Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Odróżnienie replik od broni (np. czerwone końcówki)


Recommended Posts

Arthur Currie - w twojej wersji brzmi to bardzo ładnie i taki też wygląd dystrybucji replik bym popierał. Czesi natomiast poszli o krok dalej i z tego co mówił Jura jakikolwiek tuning wewnętrzny jest niezgodny z prawem, dlatego też Westie się oburza na "model czeski" (przynajmniej tak mi sie wydaje :roll: ). Nie pamiętam teraz tylko jak sprawa wygląda z tuningiem zewnętrznym.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kwestie tuningu zostawmy bo jakoś nie wierzę w możliwośc wpadania na strzelankę policji z chrono. Jak będą się strzelali pełnoletni to i kwestie tuningu będzie się dało "łatwiej" ogarnąć.

 

Westie co do zakupów z rejestracją to myślę że da się wymyśleć jakiś mechanizm załatwiający i zakupy przez internet. Zresztą wystarczy prawnie usankcjonować obowiązek rejestracji zakupionej repliki poza "koncesjonowanymi" sklepami i każdy normalny człowiek sam powinien zgłosić w odpowiednim miejscu fakt takiego zakupu. A jeżeli nie zgłosi to jego problem nie mój jak wyjdzie to na jaw i straci kasę, replikę i dużo wolnego czasu.

 

Wszystko da się zrobić z głową jak się chce. Inna sprawa że zawsze znajdą się tacy którzy będą się "stawiali".

Link to post
Share on other sites

I tutaj znowu jestesmy przy temacie zasobow ludzkich i ich podejscia do sprawy. Rejestracja-TAK, ograniczenie sprzedarzy tzn specjalistyczne sklepy z rejestracja kupujacych i koncesja na sprzedarz - TAK (pomyslcie jak to pozytywnie wplynie na nasze sklepy i ich samowolke w obsludze pt. klientow).

Oznaczenie - NIEREALNE, ale mozliwe.

Ograniczenie np. do ognie pojedynczego (niemcy) lub predkosci kolki- MALO REALNE i trudne do wykonania.

Pomyslmy o policjancie z chrono (THOR_ ) potrzebna jest legalizcja i szkolenie policjanta, oraz zapewnienie warunkow pomiaru( JAK ??? w lesie)

Edited by wolf75
Link to post
Share on other sites

No rzeczywiście wspaniały pomysł.

Rejestracje, legalizacje, koncesje.

W domu odpowiednia szafa pancerna - jak na broń, co pół roku świadectwo o niekaralności, a co trzy lata badania psychotechniczne za 400. No bo jeśli to broń to nie mozna go dać karanemu lub "inteligentnemu inaczej".

Co do policjantów kontrolujących energi repliki.

Ot przyjdzie, poinformuje że zabiera replikę do testu na komendę/posterunek/komisariat i proszę sie zgłosić za 2 godziny po odbiór z kompletem dokumentów.

 

Ja niestety nie mam zbty wysokiego mniemania o naszych ustawodawcach i ich pomysłach. pewnie wyszło by z tego jakies kuriozum lub kolejny bubel prawny.

Link to post
Share on other sites

No rzeczywiście wspaniały pomysł.

Rejestracje, legalizacje, koncesje.

W domu odpowiednia szafa pancerna - jak na broń, co pół roku świadectwo o niekaralności, a co trzy lata badania psychotechniczne za 400. No bo jeśli to broń to nie mozna go dać karanemu lub "inteligentnemu inaczej".

 

Zasadnicze pytanie: wiesz na jakich "prawach" odbywa sie sprzedaz broni pneumatycznej o energi kinetycznej pocisku do 17J? Nie? Tak wlasnie myslalem. Zapoznaj sie zatem i odpowiedz sobie na pytanie: czy nie moznaby takich zasad (podobnych?) zastosowac co do sprzedazy ASG?

Edited by mantiz
Link to post
Share on other sites

Mori nie demonizuj rególacji sprzedawania replik przez koncesjonowane sklepy. poprostu przychodzi jegomosć do sklepu z dowodem i za odpowiednią kwote kupuje legalnie replikę. Sprzedawca wpisze do bazy danych dane klienta (imie, nazwisko nr pesel i dowodu osobistego wraz z rodzajem zakupionej repliki) i będą one dostępne inspekcji handlowej i odpowiednim organom porządkowym.

