Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Ze w końcu i tak każdy karabin musza zrobić Niemcy, Belgowie albo Rosjanie? :lol: Moze HK chciaż troche naprawi to "cudo" jakim jest M4 ;-P

 

Swoją drogą czekam az ktos zrobi karabinek oblepiony wszedzie juz Picatinny - ba! Moze lepiej! Tasmą velcro po całości - szkoda ze gadzety typu kolimator musza byc zerowane bo tak mozna by je przyczepiac na "choinke" :lol: Szyna tu - szyna tam. brakuje jeszcze swieczek i lancuchów. :P

Link to post
Share on other sites

Numer z błockiem to pamietam instruktor w "Strzelcu" robił ale tam to było AK 47. No prosze...HK lubi chyba draznic konkurencje - zrobią im swoją wersję kolejnej "pop ikony" jaka jest poniekad rodzina Armalite/Colt/Bushmaster i ludzie krzyczący "buy american only" znowu poczują się osaczeni :lol:

 

PS. Swoją drogą REMOV działa jak zawsze jako Quick Response Team 8) Na Militaryphotos to samo :wink: Pozdrowienia od Twardocha Remov...

Link to post
Share on other sites

HK M4 ma normalną rurę gazową oraz tłok. To nie jest po prostu kopia M4 robiona przez firmę HK USA.

 

A co się tyczy "mądrych" wywodów Kmiecia, o "przechytrzeniu Amerykanów" (czy jak on to w hakerskim stylu napisał) to każda firma chcąca prodkować broń na rynku amerykańskim musi mieć tam swój zakład - i tak pojawiła się tam Beretta czy FN. Niczym specjalnie dziwacznym to nie jest.

Link to post
Share on other sites
HK lubi chyba draznic konkurencje - zrobią im swoją wersję kolejnej "pop ikony" jaka jest poniekad rodzina Armalite/Colt/Bushmaster i ludzie krzyczący "buy american only" znowu poczują się osaczeni
Nie w tym rzecz. HK wkroczył w pełni na rynek amerykański. Gdyby nawet XM8 nie wypalił, to mogą zaoferować swoją wersję M4 znacznie bardziej dopracowanego i niezawodnego. Poza tym - w ten sposób kształtują swoją markę. Nie wiem dlaczego Amerykanie mają się poczuć osaczeni kupowaniem broni z amerykańskiej fabryki. Jakoś kupują M16A2, M249 czy M240 wytwarzane przez lokalną filę belgijskiego koncernu FN czy też M9 wytwarzane przez lokalną filię Beretty.
Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Masz racje Cubul jednak M4 od H&K jak dla mnie wyglada duuuzo lepiej od "orginalu". Duzych roznic nie ma ale jednak jak patrze na te fotki to ahhhhh. A juz ta najkrutsza wersja ze stala kolba co ten koles trzyma na jednej z tych fotek wyglada przecudnie. Jestem tylko ciekaw czy dziala tak dobrze jak wyglada...

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Hej,FRAGER w swojej wypowiedzi zastanawia się czy ta M4 jest tak dobra w dzialaniu jak w wyglądzie.Na jednym ze zdjęć M4 gdzie zdemontowana jest górna nakladka olsony lufy widać nad lufą pręt z nawiniętą nań sprężyną,i jak mi się wydaje to jest sedno sprawy w tym karabinie.

M16 zaprojektowany przez E Stonera mial rure gazową która odprowadzala gazy prochowe bezpośrednio na suwadlo,zarzucano temu rozwiazaniu że chociaż zmniejszyl masę części ruchomych to prowadzilo to do nadmiernego zanieczyszczania komory zamkowej osadami ze spalonego prochu i do zacięć.W karabinie M4 HK zastosowano któtki ruch tloka gazowego,czyli pręt porusza się na drodze kilku mm ,popycha suwadlo z zamkiem i pod wplywem sprężyny nawiniętej nań powraca do poprzedniego polożenia,żadne gazy prochowe nie przedostają się do komory zamkowej.Komora jest czysta-mniej zacięć.Takie samo rozwiązanie jest w G36,a ten karabin w testach jeżeli chodzi o zacięcia sprawuje się dobrze.

