Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam, przeszukałem forum ale nie znalazłem nic pomocnego na ten temat(jeśli przegapiłem dajcie link) Multitools.

 

Interesuje mnie wielozadaniowe, wytrzymałe, poręczne i niezawodne urządzenie. Myślałem nad nożem, ale z powodu tego, że czasem przydał by się śrubokręt, kombinerki czy ostrze. Praktyczniejszy wydaje się multitools. W ASG zdarzają się sytuacje gdy, replika odmawia posłuszeństwa, czy inny podręczy sprzęt. Trzeba coś dokręcić, rozkręcić itp.

 

Mam prośbę, czy mogli byście się wypowiedzieć na temat tych urządzeń, jak i czy są warte polecenia. Czy są użyteczne, wygodne i niezawodne.

 

Oraz, co polecacie? Tak jak już wspomniałem, wytrzymałe itp. Cena do 300zł chyba, że jest straszna różnica w wykonaniu i warto dać trochę więcej.

 

Z góry thx.

Link to post
Share on other sites

Osobiście używam Swisstool Spirit, jest mnieszy i lżejszy niż zwykły Swisstool.

http://www.victorinox.com/index.cfm?site=v...=136&lang=E

 

Swisstool ma ciekawe rozwiazanie: w zestawie znajduje się klucz do nasadek ("bits") z pojemnikiem na 8 czy 10 nasadek.

Wada: dodatkowy pakiet, niewiele mniejszy niż sam tool.

Zaleta: możesz sobie cos przytrzymać kombinerkami, i jednocześnie dokręcać. Klucz jest znacnzie wygodniejszy niż uchwyt do nasadek wbudowany w samego tool'a (jak to robi część innych producentów).

 

Wszystkie narzedzia w toolu (poza kombinerkami) są zabezpieczone indywidualnymi blokadami przed nieumyslnym zamknięciem.

Spirit ma 3 wersje z różnymi ostrzami noża: zwykłym, sheep foot ząbkowanym w pierwszej części, i obydwoma, ale bez nożyczek. Ja mam te druga: jako klasyczny nóż do wszystkiego sie nie sprawdza, ale jako ostrze uzytkowe, do drobnego przecinania, jest ok. Dzis ciąłem nylonową siatkę spowijającą choinkę - rok temu nóz z klasycznym ostrzem, ząbkowanym w tylnej części, poradizł sobie znacnzie gorzej przy tej czynności.

 

No i... Victorinox pracuje na swoja reputację od wielu lat. Tani nie są, ale wiem, za co płacę :)

Link to post
Share on other sites

Przez jakiś czas miałem okazję pobawić się i popracować właśnie Leathermanem Wave.

Bardzo fajnie jest to że można jedną ręką otworzyć ostrze gładkie i ząbkowane jak w zwykłym folderze, krawędź ostra gładkiego i ząbkowanego są różnie oznaczone więc przy odrobinie wprawy bez pudła otworzy się dobre ostrze bez sprawdzania co się otwiera.

Wszystkie narzędzia mają blokadę która sprawdza się bardzo dobrze.

 

Po za tym mooltitoolem można odkręcić śrubę w tubie kolby składanej w emce ;).

Link to post
Share on other sites

Mam pytanie co do Wave i Charge AL. Na moje oko są identyczne oprócz koloru, więc skąd ta różnica w cenie? Są z innych materiałów, nowsza wersja?

 

Na allegro są tańsze, ale linki z militaria ponieważ szybciej.

 

Wave: http://www.militaria.pl/leatherman/multito...0037)_p1076.xml

 

Charge AL:

http://www.militaria.pl/leatherman/multito...0662)_p4210.xml

Link to post
Share on other sites

A ostrze jest podatne na rysowanie się? Mam taki nóż tani, jest w nim ostrze które strasznie się rysuje i zostają ślady po cięciu. Jeden z powodów dla którego go nie używam.

Więc jak jest z tym, rysuje się, czy to moje jakieś przewrażliwienie i brak wiedzy?

Link to post
Share on other sites

Nie miałem z Leathermanem do czynienia, ale nie uwierzę, żeby się rysował jakoś szczególnie. To droga zabawka, i z byle czego jej nie robią.

 

Otwierane jedna ręką ostrza to argument na rzecz Leathermana, Victorinox czegoś takiego nie ma (wszystko otwierasz paznokciem, a otwieranie śrubokrętu Philipsa jest dość upierdliwe - trzeba podważyć sam grot śrubokrętu, z reguły trafiając paznokciem w pilnik :/).

 

Z drugiej strony - jako narzędzie, a nie nóż (do lasu i tak noszę konwencjonalny nóż ze stałym ostrzem) się sprawdza. Nie odczuwam braku natychmiastowego dostępu do ostrza.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...