Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie żołnierza BW I


Recommended Posts

@Ronin

Przeczytałem ale.... mam problem ze znalezieniem takiego camelbacka. Może ktoś pomóc?? Z góry dzięki

 

Znalazłem camelbacka i chciałbym wiedzieć co wiecie o tej firmie i jak sie owy camel sprawuje :) http://www.sklep.vest.pl/product_info.php?products_id=1147

 

i czy lepiej będzie kupić tego z vesta czy skompletować sobie z mivo camela i przyczepić do oporządzenia BW ?

 

P.S. czy ktoś próbował tzn. nosił chest riga i zwykłe oporządzenie Bw (pas chlebak, manierka, saperka)?? Bo się zastanawiam nad dokupieniem tego razem z camelbackiem

Link to post
Share on other sites
  • Replies 670
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ojjj... Chyba nie przejrzałeś zbyt dokładnie, bo w wątku był link do rangershop.pl, gdzie można kupić oryginalnego i porządnego camela.

 

Ten w linku powyżej to MilTec i raczej Ci go odradzam - cena może i dobra ale jakość jest fatalna. To samo z resztą ich wyrobów, co także poruszane było w tym wątku...

 

Jak już chcesz w miarę konkretnego camela (nie koniecznie oryginał), za niską cenę, to poradzić mogę sprowadzenie z e-bay.de. Kolega kupił tam oryginalnego camela 200,00 zł taniej niż na rangershopie.

 

Co do chestriga to podejrzewam, że też zamierzasz kupić coś z wyrobów MilTeca... Od razu odradzam. Zamiast tego można dostać bardzo dobrego chesta Arktisa, który zresztą jest kontraktem dla niemieckiej DSO:

 

FOTKA CHESTA W KIEPSKIM STANIE WIZUALNYM, BO PO POWROCIE Z AFGANISTANU

 

Można go kupić chociażby tutaj:

 

http://www.arktis.com.pl/arktis_main_frame_set.htm

 

za trochę powyżej 300,00zł za nówkę.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Masa fajnych tematów jest tu poruszona ale nie znalazłem paru interesujących mnie spraw.

Szukam linków dotyczących stopni BW, oznaczeń jednostek [ plakietki ]oraz ogólnego wyglądu żołnierzy różnych jednostek piechoty najlepiej przedstawiających wygląd i oporządzenia w latach 1970-1990 wojsk lądowych.

Początkowo był tylko airsoft ale pomyślałem nad rekonstrukcją dlatego zwracam sie z prośbą o pomoc do tych ktorzy mają już to za sobą.

Link to post
Share on other sites

Witam

Mam kilka pytan co do oporzdzenia.

 

Moze ktos ma mozliwosc sprowadzenia kamizelki przeciwodlamkowej BW wraz z wkladami?

 

http://www.rangershop.pl/product-pol-5826-...-FLECKTARN.html

Czy ten system nosny bedzie pasowal do pasa IDZ? Czy w ogole oplaca sie go kupowac?

 

http://www.rangershop.pl/product-pol-3649-...ynek-G36G3.html Czy sa jeszcze problemy z kontraktami?

 

 

http://www.rangershop.pl/product-pol-3713-...-FLECKTARN.html

Czy ta pochwe montuje sie na zapince do IDZ?

 

Dwa ostatnie pytania kieruje do pracownika RS ;-)

 

Z gory dziekuje za odpowiedzi na ten meczace pytania :roll:

Link to post
Share on other sites

re: soul_storm

 

Z fotkami będzie trzeba zaczekać, bo na sieci nie ma zbyt wiele zdjęć żołnierzy BW z tego okresu. Mam jednak kilka książek, i do użytku prywatnego, mogę Ci kilka fotek przesłać, ale dopiero za jakiś czas.

 

Na ten moment powiem tak: lata 1970-1990 to na pewno nie okres flecktarnu (niby opracowany w 89 r. ale do 90 był naprawdę widywany sporadycznie).

 

Oznacza to, że będziecie musieli używać mundurów oliwkowych.

 

Jeżeli chodzi o hełmy to w tym wątku były już informacje na temat tych starszych - powiem tylko, że musicie szukać którejś z niemieckich mutacji amerykańskiej M1 (może być np. FJ58):

91.jpg91s.jpg

 

Na hełm trzeba poszukać siateczki, chociaż ta nie zawsze była w użyciu.

 

Dalej idziemy do oporządzenia. Tutaj wypada zakupić stary komplet olive (ale nie na klipsy takie jak w S95):

 

(specjalistą nie jestem więc konkretnych oznaczeń modeli nie podam):

SZELKI

PAS

ŁADOWNICE - 2szt.

