Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Celowniki: kolimatorowy i holograficzny


Recommended Posts

Spróbuję napisać czym się rożni kolimator od holograficznego celownika ale zastrzegam ze to tylko próba :)

Nie piszę o cechach szczególnych kolimatorów bo podejrzewam ze większość je zna. Skupie się na różnicach miedzy kolimatorem a holosightem.

Oba typy celowników różnią się sposobem projekcji plamki celowniczej. Niestety nie potrafię opisać technicznych szczegółów i fizycznych zasad zjawiska kolimacji i projekcji holograficznej. Podstawowa różnica jest to że w kolimatorach znak celowniczy jest nieruchomy a w celowniku holograficznym ruchomy. Zresztą jest to nieźle opisane w tym tekście (sorki za brak tłumaczenia, ale to wynik lenistwa :)

"Basically, if you're familiar with the "heads up" display available to the pilots of modern jet fighters, then you have the concept of the HOLOsight in a nutshell. With what Bushnell calls "advanced holographic technology" a shooter using one of these sighting devices can quickly acquire and engage targets with virtually none of the problems associated with conventional optical weapons sights. Without worrying about parallax or magnification, you can keep both eyes open while shooting. And unlike optics that rely on crosshair reticles which should be centered on the same axis as both your intended target and the pupil of your sighting eye, you do not have to have the center of the holosight's projected reticle in the center of the lens. Once you've adjusted the unit for elevation and deflection, you never need to waste time centering the reticle on a target before firing. It's real simple - if the reticle is on whatever you want to shoot, just pull the trigger. Don't concern yourself that perhaps the center of the reticle happens to be in the lower left corner or the upper right corner or just a little to the left of dead-center. The position of your head is not critical when using this sight, and that is the beauty of this system"

 

 

Celownik kolimatorowy pozwala również na celowanie z otwartymi obydwoma oczami tyle ze głowa musi zając odpowiednia pozycje w osi celownika. Oczywiście nie w tak wąskim zakresie jak przy zwykłych lunetach celowniczych ale holosight zapewnia jeszcze większa swobodę ruchu głowy przy celowaniu (oczywiście w granicach widoczności płytki celowniczej w celowniku).

Mam nadzieje ze chociaż trochę rozjaśniłem różnice miedzy tymi celownikami :wink:

Link to post
Share on other sites

Wiem o czym piszę.

Co to znaczy ze "nadal pokryje się mniej więcej z punktem celowania". To pokryje się z tym punktem czy nie ? W strzelaniu nie ma "mniej więcej" albo trafiasz w to co celujesz albo nie.

W holosightcie zakres ruchów głowy jest znacznie większy. To trzeba zobaczyć żeby móc porównać z kolimatorem albo celownikiem optycznym.

W kolimatorze trzeba praktycznie zachować oś cel-kolimator-oko a w holosightcie nie i to w dość sporym zakresie.

Poza tym napisałem ze spróbuję wyjaśnić...

Link to post
Share on other sites

Z tego co widziałem na tym materiale to faktycznie jest duża możliwość kręcenia tą głową :) co specjalnie pokazali przejeżdżając kamerką od lewej do prawej a celownik ciągle wskazywał główkę terrorysty :D Bardzo fajne :) No i nie była to kropka tylko jakiś taki właśnie celownik :D

 

Nie potrafię jednak powiedzieć czy holosight (dobrze piszę?) i Kolimator to to samo czy nie :P wyglądały identycznie i chyba działają identycznie :)

Link to post
Share on other sites

Kolimatory i celowniki holograficzne to nie to samo! Wytworzenie znaku celowniczego odbywa się w nich na zupełnie rożnych zasadach. Konstrukcja kolimatora uniemożliwia poruszanie się plamki celowniczej (jest to ruch pozorny), za to holosightcie wraz z poruszaniem głowy względem broni również porusza się znak celowniczy zawsze wskazując ten sam punkt - punkt w który wycelowana jest lufa.

Takie celowniki jak Aimpoint, C-More, Oko, Trijicon Reflex nie są celownikami holograficznymi tylko kolimatorowymi.

Link to post
Share on other sites

No właśnie, nie wiem jak to technicznie jest wykombinowane. Wiem, że tak samo jest w przypadku HUD'ów w myśliwcach. Tam też wskaźniki pokazują kierunek lotu bez względu na ruchy głowy względem wyświetlacza przeziernego. Jedno jest pewne, patent jest zawodowy :)

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czym różni się celownik holograficzny od kolimatora. Dodam jednak coś od siebie odnośnie kręcenia głową:

Niektóre kolimatory takie jak np. Aimpoint (taki jak w MP5 R.A.S. TM) mają system zapobiegający zjawisku paralaksy: nie trzeba pilnować aby kropka znajdowała się pośrodku kolimatora.

