Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Norweska Armia - Oporządzenie


Recommended Posts

Znalazłem na necie stronkę ze sporą ilością zdjęć norweskiej armii w akcji.

KLIK

Zastanawiałem się ostatnio nad odtwarzaniem/wzorowaniem się na armii norweskiej.

Pytanie brzmi bardzo prosto i mam nadzieję, że zaowocuję dużym tematem.

 

Jakie oporządzenie nosi na sobie norweski żołnierz?

 

Z tego co się zdążyłem zorientować to fachowo norweski kamuflaż nazywa się M98. Może ktoś potrafi na podstawie tych w/w zdjęć powiedzieć coś więcej?

Edited by Darnock
Link to post
Share on other sites

NFM (AS) nie jest bynajmniej jedynym producentem sprzętu używanego przez norweską armię. CPE, Industritekstill AB, Frec to tylko niektóre przykłady.

 

www.combatkit.net - to również norweska firma, szyjąca w Chorwacji, tak jak NFM w Polsce.

 

A tu trochę starszych i nowszych zdjęć kolegi Marcusa z MP.net Widać mieszankę sprzętu. Ponieważ Norwegowie są majętnym narodem, zdarza się że niektórzy żołnierze zamawiają np. amerykańskie wyposażenie w swoim kamuflażu (np. sprzętu HSGI)

http://www.pbase.com/marsuitor

Edited by Catch22
Link to post
Share on other sites

Właśnie też się dokopałem do tych informacji.

 

NFM jest 100% kontraktorem armii norweskiej. Nawet na ich stronie jest news o wygranym kontrakcie.

Combatkit robi raczej za pół-kontrakt, czyli norwedzy zamawiają tam sobie kamizelki osobiście. A jako, że właśnie kolega wcześniej napisał o majetności norwegów, te "ekskluzywne" kamizelki są w powszechnym użyciu norweskiej armii.

Pokusił bym się nawet o nazwanie combatkit kontraktorem, ale papierek, to jedak papierek :)

Ponadto kamizelki NFM są do zobaczenia w sklepie w Gdańsku, jeśli je zobacze to coś więcej skrobnę.

 

Sklep ten to czapla. Z tego jak się orientuję, można tam się zaopatrzyć w kompletne, nowe wyposażenie norweskiej armii.

 

Dla ciekawskich NFM szyję niedaleko Gdańska, może się tam wybiorę :)

Edited by Darnock
Link to post
Share on other sites

Aha, jak bedziesz dobieral oporzadzenie, i bedziesz przewidywal noszenie sporej czesci oporzadzenia, to unikaj Combat Vest 1 (Stridvest sie to chyba nazywa) - Mam czarna i powiem szczerze - genialnie wspoldziala z plecakiem, ale jak sie duzo na sobie nosi, to po kilku godzinach kamizelka jest bardzo niewygodna.

Link to post
Share on other sites

Temat ma się oporządzenia. A jeśli mówić o broni, mówmy dobrze. Norwedzy używają G3, w 2 połowie 2008 mają dostac HK416 i HK417. Jednocześnie stanie się to ich bronią główną. Colty dostali na testy, wybrali HK.

 

Żeby nie było OT.

Mundur to norweskie BDU 1100zł

Oporzadznie z kamizelek to zaczynając od gołej kamizelki niezbyt modułowej 500złFOTKA

kończąc na najbardziej pro używanej na misjach za 1600, z ładownicami FOTKA

Chestrig goły 500 FOTKA

Pas główny i szelki 100zł

Wszystkie ceny są cenami orientacyjnymi, nowych rzeczy, mogące uleC zmianOM.

 

Przez najbliższy kwartał NFM nie realizuje zamówień na rynek cywilny, wygrali kilka poważnych kontraktów i realizują tylko zamówienia dla armii.

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...