Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam wszystkich..wiem ze ciężko znaleźć teren do airsoftu..dlatego podjęłam się ambitnego zaprojektowania takiego terenu..własćiwie to już mam pewną wizję tego obszaru, ale szczerze mówiąc nie miałam nigdy okazji uczestniczenia w takich zabawach więc mało wiem jak to wszystko powinno wyglądać aby pełniło faktycznie dobrze swoje funkcje.. do dyspozycji mam polanę około 150x150m otoczoną ścianą lasu. Na tym terenie zaprojektowałam ‘mini labirynt’ w postaci toru przeszkód z nasypów, wykopów, długich betonowych ścian (z powycinanymi otworami) do tego odpowiednio dobrana roślinność (drzewa, krzewy, trawy).

 

Proszę was o wszelkie wskazówki dotyczącego takiego terenu. Typu; Co jeszcze by się przydało?, Czy potrzebna jest jakaś baza?, Czy im bardziej teren zróżnicowany poziomowo i większe urozmaicenie wysokości tych przeszkód, tym lepiej? Czy dobrze wprowadzić dużo roślinności?

 

Z pewnością z doświadczenia wiecie jak powinien wyglądać ten teren, więc proszę o pomoc!!

Link to post
Share on other sites
Guest Kret

Albo robisz boisko, albo wycinek terenu do gier taktycznych.

 

Przy danej powierzchwni wychodzi raczej boisko - czyli teren do powtarzalnych, raczej prostych rozgrywek. Pamietaj o przynajmniej dwoch "bramkach" - bazach, najlepiej z jakimis miejscami np. do odpalenia dymow i o jednym - lub kilku - punktach kluczowych, ktore zawierac moga flagi, zetony, lub po prostu byc pomocnymi w rozgrywce. Zroznicowanie wysokosciowe - bez przesady, acz "pokatnie" i w centrum moglyby byc wywyzszenia, niech "snajperzy" tez maja zabawe.

 

Do gier taktycznych musialbys zaprojektowac caly teren modulowo - prosty killing house, jakis przestawialny gruchot (a byly nawet takie dmuchane makiety ciezarowek, czolgow i F16 na zachodzie, te bylyby idealne, zwlaszcza jak planujesz dzialalnosc komercyjna). To jest do zrobienia zapewne na 150x150, ale musialbys mi podeslac plan terenu i jakies fotki, bo to co pisze to w wyobrazeniu kwadratowego trawnika jedynie.

 

Pozdrawiam

 

Kret

 

PS. Szczerze polecam fotki z brytyjskich gier airsoftowych, oraz ich strony "airsoft site'ow" - do namierzenia w linkowni na http://www.arniesairsoft.co.uk (nota bene, po dzisiejszym newsie mozna chyba wnioskowac, ze Padre wraca do domu ;) )

Link to post
Share on other sites

150x150 metrów to chyba tylko nadaje się do speedballa a nie na "rozgrywki" AS.. No chyba że faktycznie na zasadzie "wy tu, my tam i na gwizdek kto pierwszy po drugiej stronie..." Czyli znów mi speedball wyszedł :mrgreen:

Link to post
Share on other sites

Tak czy siak trzeba pamiętać o pewnych proporcjach, "tera je moda na ubgrejd" i ciasne zaułki mogą być przyczyna niejednego kuku. Generalnie na takiej powieszchni to faktycznie raczej coś para CQBowego tylko ma sens. Poprzeglądał bym wszelkie strony różnych gier komputerowych w poszukiwaniu map. Te moga sie przydać do rozplanowania obiektów i określenia proporcji i odległości. Te najbardziej popularne przeważnie maja niezły planing w postaci dokładnego przemyślenia rozkładu przeszkód, przejść dystansów. To sie przydaje bo "mapa" powinna być zrównoważona, a to zapewni jej grywalność - a co za tym idzie nie znudzi chętnych do odwiedzania obiektu...

Gdzieś na zachodzie bodaj, widziałem dla "malaży"(?) zbudowaną mapę prosto z gry komputerowej. Ludziska sikali po nogawkach. :)

Link to post
Share on other sites

@Assarin, chyba mówisz o mapie the dust (albo the dust 2) z CSa.

