Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Radiokomunikacja - radiotelefony - czego używacie ?


Recommended Posts

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 4 weeks later...

dla tych co mysla o kupnie DuoPagera... cytat z listu z Maycoma:

 

>   5. Spotkalem sie z opiniami ze radiotelefon dwuzakresowy DuoPager ma

>      klopoty z nawiazaniem lacznosci z radiotelefonami (rowniez firmy

>      Maycom) na obu zakresach. Czy MT-4000L nie bedzie mial takich

>      problemow?

 

W.W. Nie będzie miał i dlatego Duo Pagera nie sprowadzamy ponieważ miał krok 12,5 kHz na LPD a powinno być 25kHz i to gwarantuje właściwą pracę maycomy LPD mają prawidłowo 25 kHz.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Radze sprawdzić dokładnie specyfikację tego modelu. Gdy szukałem PMRa dla siebie, wyczytałem że któreś z oferowanych w Polsce Motoroli w paśmie PMR mają taki niemiły dla naszych zastosowań "feature", że po podłączeniu zestawu słuchawkowego automatycznie przełączają się na VOXa... :|

Wydaje mi się, że to właśnie był ten model (aczkolwiek teraz pewności nie mam).

-

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Mógłbyś napisać o nich coś więcej?

 

Co to za sklep? Gdzie się mieści itp.?

 

Opis na stroncie jest dosyć skąpy. Na logikę pochwalili by się wszystkimi funkcjami jednak pozwól, że się trochę dopytam:

1) Jak z zasięgiem, czystością dźwięku itp.?

2) Czy radiotelefony maja VOX?

3) Z jakich baterii są zasilane i czy akumulator jest dołączony do zestawu?

4) Na stronie jest napisane, że radiotelefony maja „funkcje ładowania akumulatorów”. Domyślam się, że maja po prostu złącze pod ładowarkę(której nie ma w zestawie) a sam radiotelefon służy tylko jako „koszyczek” na baterie – rozwiązanie jak w telefonach komórkowych. Mam racje czy może maja jakiś inny bajer?

5) Czy gniazda pod zestaw słuchawkowy nie są jakieś nietypowe? Czy np. pasuje(o ile sprawdzaliście) jakiś zestaw ERY od komórek lub inny ogólno i tanio dostępny?

6) Na ile starczają baterie(koniecznie podaj jakie a w przypadku akumulatorków ich pojemność)

7) Czy radyjka maja jakieś podkanały czy też można korzystać tylko z 8?

 

Ogólnie prosił bym o nieco głębszą opinię niż tylko „polecam”. Jeśli masz w teamie jakieś inne radyjka w cenie w okolicach 200 zł i mógłbyś porównać to bardzo bym Cię o to prosił. Nie chodzi tu o szczegółowe porównanie – wystarczy jak podasz jakieś najważniejsze różnice np. zasięg i czystość odbioru czy ilość kanałów. W kwestii radiotelefonów jestem laikiem(edukuje się głównie dzięki informacjom z tego forum) więc nie zależy mi na jakiś super dokładnych informacjach. Nie chciał bym po prostu na własnej skórze przekonać się o słuszności przysłowia „chytry 2 razy traci”.

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Cena jest bez baterii i ładowarki - zasilanie to 3 x AAA. Więcej danych podam w przyszłym tygodniu. Jak kumpel wróci z sylwestra. :D

 

Adres producenta to http://www.bellwood.pl/ nie wiedzieć czemu producent ma wyższe ceny. :D

 

Ja mam radju SL-01 Maycom - różnic większych nie widzę w stosunku do tańszych - hipermarketowych modeli. Fakt, ma dwa zakresy (PMR i LPD) większy zasięg tak o jakieś 25% (to mieżyliśmy na "oko") jest mniejsze i lżejsze.

Link to post
Share on other sites

odgrzewam stary temat gdyz... to>>> Radiotelefon MiniCom Duo / WT-441 PMR/LPD wpadlo mi w oko

 

link to sprzedawcy>>> http://www.maycom.pl/pages/oferta_radiotel...lefony.htm#sl01

 

moze ktos juz ma i moze podzielic sie doswiadczeniem a moze ktos sie zna i moze podzielic sie wiedza

 

przeczytalem ten temat we wszystkich kierunkach i nikt tu o tych radyjkach nie pisze stad moje zapytanko

 

EDIT:

sprawa nieaktualna

dla ogolnej informacji powiem tylko ze kupilem radyjka MAXCOM WT 508 Comfort za 186zl (w zestawie akumulatory, ladowarka biurkowa, zestawy sluchawkowe no i 2 radia w pudelku) w mediamarkcie w M1 w Poznaniu

Link to post
Share on other sites

w kwesti podkanałów to nei jest to znowusz taka rewelacja, owszem na zlocie czyjak chcemy utrudnic podsłuchwanie /namierzenie czestotliwosci ale zeby rozpocząc nadawnie trzeba chwilę odczekac zeby sie radyjko na pod kanał weszło co przy szybkiej wymianiezdań jest chyba uciązliwe - opinia zasłyszana.

