Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Mp5 Kurz i celność oraz zasięg krótkiej lufy.


Recommended Posts

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mi się osobiście przytrafiło strzelać z tej giwerki.

Moje odczucia: broń wspaniała do CQB chyba lepszej nie znajdziesz. Replika dobrze wykonana w końcu to TM (o ile chodzi Ci o TM'owską ale raczej wnioskuje, że tak :) ) Co do zasięgu jest spoko pomimo tak krótkiej lufy nieco gorszy od pozostałych elektryków ale też bez przesady. Jeśli chciałbyś precyzyjniej celować polecam dokupić składaną kolbę gdyż normalnie nie ma no chyba, że PDW. Mała pojemność magzynka ale zawsze można dokupić drugi bądź też hi cap.

Link to post
Share on other sites

Lukzari czy lepszej do CQB sie nie znajdzie ... no nie wiem.

Sam mam Kurtza i uwazam, ze P90 jest zdecydowanie lepszym wyborem - po pierwsze wieksza szybkostrzelnosc, po drugie kulki jakos tak wg mnie dluzej leca prosto a po trzecie magazynek wiekszy.

W P90 masz rowniez do wyboru wersje z kolimatorem albo tlumikiem (ta pierwsza w mojej opinii b.przydatna) i szyny.

Oba maja podobne kompaktowe wymiary akurat pod pache ale przyznaje prymat P90 (no chyba, ze komus wyglad nie podchodzi).

Link to post
Share on other sites

Ja mam PDW(znaczy to samo tylko z kolbą) i tego właśnie bym CI polecił.W ciasnych pomieszczeniach składasz ją i masz coś na kształt klasycznego MPK, na dłuzsze(ale nie za długie bo ta broń sie na takie nie sprawdza), rozkładasz kolbe i wtedy łatwiej jest celować.Ogólnie spoko replika, tylko obowiązkowo dodatkowy mag, bo standardowy ma 28 kulek i długo z nim nie poszalejesz.

 

Pozdrawiam,

Link to post
Share on other sites

Jasna sprawa Dzikki, że można nad tym polemizować jak z resztą na wszystkim bo to przecież kwestia upodobań :) P90 też jest bardzo spoko na CQB. Ogólnie dla mnie trochę za bardzo hmmm (jak by to powiedzić żeby nikogo nie urazić :wink: ) dziwaczne jest P90 ale przecież o gustach się nie dyskutuje :)

Link to post
Share on other sites

posiadam Kurtz-a i jestem z niego bardzo zadowolony, swietnie sprawdza sie w pomieszczeniach ale nie tylko, np: czasem jak miedzy drzewkami jest ciasno to inni musza operowac swoimi giwerami a ja nie mam zadnego problemu :) magazynek to zeczywiscie problem dlatego trza kupic se wiekszy lub hi-cap :twisted: no a tak pozatym nie widze zadnych minusow no moze poza jednym jesli chcesz padnac i sie ostrzeliwac to musisz "polozyc" bron na "boku" bo magazynek zawadza ale tak jest we wszystkich MP5- za dlugi, wystajacy poza bryle guna magazynek.

podsumowujac MP5kurtz ma plusy i minusy ale plusow jest wiecej :twisted: :twisted: :twisted:

Link to post
Share on other sites

Witam

 

Moja opinia na temat MP5k:

 

Mały, doskonale sprawdza sie w budynakch jak i w terenie. Co do montowania koby nie widzie sensu przecież trzyma sie go oburącz.

budynki - idealny, łatwość operowania nawet jedną ręka;

las - doskonały dla kogoś kto lubi się szybko przemieszczać ( nie mam na myśli uciekania ) , jego niewielka waga ułatwia szybkie przemieszczanie sie.

 

Co do tego co przdmowcy mówią o zasięgu to właśnie z Kolegą z grupy zastanawiamy sie czy przypadkiem nie ma większego od innych elektryków Marui ( oboje mamy MP5k ).

 

Dodam jeszcze że nie używam MP5k jako broni podstawowj tylko jako bocznej gdyż moim zaniem nie ma tego klimatu, Kolega ma inne zdanie.

 

Tak czy tak polecam zawsze się taki gun w grupie przyda a jeśl zapragniesz czegos większego to tego zawsze mozesz go miec jako boczną .

