Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Nowe mundury polowe WP


Recommended Posts

Zobaczymy jak im to wyjdzie. Na razie i tak cud, że się w ogóle posłuchali...

 

A, jeszcze jedno - zauważcie, że spodnie w Czadzie różnią się nieco od tych z mojego zdjęcia - o ile pamiętam, to po ich obejrzeniu postulowaliśmy jeszcze niewielkie zmiany - między innymi zmniejszenie ilości zaszewek na kieszeniach cargo, a prócz tego przekonstruowano też ich zapięcie.

Link to post
Share on other sites
  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To ja jeszcze jedno pytanko.

 

Na co są kieszonki na łydkach w tych spodniach?

 

Bo ogolnie o takich kieszeniach słyszalem wiele wersji. A to że na opatrunek, A to że amerykanie je wprowadzili żeby w czasie jazdy samochodem mieć tam magazynki emek. Na specwargear też kiedyś jak byly pokazane sposoby przerabiania BDU na RAID to kieszenie też byly dedykowane na magazynki.

 

Polska Emek nie ma a i nie jestem przekonany czy to dobre miejsce do noszenia czegokolwiek.

Link to post
Share on other sites

Założenie jest że na opatrunki. Jak w jednym będziesz miał opatrunek, a w drugim wilgotne chusteczki do zmycia kamuflażu/podtarcia d... to też nic ci się nie stanie.

 

Z magazynkami to raczej żarcik, ale jak chcecie to weźcie ACU i umieście sobie w tych kieszeniach półkilowe magazynki. Powodzenia.

Link to post
Share on other sites

Patrząc na wielkość kieszeni wydają się większe niż opatrunek.

 

Mam UP2007 (Miwowski) z takimi kieszeniami, i zgodnie z sugestią nosiłem w nich opatrunki (po 2 opatrunki "W" w każdej, rozmiarami pasowały idealnie - normalne oczywisćie, tych większych nie próbowałem). Z mojej praktyki - dosłownie idzie zapomniec, że coś Ci się majta na łydkach.

 

W listę pożytecznych, miękkich przedmiotów, które tam można nosić (fajki, chusteczki nawilżane etc) nie wnikam.

Link to post
Share on other sites
  • 7 months later...

Nie wiem czys ten temat byl juz kiedys ??? poruszany , ale przygladajac sie zdjeciom zastanawiam sie , dlaczego kontrast plam na mundurze jest taki maly ?? Z niewielkiej odleglosci wyglada to jak jedna wielka zielona plama. Rozbicie sylwetki prawie zerowe, wtopienie w srodowisko prawie zerowe...

 

Czy jest to wynikiem wybielenia munduru podczas uzytkowania ( np pranie, suszenie, srodowisko itp itd ) , czy jest to juz zrobione fabrycznie ??

 

W Polsce ( w dumu u rodzicow ) mam jeszczcze stara wersje zakupiona ponad 10 lat temu, gdzie jakosc tnz kontrast plam oraz dobranie kolorow jest zupelnie inne niz w obecnych. Czy mozliwe jest zastosowanie takich samych barwnikow w czasach obecnych ???

 

Btw: mundur wrescie jest uszyty na uzytkownika a nie wg widzisimie butona ( polaczenie betonu i trepostwa ), ktory jeszcze zyje wspomnieniami parad radzieckich czasow Brezniewa ;)

Link to post
Share on other sites

Witam bardzo ciekawie się prezentują w warunkach polowych te mundury.

Dobra robota Panowie i życzę powodzenia w dalszym rozwoju tego munduru.

 

 

BTW. Nie myśleliście by kieszenie na piersi były skierowane klapkami na zewnątrz.

Bardzo dobry patent gdy ma się na sobie kamizelkę i chciałoby się sięgnąć do tych że kieszeni bez ściągania kamizelki.

 

Dla przykładu:

http://www.skdtac.com/v/vspfiles/photos/SKD.104-2.jpg

 

Taką bluzę mam i jest to bardzo wygodne - nie muszę ściągać kamizelki.

Link to post
Share on other sites
Bardzo dobry patent gdy ma się na sobie kamizelkę i chciałoby się sięgnąć do tych że kieszeni bez ściągania kamizelki.