Link to post
Share on other sites
w kwesti podkanałów to nei jest to znowusz taka rewelacja, owszem na zlocie czyjak chcemy utrudnic podsłuchwanie /namierzenie czestotliwosci ale zeby rozpocząc nadawnie trzeba chwilę odczekac zeby sie radyjko na pod kanał weszło co przy szybkiej wymianiezdań jest chyba uciązliwe - opinia zasłyszana.

I z podkanałami jest jeszcze taki problem, że kiedy radyjko nie posiada podkanałów wyłapuje każde radyjko na tym samym kanale niezależnie od tego na jakim podkanale się znajduje. Przynajmniej jest tak podczas pracy z Maxcom i Switel wt008.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Mam prośbę. Czy ktoś mógłby podać jakiegoś linka w którym jest opisana większość obecnie używanych standardów w radiotelefonach? Proszę nie czepiać się słówek, oczywiście chodzi o używane w ASG,na zlotach, biwakach itp. a nie fachowy sprzęt dla leśników, ratowników, kierowców ciężarówek itp. Przeglądałem w necie różne opracowania jednak nie były one najświeższe. Dla uproszczenia powiem że głównie nurtuje mnie taki problem: system PMR(reprezentowany głównie przez radiotelefony first Austria) nie cieszy się dobrą opinią(możliwe ze to nie wina systemu tylko urządzeń go wykorzystujących). Użytkownicy takich radyjek często przerzucają się potem na inne, leprze. Inni uczą się na ich błędach i od razu inwestują w rużne Motorolki, Maycomy itp. Paradoksalnie jednak okazuje się że zwłaszcza do zastosowań w asg(szczególnie na wewnętrznych drużynowych strzelankach) PMR jest bardzo dobre a stosunek ceny do jakości wręcz wzorowy. Czego w takim razie używa się np. na zlotach? Jaki system jest popularniejszy? I oczywiście jaki system wybrać aby potem nie żałować. Chodzi tu o radyjka w okolicach 300 zł.

 

I jeszcze jedno pytanie: w opisie radiotelefonów MIDLAND G223 znalazłem taka informację:

22 kanały (7 FRS i GMRS, 7 FRS, 8 GMRS).

Czy oznacza ona że radio pracuje w 2 systemach? Czy któryś z tych systemów jest kompatybilny z PMR? Chodzi o ten model:http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40470646

 

Bardzo chętnie sam bym sobie o wszystkim poczytał i nie zawracał głowy(dlatego proszę o linka z informacjami). Niestety przeglądając chociażby ten topic lub inne na forum można znaleźć różne już dawno nie aktualne informacje. Dlatego też interesuje mnie sprawdzone źródło lub odpowiedź z waszej strony.

 

Z góry bardzo dziękuje za pomoc!

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Do Midlanda - żaden nie jest kompatybilny z PMR. To są standardy amerykanskie zas PMR jest europejski.

 

Wydaje mi sie ze na zlotach rzadzi (ło jezu było "ż" ! :D) to pasmo do którego jest wiecej radyjek (ta moja obserwacja z tej skromnej ilosci dwoch wiekszych imprez na ktorych bylem). Najwiecej zas jest PMRek.

Link to post
Share on other sites
Mam prośbę. Czy ktoś mógłby podać jakiegoś linka w którym jest opisana większość obecnie używanych standardów w radiotelefonach?...

Znalazłem coś takiego http://tkk-paintball.com/sprzet/freq.htm

a tu http://www.radioam.net/krotkofalarstwo/sys...ystem_ctcss.htm o "kodach" CTCSS

 

I jeszcze jedno pytanie: w opisie radiotelefonów MIDLAND G223 znalazłem taka informację:

22 kanały (7 FRS i GMRS, 7 FRS, 8 GMRS).

Czy oznacza ona że radio pracuje w 2 systemach? Czy któryś z tych systemów jest kompatybilny z PMR? Chodzi o ten model:http://www.allegro.pl/show_item.php?item=40470646

PMR nie jest kompatybilny z FRS i GMRS.

 

Ciekawostka: komentarz z Allegro - negatywny :roll:

"Wystawiam komentarz negatywny, gdyż ten pan jak aukcje allegro mnie poinformowały towar który mi sprzedał jest nielegalny.

