Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kulki 6mm z aluminium


Recommended Posts

Na stronie sklepu w USA znalazłem aluminiowe kulki fi=6mm w stosunkowo niewysokiej cenie o masie 0,3g. Po przeliczeniu z gęstości aluminium i stopów lekkich do odlewów na bazie aluminium chyba jest to bardzo realne (obliczeniowa wartość masy kulki 0,299 - 0,339g dla stopów lekkich odlewowych i 3,052g dla czystego aluminium).

Adres strony: http://e-weapon.com/airsoft/jshop/ (oczywiście w dziale akcesoria; kategoria kulki).

1. Czy ktoś takie kulki widział, używał a może ma wnioski ze strzelania czymś takim? Prosiłbym o informację.

Przypuszczam, że te kulki z racji materiału wykonane są o wiele dokładniej (krągłość, wymiar) a co za tym idzie są celniejsze, a ponieważ masa jest nawet rochę niższa niż kompozytów pewnie nie będą od nich groźniejsze w walce.

2. Czy ktoś może zmierzyć i podać średnicę w jakich wacha się ona dla kulek TM, KSC lub excel? Kulki które posiadam mają średnicę od 5,89 do 5,93 (na kulce) niektóre gorsze kulki od 5,89 do 5,97 (na kulce) - widoczny grat (miejsce połączenia dwóch cześci formy wtryskowej) i najwyższy wymiar zawsze w miejscu punktu wtrysku tworzywa (taki matowy punkt na "szwie" kulki).

Pytanie drugie jest związane z próbami dopasowania optymalnego kalibru lufy do kulki aby zasięg i celność były jak najlepsze. Na razie mam doświadczenie z kalibrem stock w moim gun'ie 6,12 mm i dorobionym przezemnie 6,04 mm, a niechciałbym przedobrzyć, ale mieć jedną dobrą do wszystich typów kulek.

Prawdopodobnie, potwierdzają to wyniki obliczeń, związane to jest ze skurczem tworzywa po wtrysku.

3. Czy ktoś na firmowym opakowaniu kulek ma oznaczenie np. literowe tworzywa z jakiego zostały one wykonane?

Ta odpowiedż potrzebna jest mi do określenia własności fizycznych kulek i maksymalnego dostosowania materiału lufy. Przypuszczam, że standardowe lufy pompek (materiał aluminium) nie nadają się do strzelania kulkami z aluminium.

Przepraszam, że wypowiedź jest taka obszerna, ale chciałem jak najbardziej szczegółowo przedstawić problem.[/u]

Link to post
Share on other sites

Sam sobie odpowiadam, ale chodzi głównie o informację dla innych maniaków o rezultatach poszukiwań odpowiedzi na zadane przezemnie pytania.

1. Kulki z aluminium z pełniejszym opisem znalazłem na stronie: http://www.hofeng.com/hfc.htm Według opisu średnica to 5,97 + - 0,01 mm, masa 0,305g i są (przynajmniej wg opisu) wykonane z dużą precyzją (chodzi zapewne o krągłość i powtarzalność)

2. Znalazłem w necie opisy, że jakościowe kulki mają średnicę maksymalną 5,98 mm i rzeczywiście nawet plastikowe mają dokładność wykonania + - 0,01 (sugeruje to taki sam rozmiar jak w przypadu aluminiowych i te również chyba są śrutowane aby osiągnąć taką dokładność). Opis na stronie sklepu Military nowych kulek do EAG o masie 0,25g to chyba pomyłka (dokładność 1 mikron = 0,001mm) i chodzi zapewne o 0,01 mm. Sugeruje to kaliber lufy minimum 6mm ale żeby mieć pewność że wszystko będzie dobrze pasowało (przy hop-up'ie kulka musi rotować wewnątrz lufy) rozsądnym minimalnym, uniwersalnym kalibrem wydaje się 6,02 - 6,04 mm.

3. Pytanie pozostaje aktualne jeśli chodzi o oznaczenia tworzwywa z jakiego wykonane są kulki.

 

Myślę, że chyba lepiej poznać nie tylko "broń" ale i amunicję której się używa dlatego trochę dziwi mnie brak odpowiedzi ze strony maniaków. Ale to chyba dobra oznaka, że jeśli nie znam dopowiedzi, to się nie wypowiadam.

Pozdrawiam całe grono maniaków.

