Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Połudnowokoreański XK-11 granatnik-karabinek


Recommended Posts

http://www.altair.com.pl/start-403

Pierwszy raz idea stworzenia tego rodzaju konstrukcji pojawiła się w zaprezentowanym 1986 programie Small Arms Strategy 2000. Stwierdzono w nim, że dotychczasowy rozwój indywidualnej broni strzeleckiej strzelającej amunicją pośrednią bądź karabinową osiągnął tak wysoki poziom, że niemożliwe jest zwiększenie jej skuteczności bez zmiany koncepcji samej broni.

 

Przyjęciu takich wniosków sprzyjała analiza statystyczna dotychczasowych konfliktów. Badania dowiodły, że w celu uzyskania pojedynczego skutecznego trafienia na polu walki (wyłączającego żołnierza przeciwnika z walki) trzeba było zużyć około 50 tysięcy pocisków, ponadto broń strzelecka zadaje przeciwnikowi, w zależności od okoliczności od 10-25% strat – zabitych lub rannych, zaś odłamki (pochodzące od granatów, pocisków artyleryjskich, bomb czy min) aż 75% – stąd też bardzo długo hełmy czy kamizelki balistyczne chroniły jedynie przez odłamkami i amunicją pistoletową, a nie pośrednią czy też karabinową. Stąd też pojawiła się idea stworzenia lekkiej broni indywidualnej, strzelającej pociskami odłamkowymi, czyli granatnika.

 

Pod koniec lat 1980. w USA pojawiły się bardziej szczegółowe wizje kształtu i zastosowania tego rodzaju konstrukcji. W 1989 Centrum Szkolenia i Doktryn US Army opublikowało dokument określający cechy broni nazwanej OICW (Objective Individual Combat Weapon). Nowa broń miała być wyposażona w skomputeryzowany dzienno-nocny celownik, połączony z dalmierzem laserowym i strzelać amunicją tradycyjną, jak i odłamkową – granatami mniejszego kalibru niż używane do tej pory 40 mm x 46SR, za to ze znacznie większymi prędkościami wylotowymi, a w efekcie bardziej płaskim torem lotu. Amunicja odłamkowa miała być podstawową, zaś pośrednia jedynie jej uzupełnieniem. Granaty miały być programowalne, co umożliwiało ich detonacje w dowolnie wybranym punkcie trajektorii (na przykład w powietrzu nad okopem przeciwnika, za murem, za którym kryje się nieprzyjaciel, czy po przebiciu okna, rażąc wnętrze pomieszczenia odłamkami).

 

W praktyce oznaczało to połączenie karabinka automatycznego strzelającego amunicją pośrednią 5,56 mm x 45 z samopowtarzalnym granatnikiem. Testowano różne konfiguracje, jednak najbardziej optymalny okazał się układ, w którym bezkolbowy granatnik znajdował się nad karabinkiem w układzie klasycznym – konstrukcja była zwarta i pozwalała na bezproblemową wymianę magazynków. Masa broni załadowanej 30-nabojowym magazynkiem od M16 i 6-nabojowym do granatnika miała nie przekroczyć 6,8 kg. W nowej konstrukcji miała być zastosowana cała gama amunicji programowalnej, mającej umożliwiać zwalczanie celów punktowych na dystansie do 500 m, zaś powierzchniowych do 1000 m. Odrzut broni miał być porównywalny z odrzutem karabinka M16A2.

 

W 2002 amerykańskiej konstrukcji nadano nazwę XM29 IAWS (Integrated Airburst Weapon System), a w styczniu 2003 rozpoczęto pierwsze testy z 20-mm amunicją, sprawdzając jej celność, bezpieczeństwo całego zestawu oraz zachowanie się podczas prowadzenia ognia na dystansie 100, 350 i 500 m. Zademonstrowano również pierwsze udane strzelanie programowalnymi granatami HEAB (High Explosive Air Burst). Szacowano, że XM29 wejdzie do uzbrojenia w niewielkiej liczbie w 2008, przy czym pierwotnie miał trafić w liczbie 4 sztuk do 9 osobowej drużyny. Jednak wokół programu narastały liczne kontrowersje, dotyczące skuteczności rażenia granatu 20 mm x 28 oraz przekroczenia limitów masowych (masa modeli wynosiła aż 8,2 kg). Zastrzeżenia spowodowały, iż Amerykanie początkowo zmienili kaliber granatów do 25 mm x 40, a następnie przerwali w ogóle rozwój XM29, skupiając się na testach samego 25-mm granatnika samopowtarzalnego XM25 Airburst Weapon System (makieta tej broni była prezentowana w Polsce, patrz PM Soldier Weapons na MSPO). Choć i ten program przerwano, Amerykanie twierdzą, że planowane jest jego wznowienie, być może w 2008 lub 2009.