 

Do tego gumowy pokrowiec na maskę M65, z maską, rękawicami i gumowym ponchem:

M65.01..jpg

 

 

A na plecy oliwkowa zwinięta zeltbahna (potocznie zwana przez żołnierzy HUNDEHÜTTE, ze względu na kształt po złożeniu), menażka oraz manierka (podobne do współczesnych, także czasem na allegro).

 

Na nogach oczywiście starszy model obuwia wojskowego (często na allegro) - różni się od współczesnych brakiem haczyka w połowie sznurowania, brakiem "zginacza" nad piętą, brakiem dziurkowania na cholewie.

 

Jeśli chodzi o broń to oczywiście: G3A3 (ciężko zdobyć - kiedyś produkowało je Tokyo Marui, teraz już nie - trzeba się zadowolić SAR-em z dokoptowanymi, zakupionymi na allegro, okładzinami chwytu i łoża+kolbą, z drewna, lub w kolorze olive). Jako PM oczywiście MP2 (UZI) a pistolet to P1 (od biedy styknie Walther P38 Maruzena z przemalowanymi na czarno okładzinami i skórzaną kaburą).

 

To tak mocno z grubsza...

 

re: Pivvcio

 

Chyba mylisz oporządzenie IdZ z S95 - to pierwsze to kamizelka z montażem ładownic na paskach przypominających te z molle, to drugie to oporządzenie w układzie pasa i szelek, z motylkowymi klipsami - patentu YKK.

 

I tak:

 

Szelki TacGear-a pasują jak najbardziej do S95. Osobiście radzę jednak kontraktowe, z comfortpadem od KHS, ew. podobne do tych TacGear-a ale KHS-u.

 

Pochwa na nóż to także produkt TacGear-a. Ich system montażu jest uniwersalny - składają się na niego poziome paski 25mm, przyszyte jeden przy drugim bez odstępów. W ten sposób możemy wsadzić np. pod dwa takie paski klips S95, lub użyć klipsów Fastex-a i zamontować sprzęt w standardzie molle:

 

fasteningsystem.jpg

 

Do tego dochodzi możliwość zapięcia rzepowej szlufki i zamontowania ładownicy na zwyczajnym pasie. Bardzo sprytny system.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Zgadza się ale wg. moich informacji, z racji wad konstrukcyjnych wycofano je z użycia.

Powodem tego był fakt, że ładownica nie była zamykana pełną klapą (taką jak ta do G36) i wąskie magazynki mp5 wysuwały się bokami w trakcie czołgania (klapa po prostu zsuwała się z końcówki magazynka), syfiły piachem itp. Z tego powodu żołnierze używali albo starszej wersji ładownic do MP2 (UZI), albo ładownic do G36, ze wskazaniem na te drugie (tym bardziej, że te do MP2 naprawdę ciężko zdobyć - nam, nie żołnierzom :)).

Tu masz alternatywę (Ładownica do UZI):

 

5830-210x280.jpg

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

A ja mam pytanie czy występują wogóle w natrurze, kontraktowe ładownice BW na magazynki od AK, tych normalnych oraz tych krótkich? Rzecz jasna, krótkie magi do zwykłych AK ostrych nie istnieją, ale może można z czegoś podpasowac?

Link to post
Share on other sites

a czy te magazynki od mp5 2 ładownicach od g36 nie latają zabardzo, czy dobrze siędzą? Czy da rade zamontować dwa cargo z tyłu pasa, nie będzie to wyglądało syfiaście? Dzięki za odpowiedzi :D

 

PS przed zadaniem jakiego kolwiek pytania przeczytałem wątek dwa razy :]

Link to post
Share on other sites

Kontraktowych nie ma, krótkie od biedy wejdą do ładownic do G36, ale nie zapominajmy, że w BW nie używa się AK...

 

Po co Ci ładownice na magi do AK?

 

No cóż, bo właśnie teraz korzystam z AK Krinkova, który ma krótkie magazynki. Oraz z CA870, który ma też magi podobnych gabarytów.

 

A G36 jeszcze długo miec nie będę.

 

 

Czyli trzeba ja dodatkowo zakupic?