Repliki zakupione w inny sposób (internet, druga ręka, sprowadzanie z zagranicy na własną ręke) były by rejestrowane na najbliższym posterunku policji.

A co do tuningu to wykonywaly by go poprostu sklepy gdzie można nabyć replikę.

 

A odrobina formlności i niewielki skok cen nie jest aż taką dużą niedogodnością dla dorosłych aby rezygnowali z zabawy.

Chcesz sie bawić?? Baw się bezpiecznie i z głową.

Link to post
Share on other sites
Sam w wieku lat dziesięciu kupiłem GTA w CD-Projekcie, i to osobiście.

Widzisz, a mi się ta gra zawsze wydawała strasznie nowa... teraz już rozumiem dlaczego ;)

 

Śmieszy mnie trochę ten postulat braku realizmu. Czerwona końcówka czy przezroczysta obudowa mają go odebrać zabawce, która ma budowę delikatnej wiertarki i zasadę działania plujki z rurki od długopisu? Ekipy chcące ćwiczyć realistycznie i tak nie będą się tym przejmować (w końcu przedtem mieliśmy gumowe kałachy), bo nacisk kładzie się wtedy na co innego. A w zabawie "realizmu" nie da się kupić większymi fps'ami, no chyba, że to będą istotnie podwyższone fps'y, ale to by już było nielegalne.

 

Wysiadający patrol zdecydowanie inaczej potraktuje 19 (czy 40) letnie dziecko o wyglądzie wypłosza z M4 RIS i w wojskowych ciuchach, niż 16 letniego bandytę w dresie z rękami w kieszeniach. Jeśli ktoś WIDZI M4 czy inny karabinek i jeszcze żyje, to znaczy, że człowiek go dzierżący ma do tego prawo lub jest niespełna rozumu (ta druga opcja odnosi się do dzieci i nieodpowiedzialnych airsoftowców, którzy się tu wypowiadają coraz częściej).

 

Generalnie wprowadzenie wyraźnego znakowania replik jest tak naprawdę na rękę dzieciom pokroju tych dwóch z opolskiego co wleźli do huty - wezwany patrol policji (lub kompania AT) nie będzie od razu strzelać, a w miarę rozgarnięty ochroniarz po prostu pogoni ich jak przyjrzy się obrazowi z kamer. Tylko tłumaczenie dzieciom takich niuansów jest raczej bezcelowe - myślę, że spokojnie można zdać się tu na społeczny darwinizm i w razie czego zrobić nowe.

 

Pozostaje więc czytać nam tu Westiego gromiącego wszelką głupotę - i dalej robić swoje.

 

Pozdrawiam

 

Kret

Link to post
Share on other sites

Eee... zakazy, nakazy

Tyle, że praktycznie każdy 'dzieciak' ma już w swojej szafie na broń pistolet na kulki kupiony w kiosku za 6zł... - to taki żart. :P

 

A teraz poważnie.

 

Weźmy sobie na przykład takie fajerwerki czy petardy. Niby też nie można ich sprzedawać osobom poniżej 18 roku życia, a czasem widać 8 letnie dzieciaki, które się nimi zabawiają. Kupiły je zapewne w normalnych legalnych sklepach, albo na bazarach czy odpustach.

I odnośnie tych odpustów i bazarów, tam można kupić tanie repliki i nawet pewnie po uregulowaniu kwestii, które dotyczy wątek dalej będzie to można kupić.

 

Idąc dalej tym tropem, czy normalnie dziecko stać na 'giwerę' za 1000zł. Bo te sporo tańsze to chyba z założenia przeznaczone są dla dzieci, a może się mylę...

