czyli jednak durne przepisy w samym Meksyku :)
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
HK sprzedal linie produkcyjna G36 Meksykanczyka, a ich "wybitni" inzynieriowie zaprojektowali do broni logo (czyli gad, wytloczony przy komorze magazynka) oraz kolor zielony tworzywa z jakiego jest wykonane loze.
Jak już napisałem na dobrą sprawę nie wiadomo, kto tak naprawdę zaprojektował kbk FX-05, ale zakres zmian nie ogranicza się jedynie do logo na gnieździe magazynka, co skądinąd opisano powyżej. Zmianie musiał ulec w jakimś stopniu kształt samego suwadła.
Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...
Do czego służy mały, prostokątny przycisk przed językiem spustowym tuż obok gniazda magazynka?
W G36 Bundeswehry jest to zatrzask inspekcyjny, blokuje zespół ruchomy w tylnym położeniu po ręcznym odciągnięciu suwadła. Jeżeli zmienisz ustawienia broni (przesunięcie sprężyny w urządzeniu spustowym) i wymusisz automatyczne zatrzymywanie się zespołu ruchomego w tylnym położeniu po wystrzeleniu ostatniego naboju w magazynku, to nie służy do niczego ;)

 

 

Wynalazek? Po prostu umieszczenie go w innym miejscu, poza tym nic odkrywczego. Niemal kązdy pistolet to ma, eMka to ma

Nie bardzo. W bazowym G36 ma on inne zastosowanie niż zatrzask zamka w pistoletach, czy blokada suwadła w karabinkach automatycznych.
Link to post
Share on other sites

Eh... Wilku...

Powiedz mi jeszcze misiu malinowy czy ten zatrzask nie blokuje zamka po wystrzeleniu ostatniego naboju? I czy w Mxx da się zatrzymać zamek tym "guziorem" po lewej czy tylko bez nabojów? Ze szczerego serca pięknie dziękuję. :)

Link to post
Share on other sites

Głównie o to czy w karabiach serii M da się ręcznie zablokować suwadło w tylnym położeniu, czy zaczep działa tylko z podajnikiem? I czy w G36 zatrzask zamka też blokuje go po wystrzeleniu ostantniego naboju? Jeśli cię uraziłem to sorry.

Link to post
Share on other sites

Da się. Zakładając że nie masz magazynka w gnieździe - odciągasz rączkę zamkową w tylne położenie, wciskasz dolną część przycisku normalnie służącego do zrzucenia zamka, puszczasz/domykasz rączkę zamkową - zamek w tylnym położeniu.

 

W G36 zamek zostanie w tylnym położeniu po opróżnieniu magazynka, w standardowym karabinku żeby go "zrzucić" musisz krótkim ruchem cofnąć rączkę zamkową pozostałą w tylnym położeniu.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

Głównie o to czy w karabiach serii M da się ręcznie zablokować suwadło w tylnym położeniu, czy zaczep działa tylko z podajnikiem?

Dobre pytanie, nigdy nie próbowałem tego zrobić. Podejrzewam, że da się to zrealizować w taki sposób, jak to opisuje powyżej Mateusz, ale 100-% pewności nie mam. Przy okazji sprawdzę.
I czy w G36 zatrzask zamka też blokuje go po wystrzeleniu ostantniego naboju?
Suwadła, nie zamka. To zależy od ustawień mechanizmu spustowego, jak już pisałem. W standardowym G36 Bundeswehry - nie, dopóki nie przestawisz elementu, który za to odpowiada. W nieco zmodyfikowanym - owszem, strzelałem nawet z takiego.

 

Poniżej masz jak wygląda strzelanie z takiego G36 (odmiana skrócona, G36K). Puściłem na aparacie robienie zdjęć sekwencyjne, stąd - przypadkowo - bardzo efektownie to wyszło.

 

Strzał, ostatnia łuska w powietrzu, zespół ruchomy w ruchu, suwadło zatrzymane w tylnym położeniu, sprawdzenie broni. Skądinąd widać nawet odrzut działający na strzelca.

 

th__G36K-B_01.jpg

th__G36K-B_02.jpg

th__G36K-B_03.jpg

th__G36K-B_04.jpg

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...