Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

AK-74, M4... i M203 w Wojsku Polskim?


Recommended Posts

Witam

 

Czy AK-74 jest używany w Wojsku Polskim? Wiem, że podstawowym karabinem jest jeszcze AK-47, dalej Beryl wz. 96. Jednak sądząc z tego, że bardzo dużą dowolność sprzętową mają 1. PSK jak i GROM, zainteresowało mnie, czy mogą używać, czy używają, lub - czy używali kiedykolwiek AK-74?

 

Od razu chciałbym się dowiedzieć także jaka dokładnie wersja M4 jest używana w PSK czy GROMie. Czy w ogóle jest używany w innych, niż te jednostki? Czy w WP jest także używany granatnik M203, czy może być używany?

 

Pozdrawiam

Aikikai

Link to post
Share on other sites

Czy AK-74 jest używany w Wojsku Polskim? Wiem, że podstawowym karabinem jest jeszcze AK-47, dalej Beryl wz. 96. Jednak sądząc z tego, że bardzo dużą dowolność sprzętową mają 1. PSK jak i GROM, zainteresowało mnie, czy mogą używać, czy używają, lub - czy używali kiedykolwiek AK-74?

 

Od razu chciałbym się dowiedzieć także jaka dokładnie wersja M4 jest używana w PSK czy GROMie. Czy w ogóle jest używany w innych, niż te jednostki? Czy w WP jest także używany granatnik M203, czy może być używany?

 

Pozdrawiam

Aikikai

Po 1. AKM jak już a nie AK47.

Po 2. Ak74 z tego co mi wiadomo nie, jeśli już to Tantale.

Po 3. W WP nie używa się granatnika M203 (bo i pod co go podwiesić0, jeśli już to Pallad.

Od razu zaznaczam że mogę nie mieć racji, niech się bardziej obeznani wypowiedzą.

Link to post
Share on other sites
Czy AK-74 jest używany w Wojsku Polskim?
Nie.

 

Wiem, że podstawowym karabinem jest jeszcze AK-47, dalej Beryl wz. 96
Nie. kbk AK. Nie ma czegoś takiego jak AK-47. Poza tym AK są juz raczej w magazynach mobilizacyjnych, zetka w większości dostaje AKM(S). Beryle w jednostkach uzawodowionych.

 

czy mogą używać, czy używają, lub - czy używali kiedykolwiek AK-74?
Pewnie by mogli, ale nie używają, po co?

 

jaka dokładnie wersja M4 jest używana w PSK czy GROMie
W GROMie najpierw były Bushmastery, teraz nie wiem.

 

Czy w WP jest także używany granatnik M203, czy może być używany?
A dlaczego niemógłby? GROM go używa, jak PSK nie wiem, ale do Beryla to raczej polskie granatniki się podczepia.

 

Ak74 z tego co mi wiadomo nie, jeśli już to Tantale.
Tantali od bardzo dawna sie nie używa.

 

W WP nie używa się granatnika M203
Uzywa się - GROM.

 

M203 można podczepić do RISa M4A1 używanej w 1. PSK, prawda?
Poszukaj, była o tym dyskusja - "ostre" granatniki nie są podczepiane pod RISa.

 

PS Nie przesadzaj ze zmianami tematów w jednym wątku. Chcesz gadać o Palladzie to załóż nowy wątek.

Link to post
Share on other sites

GROMiki używają M203 na M4. Z tym, że jeśli chodzi Ci o nazewnictwo, to w użyciu mają Bushmastery M4A3? Nie pamiętam, niech ktoś bardziej zorientowany mnie uzupełni. Oczywiście nie wyłaczając innych modeli, które moga mieć obecnie na stanie.

 

edit: Foka już mnie wyprzedził...

Edited by sgt.Chaos
Link to post
Share on other sites
Foka: wspomniałeś, że ostre granatniki nie są podczepiane do RISa. Jak są w związku ztym mocowane? Czy normalnie do fore-gripa? Czy to, że nie są podczepiane do RISa w ostrych wersjach jest jakoś uzasadnione? Siła odrzutu zniszczyłaby RISa, czy co?
Napisałem również, że było to już na tym forum omawiane i nie będizemy tu powtarzać tej dyskusji. Poszukaj sobie.
Link to post
Share on other sites

Zdjęcia wklejone przez Arafata dużo pokazują. Pokazują, że GROMowcy jednak podczepiają granatniki do RISa. Czy to jest jakiś szczególny RIS, czy szczególny granatnik? Wybaczcie nieznajomość teamtu, ale właśnie tutaj chciałem się czegoś więcej dowiedzieć. A co to za odmiana eMki na zdjęciu promojuąym gore-texy?