 

Co do ewidencji to chyba nasi ustawodawcy nie są tacy głupi, żeby ewidencjonować zabawki, bo jakby nie było dla osób niewtajemniczonych to są zwykłe zabawki. Do tego taka ewidencja kosztuje - trzeba wprowadzić system informatyczny, który okaże się wadliwy mimo roku projektowania, później trzeba będzie go przerobić i tak dalej. :-P

 

Apropo's to w 'Interwencji' jakieś dwa dni temu był 'reportaż' o dmuchawkach z militaria.pl (Oglądał ktoś?) i w między czasie wyskoczył gość (niby-kolekcjoner) z jakąś full plastik eMką i coś tam gadał o ASG, a później lektor powiedział, że dzięki ich wcześniejszej interwencji zaprowadzono zmiany w prawie dzięki czemu 'pistolety na kulki' jest o wiele ciężej nabyć... :|

Link to post
Share on other sites

F3stus jedno pytanie: gdzie w tym pięknym kraju jest obowiązek rejestracji kupującego fajerwerki ??

 

Co do bazaru... wiesz ponoć można na bazarach kupić ostrą broń... Czy to jest argument za tym żeby znieść pozwolenia i rejestrację ??

 

Czy "normlane" dziecko stac na giwerę za 1000 złotych... hmm obawiam się że dziecko może nie ale nieodpowiedzialnych rodziców niestety coraz częściej tak, i dlatego obowiązek rejestracji i "wzięcie" na siebie odpowiedzialności będzie trochę odstraszał przed kupowaniem dziecku potencjalnie niebezpiecznej zabawki. Kiedyż w sklepie tłumaczyłem mamusi i tatusiowi którzy kupowali dwóm synkom repliki że na początek powinni pomyśleć o okularach.. nie pomogło bo to przecierz zabawki... . Gdyby sprzedawca poprosił o dowód w celu rejstracji "broni pneumatycznej" może wtedy trochę inaczej by na to popatrzyli...

Link to post
Share on other sites
Zasadnicze pytanie: wiesz na jakich "prawach" odbywa sie sprzedaz broni pneumatycznej o energi kinetycznej pocisku do 17J? Nie? Tak wlasnie myslalem. Zapoznaj sie zatem i odpowiedz sobie na pytanie: czy nie moznaby takich zasad (podobnych?) zastosowac co do sprzedazy ASG?
...teoretycznie jedno i drugie to to samo. Ot, polskie podejście do prawa. :roll:
Widzisz, a mi się ta gra zawsze wydawała strasznie nowa... teraz już rozumiem dlaczego ;)
Dobra, pomyliło mi się, nie dziesięć, tylko czternaście (1997), ale tak czy owak - poniżej limitu wiekowego.
Kiedyż w sklepie tłumaczyłem mamusi i tatusiowi którzy kupowali dwóm synkom repliki że na początek powinni pomyśleć o okularach.. nie pomogło bo to przecierz zabawki... . Gdyby sprzedawca poprosił o dowód w celu rejstracji "broni pneumatycznej" może wtedy trochę inaczej by na to popatrzyli...
Nawet nie w celu rejestracji, tylko dla samego sprawdzenia. Jak z piwem.
Link to post
Share on other sites

F3stus jedno pytanie: gdzie w tym pięknym kraju jest obowiązek rejestracji kupującego fajerwerki ??

 

Nie rozumiałeś mnie - chodziło mi o to, że niby mamy zakaz sprzedawania środków pirotechnicznych (w sumie alkoholu też) nieletnim. ;-) Myślałem, że trzeba mieć koncesje, ale jednak nie...

 

Art. 37. Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Dz. U. nr 67 poz. 679 z 2001 r.

 

Co do bazaru... wiesz ponoć można na bazarach kupić ostrą broń... Czy to jest argument za tym żeby znieść pozwolenia i rejestrację ??

 

O tym słyszałem... 'Wypadek' sprzed kilku miesięcy gdzie gość Scorpionem zastrzelił swoje dziecko i żonę - podobno kupił go na bazarze od handlarza militariami.