 

Rozwijany przez południowokoreańską Agency for Defense Development XK-11 KNR (Korean Next-generation Rifle) to połączenie 20-mm granatnika samopowtarzalnego w układzie bezkolbowym, zasilanego programowalną amunicją z podwieszanym 5,56-mm karabinkiem automatycznym (w modelu funkcjonalnym to zmodyfikowany karabinek Daewoo K2, używany przez armię południowokoreańską). Broń wyposażona jest w skomputeryzowany celownik połączony z dalmierzem laserowym. W obecnej postaci XK-11 nie jest dostosowany do strzelców leworęcznych, bowiem okna wyrzutowe granatnika i karabinka znajdują się tylko po prawej stronie komory zamkowej. Rączka napinająca do granatnika umieszczona została po prawej, zaś do karabinka automatycznego po lewej stronie.

 

Południowokoreańska konstrukcja jest bardzo podobna do amerykańskiego granatnika-karabinka XM29. Jej konfiguracja jest identyczna – bezkolbowy granatnik samopowtarzalny i podwieszany karabinek automatyczny, choć pierwsze prezentowane modele XK-11 miały odwrotny układ, pod karabinek podwieszony był krótkolufowy granatnik. Co ciekawe, pomimo kwestionowania przez Amerykanów skuteczności rażenia odłamkowego 20-mm granatu, Koreańczycy nie zwiększyli jego kalibru. XK-11 ma, po przejściu wszystkich prób, w ograniczonej liczbie (1-2 sztuki na drużynę piechoty) trafiać od 2010 do jednostek specjalnych ROKA.

 

Warto dodać, że zaawansowane prace nad podobną konstrukcją prowadzone są również w Polsce w ramach programu Neon, choć w pierwszej fazie skupiono się nad granatami programowalnymi kalibru 40 mm o średniej prędkości wylotowej (większej niż typowych 40 mm x 46SR). Jako broń podwieszana w modelu ma być zastosowany nieznacznie zmodyfikowany 5,56-mm subkarabinek wz.96 Mini Beryl.

http://www.altair.com.pl/start-1519

XK-11, wzorowany na przerwanym, amerykańskim programie OICW, rozwijany jest przez południowokoreańską Agency for Defense Development. Broń stanowi połączenie 20-mm granatnika samopowtarzalnego w układzie bezkolbowym, zasilanego programowalną amunicją z podwieszanym 5,56-mm karabinkiem automatycznym (w modelu funkcjonalnym to zmodyfikowany karabinek Daewoo K2, używany przez armię południowokoreańską). Broń wyposażona jest w skomputeryzowany celownik, połączony z dalmierzem laserowym (zobacz: Koreański granatnik-karabinek XK-11 KNR).

 

Nowa broń miała zacząć trafiać w niewielkiej liczbie do jednostek specjalnych w 2010. Wczoraj przedstawiciele południowokoreańskich władz wojskowych ujawnili, ze nastąpi to już w przyszłym roku. Jednocześnie podali dodatkowe, dane o nowej broni. Masa sytemu wynosi 6,1 kg (nie wiadomo jednak, czy z amunicją czy bez), a cenę jednostkową ustalono na 16 mln wonów, czyli 15 900 USD.

 

To teraz czekamy na wersję airsoftowa tego cudeńka. Całkiem ładne kształty nowej "zabawki" z półwyspu koreańskiego.