 

@Tigrida, (właśnie zauważyłem, że jesteś z Krakowa ;)). Jeśli miałoby to być pod airsoft, to naprawdę będziesz się musiał postarać, żeby nie wyszło kolejne pole (speed)paintballowe. Airsoft tym różni się od paintballu, że ma klimat (a przynajmniej więcej i jednak nacisk na niego jest). Ten zaś tworzą od strony terenu do zabawy możliwie naturalne/realne zasłony terenowe (pagórki, okopy, worki z piaskiem, bunkry, pojazdy opancerzone/wraki, hangary, działa p-lot, działa p-p itp. itd. - rzeczywiste elementy dające skojarzenia z rzeczywistym polem walki).

 

Osobiście jestem zwolennikiem obszernych terenów, gdzie punkty strategiczne obu stron (l.m.) są od siebie oddalone więcej niż 150m i zabawa polega na taktycznym rozpracowaniu przeciwnika, ale jak już coś zrobisz, to chętnie zobaczę :) Skorzystaj w uwag Assarina, bo ma rację - podstawą takiego pola jest jego grywalność.

Link to post
Share on other sites

W przypadku małego obszaru o jakim mowa ja prywatnie nastawił bym się na okopy. I na worki z piaskiem - umożliwiają modyfikacje terenu od czasu do czasu. Może jakiś wrak ciężarówki (chyba dało by się ze szrotu coś takiego dostać za niewielkie pieniądze) jako uzupełnienie?

A przede wszystkim przed rozpoczęciem prac radzę rozrysować (w skali), pokazać rysunki mającym doświadczenie w AS (najlepiej wrzucić tutaj linki do nich).

Co do zróżnicowania w pionie - nie powinno być za duże, żeby nie okazało się że z jednego punktu dwóch - trzech strzelców z w miarę mocnymi replikami trzyma pod ogniem 3/4 obszaru rozgrywki (bo wtedy rozgrywka sprowadzi się do wyścigu "kto szybciej zajmie górkę").

Link to post
Share on other sites

Dziękuje za wszelkie wskazówki.

Teren jest większy tak naprawdę..ponieważ do dyspozycji jest jeszcze las którego nie zamierzam jednak przekształcać. Szukanie inspiracji w grach komputerowych to dobry pomysł.

Jeśli wyjdzie z tego coś ciekawego to wrzucę linka.

 

PS. Trafna uwaga, jestem kobietą :lol:

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Teren do AS powinien być urazmaicony. Pełno jakiś dołów rpzeszkód za którymi mozna sie schoważ różnychw ielkości ale także jakiś ciekawych budynków np. dwu poziomowych czy bardzo rozległych ale fajnie ustawionych by było dużo stref śmierci. Las to dobra sprawa ale i tam bym coś postawił jakąs małą chatkę dla leśniczego czy jakąś mini bazę dla terrorystów:)

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Tigrida, dzięki za założenie tego tematu. Też kiedyś zastanawiałem się nad założeniem takiego terenu do rozgrywek ASG. Ciągle o tym myśle. Niezakładam nowego tematu bo to niema sensu więc pisze tutaj.

pytania:

 

1. Jaka działka musi być (budowlana czy moze jakąś inną można) pod rozgrywki asg gdzie chcialbym jakąś budowle (niezamieszkałą oczywiście) postawić. Zastanawiałem się czy można by to podciągnąć pod jakąś tańszą działkę niz budowlana...

 

 

2. Zastanawiam sie nad zrobieniem podobnej mapy jak Insurgent camp w grze americas army. Kojarzy ktoś tą mape? Co o niej sadzicie i jaką powierzchnie wg Was potrzebowałbym na zrobienie takiego terenu?

 

thx za pomoc

Link to post
Share on other sites
  • 8 months later...

A propo , nic o tym nie było wspomnianie. Masz chociaż zgode czy coś żeby ryć na tym polu ?

 

Ja preferował bym jakieś okopy, mini bunkry i jakąś przeszkode na środku, stanowiska kaemowe na wywyższeniach i jakieś kryjówki dla snajperów. Aby takie coś zbudować wystarczy szpadel, worki, piasek, gałęzie i sporo czasu.