W jakiejś gazecie był artykuł dotyczący handlu bronią na 'stadionie' - gadali z gościem, który oferował im jakąś Astrę za 1000zł, a za MP5 chciał 6,5tys i tydzień czasu. :strach:

Fakt, to nie jest dobry argument

 

A co do całej sytuacji pozwoleń na asguny to jest cholernie kłopotliwe, bo jeżeli miałby być pozwolenia na asg to dlaczego ma ich nie być na wiatrówki? Można by zrobić coś takiego jak jest obecnie z wiatrówkami powyżej 17J - trzeba je rejestrować na Policji załączając zaświadczenie lekarskie, zaświadczenia od psychologa, zaświadczenie o niekaralności i niby problem z głowy. :wink:

A co do wiatrówek poniżej 17J też niby trzeba mieć 18 lat i okazać dowód osobisty przy zakupie. Rok temu kupowałem - nikt nie zadzwonił, nie wysłał maila, nie zapytał się czy mam 18lat. Przyszła paczka i tyle. :-o

 

Moim skromnym zdaniem to teraz jest w miarę dobrze, ja nie widzę potrzeby by coś zmieniać. A czerwone końcówki czy nawet przezroczyste obudowy to tylko kilka minut roboty i mamy normalne. :lol:

Link to post
Share on other sites
A co do całej sytuacji pozwoleń na asguny to jest cholernie kłopotliwe, bo jeżeli miałby być pozwolenia na asg to dlaczego ma ich nie być na wiatrówki? Można by zrobić coś takiego jak jest obecnie z wiatrówkami powyżej 17J - trzeba je rejestrować na Policji załączając zaświadczenie lekarskie, zaświadczenia od psychologa, zaświadczenie o niekaralności i niby problem z głowy.

Nikt nie pisze o pozwoleniu na repliki tylko ich rejestracji jak wiatrówki powyżej o mocy większej od 17J (jak i moim zdaniem wszystkie inne wiatrówki).

Poprostu rejestracja kupujacego replikę w sklepie została blędnie zrozumiana a jej sens wypaczony.

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiałeś mnie - chodziło mi o to, że niby mamy zakaz sprzedawania środków pirotechnicznych (w sumie alkoholu też) nieletnim. ;-) Myślałem, że trzeba mieć koncesje, ale jednak nie...

 

Art. 37. Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Dz. U. nr 67 poz. 679 z 2001 r.

No proszę, przepis jest, bubli prawnych nie trzeba na siłę dla głupiego ciemnego elektoratu dorabiać. My Violently Cretinic Restrictions Actu nie potrzebujemy.
Link to post
Share on other sites

Ten przepis jest ale niestety jest głupszy niż wszelkie możliwe ustawy mogą to przewidzieć. Dlatego lepiej stworzyć konkretną regulację dotyczącą konkretnych spraw i kwestii niż opierać się na tego typu przepisie który jakiś ogarnięty radosną twórczością kolo "opatentował".

 

Co to jest broń na którą nie trzeba zezwolenia ?? i której nie można sprzedać nieletnim ?? Cegła? Proca? Kawąłek rurki kanalizacyjnej?? A może ropa, benzyna, smary typu towot i inne takie bo przeca z nich można jakiś napalm "zbudować" ??

 

A inna sprawa że Westie i kilku innych czepiacie się kwestii regulacji prawnych dotyczących pozwoleń i ich braku. A w przypadku ASG nie chodzi o żadne pozwolenia tylko o REJESTRACJĘ a to zupęłnie co innego.

Link to post
Share on other sites

Tak więc może ktoś wyjaśni na czym miała by polegać ta - REJESTRACJA ????

 

No cóż, a fanom rejestracji replik i koncesjonowania sklepów, bo na sprzedaż alkoholu trzeba mieć koncesję - bo powyżej 18 lat, pragnę przypomnieć iż Konstytucja RP gwarantuje wam tzw. "inicjatywę ustawodawczą" - ot wstarczy jasno przedstawić ramy ustawy jakiej byście chcieli, zebrac 100 tysięcy podpisów obywateli i wio do Sejmu.

 

Tylko, że ja w przeciwieństwie do wiekszości mam powazny dylemat czy owa ustawa będzie zgodna z waszymi oczekiwaniami, a nasz ukochany rząd i/lub parlament nie wysępi od nas kaski na cokolwiek - a to, na przykład, na polską homologacje repliki według PN i norm unijnych :D

Albo będzie to kolejny, o czym juz wspomniałem, legislacyjny bubel jak sprzedaż nieletnim pirotechniki, alkoholu i wyrobów tytoniowych.

