Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Polski karabin z III RP....


Recommended Posts

Jak w temacie, chciałbym się dowiedzieć od Was, czy kiedykolwiek (trzecia er pe) powstał karabin szturmowy ze stałą kolbą - oprócz AKM?? Jestem tego bardzo ciekawy, ponieważ (do czego nie trudno dojść) większość (jeśli nie wszystkie) karabinów produkcji naszej kochanej Matki Polski jest ze składaną kolbą. Od ojca słyszałem, że składana kolba to zło wcielone, bo podobno " dygocze jak chole*a"

To prawda?

Link to post
Share on other sites

A jak mamy rozumieć "III RP"? Bo AKM to raczej powstał nie u nas i racze za czesów tej "2,5 RP" ;-)

 

Jeżeli chodzi Ci o okres po 1989 r. to powstało u nas przynajmniej kilka konstrukcji karabinów ze stałą kolbą, choć większość na zasadzie prototypów czy pojedynczych egzemplarzy (np. Jantar - bullpup to w końcu też kolba stała).

 

Generalnie poszperaj trochę bo interesujące Cię informacje bez problemu znajdziesz w sieci i w prasie branżowej.

Link to post
Share on other sites
Od ojca słyszałem, że składana kolba to zło wcielone, bo podobno " dygocze jak chole*a"

To prawda?

W samochodzie jest strasznie głośno, samochody to samo zło!

Jaki karabin, jaka kolba, jaki nabój... Taka generalizacja jest niepoważna.

Link to post
Share on other sites

Z dygotaniem chodzi mi o to, że potrafi się "złamać" o kilka minut kątowych jeszcze przy celowaniu, w wyniku czego broń w ogóle nie jest zwrócona tam gdzie chcemy.

A z ta "III RP" to właśnie chodzi mi o to, żeby nikt nie dawał odpowiedzi w stylu "XVII- wieczny muszkiet, radomski mauser, pm "mors" tylko właśnie chodziło mi o okres 1989-2008

Edited by Marius7
Link to post
Share on other sites
Z dygotaniem chodzi mi o to, że potrafi się "złamać" o kilka minut kątowych jeszcze przy celowaniu, w wyniku czego broń w ogóle nie jest zwrócona tam gdzie chcemy.
Łans egein. Jaka broń, jaka kolba? W G36 i SIGu nie spotkałem się z takim problemem, w AKMS też nie, ale nie był jakiś zajechany, w MP5 podobno bywa, ale nikt się nie uskarżał.

Co znaczy, że nie jest zwrócona tam gdzie chcemy? Broń bez przyrządów celowniczych czy należy zamknąć oczy?

Link to post
Share on other sites

Chodzi mi o to, że pierwsze AKMS-y (ojciec był w woju w latach, kiedy podobno wchodziły pierwsze AKMS) możliwe ze miały poluzowane łączenia kolby, itd, po prostu, jak ktoś dociskał kolbę do barku, to broń nagle skręcała lufą w inną stronę.... Ale jeśli nadal nie rozumiesz... To lepiej skończmy tą pseudo-rozmowę bo to tylko prowadzi do kłótni i spamu......Totalnej dygresji....

 

 

A tak w ogóle, to potrzebna ta składana kolba? Ja z Kałachem-47 bez składanej kolby sobie w CQB radzę baaaardzo dobrze, i nie narzekam, a przy M4 w ogóle nie wykorzystuję składanej kolby.... Może po prostu ja lubię "duże spluffy" i nie dostrzegam, że coś mi przeszkadza.....

Edited by Marius7
Link to post
Share on other sites

O widzisz, po raz pierwszy napisałeś jaka broń, kiedy i dokładnie jakie objawy. Napisałbyś od razu i nie byłoby całej rozmowy.

 

W Polsce AKM(S)a zaczęto produkować w 1965tym, więc pewnie Twój ojciec służył w okolicach 1965-68.

 

Z AKMSem miałem do czynienia raz i nie było takiego problemu, ale w broni w służbie zasadniczej wszystko jest możliwe, łącznie z krzywą lufą ;)

Link to post
Share on other sites
A tak w ogóle, to potrzebna ta składana kolba? Ja z Kałachem-47 bez składanej kolby sobie w CQB radzę baaaardzo dobrze, i nie narzekam, a przy M4 w ogóle nie wykorzystuję składanej kolby....
W AKMS masz kolbę składaną, w eMce jest regulowana długość, to dwie różne sprawy. Nie strzela się z takiej broni ze złożoną kolbą. Ma ona ułatwić wchodzenie i wysiadanie z pojazdów, prace polowe, skoki spadochronowe itd do tego znacząco zmniejsza masę broni.
Link to post
Share on other sites
W Polsce AKM(S)a zaczęto produkować w 1965tym, więc pewnie Twój ojciec służył w okolicach 1965-68.

 

Nie byłbym taki pewien. Mój ojciec służył 1977-79 i na wyposażeniu miał tylko AKS (nawet zdjęcie mam). Ciekawostką jest, że na strzelnicy strzelali również z PPSz...