 

Pozdawiam

 

Johan_JK

 

ps. moze troche nieskładnie to napisałem ale jakoś nie moge sie pozbierać wybaczcie :wink:

Link to post
Share on other sites

mnie sie mp5k bardzo podoba jako bron podreczna, bron ma naprawde fajny klimacik! ale jako bron glowna to nie chcial bym jej miec, o nie :?

hmm, tylko zadziwia mnie czemu wszyscy pisza "kurz" wpychajac tam gdzies jeszcze to "t", na ktore naprawde nie ma zapotrzebowania. :|

Link to post
Share on other sites

Witam.

 

Aktualnie używam MP5K PDW (czyli wersji ze składaną na prawy bok kolbą i tłumikiem płomienia) i nie mogę powiedzieć o nim złego słowa.

 

W budynkach nie ma konkurencji (no chyba, że P90, ale mi się nie podoba :D ) - lekki, poręczny, bez problemu można nim operować praktycznie w każdej sytuacji (korytarzu, pomieszczeniu).

 

W terenie też jest bardzo dobrze - jednak polecam strzelanie ogniem pojedynczym, bo ten gnat jest bardzo szybkostrzelny i przy 28 kulkach w magazynku można bardzo szybko zostać bez amunicji. Tak więc, drugim zakupem powinien być zapasowy mag - pasują do niego także te od Classic Army na 50 kulek.

 

Wykonany bardzo starannie, wygodny do noszenia (nie wydaje się za ciężki) i szybkiego składania się do strzału.

 

Ogólnie polecam.

 

Davidoff, szef FST

Link to post
Share on other sites
Co do tego co przdmowcy mówią o zasięgu to właśnie z Kolegą z grupy zastanawiamy sie czy przypadkiem nie ma większego od innych elektryków Marui ( oboje mamy MP5k ).

eeeee no chyba raczej nie :) zauważ, że mp5k ma najkrótszą z luf wśród elektryków co przekłada się na zasięg więc dłużeszgo to napewno nie ma.

Link to post
Share on other sites

Witam

 

Lukzari mam pytanie czy i jak długo strzelałeś z MP5k ?

Z jakimi innymi modelami porównywałeś osągi MP5k ?

 

Nasze spostrzeżenia są wynikiem porównań z innymi AEG'ami tej samej firmy TM.

 

Pozdrawiam

 

Johan_JK

 

ps prosze o odpowiedź kolege Lukzari'ego

Link to post
Share on other sites

przede wszystkim, co jest przynajmniej wedlug mnie rownie wazne co zasieg, skupienie jest jednak sporo gorsze niz np ak47 ktore mialem w okresie gdy zdarzylo mi sie strzelac z mp5k! jest to swoista natura rzeczy i nic nowego, ale zawsze warto to powiedziec :wink:

Link to post
Share on other sites

Jedno jest pewne: Wśród elektryków Mp5k ma zasięg niewspółmiernie dobry do gabarytów. Trochę to śmiesznie wygląda, gdy kulka wystrzelona z g3/sg1 leci niedalej, jak z tego króciutkiego pistoleciku. Skupienie oczywiście jest słabe, ale gdy wsytawiasz rękę zza narożnika i naparzasz fullauto to nie ma większego znaczenia, przeciwnie, szansa trafienia kogokolwiek się zwiększa. (Pozdroofka Damien :) )

Link to post
Share on other sites

MP5 k

 

Poniższy wywód ma na celu tak teoretyczne jak i praktyczne przedstawienia racji iż Kurz ma największy zasięg ze wszystkich elektryków, a nawet jeśli niema to albo mógłby mieć albo ma chociaż taki sam, a juz lepszy co niektóre. Przedstawię też dlaczego Kurz to dobry wybór do walki.

 

Zasada działania broni ostrej. Co łączy broń ostrą i ASG ? Wydawałobu się że tylko wygląd ale jest to zasada działania.

W broni ostrej pocisk wystrzeliwany - miotany - z lufy jest za pomocą ciśnienia sprężonych gazów, w ASG jest tak samo. Zmieniają się tylko wartości, rodzaj gazów oraz sposób ich sprężania. Przeanalizujmy oba te procesy aby wyjaśnić dlaczego krótka lufa w ASG - wersja podstawowa 6.08 - jest bardziej efektywna niż długa. Badania te mają nazwę balistyki, to czym się zajmiemy nazywa sie balistyką wenetrzną

Ten kto mówi o tym że długa lufa zapewnia lepsze skupienie - czyli balistyka przycelna - najwyraźniej nie wie o czy mówi. Raczej ma rację ale czy wiecie dlaczego tak się dzieje?

