Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nóż survivalowy


Recommended Posts

  • Replies 546
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A ja jestem ciekaw czy przeprosisz Wukasz'a

 

Nie widzę powodu, że by przepraszać kolegę Wukasza.

Po 1

Tak jak napisałem i nadal twierdzę, że nóż LMF II jest polecany w szkołach przetrwania (przynajmniej jednej wojskowej)

(nie piszę o nożu sygnowanym przez p.Grylsa)

 

Po 2

Jak wszyscy dobrze wiemy, każdy nóż można rozwalić, tylko trzeba chcieć

 

To tak w kwestii tego "strasznego" produktu takiej "beznadziejnej" firmy GERBER

 

I proponuję kolegom nie teoretyzować czy jest przydatny czy nie, tylko posłuchać lub popytać użytkowników :wink:

 

Gdybyś miał jeszcze jakieś pytania, to zapraszam na priv lub możemy się spotkać osobiście.

wszak jesteśmy z tego samego miasta.

Nie róbmy tu offtopu

Link to post
Share on other sites
Podoba mi się jak długi i duży tang ma.

To oczywiście widział: http://calibanblog.files.wordpress.com/2010/02/moraxray.jpg :icon_razz2:

W 2K jest jeszcze dłuższy, tyle że 2-3 razy drożej...

...za to ładniej wygląda i lepiej się nią smaruje kanapki :hahaha:

 

Beduin, no offence ale argument "a to poleca szkoła przetrwania" jest dla mnie osobiście dyskusyjny. Zwłaszcza jako koronny argument w dyskusji, użyty w kilku topikach. Tym bardziej jeśli nie podasz jaka konkretnie- niezweryfikowane dane bez żródła same stają się potem źródłem...internetowych legend.

Polskiej armi wydaje się kaesa (wz 92/98), a austriackiej Glocka- muszą to być świetne noże, nie? Nie?

Także trochę zabawnie wygląda zbijanie rzeczowych argumentów płynących z posiadania i używania twierdzeniem "poleca go ktoś tam""

 

Każdy nóż można rozwalić, ale niektóre nie wytrzymują normalnego używania. To jest argument dotyczący testów zniszczeniowych (typu strzelanie nożem ze spudguna) ale nie tłumaczy to produkowania kichy.

 

Edit: teraz widzę tekst o offtopie... ale jesteśmy w wątku o nożach survivalowych?

Edited by kubabuda
Link to post
Share on other sites

Tajes. Wycofuję się z części wypowiedzi od drugiego akapitu.

 

Ale nadal zastanawiam się nad sensownością takiego rozwiązania- gruby (5mm) fix z klingą ok. 5 cali. Rozumiem cieńsze, jak mora 2k albo BM Nimravus (ale porównanie, co?), bo to jest takie typowe "cutlery tool" jak to określa Benchmade: mocniejsze niż folder a dalej poręczne (krótkie i lekkie, upchnie się w kieszeń cargo spodni albo na szelkę plecaka), do cięcia tego co tam trzeba ciąć, robienia żarcia i ewentualnego zrobienia kuku.

Rozumiem dłuższe jak SRK albo fallkniven F1- tym już da radę jakoś rąbać/łupać/siać chaos i chociaż na dłużej siekiery nie zastąpi to takie zastosowanie wytrzyma.

Ale nie wim czy taki krótki grubasek ma sens :zastanawia:

No nic, trzeba będzie skitrać stale w tych dwóch grubościach, machnąć z nich ten sam projekt i protestować.

Pozdro

Edited by kubabuda
Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

MICHAL ja bym uważał z tym wyborem za pomocą takich testów. Jest znacząca różnica np. między batonowaniem przesuszonegpo obrobionego klocka 4"x4" a batonowaniem mokrego i przemarzniętego kloca w terenie o losowej grubości.

Jak już szukałbym testów terenowych.

 

Czy ja wiem? Jak ten koleś testował nóż Glock (wiem, kontrowersyjny) to rąbał nim pustaka...