Oto treść wiadomości którą dostałem od nich:

Uprzejmie informuje, ze kupowany przez Pana/Pania radiotelefon narusza rozporzadzenie RM z dnia 16 stycznia 2003 r. w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości, zaś sprzedajacy popelnia wykroczenie z art. 63 par. 3 kodeksu wykroczen. Uzywajacy takiego radiotelefonu podlega odpowiedzialnosci na podstawie odpowiednich artykulow Ustawy - Prawo Telekomunikacyjne.

Aukcja zostala skierowana do weryfikacji. Kupujac ten radiotelefon narazasz sie na wiele przykrosci w przyszlosci.

Jednoczesnie informuje, ze legalne uzywane w Polsce moga byc jedynie: CB (27MHz) i PMR (446MHz). Radiotelefony systemow: LPD (433MHz), FRS(462MHz) i GMRS(467MHz) - sa nielegalne. To nie jest zaden zart ! Zycze milego dnia !"

 

a tu z innego forum (:?: )

"UWAGA na oszustów z Allegro sprzedających radia na "amerykańskie pasma cywilne" FRS czy GMRS. W Europie nadawanie na tych częstotliwościach nie jest dozwolone. W Polsce za nadawanie na naiedozwolonej częstotliwości może grozić kara do 2 lat pozbawienia wolności."

 

Coś takiego znalzłem na angielskiej stronie o PMR:

Zasięg PMR:

"Really trying (!) : miles

High altitude, line of sight 125 or more

Freak conditions past the horizon 100 or more?

 

Normal use, ground level :

Outside, clear flat terrain 1.5 - 3

Suburban neighborhoods 1 - 1.5

Urban areas & car to car 0.5 - 1

Inside buildings 0.5 or 5 floors

Between buildings 0.12- 0.5 (1/8 - 1/2)

Woodlands, level, moderate vegetation 1 - 1.5

Woodlands, hilly, thick vegetation 0.25- 1"

 

Od niedawna używam http://www.zotel.pl/PMR/FF33fm/KF33.htm. Jak narazie jestem zadowolony. Na samym początku miałem problem z akumulatorkami - szybko się rozładowywały. Jednak po paru cyklach ładowania i rozładowywania wszystko jest OK.

(Unitech AAA 600mAh - chyba takie same jak w niektórych Maycom'ach :?: )

Link to post
Share on other sites
Dla uproszczenia powiem że głównie nurtuje mnie taki problem: system PMR(reprezentowany głównie przez radiotelefony first Austria) nie cieszy się dobrą opinią(możliwe ze to nie wina systemu tylko urządzeń go wykorzystujących). Użytkownicy takich radyjek często przerzucają się potem na inne, leprze. Inni uczą się na ich błędach i od razu inwestują w rużne Motorolki, Maycomy itp.

Mylisz dwie sprawy - PMR to pasmo w jakim pracuje radio. Morotola, Maycom to firmy produkujace radia. Maycom ma w sprzedazy radia pracujace w PMR i LPD, Motorola na pewno PMR nie wiem czy LPD. wiec stwierdzenie "z PMR przesiadam sie na Motorolke" jest nieprecyzyjne.

 

Ja przez kilka lat uzywalem Maycoma na pasmie LPD teraz przesiadlem sie na Inteka pracujacego w LPD i PMR. Nie zauwazylem duzej roznicy w zasiegu. To ze radia firmy First Austria pracujace w PMR maja slaby zasieg moze byc spowodowane tym, ze sa tanimi radiami, a jak to mowia "chce miec radio tanie i dobre - a po co ci dwa?"

 

Czego w takim razie używa się np. na zlotach? Jaki system jest popularniejszy?

PMR, w nielicznych przypadka FRS

 

I oczywiście jaki system wybrać aby potem nie żałować. Chodzi tu o radyjka w okolicach 300 zł.

ja polecam uslugi www.maycom.pl

 

Czy oznacza ona że radio pracuje w 2 systemach?

tak

 

Czy któryś z tych systemów jest kompatybilny z PMR?

czy PMR to to samo co FRS? literki troche inne, nie? ;)

LPD, PMR, FRS, CB, GMRS itd to wszystko sa inne pasma

 

Jednoczesnie informuje, ze legalne uzywane w Polsce moga byc jedynie: CB (27MHz) i PMR (446MHz). Radiotelefony systemow: LPD (433MHz), FRS(462MHz) i GMRS(467MHz) - sa nielegalne.

oj, nie jestem taki pewien. Radia LPD sa szeroko dostepne w sprzedazy w Polsce wiec chyba jednak sa legalne.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...