 

Nie zawsze. Czasem są dołączone do zestawu (widac często na fotkach). Zawsze można zapytac się sprzedawcy.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

a czy te magazynki od mp5 2 ładownicach od g36 nie latają zabardzo, czy dobrze siędzą? Czy da rade zamontować dwa cargo z tyłu pasa, nie będzie to wyglądało syfiaście? Dzięki za odpowiedzi

 

Siedzą dobrze i nie latają... O ile to magazynki od ostrej wersji ;). Pamiętajmy, że magi airsoftowe są jakieś 2cm krótsze więc każdą, kontraktową ładownicę trzeba czymś na dole wypchać (np. klockiem wyciętym ze styropianu, grubej gąbki itp.).

 

Drugie cargo będzie wyglądać nie tylko syfiaście, ale również lamersko, beznadziejnie i głupio - daj sobie spokój lepiej i poszukaj połówki ;).

 

p.s.

 

Po co Ci dwa cargo?

 

Czyli trzeba ja dodatkowo zakupic?

 

Powinna być w zestawie. Jak będzie (?) - pytaj rangershopa...

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Masz rację, ale układ regulaminowy niestety często nadaje sie jedynie na bazę, ponieważ mimo wszystko ma za małą pojemność (głównie ilość magazynków) i trzeba ten układ uzupełnić chociażby o dodatkowe ładownice (co zresztą robią sami żołnierze).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Zgadza się - na stan żołnierze dostają po dwa-trzy magazynki i mają obowiązek się cieszyć, więc te dwie ładownice to czasem nawet za dużo. Jednak na bardziej skomplikowanych ćwiczeniach sprawa prezentuje się już inaczej:

 

http://www.gun-world.net/german/hk/g36/idz02.jpg

 

Jak widać wielu ma po cztery ładownice pojedyncze do G36, i wielu nosi swoje Mehrzwecktasche z boku (tam gdzie normalnie przypada maska), a nie tyłu, jak nakazuje regulamin. Takie konfiguracje widziałem na wielu innych zdjęciach.

 

W przypadku KSK czy Fernspähtruppe, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana - oni noszą nawet po kilkanaście magazynków, kilka granatów, świece dymne i duuużo amunicji luzem w plecakach (dla porównania):

 

fernspaeherkleinwg4.th.jpg

 

Tutaj akurat zwiadowca, w średnio udanej konstrukcyjnie kamizelce amunicyjnej Heima.

 

Ronin

Link to post
Share on other sites

Zdarzyło mi się popylać w terenie z czterema jak to nazywają "nadupnikami", ale już nic poza tym za bardzo nie szło na pasie poupinać (jeden z czterech był na plecach "u góry" )

 

Moje doświadczenia były takie, ze czułem się jak w fotelu z tymi dwoma po bokach i czasami maiłem problem coś szybko wyciagnąć z któregoś z nich, natomiast te z tyłu bezproblemowo służyły na sprzęt mniej używany.

 

Jedyna sprawa, że trzeba odpinać i ściągać całość aby się samemu dostać do tego co robił za plecaczek.

 

@AWR_Ronin: Czy mi się wydaje czy tylko ci co maja MG noszą jakieś ładownice na sercu?

Link to post
Share on other sites

kiedyś na rendżerszopie były pokrowce na granaty (takie przyczepiane do szelek) lewo i prawostronne na 3 bodajże granaty. Wie ktoś czy można to dostać gdzieś w Polsce i czy to był sprzęt oryginalny czy kolejny miltecowski wymysł? A i jeśli używają tego soldaty to ma ktoś jakieś fotki?

Edited by Robnok
Link to post
Share on other sites

kiedyś na rendżerszopie były pokrowce na granaty (takie przyczepiane do szelek) lewo i prawostronne na 3 bodajże granaty. Wie ktoś czy można to dostać gdzieś w Polsce i czy to był sprzęt oryginalny czy kolejny miltecowski wymysł? A i jeśli używają tego soldaty to ma ktoś jakieś fotki?

 

Używają, ale jest to sprzęt niestandardowy.

 

Kiedyś miałem taki pokrowiec, produkcji Brakel-a, ale sprzedałem bo potrzebne mi było miejsce na radio (pokrowiec zajmuje cały panel szelki). Dobra rzecz - granaty wyciąga się bardzo łatwo i wygodnie siedzą. Fotki przypiętego:

 

deimos2.jpg

 

A kontrakt to potoczna nazwa numeru na metce produktu - armia numeruje każdy element ekwipunku np.: 8465-12-338-8692 (ładownica do G36). Poza tym oryginał najłatwiej rozpoznać po producencie - jak już wspomniał Deimos ;) i... rozmiarówce (armia ma własną, a podróbki są zazwyczaj opisane rozmiarówką cywilną).

 

Ronin

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...