Link to post
Share on other sites

Pare slow o wynikach poszukiwan dotyczacych kulek:

1. - Znalazlem inny podzial masy kulek wg Ronn'ego "Thinker" Ohlsson'a jest to szwed ktory po angielsku opisal duzo o ASG i roznych ciekawostach, sprzecie, tchnice itp. Wg niego podzial mas kulek wyglada tak:

0 . 12g Używane tylko do tanich broni gazowych i broni sprężynowych. Wysoka szybkość i niska stałość toru lotu (w konsekwencji celność).

0 . 15g Tak samo jak 0 . 12g.

0 . 20g Standardowa waga dla największej ilości broni . Do Aeg używa się tych albo nieznacznie cięższych kulek.

0 . 25g Najcięższa waga dla standardowego Aeg, gazowe z BlowBack i bronie sprężynowe.

0 . 30g Standardowa masa dla najczęściej spotykanych karabinach snajperskich.

0 . 36g Kulki cięższe. Bardzo wolne ale bardzo celne.

0 . 43g Kulki pokryte metalem wykonane z zamiarem używania strzelania do celu.

2. - Oprocz tego pisze on o innych kulkach:

Biodegradowalne są dostępne w ciężarze 0 . 20g i 0 . 25g.

Kulki smugowe? wskaźnikowe? są dostępne w ciężarze 0 . 15g , 0 . 20g i 0 . 25g.

Wg jego opisu biodegradowalne kulki w wilgotnym gruncie ulegaja biodegradacji po kilku tygodniach (ta informacja do zamknietego tematu "Zasmiecanie srodowiska" w dziale "Niekoniecznie na temat"). Mozna to sprawdzic posiadajac takie kulki po prostu wystarczy je wsadzic do np. doniczki z kwiatami na oknie w swoim domu i co jakis czas sprawdzac co sie z nimi dzieje. Niestety na razie nie mam takich kulek zeby przeprowadzic eksperyment ale licze, ze ktos z maniakow sprawdzi te informacje.

3. - Kulki o masie 0,43g znalazlem rowniez opis na stronie w USA. Ich cena jest niewspolmierna w stosunku do wzrostu celnosci i wykorzystywane sa wg producentow i dealerow przez przemysl fimowy (!).

4. - W kwestii materialu kulek znalazlem jesynie opis: "ABS resin" czyli zywica ABS ale wg wstepnych obliczen, kulki ze standardowych tworzyw ABS mialyby mase 0,11 - 0,12g, ABS do zastosowan specjalnych stworzyl by kulke o masie 0,17g czyli albo jest jeszcze superspecjalny ABS, albo tworzywo jest jedynie wypelniaczem i cos do niego jest domieszane. Mozliwe jest zastosowanie innych tworzyw (wg parametrow sa takie ktore utworzylyby kulke o masie do 0,22 niektore z nich sa elastyczne jak twarda guma lub silikon). Jesli ktos ma opis jak w pierwszym poscie tworzywa np.:ABS + cos tam niech poda prosze oznaczenie.

 

Oczekuje dyskusji rowniez na temat innego - przedstawionego wlasnie podzialu mas kulek.

Link to post
Share on other sites

Dzięki Gunner.

O kulkach "smugowych" domyślałem się z opisu, że jest tak jak to tłumaczysz.

Rzeczywiście przytoczyłem taki podział kulek wg masy, ale nie jest to mój podział. Autora podałem troszkę wcześniej. Jeśli poprzedni post się nie podoba maniakom mogę go wycofać jak i cały temat. Myślałem, że o "amunicji"; używanej w grach ASG ktoś się wypowie. Gdybym miał tak wielkie doświadczenie nie pytałbym o to. Jeśli amunicja jest tematem TABU to proszę administratora o usunięcie całego tematu ewentualnie tych moich pytań lub kwestii które są niewskazane.

Mimo wszystko dziękuję Ci Gunner. Jesteś jedyną osobą która na razie zabrała udział w dyskusji.

Link to post
Share on other sites

Medium przypuszczam, ze GuNNeR wzial udzial jako jedyny w dyskusji ponieważ miał coś do powiedzenia na ten temat. Inni poprostu nie mają odpowiedniej wiedzy aby zabierac głos, lub nie wniosa nic innego. Ja np. mam wiedzę o kulkach na poziomie podstawowym czyli tyle ile powinien wiedzieć przeciętny Maniak aby dobrac odpowiednio amunicję do swojej broni. O kulkach aluminiowych nie wiem nic poza tym, że sa aluminiowe ;) więc po co miałem np. ja zabierac głos? :)

 

O to chodzi w tym forum. Jesli ktos ma cos do powiedzenia to mowi, jesli nie ma do powiedzenia nic istotnego nic nie mowi. To jest w dobrym tonie.