Link to post
Share on other sites

Raczej PPS wz. 43/52. One były w uzyciu do połowy lat 80-tych (głównie w jednostkach tyłowych np mechanicy na lotniskach itp. itd.) A AKS niedawno został odesłany do magazynów zanim całość "piechoty" WP przeszła na AKM/AKMS (a wiązało się to z kolejnymi redukcjami stanów liczebnych wojska).

Link to post
Share on other sites

[...] możliwe ze miały poluzowane łączenia kolby, itd, po prostu, jak ktoś dociskał kolbę do barku, to broń [...]

...a w zasadzie kolba była nieco "niestabilna", chociaż bardziej pasowałoby "rozchybotana". Objawy zawsze ustępowały po odpowiednim dokręceniu śrub na ośce kolby (przy zbyt mocnym, ciężko się rozkładała).

Rożnica pomiędzy wersją wcześniejszą, a zmodernizowaną [M] jest taka, że zmodernizowany AK został odchudzony poprzez zastosowanie elementów tłoczonych (m.in. komora zamkowa, kolba - poprzedni miał je frezowane), a to czy jest to "pierwyj czy wtaroj sort" nie ma w zasadzie znaczenia jeżeli kolba jest odpowiednio dokręcona. :wink:

Link to post
Share on other sites
Nie byłbym taki pewien. Mój ojciec służył 1977-79 i na wyposażeniu miał tylko AKS (nawet zdjęcie mam).
Ale co ma piernik? Ja znam przypadki wydawania AK zetce jeszcze w latach 90tych.

Marius napisał "pierwsze AKMS-y (ojciec był w woju w latach, kiedy podobno wchodziły pierwsze AKMS)". Produkcja AKMS w ZSRR zaczęła się bodajże w 56, w Polsce w 65. Nie słyszałem o rosyjskich AKMSach w Polsce, więc zakładam, że jego ojciec miał polskiego. Nie wiem czy przyjęcie do służby nastąpiło natychmiast, ale skoro była to produkcja licencyjna a nie nowy projekt to nastąpiło dość szybko. Wtedy służba trwała 2 lata, więc widełki 65-68 wydają się być idealne.

Pytanie co rozumieć przez "były wprowadzane" - ogólnie w wojsku (bo na pewno zaczęto od jednostek liniowych), czy w jednostce jego ojca, a to już mogło nastąpić w dowolnym momencie.

Link to post
Share on other sites

Ja tam tylko dodam z własnego doświadczenia - AKMS, rocznik 1985. Kolba miała lekkie luzy w pionie (otworki w które wchodził kołek blokujący kolbę były już owalne a nie okrągłe). Trudno mi określić jak duże były te luzy, nie mierzyłem kątomierzem :D Ale powiedzmy że stopka kolby mogła pójść o 1cm w górę i 1cm w dół.

Efekt? Jakoś nigdy mi to nie przeszkadzało. Na 200m figura bojowa nr 27 dostawała zawsze pierwszym strzałem. Figura bojowa nr 31 też ze 150m zawsze obrywała.

Mi te luzy kolby w niczym nigdy nie przeszkadzały. Szczególnie przy strzelaniu z wykorzystaniem podpórki, choć szybko przestałem jej używać i strzelałem z wolnej ręki.

Link to post
Share on other sites

Umówmy się że nawet przy luzach na kolbie AKS, AKMS czy nawet Sudajewa, MPiKów albo Tantala jak sobie ją człowiek do ramienia przyciśnie przy pełnym złożeniu to problemów nie powinno być bo kolba blokujemy ją dociskając. Widziałem "wyrobione" kolby tego typu o których pisze javelin i oprócz irytyjącego luzu (czasem niemożliwego do wyeliminowania ze względu na odkształcenie elementów mocujących) nie wpływało to na celność samej broni pod warunkiem dobrego złożenia.

 

Większą wadą tych kolb jest brak możliwości dobrego ułożenia policzka na kolbie (tzw. cheek weld) przy pełnym złożeniu, oraz ich kiepska ergonomia, podatność na zgięcia (zwłaszcza wytłoczek PPS i AKMS).

Link to post
Share on other sites
Jak w temacie, chciałbym się dowiedzieć od Was, czy kiedykolwiek (trzecia er pe) powstał karabin szturmowy ze stałą kolbą - oprócz AKM?
AKM jest karabinkiem automatycznym, nie zaś "karabinem szturmowym". Jeżeli zaś pytasz, czy powstały karabinki automatyczne ze stałymi kolbami, które były używane w wojsku, to odpowiedź brzmi, owszem. Na przykład, w latach 1990. testowano wyborową odmianę 5,45-mm kbk wz.88 z przedłużoną lufą i stałą kolbą od Radom Huntera.
Jestem tego bardzo ciekawy, ponieważ (...) większość (...) karabinów produkcji naszej kochanej Matki Polski jest ze składaną kolbą.
Ostatnio - tak, w ogóle - nie.
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...