Link to post
Share on other sites

Tavor "ładniejszy"

Od kiedy to Tavor jest granatnikiem-karabinkiem? Powiedz mi, często porównujesz umywalkę do wanny, garnek do kubka, papier do drukarki z papierem toaletowym? To może być jakieś poważne schorzenie zestawiać dwie podobne, acz jednak odmienne rzeczy. Być może jest uleczalne?

 

A XK-11 obecnie wygląda tak:

xk11001hx9.jpg

Link to post
Share on other sites

To może być jakieś poważne schorzenie zestawiać dwie podobne, acz jednak odmienne rzeczy. Być może jest uleczalne?

 

 

 

No ja tam codziennie prównuje facetów z babkami i jakoś te oststnie zawsze bardziej mi sie podobają. Mam przedziwne poczucie, że jest to normalne i nie mam nawet zamiaru tego leczyć.

 

Tu filmik z pokażów XK-11

http://pl.youtube.com/watch?v=XNr8bWqrP5s

 

Arsoftowa wersja to chyba byłoby połączenie repliki airsoftowej i markera paintballowego :-F

Edited by VITREUS
Link to post
Share on other sites
No ja tam codziennie prównuje facetów z babkami i jakoś te oststnie zawsze bardziej mi sie podobają.
A, co, z niecierpliwością czekasz na dzień, kiedy to ulegnie zmianie, skoro codziennie porównujesz ze sobą płcie?
Mam przedziwne poczucie, że jest to normalne
Masz rację, że jest to przedziwne uczucie, bo to niewątpliwie normalne nie jest. Oczywiście jest to normalność odbierana społecznie, bowiem...
i nie mam nawet zamiaru tego leczyć.
...biseksualizm nie jest chorobą. Tym samym nie podlega leczeniu (no, chyba, że lubisz elektrowstrząsy). A już na poważniej, żaden normalny (w odczuciu społecznym) mężczyzna nie porównuje codziennie kobiet do swojej płci. Sprawdź sobie poziom swoich hormonów. Czy coś.
Link to post
Share on other sites

Australijczycy na bazie AUGa produkują coś podobnego.

Zintegrowali z karaninem trzystrzałowy 40mm granatnik co ciekawe elektronicznie sterowany (coś w podobie Iron Storma).

Aluminiowo-kompoztowa łusko-lufa jest jednorazową częścią systemu mocowanego w dołĄczane gniazdo.

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

Od kiedy to Tavor jest granatnikiem-karabinkiem? Powiedz mi, często porównujesz umywalkę do wanny, garnek do kubka, papier do drukarki z papierem toaletowym? To może być jakieś poważne schorzenie zestawiać dwie podobne, acz jednak odmienne rzeczy. Być może jest uleczalne?

Nie ? Arthur napisał że fajna by z niego zabawka była a ja tylko że tavor powiedzmy lepiej wygląda ze wzgledu na swoje "futurystyczne" kształy, nie wiem co cię tak bulwersuje, eot.

Link to post
Share on other sites

Lesiuludz napisałem ze fajna zabawka z nowego wyrobu południowokoreańskiego. Ty porównałeś to do izraelskiego Tavora, który jest zupełnie inną klasą broni niż koreański XK-11.

Pozatym to nie wątek o estetyce broni, tylko informacyjny o konkretnej konstrukcji. Gdybym chcial porównania Tavora z czymś innym to bym założył odpowiedni wątek :?

Link to post
Share on other sites

Australijczycy na bazie AUGa produkują coś podobnego.

Masz w 100-% rację. Ideowo południowokoreański XK-11 jest bardzo daleko do amerykańskiego OICW, natomiast bardzo bliski australijskiemu AICW. Co komiczne, granatnik w XK-11 jest... powtarzalny (normalny, czterotaktowy zamek posiada). Tak naprawdę, pomimo tego, co pisałem pół roku temu, to nie jest 20/5,56-mm granatnik-karabinek, to jest 5,56/20-mm karabinek-granatnik. I tyle.