Link to post
Share on other sites
Obejrzałem filmik... i nie widzę różnicy pomiędzy kolimatorem a holograficznym... poza jedną i tylko to mi przychodzi do głowy...

Ten filmik NIE pokazuje różnicy między kolimatorem a celownikiem holograficznym tylko różnice między kolimatorem bez i z systemem niwelującym zjawisko paralaksy

Kolimator jest "zamknięty" a holograficzny nie.

Ciekawe bo mi też tylko to przyszło do głowy :D .

jak sobie wyobrażasz stałość plamki w kolimatorze?

Wnioskując z tego filmu (bo na żywo przez kolimator celowałem tylko raz i nie zwróciłem wtedy na to uwagi) chodzi o to że w zależności od ułożenia głowy a co za tym idzie kąta pod jakim patrzymy na szybkę może ona być wyświetlana(to znaczy może się nam zdawać że jest wyświetlana bo plamka to tylko złudzenie) w różnych miejscach na szybce kolimatora a nie jak by to się mogło wydawać zawsze w jego centrum.

Odpowiedzi na zasadnicze pytanie niestety nie znam. Tak tylko wspomniałem o tej paralaksie bo pojawiła się dyskusja o wpływie ułożenia głowy na celny strzał.

Link to post
Share on other sites

IMO jest dokładnie tak jak napisał Stolar..

 

A co do zjawiska paralaksy w kolimatorach to CLICK.

Na stronie wpiszcie w wyszukiwarce "parallax", albo kliknijcie "Website Index" i potem pierwszy artykuł od góry "Accuracy Issues With Dot Sights: by John Dreyer" (strona jest niestety zrobiona tak, że nawet jak się poda dokładny link do artykułu to wejdzie na stronę główną :? )

Link to post
Share on other sites

Hmmm..., a tak na chłopski rozum, gdyby było tak jak tu niektórzy sugerują... czyli to czy położenie plamki celownika kolimatorowego by się pokrywało z punktem trafienia zależałoby od położenia głowy strzelca... to kto używałby tych celowników? One maja służyć szybkiemu i precyzyjnemu strzelaniu. W walce nie ma czasu na przyjmowanie poprawnych pozycji strzeleckich i jeszcze się zastanawianie się czy mam głowę ułożona tak jak przy przystrzeliwaniu celownika... przecież to jakaś herezja...

Jak dla mnie różnica jest taka, że celownik "holograficzny" brzmi lepiej i bardziej futurystycznie od "kolimatorowego" dzięki czemu producent może podbić cenę o 30%. :)

Link to post
Share on other sites

Ciekawy wątek. Widział ktoś program o polskich AT na TVN24? Tam podczas opisywania sprzętu który zakupiono, pokazywali celownik holograficzny i on się faktycznie poruszał niczym w Virtual Copie. :) Jak kamera w lewo - to celownik w lewo na tarczę, a jak w prawo to celownik też w prawo. W pierwszej chwili myślałem że to coś z tego laserowego zaznaczania celów, ale czego można oczekiwać po polskim budżecie? :)

Jedyna osoba która potrafiłaby to wyjaśnić to Terry Pratchet. :) Kto czytał ten wie. :)

Link to post
Share on other sites

Ech celownik kolimatorowy różni się od holograficznego sposobem projekcji siatki celowniczej (plamki)

 

I jak ktoś twierdzi ze różnią się tym ze holograficzny jest otwarty a kolimator nie to jest w błędzie ponieważ wiele kolimatorów jest otwartych. Na pierwszy rzut oka holograficzny wygląda tak jak odwrotnie założony kolimator.

 

"Celownik Holograficzny pracuje na zasadzie wysyłania laserowego promienia na holograficzne zwierciadło dzięki czemu strzelec widzi obraz siatki w postaci wirtualnego punktu na celu Jednak obraz ten jest dużo jaśniejszy niż w stosowanych wcześniej celownik. kolimatorowych"

 

MMS KOMANDOS 3/99

 

A celownik holograficzny wygląda tak : http://www.bushnell.com/productinfo/rifles.../holosight.html

 

Pozdrawiam Cappuccio

-----------------

 

Edit: I jeszcze tu jest http://www.bushnell.pub.pl/c_holosight.html

Link to post
Share on other sites

No, to wreszcie zrozumiałem o co w tym chodzi. Ten holograficzny to jakby odwrotny kolimator. Bo w kolimatorze plamka jest rzucana przez diodę umieszczoną przed szybką (patrząc od strony strzelca), czyli widzimy obraz rzeczywisty. W holograficznym promień światła (laser czy jak to nazwać) jest wyświetlany zza szybki w kierunku celującego... odbija się od szybki i tworzy obraz pozorny ("HOLOsight projects the appearance of an illuminated crosshair 50 yards in front of your gun") Można z tego wywnioskować, że holo-sight może być dokładniejszy, bo w zwykłym kolimatorze linia celowania ma długość "od czerwonej lampki do szkiełka".