W broni ostrej długa lufa ma szereg zadań

1. Długa lufa zapewnia

a. spalenie całej mieszanki prochu - cisnienie to najpierw rośnie a potem spada na wskutek wydłużania się przewodu lufy tuż za pociskiem.

b. poprzez to nadaje dużą prędkość początkową pocisku, większa prędkośc lepsze - z naszego punku widzenia parametry balistyki zewnętrzej czyli tor lotu pocisku - skupienie

c. bruzdowanie lufy zapewnia docisniecie płaszcza pocisku do lufy oraz mniejszą stratę cisnienia, czyli w rezultacie energii pocisku

W broni ostrej masa pocisku i prochu dobierana jest do długości przewodu lufy. Ogólnymi zasadami są:

1. im dłuższa lufa tym ładunek prochowy musi byc większy - czyli posiadać odpowiednio dużą energię, tak aby cały ładunek spalał się na większej długości przewodu lufy. Im ładunek mniejszy - czyli jego energia jest mała - tym energia pocisku a w rezultacie jego prędkość jest mniejsza. Są oczywiście specjalne ładunki o dużej energi lecz małej masie, pozwalające na dostraczenie dużej energi. Ograniczeniem dla energi ładunku jest konstrukcja lufy. Po za tematem wiedzieliście ze silniki spalinowe najlepsze osiągi miały by gdyby temperatura ich pracy wynosiłaby temperaturę zbliżoną do tempetratury spalania benzyny ( z tą temperaturą to wygląda to tak, że powinna wynosić ok. 300 stopni C a nie tem spalania benzyny ) a jedynym ograniczeniem jest materiał bloku silnika? Dlatego temperatura musi miec ok 90 c.

Ok. Taki przerywnik bo mi tez juz sie mózg zagotował.

2. relatywnie im krótsza lufa tym ładunek prochowy jest mniejszy i balistyki tez gorsze. jeśli damy w krótka lufę duży ładunek to może nam lufe rozerwać.

 

Nie jest tak niestety w replikach ASG. Kulka wystrzeliwana z przewodu lufy również za pomocą

cisnienia gazów niestety ma słabe parametry. każdy rodzaj balistyki ( wewnętrza, wylotowa, zewnetrza, przycelna) ma słabe osiągi. Dzieje się tak z powodu kilku rzeczy:

1. długa lufa - jest skutkiem większej straty enegi wystrzeliwanej kulki. Niedopasowanie kulki do średnicy przewodu lufy powoduje nieporządany ruch wirowy kulki. Obijanie się zbyt małej kulki w stosunkowo duzym przewodzie lufy powoduje stratę energii kulki.

2. lufa jako taka - niedopasowanie kulki do lufy ma jeszcze jedne bardzo istotne wady. Cisnienie gazów zamiast znajdować się tylko zaraz za kulka swobodnie przechodzi szczelinami pomiedzy nia a lufą i jest stopniowo tracone. AEGi w wersji stock mają zbyt małą siłe sprężania aby wypełnić cały przewód lufy. W rezultacie ciśnienie to na poczatku stosunkowo wysokie relatywnie zbyt szybko traci swoją wartość. W broni ostrej wartości na poczatku to 400 stosunkowo przechodzące w 100 barów. Cisnienie atmosferyczne to ok. 1 bar. Widzimy więc że wartośc ta nie maleje zbyt szybko. A jak to ma sie w AEG ? Nie wiem. Po prostu uważam ze wratość ta jest zbyt szybko wytracana aby nadać odpowiednia energię pocikowi - kulce.

 

Dobrze wywód jest. Ale do czego to prowadzi?

Otóż. Długa lufa jak juz zauważyliście w AEG nie sprzyja dobremu wykorzystaniu ciśnienia wytwarzanych gazów. Im jej średnica jest większa tym większe straty ciśnienia i energi toczącej się w niej kulki. Jeśli ktoś na podstawie powyższych danych sam tego nie widzi to znaczy że za balistykę niech się nie zabiera, a ocenę niech zostawi innym.

To co widzicie w Kurzu to typowy przykład racjonalnego wykorzystania cisnienia sprężania do długości przewodu lufy. Krótka lufa, lepsze ciśnienie - gazy wypełniają przy strzale cały przewód lufy, dzieki czemu kulka ma wiekszą prędkość poczatkową, również dzięki temu iż kulka przechodząc przez lufę nie traci zbytecznie energii na niepotrzebane obijanie sie w jej przewodzie. A tak zwane skupienie całkowicie nie dotyczy AEG po względem cisnienia sprężania. Lepsze lub gorsze skupienie może być spowodowane, czynnikami takimi jak :

masa kulki, stan lufy, inne czynniki własne broni, z wyłączeniem ogólnych właściwości balistycznych.

