Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Nurtuje mnie pytanie dotyczące dostępności na jakimkolwiek rynku noszy wojskowych coś w stylu tych z filmu Helikopter w Ogniu. Interesuję się tym bo w ZHP zajmuję się drużyną proobronną z elementami ratownictwa. Nie potrafię ich nigdzie znaleźć a szukałem w google przez dobre 30 min. Czy ktoś jest w stanie pokazać mi gdzie mogę dostać takie lub podobne (może nowsze bo film przedstawia dzieje w 1993 roku) albo podpowie przynajmniej jak szukać.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Sa jeszcze nosze polowe bundeswehry, jest to w zasadzie plachta z pasami do przypiecia rannego i kilkoma uchwytami do niesienia. Praktyczna, bo po zlozeniu, miesci sie do chlebaka. Oczywiscie jak na zlosc nie moge znalezc zadnego zdjecia.

Link to post
Share on other sites

prawdopodobnie tak... nie pamiętam.. zresztą "funkcjonalnie" pasuje bardziej niż "opcjonalne" chociaż zastosowań na upartego jest na pewno wiele.

 

Dodam też, że osoba poszkodowana położona na tych noszach czyje wielki dyskomfort :) Nosze nadają się do szybkiego zabrania rannego z pola walki i ew. położenia go za osłoną... Nie nadają się przy złamaniach/uszkodzeniach kręgosłupa, ranach postrzałowych pleców itd. gdyż poszkodowany podczas leżenia w nich wygina się strasznie do dołu. Przydają sie do Symulacji bardziej :)

Edited by Flame
Link to post
Share on other sites

Czy te nosze które pokazał sisi (http://cgi.ebay.pl/New-US-Army-Folding-Litter-Stretcher-Sleeping-%20Cot_W0QQitemZ190108803004QQihZ009QQcategoryZ36114QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem) są składane jakoś bardziej niż te bundeswehry (http://allegro.pl/item221600632_bundeswhera_skladane_lozko_nosze_nowe.html)?

I czy jakieś jeszcze wady/zalety noszy z miwo? te paski na fotkach nie budzą zaufania a jak jest w rzeczywistości?

Edited by Kosmo
Link to post
Share on other sites

Kosmo mam prośbę :P Stawiaj posty bardziej przejrzyste :)

 

Te nosze z miwo wytrzymają na pewno ciężar dorosłej, tęgiej osoby... paski budzą zaufanie, lecz nie wiem jak jest z dłuższym użytkowaniem (czy nie pękają itd.) :) Fotka to tylko fotka :P

Link to post
Share on other sites

W MIWO paski wytrzymają, gorzej z materiałem. Kiedyś wyciągaliśmy iziego po betonie.. może ze 20m i już wytarło się parę dziur. Zaznaczam, że nie był wleczony, a niesiony i ew. od czasu do czasu mógł zahaczyć o grunt.

Link to post
Share on other sites

Powiedz mi Foka, jak długi czas używaliście tych noszy? Czy były to nówki i pierwszego dnia użytkowania "starły się" ? wiadomo beton gładki nie jest?? Mam je zamiar kupić jako dodatek do plecaka i możliwe, że jednak zrezygnuję z tego zakupu :(

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak długo wtedy miałem ale nie były dużo używane. Używaliśmy je na dwudniowym szkoleniu. Ale nie zrozum mnie źle - ja jestem znich zadowolony. Wygodne, amłe, lekkie. To nie są nosze na zastępstwo zwykłych skłądanych, tylko do ewakuacji rannego z pola walki. Jeśli chcesz mieć ze sobą nosze (a jest to rozsądne) i masz wybór - ciężkie, duże skłądane lub te, to wybór jest oczywisty.

Link to post
Share on other sites

Dziękuję Tobie bardzo :)

 

Foka co to Bergetu. Rozmawiałeś moze z chłopakami z Portugalii?? Oni mieli jakieś fajne nosze kieszonkowe (jakoś dwa razy więcej miejsca zajmowały od tych z miwo) lecz wyglądały na masywne i świetnie wykonane (były w kolorze takim jakby szarawym z elementami plastikowymi wzdłuż nich) oglądałem je ale zapomniałem się spytać o nie. Może ty widziałeś??

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...