Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Skoro mówimy o malowaniu broni itp.:

„(…) Naszych „ogólnowojskowych” dowódców drażnił nieregulaminowy wygląd komandosów, brak naramienników z oznaczeniami stopni, długie włosy i brody, dziwne wyposażenie i oporządzenie, nietypowe kamizelki taktyczne, pomalowana broń. To kontrastowało z wyglądem i wyposażeniem pozostałych polskich żołnierzy. (…)”

 

Grom.pl „Specjale” z Lublińca ; „Problemy z „regularnymi” dowódcami str.222

 

Kolejny absurd nasz w Iraku:

„(…) 18 maja 2003 r. w bazie Bagram, komandos prowadził mitsubishi pajero. W protokole napisano później, że nie przekroczył 50km na godz., jednak na pustynnej drodze wpadł w poślizg i terenówka przewróciła się na bok. Nikomu nic się nie stało, ale na miejscu pojawiła się polska żandarmeria wojskowa, która stacjonowała w campie.

Najpierw przyjechała amerykańska policja wojskowa. GROM-owiec wyjaśni im im, że jest z sił specjalnych, więc nie powinni się interesować tą sprawą. Amerykanie zrezygnowali.

-, Ale nasi chcieli pokazać, kto tam rządzi – relacjonuje oficer. Polski żandarm spisał protokół. Okazało się, że kierowca poważnie naruszył przepisy, nie miał, bowiem przy sobie prawa jazdy! Biurokrata znalazł odpowiednie paragrafy i o wykroczeniu poinformował prokuraturę wojskową.

Nie przekonały go argumenty, które docierają do przeciętnego zjadacza chleba. Żołnierze sił specjalnych nie powinni nosić przy sobie żadnych dokumentów, aby przeciwnik nie mógł ich zidentyfikować. Co prawda, jest to sprzeczne z prawem wojennym, które nakazuje żeby żołnierze nosili znaki identyfikujące przynależność do armii, ale w praktyce zwykle tak się właśnie robi. Najczęściej jednak specżołnierze mają przy sobie blaszany nieśmiertelnik zawieszany na szui oraz identyfikator za zdjęciem, tzw. ID. Natomiast w starym typie polskiego prawa jazdy można Np. znaleźć adres zamieszkania. Jest to, więc ostatnia rzecz, jaką należy wkładać do kieszeni.(…)

 

Grom.pl Za wysoki stopień ; „Afera z prawem jazdy”, str. 110-112

 

Oczywiście sprawie prawa jazdy „ukręcono łeb”.

Edited by Laos
Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Czyli na dobrą sprawę przy wzorowaniu się, czy jak kto woli rekonstruowaniu, jakiejś jednostki WP w Iraku np. na podstawie zdjęć danego oddziału, dowolność jest ograniczona do tego co najczęściej znajduje się na tych zdjęciach, tak ?

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...
  • 9 months later...
  • 4 months later...
  • 1 month later...

Pewnie chodzi o Beryla z przykręconym łożem od irackiej kopii rumuńskiej AIM czyli ichniej odmiany AK (REMOV pewnie będzie wiedział jaka). Albo z jakimś zdobycznym karabinkiem. Na misje iracką i afgańską nie jeździły AKM/AKMS - potwierdzone u osoby, która była na I zmianie.

Link to post
Share on other sites

Chciałem zapytać, czy do mocnej stylizacji (póki co unikam określenia rekonstrukcji) na 1szą zmianę z Iraku pasują gogle SW&D? Wiem, że używano kopii Uvexa. Wydawało mi się, że kupiłem je na allegro, ale jak się okazało kupiłem właśnie oryginalne amerykańskie. Będzie to wadziło, czy były one używane?

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...