 

Nie ? Arthur napisał że fajna by z niego zabawka była a ja tylko że tavor powiedzmy lepiej wygląda ze wzgledu na swoje "futurystyczne" kształy
A dlaczego nie zestawileś XK-11 ze słoikiem dżemu lub Coltem Pacemakerem? Możesz odpowiedzieć na pytanie?
Link to post
Share on other sites

Bo skupiłem się na atrakcyjności airsoftowej repliki

A co ten dział ma wspólnego z airsoftowymi replikami? Czy jesteś w stanie udzielić na to pytanie odpowiedzi? Bo może po prostu dojdziemy do porozumienia, że nie chodzi tutaj o żadne gusta, o których się nie dyskutuje, jak brzmi infantylny wykręt, ale o kolesia, który napisał coś wprost bezdennie głupiego, do czego nie chce się za żadne skarby przyznać. Zdarza się nawet najlepszym. Ale infantylne upieranie się przy tym i szukanie sobie coraz bardziej głupawych wykrętów zaczyna być już gorsze od tej początkowej głupoty.
Link to post
Share on other sites

Jestem pod wrażeniem tej broni, a w szczególności tego, że już niedługo wejdzie do służby... wreszcie [oby] się świat przekona czy to daje przewagę taktyczną, a jeśli daje, to zaraz na rynku się od tego zaroi, i wreszcie będzie więcej futurystycznie wyglądających broni (nawet jeśli, niestety, z elementem kinetycznym w postaci emki :) )

Link to post
Share on other sites
Jestem pod wrażeniem tej bron
A ja nie. To jest coś w rodzaju hybrydy - przód jaguara, ale tył malucha, a hybrydy są bezpłodne.
a w szczególności tego, że już niedługo wejdzie do służby
I co z tego?
wreszcie [oby] się świat przekona czy to daje przewagę taktyczną
Karabinek z granatnikiem? Czasami daje, stąd się ich od dekad używa. W XK-11 nie ma nic specjalnie nowego.
a jeśli daje, to zaraz na rynku się od tego zaroi, i wreszcie będzie więcej futurystycznie wyglądających broni
To obecnie ich nie ma? :)
(nawet jeśli, niestety, z elementem kinetycznym w postaci emki)
Jak ja kocham bezmyślne, dosłowne tłumaczenia z języka obcego, kompletnie bez znajomości tematu. To, co rzucasz tym M16, jeżeli to jest dla Ciebie "element kinetyczny"? A może tak warto pomyśleć, zanim coś napiszesz?
Link to post
Share on other sites
ile takie cudo waży?

Relatywnie niewiele. Wedle róznych źródeł 6,1-6,8 kg (to pierwsze może być masa pustego).

 

 

Okej, ale ma to 6-strzałowy magazynek na wybuchające w powietrzu granaty, programowalne elektronicznym dalmierzem, czyli błyskawicznie.

Dalmierz to jest urządzenie do pomiaru odległości i to działające - w tym przypadku na zasadzie wysłania w jakąś stronę wiązki spolaryzowanego światła. Niczego bynajminej nie programuje. A granaty eksplodują w zadanym punkcie trajektorii, niekoniecznie w powietrzu.
Coś takiego jest już gdzieś w służbie?
Koniecznie musi mieć sześcionabojowy magazynek i być "programowane błyskawicznie" za pomocą "elektronicznego dalmierza"? Bo takich to nie ma w żadnym miejscu tej planety. Co się zaś tyczy programowalnej amunicji granatnikowej to owszem, testowanych jest wiele podobnych systemów w wielu kalibrach od 20 do 40 mm. Singapur, Polska, Korea, Chiny, USA, Niemcy i tak dalej.
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Hm, ciężko to nazywać granatnikiem - karabinkiem. To jest karabinek ze zintegrowanym małokalibrowym granatnikiem. De facto coś całkiem odmiennego niż to nad czym pracowali amerykanie bo oni planowali granatnik ze zintegrowanym karabinkiem 5,56 jako bron alternatywna w sytuacji gdy granatem się nie da. Wydaje mi się, że raczj projekt zdechnie albo skończy tylko na wyposażeniu armii Korei Południowej. Państw 3-go świata na to nie stać, a Pozostałe kraje raczej boją się wprowadzać nowe standardy amunicji. H&K juz się na tym przejechało.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...