Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nóż survivalowy


Recommended Posts

  • Replies 546
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja nie jestem miłośnikiem noży i firm je produkujących, po prostu potrzebowałem pewnego noża a nie zabawki. Przeczytałem o nim w gazecie i kupiłem. Sprawdza się.

Ale do codziennego noszenia to za duży! Choć jest chyba mniejsza wersja tego noża, specshop chyba ma.

Link to post
Share on other sites

jaki jest waszym zdaniem najlepszy nóż do survivalu?

Ja od momentu zakupu aviatora NIE WIDZE śWIATA PO ZANIM 8)

http://pm.home.pl/gunsold/crk_fixed.html

 

Imperator - chciałes podyskutować czy pochwalić się, że masz nóż za grube stówy? Po po toku wypowiedzi wnoszę, że to drugie.

 

Ingame: mój typ to kukri z allegro. Spełnia wszystkie funkcje, jest trwały i tani. Łatwo się ostrzy. W razie zgubienia nie szkoda go.

 

Do tego jakiś mały nożyk do lekkich prac (tu cały katalog).

Link to post
Share on other sites

Mój typ do prac ciężkich - Kukri z allegro. Do lżejszych prac używam kopii Kabara, zaś do lekkich Victorinoxa. Do takich rzeczy jak krojenie chleba i ogólne przyrządzanie posiłków używam niezbędnika francuskiego.

 

Jeśli luźno wybieram się w teren to biorę tylko Kabara na udo i Victorinoxa do ładownicy. Zupełnie wystarcza.

 

 

Tanio i skutecznie :)

Link to post
Share on other sites

Ja bym napisał, jaka jest prawda o kukri i jak się je sprawdza, ale zaraz jakiś moderator wywali takiego posta bo będzie zbyt krwawy. Zainteresowanych odsyłam do bibliotek i innych archiwów. W każdym razie nie jest to uniwersalny nóż survivalowy.

Link to post
Share on other sites

Może i nie POWSTAŁ jako uniwersalny nóż survivalowy, ale bardzo dobrze się w tym celu sprawdza i tyle. Tak, jak wiele modelów broni powstało do zabijania ludzi, a świetnie sprawdzają się w myślistwie. Tak, jak Ka-Bar - powstał jako nóż wojskowy, m.in. do walki, a bardzo chwalę go sobie jako nóż do wszystkiego (w terenie oczywiście, do miasta nosze multitoola).

Link to post
Share on other sites

Uniwersalny nóż surwiwalowy ? A istnieje coś takiego ? ;-) Scyzorykiem nie porąbiesz drewna, a maczetą nie posmarujesz chleba (a na pewno będzie to trudne). Dla mnie minimum do lasu to jest maczeta do rąbania drewna i jakiś średni nóż do lżejszych rzeczy. Obu spraw nie pogodzisz, zawsze trzeba wybrać jakiś kompromis. Jeden nóż będzie lepszy do tego, drugi do tego.

Edited by tofik___
Link to post
Share on other sites

Zgadza się, i dlatego napisaliśmy, że kukri to do prac terenowych. A nie od dziś wiadomo, że najsensowniejszy zestaw to 3 sztuki:

- duży nóż/maczeta

- średni (finka ;-) )

- multi/victor itp.

 

Co do kukri:

jedyne sensowne to takie: http://www.allegro.pl/item313406004_313406004.html

 

Pozostałe to albo kolekcjonersko albo dla hardkorowców albo badziewie dla zachodnich turystów.

 

Z resztą, nie chcę się powtarzać, ale najlepsze miejsce gdzie można uzyskać poradę co do noży to forum: www.knives.pl

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Właśnie, noże bushman'a są świetne. O ile się nie myle to na specshopie można po całkiem przystępnej cenie (ok 100 zł) kupić.

Jednak najbardziej podoba mi się nóż Woodlore Knife, projektu Ray'a Mears'a. Można go zamówić tylko na jego stronce, jest ręcznie robiony, no i ogólnie wymiata. Na tym filmiku, pokazującym w jaki sposób ostrzyć noże, ostrzy właśnie ten nóż:

 

http://www.youtube.com/watch?v=bQN4jcXDjbE

 

(A jest to jeden z trzech jego filmików traktujących o nożach)

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...