Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kamuflaż pustynny


Recommended Posts

Wiem, że pytanie jest dosyć dziwne, ale czym do cholery wyróżnia się kamuflaż tri od six-colors. Wiem, że wyglądem różnią się i to diametralnie (mam osobiście six'a), ale czy ktoś wie, coś więcej o nich. Tzn. przez jakie jednostki używany jest jaki typ itp. Z góry dzięki za info.

 

 

PS.

Czy wy też uważacie, że w six-colors lepiej się maskuje na plażach i tego typu terenach??

Link to post
Share on other sites

Mysle ze rozne jednostki urzywaja obu wzorow w zaleznosci od terenu dzialan.

Six-color jest przeznaczony na pustynie kamienista a tri-color na piaszczysta (ja tak szlyszalem), nie urzywalem zadnego ale od tych znajomych co maja to slyszalem ze na naszej plazy lepiej maskuje tri...

Ale powtarzam ze nie mam osobistych doswiadczen z "pustyniniakami".

Link to post
Share on other sites

Nie jestem znawca od razu mowie zeby nikt nie naskoczyl ze zle mowie

 

Six- color wyglada tak

collector39-1.jpg

byl wykorzystywany w operacji pustynna burza przez jednostki US_ARMY, teraz uzywaja ich tez hiszpanie i inne

 

Tri color wyglada tak

collector%2050-6.jpg

Byl juz uzywany w Somali . Teraz wykorzystywany przez RANGER w Iraku

 

Roznia sie chyba wzorem (krojem ) six jest starszy wiec zwykle BDU a tri nie jestem pewnien ma wiecej kieszeni lepiej ulozone itd :?:

 

Jednakze prosze tez o wypowiedz innych zeby ewentualnie poprawic moj blad

Link to post
Share on other sites

Witam

Spiesze sie wypowiedziec, aby skomentowac post aZahiela:)

W poczatkowym okresie mundury te roznily sie jedynie wzorem kamuflazu. Te innaczej ulozone kieszenie pojawily sie dopiero niedawno, ze wzgledu na customowe przerobki mundurow, a teraz przyjeto je chyba jako standard. Osobiscie nie spotkalem sie z wersja RAID starego ( chyba sie nie myle) six color'a.

Link to post
Share on other sites

6 kolorowy zaprojektowano już w 60 latach.

6 kolorowy był robiony z 50/50 bawełna/nylon. Ale była też seria ze 100% bawełny w RipStopie.

Jest on obecnie wycofany i zastąpiony 3 kolorowym. Ale niektóre jednostki specjalne nadal go używają.

 

3 kolorowy wprowadzono w pierwszej połowie lat 90. I też były robione 50/50 nylon/bawełna, a później 50/50 ale z RipStopu (cieńsze i przewiewniejsze).

 

Każdy z tych mundurów to zarówno BDU i DCU (Desert Camouflage Uniform).

 

Azahiel nie tylko Rangersi, ale całe US Army, oprócz Marines, Ci mają pustynnego Marpata.

Link to post
Share on other sites

Wersja RAID to jest "custom", który wykonują sami żołnierze.

Polega on na tym, że dolne kieszenie z bluzy przeszywane są na ręce pod pewnym kątem, aby ułatwić dobywnaie z nich różnych dupereli.

Także w kieszeniach guziki zastępuje się taśmami VELCRO.

Link to post
Share on other sites

hooyah,

 

Dobra panienki, to ja to tero wszystko sprostuje.

Six COlors byl zaprojektowany pod koniec lat 60tych, ale ze wzgeldu na brak zapotrzebowania odszedl na polke, dopiero na poczatku lat 80tych, jak SF zaczelo sie szkolic na pustyni i do cwiczen 18go korpusu w Egipcie w 82gim wdrozyli go. BYl owszem robiony z NCYO ale ten pedryl Schwartzkopf zamowil kilka tys. Rip stopw w Desert Storrm, widzialem kiedys takie cus. W 91 ok 15% stanu osobowego zostalo wypozazonych w tri col. Osobiscie mialem tri col z 90tego z obszycien na Navy a teraz mam tri z 91go. POtem zaczeli je robic w nyco.