Edited by aikikai
Link to post
Share on other sites
Czy AK-74 jest używany w Wojsku Polskim?
5,45-mm kbk AK-74 nigdy nie był używany przez Wojsko Polskie.
Wiem, że podstawowym karabinem jest jeszcze AK-47, dalej Beryl wz. 96.
Formalnie rzecz biorąc, to podstawowym karabinkiem jest 7,62-mm kbk AKM/AKMS, a następnie 5,56-mm kbk wz.96 Beryl, nie zaś kbk AK (AK-47).
Jednak sądząc z tego, że bardzo dużą dowolność sprzętową mają 1. PSK jak i GROM, zainteresowało mnie, czy mogą używać, czy używają, lub - czy używali kiedykolwiek AK-74?
Tam nie ma żadnej dowolności - 1.pspec używa normalnych Beryli i Mini Beryli, zaś GROM klonów M4, najpierw KAC-a, później Bushmastera.
Od razu chciałbym się dowiedzieć także jaka dokładnie wersja M4 jest używana w PSK czy GROMie
Zacznijmy od tego, że 1.pspec w ogóle nie używa żadnych M4. W Gromie jest 5,56-mm kbk Bushmaster XM-15 E2S M4A3.
Czy w WP jest także używany granatnik M203, czy może być używany?
GROM korzysta z 40-mm granatników podwieszanych Bushmaster M203, ale to jest nieco odmienna konstrukcja od M203.

 

A ciekawych, jak wygląda podwieszenie zapraszam do oglądnięcia zdjęć, miałem okazję się kiedyś trochę pobawić karabinkiem dla GROM-u.

 

th__M4A3_01.jpg

 

th__M4A3_02.jpg

 

th__M4A3_03.jpg

 

Tantale jeszcze są używane. Sporadycznie i w specyficznych warunkach - kontyngent w Libanie i bodaj w b. Jugosławii.
Ostatni 5,45-mm kbk wz.88 Tantal został wycofany ze służby w czerwcu 2005. Edited by REMOV
Link to post
Share on other sites
5,45-mm kbk AK-74 nigdy nie był używany przez Wojsko Polskie.

Mam pytanie: czy są jakieś istotne różnice w konstrukcji AK-74 i Tantala (poza kolbą i magazynkiem - choć co do tego drugiego to widziałem Tantala z magazynkiem wyglądajacym jak magazynek od AK-74) Czy można powiedziec że Tantal to taki "polski Ak-74"?

Link to post
Share on other sites

Kbk wz.88 "Tantal" powstał jako alternatywa dla AK-74. Ma odmienne urządzenie wylotowe, umożliwiające strzelanie granatami nasadkowymi, selektor przeniesiony na lewą stronę komory zamkowej (wajcha na prawej stronie, charakterystyczna dla wszystkich konstrukcji rodziny AK, pełni wyłącznie rolę bezpiecznika), jak zauważyłeś - ma inną kolbę (opracowano również kolbę drewnianą, montowaną na tym samym zawiasie), natomiast magazynki są zamienne z AK-74 (taki mały STANAG w Układzie Warszawskim ;-)).

 

Początkowo opiewany jako dowód geniuszu polskich inżynierów, nieomal wynaleziony na nowo AK - w wyniku naszej własnej pierestrojki i [głasnosti[/i] mieszany z błotem.

 

Nasadka miała służyć do miotania granatów, których nie wprowadzono do użytku; nadto, miała zmniejszać prędkość początkową pocisku o 50 m/s (około 150 fps, info dla młodszych ;-) ).

 

Kolba, nazywana pieszczotliwie "pogrzebaczem"... służyła chyba tylko do zapewnienia odpowiedniej odległości komory zamkowej od twarzy strzelca. Wzorowana na rozwiązaniach zachodnich (czytaj: z Niemieckiej Republiki Demokratycznej).

 

Selektor, według relacji kuzyna (6 bat 6 BDSz, pobór 1993) miał tendencję do samodzielnej zmiany położenia - być może jest to rodzaj "urban legend". Rozdzielenie selektora od bezpiecznika było zresztą mocno krytykowane.

 

W prasie zauważono również, że wprowadzanie naboju kal. 5,45 mm i broni na tenże nabój, w obliczu aspiracji do NATO jest marnowaniem pieniędzy.

Link to post
Share on other sites

Ciekawe co to za szyna na karabinkach Bushmaster, wyglada na "swobodnie plywajaca" firmy Midwest Industries. Slabuitko. Te Bushmastery to tez nie najlepszy wybor na karabinek klasy M4. Colty mozna miec za niewielie wiecej i sa to lepiej wykonane karabiny. Ze zdjec Remova widze tez przerzutowy celownik, prawdopobnie rowniez produkcji Midwest.

Link to post
Share on other sites

Tantalowi to bliżej do AKM niż do AK 74. Różni się nie tylko kolbą ,urządzeniem wylotowym ale również przełącznikiem rodzaju ognia i bezpiecznikiem.W Tantalu masz po lewej stronie przełącznik coś w stylu m16 i masz trzy nastawy ciągły ,pojedynczy ,seria . Różnica między AK 74 a tantalem to właśnie też możliwość strzelania ogniem trój strzałowym .To rozwiązanie przeniesiono z AKMS wz.80 tam po raz pierwszy zastosowano to rozwiązanie.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...