W przeprowadzanych próbach na - niech wam już będzie - skupienie i zasięg Kurz wykazał iż nie odbiega absolutnie od zadnego typu AEG a niektóre z nich nawet przewyższa

Badane repliki wszystkie w wersji stock, lufa 6.08 mm masa kulki 0.25 g

M4 SR-16

MP5 SD6

P 90

Famas

Szybkostrzelność niestety gorsza, ze względu na silnik.

Posumowując Kurz to replika z dużymi możliwościami w wersji stock. Bo jeśli chodzi o upgready to ograniczeniem jest na wstepie silnik i bateria.

Ja mojego Kurza nazywam mała snajperką, bo kiedy moje kulki dolatują bez problemów do ptrzeciwnika, podczas gdy co niektórzy mają problem z zawirowaniami kulki i jej zmianami lotu - mała masa kulki i jej mała prędkość poczatkowa powoduje że po pokonaniu pewnego odcinka ( dla AEG ok 40 m ) kulka zaczyna lawirować jakby specjalnie bała trafić się w cel :) - to moja zabawka wykazuje bardzo dobre parametry. Nie twierdzę od razu że lepsze ale nikt mi nie powie że Kurz ma zasięg nieco gorszy lub broń boże skupienie, bo jak wyjaśniłem skupienie ASG w wersji stock nie dotyczy. Jeśli któraś z replik ma gorsze skupienie to znaczy że albo chwieje się w niej lufa, albo jest uszkodzona. Skupienie może tu dotyczyć jedynie przypadku gdy jak podałem wcześniej cisnienie wytwarzane przez replikę jest niewłaściwie wykorzystane - długa lufa, uszkodzony tłok, marne kulki. Tak jak w broni ostrej skupienie to efekt wykorzystania cisnienia gazów i mają tu wpływ parametry które w wiekszości nie występują w ASG.

 

Słowem. Mając już kilka elektryków mój wybór padł właśnie na kurz, ale w przeważającej kwestji dzieki połaczeniu wyglądu, parametrów, cech osobniczych oraz stylu walki.

Link to post
Share on other sites

Twierdzenie postawione raczej prawidłowo, ale dowód moim zdaniem zagmatwany i w kilku miejscach (pewne szczegóły) mijający się z prawdą.

 

Nie będę teraz wskazywał błędów, bo nie to jest najważniejsze.

 

Cieszę się, że na naszym forum pojawił się ktoś kto stara się przekazać jak najwięcej wiedzy innym, nawet jeśli w niektórych szczegółach nie potwierdza tego ani teoria, ani praktyka.

 

Radzę nie opierać się na dowodach przedstawionych we wcześniejszym poście, bo trzeba wiedzieć które są prawdą, a które nie, ale samo twierdzenie jest jak najbardziej słuszne.

 

DamieN trzymaj tak dalej! Gratulacje.

 

Pozdrawiam

 

Medium

 

PS. Odnośnie silników spalinowych też jest trochę prawdy i trochę oszustwa, ale to zadanie jest trudniejsze do rozwiązania dla niewtajemniczonych i tylko znawcy tematu albo praktycy będą potrafili wskazać w którym miejscu jest błąd.

Link to post
Share on other sites

Medium twierdzenie jest prawidłowe w założeniu teoretycznym. Co do praktyki to można oczywiście mieć różne zdanie, wpływają na to różne czynniki, takie jak chrakterystyka własna broni. ( to dlatego dla karabinów wyborowych prowadzi się jeszcze selekcję w fabryce, niby tak samo produkowane, z tych samych matriałow ale jeden na tysiąc ma lepszy zasięg, skupienie. Ztakich właśnie egzemplarzy robi się potem snajperki )

NO ale najpierw jest teoria a potem praktyka, która wygląda róznie, choć wszelkie dowody wskazują na prawdziwość założeń ( może się mylę ale patrz na wcześniejszy wniosek ). Jest jeszcze jedno co przemawia za bronią bez kolby.