Link to post
Share on other sites

Tu dobry artykulik, co brać pod uwagę przy wyborze noża survivalowego.

 

UWAGA! Nie ma tam konkretnych wskazówek jaki model i marka, więc wnioski trzeba wyciągnąć SAMEMU (najlepiej przykładając potencjalny model do opisanych w artykule warunków).

 

http://www.tlim.net/txt-az-noze-survivalowe-co-to.php

Edited by Sybir
Link to post
Share on other sites

Tlim jest jednym z najpardziej poważanych nożorobów w kraju. Jego produkcja rozchodzi się po całym świecie. Sam posiadam dwie sztuki jego wyrobów. Fakt faktem zainspirował mnie do tego hobby jakim jest robienie noży. Narazie głównie kustomizuję produkcje fabryczne ale równiez staram się robić od początku.

Artykuł jest jednym z bardziej sensownie napisanych rzeczy w tym temacie, ale nie sądzę żeby pomógł zbytnio większej części czytających ten dział. Dlaczego. Dlatego że ludzie ci czekają na wskazanie konkretnego noża. Nie potrafią krytycznie spojrzeć na własne potrzeby i sens posiadania noża. Mylą też częto nóż surwiwalowy z nożem taktycznym. I w tym jest cały problem.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Prawda. Ale to już nie nasz problem :) Celowo napisałem, czego się spodziewać. Resztę zostawiam zainteresowanym.

 

Na lenistwo rady nie ma. Ale lepiej wrzucić taki artykuł niż "byyyło!", "www.google.pl" "użyj szukaj!." :icon_biggrin:

 

PS. Może dasz mi na PW jakiś link do zdjęć swoich kustomizacji? Bardzom ciekaw, bo też się tym param. Thx!

Edited by Sybir
Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

Witam. Nie chcąc zakładać nowego tematu piszę tutaj.

Poszukuje noża na pierwszą wyprawę i wypady do lasu.

Z góry powiem, że przestały mnie interesować noże rambo itp. Zamiast taktycznego wyglądu zależy mi na funkcjonalności użyteczności.

Nóż ma być:

Głownia - stała

Długość całkowita - do 25cm. max.

Pochwa w zestawie.

Będzie potrzebny do: cięcia, delikatnego rąbania, zaostrzenia kija itp.

Cena - do 120zł

Myślałem nad nożem Mora 2000. Wyczytałem, że jest dobry.

Czy polecacie Morę, czy coś podobnego w tej cenie. Proszę o odp.

P.S. Czy Mora 2000 jest o konstrukcji full tang ???

Link to post
Share on other sites

Bagnet do ak tak się nadaje do surwiwalu jak każdy inny bagnet czyli jak marchew do przytwierdzana desek.

Raz bagnety są z zasady robione z taniej gównianej stali jako produkcja mocno masowa więc albo będą kruche albo miękkie

Dwa: naostrzenie bagnetu jest "brzytew" jest faktem literackim (patrz też fakt medialny) czyli gównoprawdą. Stali z jakiej są produkowane bagnety fizycznie się nieda tak naostrzyc. Prawdę mówiąc ostatnim bagnetem który dało się przyzwoicie naostrzyć był przedwojenny polski bagnet do Mauzera

Trzy: nawet bagnety nożowe są przeznaczone do kłucia a nie do cięcia. Co w połączeniu z grubością klingi nadaje się do prac obozowych jak łom do cięcia pomidorów.

Cztery; do prac obozowych bagnet nadaje się tak: można nim rozszarpać chleb , zmiażdzyć pomidora. rozrąbać konserwę albo połamać gałąż na ognisko. Od wielkiej biedy da się naostrzyć patyk do kiełbaski

 

 

Ale żeby nie malkontencić bez końca oczywiście wolałbym mieć bagnet do kałasznikowa niż niemieć nic innego.