Pierwsze wersje six mialy podwojna warstwa na plecach, mam taki z 84go i wzmocnienia na kolanach lokciach itp. Tri juz tego nie mialy. Tym sie roznia mniej wiecej od BDU. Dlatego nazywa sie je fachowo mianem DCU. Do 2001go tri byly na wyposazeniu caych sil zborjnych USA, a terozki USMC ma swoje gejowskie MARPATy, USAF maja niebieskie Tigersy, ale chujwielki ich wie co nosza na pustynie. CO do pustynnakow to sa jeszcze kombinezony w kolorze piaskowym.

Obecnie Six col uzywaja pedryle z Hiszpanii i Arma Iracka.

 

pozdrawiam

kapral

Link to post
Share on other sites

RAID BDU ??

raidtop.jpg

 

porównanie camuflarzy(polezy chwile... za 2 tygodniei wsiąknie :))....

camcomp1.jpg

bohaterowie od lewej góra: USA Desert 6 Color, Rodezja ("Od lat wielu ciągle słysze ze murzynskim towarzyszom...."), Desert DPM (UK)

dół od lewej: Desert MARPAT (USMC), USA Desert Tricolor. Nie podałem wszystkich którzy uzywaja danego munduru tylko dla kogo były / sa wykonywane, bo nei sposób...

 

nieznam siena sprzęcie takjak przedmówcy wiec prosze mnie poprawić w razie czego.....

 

 

wilku

 

ps. Kamuflarz ROdezyjski(bluza) + Desert DPM (spodnie) uzywane były przez SASmanów podczas walk w iraku, Uzywali oni rodezyjskiego numduru bo kolorek lepisj sie nadawał na pustynie i "plamy" ma wieksze niz DPM (zielony)...

Link to post
Share on other sites

Hmm taką mam wątpliwość.. Jaka Rodezja?? Przecież Rodzeja Iana Smitha, bo pewnie o taką chodzi to lata 60te. Czy chodzi o to, że wzór pochodzi z armii Rodezji płd.? Czy tez jest to kamuflaż używany przez armię RPA? Moze mnie kto oświeci :-)

Link to post
Share on other sites

Six był uzywany chyba do okolo 1993 roku bo podczas interwencji wojsk amerykanskich w somalii zolnierze nosili juz tricolory ale helmy mieli stare

w tej chwili sixow uzywa np. armia Litwy (tak jak i innych mundurow amerykanskich) a dlaczego go zmienili.. moze dlatego ze uznali iz tamten wzor byl nieodpowiedni lub przestazaly :)

 

 

 

 

[/img]

Link to post
Share on other sites

siema

Desert DPM w polsce to raczej rzadka rzecz, w Trojmiescie występują/ły bluzy w paragrafie ale małe. na alegro ciągle stale jest aukcja buzy - małej. Jesli wogole cos jest to jest to małe. Na alegro kiedyś był kapelusz pustyny w DPM za 30 :!: i toz mojegomiasta i moj rozmiar :P Jesli gdzies juz widziałem to zazwyczaj na wszelkiej masci imprezach (zloty militarystów etc) gdziewystępuje uzywany sprzęt na jakiś straganikach...

pozdr

wilku

Link to post
Share on other sites
  • 3 weeks later...

UWAGA! Na allegro są nówki spodnie desert DPM za 100 zł i to w rozsądnych rozmiarach!

 

A co do sixcolora i tricolora, to mam takie oto fajne zdjątko USMC w Somalii:

 

DDSD0000771.jpg

 

Mundury różne, ale pokrowce na PASGT (hełm i kamizelka) tylko six color. Swoją drogą, marine w okularkach ma ciekawy sposób noszenia ładownic do M9.

 

A co do BHD, jak ktoś się dobrze przypatrzy zdjęciom z filmu to łatwo zauważy, że bluzy TriColor mają szerokie mankiety, wprowadzone dopieor w 1995 roku...

 

Pozdr

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...