Link to post
Share on other sites
  • 11 months later...

Dzięki uprzejmości Pik'a (dzięki!) miałem okazję przyjrzeć się im bliżej.

Opis kulek w skrócie:

Te kulki nie miały oznaczeń producenta (absolutny no name) ale oczywiście są z aluminium.

Kiedy bawiłem się jeszcze w regulację Hop Up'a w swojej "rasowanej" replice miałem przez chwilę ustawienie które pozwalało na efektywne strzelanie tymi kulkami - leciały idealnie po prostej (dobrze było widać na około 15-17m); kulki z tworzywa zawsze mają jakieś "wahania" w locie a tu nic takiego nie zauważyłem (jednak jest to ocena "na oko" na kontrastującym ciemnym tle, w pomieszczeniu zamkniętym).

Krągłość tych kulek: przemierzyłem dziesięć sztuk suwmiarką o rozdzielczości 0,01 mm. Na kulce nie było żadnej odchyłki! To jedyne kulki ASG tak dokładnie wykonane jakie mierzyłem. Średnica kulek - na dziesięć zmierzonych dziewięć miało 5,93 jedna 5,92 mm. Powtarzalność zatem też raczej wysoka. Lepiej wykonanych (wymiarowo) kulek ASG moje oczy jeszcze nie widziały, a suwmiarka nie mierzyła.

 

Wnioski.

Masa trochę niższa niż 0,33 powoduje że teoretycznie zasięg jest minimalnie wyższy niż tych "kompozytowych"

Celność - dzięki dokładności (krągłość i powtarzalność) wykonania - chyba będzie nawet nieznacznie wyższa niż kompozytów (konieczność bardzo dokładnej regulacji Hop Up'a).

Testów porównawczych do kompozytów nie przeprowadzałem.

Przy strzałach snajperskich może będzie niewielka różnica; w zastosowaniach sztormowych (szybkie celowanie po lufie, strzały "z podrzutu") raczej nie ma sensu. W strzelaniu do tarczy też chyba się sprawdzą.

Na zakończenie: przy trafieniu w elementy stalowe lub bardzo twarde - odkształcają się, te z tworzywa pękają lub "rozsypują się".

 

Na razie tyle.

 

Pozdrawiam

 

Medium

Link to post
Share on other sites

Ja strzelałem z dorobionej we własnym zakresie lufy ze stali. Z aluminiowej raczej bym nie strzelał, jeśli lufa jest z brązu też częste strzelanie trochę naruszyło by gładź wewnątrz. Oczywiście gładź jeśli byłaby uszkadzana (no może z wyjątkiem luf aluminiowych ponieważ aluminium jest w stanie uszkodzić aluminium, ale kulki oczywiście nie mają ostrych, rysujących krawędzi) przez kurz i inne drobiny które by się tam znalazły. Ogólnie im miększy materiał miotany tym dłuższa żywotność lufy, im niższa prędkość postępowa kulki tym mniejsze uszkodzenia (dlatego tańsze repliki z mniejszą prędkością kulki mają zazwyczaj słabsze lufy).

Generalnie im twardszy materiał lufy akurat w tym przypadku jest lepiej, choć oczywiście można i testowo strzelać z takiej, jaka jest w replice (nie można zabronić czegoś takiego w użyciu prywatnym), choć na niektórych zlotach jest dokładnie napisane iż można używać tylko kulek z tworzywa inne są niedopuszczalne.

 

Pozdrawiam

 

Medium

Link to post
Share on other sites
Na zakończenie: przy trafieniu w elementy stalowe lub bardzo twarde - odkształcają się, te z tworzywa pękają lub "rozsypują się".

i tu lezy problem

przy plastikowych kulkach na rozbicie jej jest oddawana duza czesc energii, przy metalowej wiecej energii bedzie przekazywanej celowi - czytaj - bedzie bardziej bolalo i bedzie bardziej niebezpieczna

wiem z autopsji - w paintballu nabardziej bolo i zostawiaja najwieksze siniaki kulki nierozbite

Link to post
Share on other sites

hmmm moze i masz racje ale wydaje mi sie ze jak dostaniesz np w plecy czy w szyje to żadna kulka sie nie rozbije... ja nie mam tego problemu bo zakrywam 99.99% ciała. a kulki mi sie rozbijaja jednyi o czescie opoządzenia i gogle, no i nocnik:) A jedyne czego sie obawiam to ze lufa sie bedzie niszczyc...

