Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

A teraz z cirasów będą zmieniali na MCAVy :)

Na rynku wtórnym będzie więc dużo cirasów ;)

 

Co do użycia IBA to standardem w dywizyjnych batalionach reconu i w kompaniach Force Reconu jest teraz FSBE II. Na kilku fotkach jednak można zobaczyć gości biegających w IBA ale tym bym się zbytnio nie sugerował.

Recon faktycznie używa MICHy ale widziałem na fotkach również LWH.

 

Acha - jeszcze jedno w kwestii "nazewnictwa". Słowo "żołnierz" (ang. soldier) nie może być zastosowane w odniesieniu do USMC. Nie wiem czy jest polski odpowiednik ang. słowa "Marine".

Co do użycia ang. słowa "Grunt" to jest ono używane zarówno w odniesieniu do US Army jak i USMC. Wydaje mi się, że w wolnym tłumaczeniu grunt jest właśnie odpowiednikiem polskiego "piechociarz"

- choć mogę się mylić.

Link to post
Share on other sites
Hmm w MTV to chyba "zwykli" marines się przezbrajają, a FR to tak jak koledzy powiedzieli w MCAV.

 

Zgadza się MTV zastępuje OTV systemu IBA, a MCAV zastępuje CIRASa.

 

Szczerze mówiąc nie wiem w czym jest lepsza MCAV od CIRAS...

 

Wystarczy, ze oni wiedzą :).

Link to post
Share on other sites

No ale z tego co widzę, to nie ma QR i pasa stabilizującego, a to dość ważne elementy. Poza tym wydaje mi się, że to nie chodzi tylko o płyty boczne bo tak naprawdę można je było wsadzić w jakieś kieszenie a te obszyć podpiąć na molle...

 

P.S. Nie wiesz może, czy Szaszłyk ma jakieś dokładne zdjęcia tej kamizelki?

Link to post
Share on other sites

A sam nie możesz spytać? :D Nie, na razie nie mam, ale może niedługo to się zmieni.

 

Projekt kamizelki pochodzi z firmy Tactical Applications Group, tej samej, która zaprojektowała Spartana i Spartana II, które stały się podstawą nowego MTV USMC. Kamizelka MCAV jest produkowana przez Eagle Ind. ale ma się też pojawić w ofercie Protective Products International, producenta MTV.

 

Co do QR - jest. Wg producenta 2-punktowy.

Cummerbund też jest.

 

A do CIRASa, owszem, płyty można zainstalować w zewnętrznych pokrowcach, ale to by blokowało możliwość szybkiego zrzutu.

 

C.D.N.

Link to post
Share on other sites

i jeszcze jedno - w tej kamizelce system QR działa podobno nieco inaczej niż w cirasie. Tzn - trzeba pociągnąć rączkę QR i dodatkowo wypiąć fastexa. Kamizelka nie rozpada się na kawałki (tak jak Ciras) tylko jakby rozpina się jej jedna strona ale kamizelka zostaje całością.

 

 

Szaszłyk i Catch22 mogą powiedzieć coś więcej na jej temat.

Edited by Igorek_SDS
Link to post
Share on other sites

MCAV ma taki sam quasi-QR jak MTV - to znaczy że strzelasz tylko Cummerbund a do zrzucenia całości wypinasz 40mm fastex na tylnej części barku. Takie założenie w MTV było podyktowane wymaganiami Corpsmanów, którzy nalegali aby rannego po opatrzeniu można było z powrotem ubrać, choćby prowizorycznie w kamizelkę zapewniając mu ochronę balistyczną (właśnie spinając te klamry na ramionach). Tego niestety w CIRASIE po strzeleniu zrobić nie daje.

 

Również mam mieszane uczucia wobec braku wewnętrznego elastycznego cummerbunda i poduszek naramiennych (to drugie da sie dorobić) ale w sumie jakiś czas temu pomierzyliśmy sobie z Królikiem mutację MTV i pierwsze wrażenie co do wygody i stabilności jest bardzo pozytywne.

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...