 

To tyle. Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Jak to gdzieś na tym forum czytałem, czy jakimś innym o ASG, trzeba, żeby każdy gracz zakupili sobie saperkę i przez np. 10 minut przed każdą symulacją wojenną, każdy zrobił coś w stylu okopu, można podczas gry, ale teren musi być wtedy większy, bo koleś kopiący doły, czy robiący jakąś zasłonę z ziemi jest trochę zaabsorbowany, a przez to jest dosyć łatwym celem. Jak rozgrywki są dosyć częste na danym terenie, to po miesiącu można ładnie "zryć" dość duży kawałek terenu. Można jeszcze zakupić jakieś ziemiopodobne odpady, ludzie często oddają ziemię za darmo, a jak ktoś chce, to za drobną opłatą nawet ciężarówką dowiozą na teren rozgrywki. Najlepiej, gdy teren jest własnością prywatną jakiegoś uczestnika zabawy, bo wtedy nie ma problemu, gorzej, gdy tak nie jest, ponieważ wywóz odpadów na czyjąś własność, nawet państwową nie jest zbyt legalny.lny.

Link to post
Share on other sites
gorzej, gdy tak nie jest, ponieważ wywóz odpadów na czyjąś własność, nawet państwową nie jest zbyt legalny.lny.

Jest NIELEGALNY i za coś takiego jak dowalą karę to dłuugo sobie kulek nie kupisz...

 

A przy okazji nauczcie się że "państwowe" to m.in. Twoje i nie dziw się że to że Ty chcesz kawąłek gruzu na polanie w lesie innym może się nie spodobać. Jeżeli nie macie prywatnego terenu udostępnionego do zabawy wybijcie sobie ze łba jakiekolwiek rycie okopów, transzei czy innych takich. No chyba że lubicie kłopoty.

Link to post
Share on other sites

Jest NIELEGALNY i za coś takiego jak dowalą karę to dłuugo sobie kulek nie kupisz...

 

A przy okazji nauczcie się że "państwowe" to m.in. Twoje i nie dziw się że to że Ty chcesz kawąłek gruzu na polanie w lesie innym może się nie spodobać. Jeżeli nie macie prywatnego terenu udostępnionego do zabawy wybijcie sobie ze łba jakiekolwiek rycie okopów, transzei czy innych takich. No chyba że lubicie kłopoty.

 

Pisząc to miałem na myśli troszeczkę inną sytuację. Zgodę na wywóz gruzu na polanę, to raczej nie dostaniemy, ale jeżeli jakieś grupy organizują pokazy w mieście, to można dostać chyba zgodę od np.: burmistrza miasta na zagospodarowanie państwowego terenu, jako toru do przeprowadzania ćwiczeń, oraz dowiezienia na niego odpowiedniego rodzaju rekwizytów, utwardzenia podłoża gruzem, wykonania nasypów itp.. Oczywiście taki tor (obszar) musiał by być udostępniony do szerszego użytku, np.: przez inne grupy ASG itp.. Myślę, że to jest realne, nie miałem co prawda takiej sytuacji, ale niektórzy mają chyba takie możliwości. Nie wiem czy to co napisałem jest prawdą. Niestety sam tego nigdy raczej nie sprawdzę.

 

A co do legalności, to czy np.: pozostawianie kulek plastikowych nie jest przypadkiem zanieczyszczaniem środowiska?? W tym kraju nic raczej nie jest do końca sprecyzowane, wszystko niestety zależy od interpretacji prawa przez odpowiednie organy. Najlepiej jest mieć na wszystko pisemne pozwolenia, ale zapewne jest mnóstwo grup, które działają na granicy legalności, nie mówię tutaj tylko o grupach ASG.

 

 

No ale dobrze piszesz moderatorze, mogą być niezłe kłopoty, jeżeli coś okaże się nielegalne.

 

Pisząc mojego poprzedniego posta, nie chciałem być propagatorem tworzenia niczego nielegalnego, nie potrafiłem być jednak taki radykalny. Poczułem się trochę zganiony odpowiedzią moderatora, więc postanowiłem troszeczkę sprostować moją poprzednią wypowiedź.

Edited by Marcin0491
Link to post
Share on other sites
pozostawianie kulek plastikowych nie jest przypadkiem zanieczyszczaniem środowiska??
Jest.

 

wszystko niestety zależy od interpretacji prawa przez odpowiednie organy
Zgodnie z konstytucją od interpretowania prawa są sądu. I tak to działa w większości cywilizowanych krajów.
Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Chyba że usypanie kupy gruzu wiąże się z rozebraniem budynku w miejscu w którym ta kupa ma powstać ;)

 

Zbych nie zapomnij złożyć odpowiedniego zawiadomienia w powiatowym nadzorze budowlanym kiedy dzieciaki pod Twoim domem będą robiły babki z piasku ;)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...