Edited by arend
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czemu, ale nie udało mi się nim ani rozszarpać chleba, ani rozpaćkać pomidora... No nic, może dlatego, że mi się jeszcze wystarczająco nie stępił :happy: Nie wiem czy dobrze rozumiem słowo "naostrzony", ale tnie papier, karton, drewno jak masło, oczywiście golić się nim nie będę. Chyba, że to też jest podstawa survivalu. Wtedy mogę polecić zabranie ze sobą małego noża składanego do mniejszych prac (i golenia się) i większy, ze stałą głownią (też do golenia się).

Link to post
Share on other sites

Ma mogę również polecić Morę, jak i Hultaforsa zielonego. Jest to taka Mora na sterydach. 3mm stali węglowej robi swoje - można spokojnie batonować, do rąbania średnio się nadaje ze względu na krótką głownię i mały ciężar. Najlepiej spisuje się przy podważaniu - jeszcze nie udało mi się go ani skrzywić, ani uszkodzić. Jedyne co zaliczył to szczerbę po trafieniu w gwóźdź. Po dobrym naostrzeniu przez kartki śmiga płynnie, nierzadko goli. Niektórzy przeprofilowują KT na zero, ale mi wystarczy kąt narzucony przez fabrykę.

 

Czyli wszystko się zgadza co od niego wymagasz + "niezniszczalność" [ na forum knives.pl nie słyszałem jeszcze żeby się komuś złamał ].

 

Jedyną wadą ( dla niektórych zaletą ) jest węglówka - jak wiemy rdzewieje, ale za to pięknie tnie i jest wytrzymała.

 

Nóż kosztuje 30-35zł

Link to post
Share on other sites

Za tą cenę kompletnie się nie opłaca. W ogóle nie opłaca się ich kupować, bo stal jest słaba, a do prac obozowo-

-wyprawowych najlepszym rozwiązaniem będzie Mora. Za tą cenę można dostać Morę 2000 lub Morę 2010.

 

Tego typu noże ( Gamrat ) nie są najlepszym wyborem jeśli chodzi o noże - żeby jeszcze kosztował 20-30zł to można kupić wyłącznie na półkę, ale za cenę 70-100zł można dorwać fajny folder lub jakiś tani fixed ( np. Cold Steel Bushman ).

 

Podsumowując : Odpuść sobie Gamrata.

Edited by Miszczo
Link to post
Share on other sites

Tak jak koledzy radzą. Na początek, dopóki nie przekonasz się dokładnie jaki nóż będzie Ci najbardziej odpowiadał i do czego najczęściej będziesz go wykorzystywał, to na początek nie warto inwestować w niego wielkiej kwoty. Zwłaszcza, że za niewielkie pieniądze można kupić porządny nóż, który pewnie posłuży Ci lata... Mora Outdoor 2000.

 

Najtaniej w necie (sam właśnie kupiłem, razem z zielonym Hultaforsikiem :) i polecam firmę.

 

http://zuster.otwarte24.pl/534,Noz-Mora-2000 za niecałe 58 zeta !!!

 

 

A tutaj masz użytkowy test Mory 2000 w terenie:

 

 

 

Ewentualnie, jeśli zależy Ci na wygodniejszej rękojeści (choć tej z Mory 2000 nie mogę nic zarzucić) i praktyczniejszej pochewce to możesz sobie wybrać któryś z nowych modeli Mory 2010, czyli serii Bushcraft (Force, Forest, Signal). Forest i Signal mają dokładnie to samo ostrze co Mora 2000 tylko w nowej oprawce.

 

Porównanie nowych noży Mora z serii Bushcraft:

 

Edited by biper911
Link to post
Share on other sites

W podobie szwedzkie noże firmy ELKA robi. Ale jak sie w 250 wyrobisz to bedzie niezle. Ciężko takie nożyki tanie trafić. Chyba że zostaje metoda codziennego uzywania hasła "nóż" w pewnym znanym serwisie aukcyjnym (a zaręczam czasami mozna tanio niezłe cuda wyhaczyć).

 

ale właśnie zajrzałem do TLIMa i zobacz jakie cudne http://www.tlim.net/446.php i cenią go na 190 złotych

(wiem że przekracza twoje fundusze ale ja mam zboczenie ;p)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...