Mam nadzieję, że powstanie holograficzny BAIZHONG... tylko że pewnie będzie kosztował aż 60PLN.

Link to post
Share on other sites
I prosił bym osoby które czytały na zachodnich stronach internetowych cudowne definicje co jest co... a nie miały w rękach o nie wypowiadanie się. :P

 

Rozumiem że to do mnie ...

 

Jak podałem informację zaczerpnąłem z Komandosa i myślę ze autor wiedział co pisze, tak samo jak autor strony do której link podąłem.

Link to post
Share on other sites

Sorry. ale mam kolimator "zamknięty" (nadal używam tego co w Janowie miałem) i nie musze się układać na osi dokładnie, wręcz przeciwnie wystarczy że się patrzy przez TUBĘ.

 

I proszę mi tu nie mówić jak to niby mam celować przez swój kolimator i jak on działa, skoro biegam z nim już ponad 2 lata.

Jedyny bonus celownika otwartego to to, że jak się "bardzo ustawie poza linią" to w tubie widzę kawałek obudowy a w otwartym nie (zamknięty ma więcej plusów) ... a plamka i tak się przemieszcza, te minimalne odległości na jakie się przesuwa w zupełności wystarczają do dokładnego celowania.

 

Może i jest jakiś holgraficzny ale kolimator działa tak a nie inaczej (kolimator a nie te zabaweczki z jedną szybką).

Link to post
Share on other sites

Ok jak zapewne wiecie Eotech oferował swoje Holosighty (HWS 552.A65) do polskich Beryli i Glaubertytów. Raport 11/03 poswiecił temu mały artykulik i nieco fotek. Jako Zasadnicze zalety holosightów zostały tam wymienione - pasywność (brak mozliwosci uprzedzenia celu o namierzeniu w trybie wspolpracy z NVG, czego AN/PLQ1 nie dawał). -Mozliwosc wspolpracy w regulowanym trybie intensywnosci swiecenia z NVG duzo skuteczniej niz jakikolwiek (otwarty czy zamkniety) red/amberdot. - Wyswietlanie pelnego "reticule" a nie tylko plamki. - Najwazniejsze (poparte zdjeciami) czyli zdolnosc do pracy nawet przy powaznym uszkodzeniu (egzemplarz z przestrzelona szybką) lub zabrudzeniu. O ile wiem SF amerykanskie powoli sie przerzucaja na holosighty montowane na szynie Picatinny do M4, zwlaszcza w operacjach nocnych (Afgan/Irak). Hmmm - Mam wrażenie że tu się mówi o innych właściwościach niz te ktore braliście pod uwagę dotąd (sposób i skutecznosc celowania i projekcji)...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...
W tym artykule skupimy się na celowniku holograficznym[...] W takim urządzeniu wykorzystuje się zjawisko wyświetlania w wizjerze celownika hologramu, czyli pozornego obrazu powstałego w wyniku przetworzenia transmisji promienia laserowego, emitowanego przez urządzenie znajdujące się w korpusie celownika.[...] Najważniejsze zalety celownika holograficznego to szybkość naprowadzania na cel i możliwość prowadzenia ognia przy otwartych obu oczach[...] Możesz drogi czytelniku odnieść wrażenie, że celownik holograficzny to nic innego, jak zwykły celownik kolimatorowy - i prawie jest tak w istocie, pod względem użytkowym nie ma większych różnic. Za wyjątkiem dwóch istotnych spraw. Pierwsza to większa odporność na uszkodzenia, gdyż nawet częściowe stłuczenie szkła w celowniku holograficznym, jego zabrudzenie lub inne uszkodzenie, nie eliminuje urządzenia z walki. Wystarczy choćby kawałek nieuszkodzonego szkła, aby obraz holograficzny mógł być rzutowany, nie ma też potrzeby wprowadzania żadnych poprawek czy regulacji. Druga cech to możliwość współpracy z noktowizorami. Celowniki holograficzne mają też bardziej rozbudowane sakle regulacji jaskrawości świecenia znaków celowniczych[...]
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...