Otóz w ostrych pierwowzorach naszych broni, zaraz za komorą nabojową po wybuchu pojawia się silny odrzut na wskutek wubuchu, jego charakterystyka przebiega - prawie - równolegle do lufy w kierunku strzelca czyli do tyłu. To jest pierwszy negatywny symptom wystrzału, który można zredukować stosując sztywne połaczączenie z ośrodkiem amortyzującym odrzut czyli ze strzelcem. W tym celu stusuje się różnego rodzaju kolby - kolba oczywiście pomaga również w zachowaniu punktu celowania i podparciu głowy. Drugim nieporządanym symptomem jest odrzut podrywający nam broń do góry. Na wskutek wyważenia broni odrzut ten jest mniejszy lub większy ale nie da sie go uniknąc ponieważ pocisk przemieszczjąc sie w przewodzie lufy wydłuża sterfe działania gazów i nagle przechodząc do ośrodka o zmiejszonym ciśnieniu - z około 100 barów do 1 bara ( cisnienie atm) - powoduję uwolnienie i wyrównanie ciśnienia między lufą a atmosfreą i stad właśnie bierze się huk i niekontolowany - czyt nie przewidziany - odrzut broni. Umiejętnościa strzelecka jest opanowanie obu odrzutów a raczej jednego całego którego charakterystykę możemy przedstawić własnie w tych dwóch punktach. Do opanowania pierwszego pomaga nam kolba do drugiego kompensator energii, który możemy podziwiać na prawie każdej berettcie hollywooddziej produkcji.

Do czego zmierzam :

Zalatuję to trochę hipokryzją ale po co nam w replikach kolby? Oczywiście dla wiernego odwzorowania replik, no ale skoro pomagają zachować tylko linię celowania to czy brak kolby w kurz'u jest główna przyczyną spartolelnia strzału. Nie. Kurza można trzymać jak w chwycie pistoletowym i równie skuteczne prowadzić ostrzał. ktoś powie że to jest nie w klimacie, przecierz rękę nam może urwać ( w broni ostrej ). Niekoniecznie. Sprawdziłem w praktyce iż można strzelać nawet z jednej ręki długą bronia ostrą, beż żadnych konsekwencji zdrowotnych, włączając jedynie w to dośc marny strzał. Nie strzelałem z żadnej MP5 ale nie sądzę żeby istniał problem z prowadzeniem ognia w Kurzu jedna ręką ( oczywiście skuteczność spada na maxa :)

To tyle jeśli chodzi o Kurza. Tak jak mówiłem wcześniej, nie mozna porównywać Kurza do innych replik chyba że pomiary dokonamy na takich samych bebechach z jedynie krótsza lufą. lepsze lub gorsze własności modelu mogą wynikać nie tyle z własności jego serii co włąsciwości własnych. Po prostu jakaś replika może mieć bardziej dokładny tłok, lepsze przełożenie wynikające z własniości zębatek, mocniejsza spręzyne. wartości te mogą być bardzo małe ale ich wystąpienie może warunkować te lepsze własności strzeleckie. Nie przekreślajmy Kurza w ASG tylko dlatego że ma krótsza lufę.

Link to post
Share on other sites

Ja to nazywam publikowaniem non quertum

Medium dobra robota, choć mam jedno pytanie co do tego iż kulka w lufie porusza sie na poduszce powietrznej. Czy to jest teoria czy praktycznie sprawdzona rzecz? Nie czytałem wcześniej twojego postu, bardzo dobrze więc że zwróciłeś uwagę na mój post ponieważ prawdopodobnie nie dowiedziałbym się o twoim ze względu na panujący natłok niepotrzebnych informacji.

Wypowiedzi tego typu - które naprawdę coś wnoszą - powinny być zgrupowane w jakimś miejscu na forum - tylko do wglądu, bez możliwości odpowiedzi - przez moderatorów. To oni powinni decydować jakie posty będą tam się znajdować i jak zatytułować miejsce do którego należą.

Może zrobić na forum jakiś dział techniczny mądrych wypowiedzi, czy coś w tym stylu. Taka encyklopedia.

Link to post
Share on other sites

Kilka takich wykładów już przepadło w mrokach dziejów, ale pomysł zapewne dobry.

 

Wracając do tematu.

Kulka swym kształtem i różnicą prędkości z pędnikiem (gazem) gwarantuje poduszkę powietrzną w lufie, jednak jej jakość zależy od dokładności wykonania kulki (jej krągłości). Te które uważamy za "dobre" mają pomiędzy największą i najmniejszą średnicą różnicę ok. 0,04 mm. Niższa różnica to lepsza poduszka powietrzna i wyższa celność.

 

Wewnątrz lufy oczywiście nie widziałem jak kulka leci na poduszce powietrznej ale niektórych rzeczy też nie widać, a wiadomo, że tak jest.

 

Pozdrawiam

 

Medium

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...