Link to post
Share on other sites

Trochę się spóźniłem, ale ja też uważam, że nie jesteśmy na tyle twardzi, aby kulki z tworzywa się o nas rozbijały, więc większej różnicy nie powinno być czy takie czy takie, chociaż zaistnieje przewaga psychologiczna (w końcu co metal to metal); jednak czy w lecącej kulce ktoś rozpozna z czego jest wykonana?

 

Pozdrawiam

 

Medium

Link to post
Share on other sites

To trochę nie tak.

Jeśli dysponujesz odpowiednią energią, to czy będą to kulki 0,11, czy 0,43 energia bedzie podobna. Sam nie przeprowadzałem prób, ale z kilku (zagranicznych oczywiście) źródeł wiem, że im cięższa kulka tym ma mniejszą energię (trudniej tę energię kulce przekazać, zatem im cięższa kulka tym wolniej leci nawet w stosunku do energii kulki lżejszej), za to jest mniej wrażliwa na ruchy powietrza. Więc teoretycznie np. strzelając z elektryka z 0,11 można mieć zasięg np. 80m przy rozrzucie 3m, a na 40 m rozrzut 1m, lub z 0,33 można mieć zasięg np. 40 m przy rozrzucie 0,5m (dane przykładowe nie należy się nimi sugerować iż tak jest w rzeczywistości). A są tacy którzy chcą mieć prawie pewny strzał na 40 m więc używają cięższych kulek, bo zależy im na celności na tym (40 m) dystansie, a nie na zasięgu przy dużym rozrzucie (prawie zerowe prawdopodobieństwo trafienia). Dlatego prędkość kulki z tuningowanej repliki dotyczy tylko jednej określonej masy kulki. To co czujesz przy trafieniu kulki to przekazanie energii dlatego czy taka kulka (tworzywo), czy taka (aluminium) nie będzie różnicy. A wiatrówki mają większą energię (a nie tylko masę pocisku) dlatego strzał z wiatrówki jest boleśniejszy i może coś uszkodzić.

 

Pozdrawiam

 

Medium

Link to post
Share on other sites

jak sam napisales bol przy trafieniu jest zkutkiem przekazania energii. Z tym ze kiedy kulka trafia w twardy cel spora czesc energii (czasami) zostaje zurzyta na rozpad kulki. W przypadku kulek aluminiowych to nie nastapi i duzo wieksza czesc energii kulki zostanie przekazana celowi.

 

ok, konczac ta akademicka dyskusje.... niezaleznie jak to wyglada itd - ja nie zagram z kims kto uzywa aluminiowych kulek i tyle.

Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Wybaczcie że odgrzewam baardzo stary temat ale natrafiłem ostatnio na kulki aluminiowe i chciało mi się zrobić porównanie celności i uszkodzeń w porównaniu z kompozytami 8)

Jeżeli chodzi o ich celność to uzyskałem o wiele lepsze skupienie na kulkach aluminiowych 0,3 g niż na np 0,33 elephantach , które do tej pory uważałem za najlepsze kulki o masie ok 0,3 g do ASG. Oczywiście kulki kompozytowe "no name" wypadły znacznie gorzej. Jutro przeprowadzę testy uszkodzeń wszelkich możliwych kulek tej masy na szybce gogli ultrasonic i podam wyniki ale nie sądzę żeby aluminiowa kulka powodowała jakieś większe zniszczenia. Strzelam od dłuższego czasu elephantami o,33 g z mojego MK1 C po full tuningu i jak kiedyś testowałem nimi (elephantami) podobną szybkę to tylko jedna na ok 10 kulek rozpadała się .