Link to post
Share on other sites

Tak sie zastanawiam, jak to historia zatoczyla kolo. Firma Armalite juz w polowie lat 60ych zaprojektowala nastepce M-16 (czyli AR-15), gdzie wprowadzono tlok gazowy... Byl to karabin AR-18, ktory byl takze znacznie lepiej przystosowany technologicznie do masowej produkcji (jak pamietam skladal sie bodajze tylko z 28 czesci, z ktorych spora czesc byla wykonywana tanim tloczeniem). Nie wiem dlaczego armia USA nie poszla wtedy w tym kierunku, ale by to byla czysta kpina, gdyby po takim czasie przyjeli rozwiazanie z tlokiem (i to na dodatek Made in Germany, heh).

Link to post
Share on other sites
Tak sie zastanawiam, jak to historia zatoczyla kolo. Firma Armalite juz w polowie lat 60ych zaprojektowala nastepce M-16 (czyli AR-15), gdzie wprowadzono tlok gazowy...
Tłok był już we wcześniejszej konstrukcji Stonera czyli AR-10 oraz późniejszej, ale nadal wyprzedzającej AR-18 czyli AR-16. Poza tym system bez tłoka jest tańszy, lżejszy i znacznie prostszy w masowej producji.
Nie wiem dlaczego armia USA nie poszla wtedy w tym kierunku, ale by to byla czysta kpina, gdyby po takim czasie przyjeli rozwiazanie z tlokiem (i to na dodatek Made in Germany, heh).
Problem polegał na tym, że AR-15 powstawał wraz z amunicją tzn. we współpracy z firmą Remington, która po prośbach Stonera przekonstruowała nieco swój nabój .222Rem na .223 znany później jako 5,56mm. Podczas tworzenia tej amunicji zastosowano wprowadzony pod koniec lat '50 nowy gatunek prochu kulkowego IMR , który dawał bardzo, ale to bardzo mało stalych produktów spalania, a co za tym idzie AR-15 funkcjonował na nim perfekcyjnie i faktycznie nie wymagał czyszczenia. Tyle tylko, że ów proch nie został wprowadzony, wybrano inny bardziej trwalszy (mniej higroskopijny), ale który jednocześnie dawał znacznie większą pozostałość stałą po spaleniu. W efekcie spowodowało to zwiększoną tendencję do zatykania się pozostałościami rury gazowej, a co za tym idzie powodowało zacinanie się broni. I tutaj, jak zauważyłeś, konstruktorzy z firmy Armalite zdawali sobie z tego sprawę, niemal od razu tworząc kolejne karabiny (AR-16 i AR-18) w ukladzie juz z tlokiem gazowym. Tyle tylko, w międzyczasie AR-15 był już sprzedany Coltowi, którego "kampania reklamowa" (hmm... nie napiszę jak prowadzona, ale można się domyśleć, że był to solidny lobbing) spowodowała produkcję M16 na taką skalę, że nie można było już tego odwrócić i zmienić konstrucji. Próbowano co najwyżej wprowadzać pewne zmiany (tzn. M16A1 dosyłacz etc.) z rozmaitymi skutkami.
Link to post
Share on other sites

Dzieki Remov za dodatkowe uwagi. Tylko co do AR-10, to wydaje mi sie, ze jego mechanizm dzialal bez tloka gazowego, w sposob podobny jak w AR-15. Ale glowy nie dam, a wrodzone lenistwo nie pozwala mi na przekopywanie literatury, aby ten detal sprawdzic... ;-)

Link to post
Share on other sites
Tylko co do AR-10, to wydaje mi sie, ze jego mechanizm dzialal bez tloka gazowego, w sposob podobny jak w AR-15.
Hmm... a ja napisałem, że miał? No to dałem plamę. Masz oczywiście rację, działał tak samo jak AR-15. Tłok posiadał AR-16 oraz AR-18.
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...