Link to post
Share on other sites

Ok... Jeszcze raz krok po kroku. Mamy wiatrowke... Energia kinetyczna pocisku ponizej 17J... Kupujemy, sprzedawca zapisuje sobie w jakims mniej, czy bardziej skomplikowanym systemie Wasze dane (potrzebny jest dowod osobisty). Koniec.

Wiatrowka powyzej 17J. Kupujemy, sprzedawca notuje nasze dane+idziemy na komisariat i dokonujemy REJESTRACJI (co kosztuje).

 

Jako ze ASG nie osiagaja energii 17J (no chyba ze w Chinach ;-) ) mozna podpiac je pod wiatrowki PONIZEJ granicy 17J, czyli cala "zabawa" z papierkami ograniczylaby sie do zanotowania Waszego imienia, nazwiska, miejsca zamieszkania i PESEL-u przez sprzedawce w sklepie. Takie to straszne?

Link to post
Share on other sites
Tak więc może ktoś wyjaśni na czym miała by polegać ta - REJESTRACJA ????

 

 

Ile razy można w kółko pisac o tym ?? Mori nie mój problem że w kilku postach nie potrafiłeś "zobaczyć" jak miała by wyglądać. Kilka osób napisało o tym bardzo W Y R A Ź N I E. Więc albo czytaj i staraj się zrozumieć co czytrasz albo odpuśc sobie powtarzanie bez końca swojej jedynej słusznej teori nie przyswajając tego co piszą inni.

 

Mantiz jak widać dla coniektórych to nie tyle straszne co TRAGICZNE, SKOMPLIKOWANE, NIEŻYCIOWE (nie ważne że pól świata uważa to za wygodne i rozsądne), GODZĄCE W SWOBODY OBYWATELSKIE, .........

 

Niestety kiedys pracowałem z takim jednym kolesiem który wszystko uważał za złe bo tylko on miał prawo decydować o swoim życiu i o tym co i jak i kiedy będzie robił... Tak więc dzieci i nastolatkowie którzy przechodza okres buntu zawsze będą się "stawiać okoniem" przed wszelkimi regulacjami prawnymi a zwłaszcza takimi które mają zamknać im drogę do posiadania replik przed ukonczeniem 18 roku życia.

Link to post
Share on other sites

Zawolac Supernianie? :-P

Tak powazniej... Problem imho nie lezy w samym pomysle, tylko w sposobie i okolicznosciach jego wprowadzenia (o ile zostanie wprowadzony). Jak mozna latwo zaobserwowac, na spoleczenstwo ponizej 18 roku zycia (w niektorych krajach jest to 21 lat) nalozonych jest wiele ograniczen i dziwnym trafem jakos nikt z nimi nie probuje walczyc. Do czego pije? Gdyby takie uwarunkowania sprzedazy byly nalozone duzo wczesniej, kiedy odsetek mlodziezy, ktora bawila sie w airsoft byl znikomy, teraz nie byloby problemu "zbulwersowanych mlodocianych maniakow".

 

Swoja droga skoro przepisy te przyjely sie w przypadku wiatrowek, dlaczego inaczej mialoby byc jesli chodzi o AS? Byloby to nawet proste do wprowadzenia. Caly system informatyczny bylby prosty do przebudowania. W bazach danych wystarczyloby dolozyc jedno pole o nazwie np. typ i mozliwosci wyboru wiatrowka<->asg. Ot cala filozofia wprowadzenia ewidencji replik.

Link to post
Share on other sites

System "informatyczny" można olać. Jedyne co to tylko zobowiązać sprzedawców do zbierania danych w formie "jakiejkolwiek cyfrowej" Czy to pliki txt, czy dokumenty Worda, czy arkusz Excel. Jak zajdzie potrzeba podjeżdża policja i robi sobie kopię z konkretnego sklepu/sklepów. Sytuacji w których będzie trzeba z tego skorzystać będzie tak mało że to nie problem. A chyba każdy sklep ASG ma kompa. Jak nie to właściciel niech pisze w zeszycie a potem przeklepuje w domu na kompa i trzyma dyskietki pod ladą w sklepie. Zero problemów.