Link to post
Share on other sites

Część. Widzę, że temat odgrzewany ale wciąż powraca. Ja już ładnych parę lat temu "przetestowałem" takie metalowe kulki na własnej skórze i nie polecam. Nieżle boli jak się zaliczy w "nieosłonięte"...a i broni trochę szkoda, choć takie rysy i odpryski mogą sie komuś wydać nader malownicze... Strach tylko pomyśleć co będzie jak ktoś oberwie z bliska; z tuningowanego aeg'a (o ile ktoś zaryzykuje taką amunicję w aeg) - wszystkim chętnym na zabawę tymi kulkami polecam zdjęcie gracza z "podziurawioną" twarzą - tak dla przypomnienia. Taka amunicja nadaje się moim zdaniem wyłącznie do field target, walenia w sylwetki itp; a nie w ludzi...broń bozia nie chce tu robić moralitetu, ale jak komuś tak bardzo brakuje metalu to może się przerzucić do bractwa airgunowców. Zastanawiam się po prostu czy czasem nie zapominamy o istocie asg i nie gubimy się w pogoni za osiągami; w końcu nie kazdy musi być snajperem, a jak chce nim być to jest sporo dostatecznie mocnych gun'ów. Jasne; nie każdego stać na drogą snajperkę czy tuning, ale samo zastosowanie aluminiowych kulek nie uczyni cudu, gdy mamy np tanią sprężynę typu złom cyma albo double eagle... No bo idąc tym torem - co będzie po aluminium? Może te "kulki z rdzeniem uranowym"? hmm; nie wiem czy ktoś jeszcze pamięta ale swego czasu zanim prawo zabroniło sprzedawane były BB "pirotechniczne" - chińskie kulki, które malowniczo eksplodowały w zetknięciu z twardym celem...Tajgun np je sprzedawał...najciekawsze było to że nie nadawały się do gazowców bo czasem wybuchały sobie w lufie i rozrywały komorę - takie cudo. Obawiam się że i dzisiaj znaleźliby się ludzie na tyle szaleni żeby strzelać tym świństwem. Dawno temu będąc "porywczym młodym człowiekiem" z nudów przywaliłem taką kulką z mojego USP dziewczynie na kalendarzu...efekt? przepaliło wszystkie laski na kolejnych stronach i jeszcze wypaliło niezłą dziurkę w tynku. Był tylko jeden pozytyw: ładniejsze dziewczyny w następnym kalendarzu. Całe szczęście i za to że aluminium przynajmniej nie wybucha!!!... Wniosek: ostrożnie z amunicją Panowie,..Pozdro.

Link to post
Share on other sites

Promant i owszem ostrożnie ale bez przesady :? Na goglach pozostawiają dokładnie takie same ślady jak elephanty 0,33 a jak już pisałem weź pod uwagę że dostępne teraz kompozyty (piszę o tych markowych) używane przez snajperów rozpadają się baaaardzo rzadko nawet po zetknięciu z wyjątkowo twardym celem, za to jakość wykonania, powtarzalność i dokładność kulek alu są nie do porówniania z kompozytami. Jeżeli chodzi o te pierwsze(kompozyty) to strzelałem już chyba ze wszystkiego co proponują sprzedawcy a swoją drogą - dla zwolenników teorii rozpadu kulki kompozytowej :twisted: - odłamki rozpryskującego ciężkiego kopozytu też mogą facjatę pokancerować :roll:

Do czego zmierzam ? Na pewno nie do przypadków ekstremalnych o których pisałeś typu wybuchające kulki ale moim zdaniem aluminiowe kulki 0,3 są niezłą alternatywą dla snajperów wobec niejednokrotnie cięższych kompozytów.

 

Ps: A swoją drogą Promant proszę wyrażaj się jaśniej bowiem stwierdzenia typu : "Ja już ładnych parę lat temu "przetestowałem" takie metalowe kulki na własnej skórze i nie polecam." jest bardzo nieprecyzyjne i zaciemnia tylko obraz wprowadzając masę domysłów.

Pozdro

żylet

Link to post
Share on other sites

"Ładnych parę" lat to mniej więcej 10, więc kulki aluminiowe to nie nowina, nie mam tylko pojęcia kto je wtedy produkował bo nie miały żadnej konkretnej marki. Kumpel przywoził takie z Niemiec.

Zgadzam się,że "ciężkie" kulki też nie zawsze się rozpryskują, tyle, że aluminiowe w ogóle się nie rozpadają...a może się mylę? :)

I choć nikomu nie zarzucam tu ekstremy (każdy ma taki airsoft jaki sobie stworzy - czytaj: jak sobie pościelisz tak sie wyśpisz), to nie zmienię zdania, że metal pozostaje metalem i w niektórych sytuacjach :(pechowych) może być niebezpieczny. W każdym razie bardziej od tworzywa...a poza tym odkąd mam styczność z asg ( tzn znacznie dłużej niż "ładnych parę lat temu") - zawsze trwała dyskusja na temat tego czym się strzela i pewnie zawsze będzie trwać (przynajmniej tak długo jak sam airsoft). Uwaga na temat kulek wybuchowych była tylko marginalną ciekawostką, a fakt, że się z nimi zetknąłem, albo np, że widziałem ludzi dobierających sobie śrut z brenek (byle lufy nie zatykał i miał koło 6mm) to jeszcze nie znaczy, że zarzucam podobne pomysły komukolwiek spośród szanownych przedmówców...

Tyle tytułem wyjaśnień, gdyż nie miałem na celu NIKOMU NICZEGO ZACIEMNIAĆ,..Pozdro

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...