 

Bardzo głupi pomysł. Kieszenie umieszczone są pod kątem, aby było łatwiej do nich sięgać. Umieszczenie tych kieszeni pod kątem i naszycie klapek na zewnętrznej stronie przeczy tej ideii. I tak te kieszenie są zazwyczaj puste, kiedy ma się na sobie kamizelkę, a na najpotrzebniejsze rzeczy są kieszenie na ramionach.

Link to post
Share on other sites

Do użycia z kamizelką to jest combat shirt czyli po naszemu koszulobluza bojowa. I tam nie ma żadnych innych kieszeni na korpusie - generalnie noszenie czegoś w kieszeniach pod balistyką prowadzi głównie do niewygody (jeśli rzeczy są bardziej kanciaste niż karta kredytowa) i do przepocenia ich jeśli nie są z plastiku. Bluza mundurowa wz.2008 to miała być z założenia bluza garnizonowa. W pole jest albo wspomniany combat shirt (jeśli pod balistykę)albo smock (docelowo dla oddziałów rozpoznawczych).

 

Aha - żeby było jasne - mam kilka takich bluz z podwójnymi lub zewnętrznymi kieszeniami na piersiach. Moim zdaniem zastosowanie jest na tyle ograniczone że nie warto wprowadzać tego do standardu - a jak ktoś sobie je koniecznie zamarzy to myślę że da radę "stuningować" bluzę samemu na tyle dyskretnie żeby się zwierzchność nie czepiała.

 

Walka ze zmianami (chcianymi i niechcianymi) we wz.2008 jeszcze trwa, myślę że w tym roku zobaczymy efekt ostateczny - w niektórych kwestiach (np guma pod stopę) musieliśmy iść na kompromis, czyli zgodzić się na wprowadzenie czegoś co jest bzdurą wynikającą z nawyków niektórych ludzi, ale jednocześnie jest bzdurą usuwalną bez sladu jednym cięciem nożyczek.

Link to post
Share on other sites

Dodajmy jeszcze, że w przypadku noszenia balistyki - co oczywiste - im mniej warstw materiału pod spodem, tym lepiej. Stąd kompletny brak kieszeni w koszulobluzie.

Zobaczymy, może w niedalekiej przyszłości uda się zainteresować panów z MON materiałami pozwalającymi stworzyć zimową wersję niepalnej koszulobluzy.

Mam trochę próbek takich materiałów i są naprawdę świetne.

Catch nawet próbował jedną podpalić i mu nie wyszło. ;)

Link to post
Share on other sites
Walka ze zmianami (chcianymi i niechcianymi) we wz.2008 jeszcze trwa, myślę że w tym roku zobaczymy efekt ostateczny - w niektórych kwestiach (np guma pod stopę) musieliśmy iść na kompromis, czyli zgodzić się na wprowadzenie czegoś co jest bzdurą wynikającą z nawyków niektórych ludzi, ale jednocześnie jest bzdurą usuwalną bez sladu jednym cięciem nożyczek.

 

Ku*wa, nie mówcie, że nacisnęli was, żeby w nowym wzorze zostały lampasy?

Link to post
Share on other sites

Jakie lampasy?

Masz na myśli gumę, zwaną narciarą?

No to tak, została. Ma być przypinana na guziki. Podejrzewam (w zasadzie mam pewność), że to efekt "testowania" mundurów przez sztabowców, którym nogawki bez gumy wychodzą z butów, kiedy siedzą przy biurku.

Na szczęście ten kretyński pomysł da się naprawić, jak pisał Catch, jednym cięciem nożyczek.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...
  • 2 years later...

Odświeżymy troszkę, bo choć mundur wz.2010 (dawniej wz.2008) prędko do wojska nie trafi (a już na pewno nie w dużych ilościach - kryzys!), to żołnierze na własną rękę mogą sobie kupić coś, co go w ogólnym zarysie przypomina. Zresztą ponoć taki właśnie był zamysł twórców CPU -> KLIK

Link to post
Share on other sites

Na strzelankę niedzielną może bym i to założył, na poligon w kraju też, no ale świadomość, że znów będę musiał popierniczać sprintem w kamizelce i hełmie do pokoju po nowe portki, bo mi helikonowskie przy wsiadaniu do rosomaka na 5 minut przed wyjazdem na kilkudniową wycieczkę pękną po całej długości, jakoś mnie skutecznie odstrasza od tej firmy. Poza tym autor tego munduru lubi prostokąty coś..

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...