Link to post
Share on other sites

Powiem tak to jest do dupy, ale to głwównie przez gówniarzy, którym odpier**la i bawią się w napady w pistolecikami z bazaru, a potem nam muszą jakoś dojebać. Gliniarze są tak głupi, że ostatnio byli o mojego qmpla ojca, z pytaniem "bo podobno jakaś grupka chłopców biega z bronią po lesie i do siebie strzela, może pan wie jaka to broń?" sorry ale już miałem iść na komisariat i powiedzieć że każdy ma kałacha i wiadro naboi i nawalamy do siebie ... Więc policja to debile, ale na szczęście gościu powiedział że to repliki ... :killer:

 

 

Gwiazda nadziei niknie zawsze ostatnia.

 

Aha sprostowanie, oczywiście nie wszyscy gliniarze, bez obrazy ...

Link to post
Share on other sites
Co to jest broń na którą nie trzeba zezwolenia ?? i której nie można sprzedać nieletnim ?? Cegła? Proca? Kawąłek rurki kanalizacyjnej?? A może ropa, benzyna, smary typu towot i inne takie bo przeca z nich można jakiś napalm "zbudować" ??
...czy przepis zrównujący wiatrówki do 17J, miotacze kulek z farbą i repliki airsoftowe tego nie określa?

Jeśli nie, to faktycznie - takie gówno można było przepchnąć tylko w Polsce. Ten kraj to Absurdystan, jak rany...

Link to post
Share on other sites
przed wszelkimi regulacjami prawnymi a zwłaszcza takimi, które mają zamknąć im drogę do posiadania replik przed ukończeniem 18 roku życia.

Jak wcześniej wspomniałem thor_ są w tym kraju regulacje dotyczące dostępu nieletnich do alkoholu, wyrobów tytoniowych i pirotechniki - i tyle tylko że są.

 

Ja już swoje napisałem, i nie musicie zgadzać się z moim zdaniem.

Zaznaczam jednak, po raz kolejny, iż dla mnie osobiście pomysł rejestrowania replik jest głupotą, z której wynikną jeszcze większe problemy.

A szczeniak kupi sobie replikę przez net - choćby na allegro. I tylko tyle, że jej nie zarejestruje. I co wtedy?? Kto ma to kontrolować??

Otóż proszę bardzo, w ustawie, która wam się marzy, pojawi się pewnie zapis, że każdy organizator strzelanki zobowiązany jest sprawdzić czy wszyscy posiadają zarejestrowane repliki - chcę to widzieć jak przyjedzie koło 200 osób.

 

 

I na koniec znowu się powtórzę - inicjatywa ustawodawca jest po waszej stronie. Napiszcie projekt tej ustawy, zbierzcie 100 tysięcy podpisów i jazda.

Link to post
Share on other sites
A szczeniak kupi sobie replikę przez net - choćby na allegro. I tylko tyle, że jej nie zarejestruje. I co wtedy?? Kto ma to kontrolować??

 

I wtedy policja w obrębie osiedla gdzie ktoś coś "wywinął" sprawdza wszystkich posiadaczy rejestrowanej repliki i niejako "z urzędu" dobiera się do dupy wszystkim którzy mają "lewe" repliki ( i to dla mnie jest argument ZA rejestracją). A dotrzeć do kogoś kto ma niezarejestrowaną replikę to naprawde nie problem zwłaszcza w przypadku dzieciaków.

Link to post
Share on other sites

I tu dochodzimy do sedna sparwy.

Można dobierać sie do dupy mającym "lewe" repliki. Ale najpierw trzeba wiedziec kto ma lewą , a kto nie.

Bo jesli ktoś się NIE zarejestruje, to policja o nim wiedzieć NIE będzie.

No chyba, że ktoś doniesie.

I znowu wracamy do punktu wyjścia i do naszego środowiska.

Bo to znowu do nas bedzie należało informowanie policji o osobnikach pełno jaki i niepełnoletnich posiadających nierejestrowane repliki.

Bo jeśli my na nich nie doniesiemy, to jak ładnie zauważył thor_, przy jakiech kolwiek problemach sprawdzani bedą najpierw ci zarejestrowani.

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...