Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Pistolet dla każdego żołnierza?


Recommended Posts

Mnie tam zawsze się wydawało (zaznaczam: wydawało, nie przechodziłem nigdy żadnych szkoleń wojskowych), że broń boczna jest na wypadek awarii karabinu, końca amunicji (w sensie magazynki już wystrzelone),
Koniec magazynka w sytuacji wymiany ognia jest też swego rodzaju awarią

 

tudzież do stosowania w pomieszczeniach (gdzie kule karabinowe przebijają bez problemu ściany i mogą ranić przypadkowe osoby).
Nie, w takich sytuacjach używasz pm'u. Pistolet się może przydać, gdy musisz wejść w ciasną dziurę itp.

 

Zmiana broni załózmy - 2 sekundy (zakładając, że nosimy pistolet gotowy do strzału, gdzie wystarczy tylko zwolnić blokadę spustu - nie wiem, czy tak się robi też w armii, że nosisz pistolet zabezpieczony tylko blokadą spustu, z już odciągniętym zamkiem i kulą w komorze, choć spodziewałbym się, że obowiązują pewne zasady bezpieczeńśtwa).
Co znaczy z ociągniętym zamkiem? Ja akurat trenuje na Glocku, który nie ma bezpiecznika nastawnego, ale po krótkim treningu zwolnienie bezpiecznika (w innej broni) następuje w momencie jej uchwycenia, więc nie traci się na tym czasu.

A co do stanu przenoszenia broni w sytuacji bojowej - zawsze i wyłącznie (pomijając, że "Nigdy nie mów nigdy" ;)) w condition 1.

 

Ile czasu zajmuje ci wymiana magazynka w karabinie (zakładając, że nie chowasz pustej puszki z powrotem do ładownicy, tylko wyrzucasz)?
"Najwolniejszym" elementem wymiany magazynka broni długiej jest wyjęcie go z ładownicy, więc wszystko zależy od tego jaka ładownica - ALICE, MOLLE, CQB... Ale mimo wszystko dłużej.

 

W całej tej dyskusji zapominasz(cie) o jednym - należy zdefiniować kiedy mówimy o użyciu broni krótkiej. Kiedy sytacja jest "drużyna piechoty w boju" czas wymiany magazynka przez żołnierza nie ma znaczenia - ogień prowadzi kilku-kilkunastu żołnierzy, nie ma znaczenia czy jeden, czy dwóch w danej chwili będzie zminiało magazynek 4 czy 10 sekund. Zespół jako całość nadal prowadzi ogień. Poza tym nawet w MOUT walka zwykle odbywa się na dystanse pow. 30 m (szerokość ulicy), a nie raz przekraczające 100 m. W takich dystansach pistolet jest bezużyteczny.

 

Czas zaczyna się robić elementem kluczowym w walce w pomieszczeniach, gdzie dystanse są małe, nie ma miejsca, a do jednego celu może strzelać maksymalnie 1-2 żołnierzy. A wtedy każdy ułamek sekundy odtworzenia możliwości prowadzenia ognia ma znaczenie.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...