Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

UCP Delta


Recommended Posts

Szkoda, że dalej wyrażasz się w kategoriach estetycznych ("ładne"/"nieładne").

 

;) Ależ ja podzielam Twoje zdanie (jak przypuszczam) pod względem maskowania na terenach Afganistanu będzie to świetnie zlewać się z charakterystycznym ciemno-brązowym piaskiem i brązowymi skałami. Tak, pod względem estetycznym nie podoba mi się ten kamuflaż. Ale to moje osobiste odczucia, jak już wspomniałem ;)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 111
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Arafat jakby co to weź 9,5 :D

 

Ja też takie noszę, bierz, na pewno któremuś z nas sprzedasz :D

 

Ale na stronie dannera jest dziwna rozmiarówka, z której wynika, że powinienem nosić numer 11. A w belleville'ach 10.5 stopa odbija się tylko od ścian buta.

 

 

Jeszcze co do UCP-Delta - piksel po pikselu, kolor po kolorze i z UCP zrobią się dwa różne kamuflaże. Jak za dawnych dobrych czasów. :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ten kolor to sięga wojny mandżurskiej kiedy podobny musztardowy odcień zastosowali Japończycy. Potem w różnych wariacjach i odcieniach przewijał się przez świat.

 

Generalnie jak ktoś interesuje się historią to może zaobserwować po 50letniej dominacji oliwki i ciemnych kamuflaży powrót do wzorów sprzed lat. Stąd popularny dziś Coyot i paintjoby na piaskowym podkładzie ktore niemcy stosowali już pod koniec wojny.

Link to post
Share on other sites
Generalnie jak ktoś interesuje się historią to może zaobserwować po 50letniej dominacji oliwki i ciemnych kamuflaży powrót do wzorów sprzed lat. Stąd popularny dziś Coyot i paintjoby na piaskowym podkładzie ktore niemcy stosowali już pod koniec wojny.

 

Bo wojny z lasów europy środkowej i dżungli wróciły na półpustynie i w góry.

Amerykańskie mundury do czasów IIwś miały podobny kolor i było to chyba związane z ich wojnami z Meksykiem.

Link to post
Share on other sites

To właśnie nie tak do końca jak piszesz. W II RP też szukano optymalnego koloru mundurowego i badano francuski horizon bleu, feldgrau, szare mundury szwedzkie, mundury fińskie i japońskie. I zdecydowano się na mundur zbliżony kolorem do japońskiego.

 

W 39 roku po zakończeniu kampanii wrzesniowej niemieckie dowodztwo postulowało wprowadzenie do Wehrmachtu 2 rzeczy: polskiego opatrunku osobistego i mundurów w kolorze zbliżonym do polskiego bo w polu w naszych warunkach sprawdzały się znacznie lepiej niż zielony wczesnowojenny feldgrau. Ten postulat akurat spełniono dopiero w 44 roku wprowadzając mundury wz 44 z sukna w kolorze musztardowym.

Link to post
Share on other sites
To właśnie nie tak do końca jak piszesz. W II RP też szukano optymalnego koloru mundurowego i badano francuski horizon bleu, feldgrau, szare mundury szwedzkie, mundury fińskie i japońskie. I zdecydowano się na mundur zbliżony kolorem do japońskiego.

 

W 39 roku po zakończeniu kampanii wrzesniowej niemieckie dowodztwo postulowało wprowadzenie do Wehrmachtu 2 rzeczy: polskiego opatrunku osobistego i mundurów w kolorze zbliżonym do polskiego bo w polu w naszych warunkach sprawdzały się znacznie lepiej niż zielony wczesnowojenny feldgrau. Ten postulat akurat spełniono dopiero w 44 roku wprowadzając mundury wz 44 z sukna w kolorze musztardowym.

 

Czytałem to, artykuł był bodajże w Komandosie dawno temu.

Z drugiej strony jak amerykanie zaczęli kontrofensywę na Pacyfiku i działania we Francji, ich mundury zrobiły się bardziej zielone.

Co do niemieckiej zieleni, to była ona chyba zbyt specyficzna (wyrazista) i dlatego się odcinała od otoczenia. A do tego jeszcze szare spodnie.

Niestety w tej chwili nie mam dostępu do wszystkich swoich książek i ciężko mi znaleźć kolejne przykłady.

Aha, mundur Japońskiej "piechoty morskiej" był bardziej zielony, niż mundur armii lądowej.

I wydaje mi się, że nasz mundur 39 był jednak ciemniejszy od ówczesnego amerykańskiego.

 

Ciekawe było by zrobić test foto, tak jak obecnie robi się testy kamuflaży dla mundurów jednolitych. Wiem, że było by to czysto naukowe, ale takich fotek jeszcze nie widziałem. A do tego dorzuć coyote i foliage green.

Link to post
Share on other sites

Widziałem taki zdjęcia elementów oporzadzenia w CB ktore robił znajomy. Stapiały się z korą drzew wręcz rewelacyjnie.

 

Co do jankeskich mundurów to nie do końca się zgodzę. Mundury spadochroniarskie na włochy były brązowawe. Te przygotowane na D Day podobno były zielone ale ich nie wydano. Oglądam właśnie książkę World War II Infantry In Colour Photographs wydawnictwa Europa Militaria i tam GI z normandii ma mundur utrzymany w tonacji khaki + piaskowy. Mundur Marines z działan na pacyfiku jest faktycznie zielony.

Edited by Jaeger
Link to post
Share on other sites

Przepraszam, że tak laicko zapytam. Czyli era "wzorków/plam/maz" powróciła do łask głównie dzięki US Army i wojnie wietnamskiej (ERDL, Tiger Stripe itp)?

 

Pomijam oczywiście mundury Wermachtu i Marines na pacyfiku.

 

Nie nie nie i jeszcze raz nie ;-) Akurat zasługi amerykanów w kamuflażach są mizerne. Sami zrezygnowali z kamuflaży w Europie po tym jak po D Day mylono jankesów z SSmanami. Co prawda to na zlecenie jankesów powstał Raport Richardsona analizujacy niemieckie kamuflaże ale nie wyciągnieto z niego żadnych wniosków i odłożono na półkę.

 

Po wojnie masa państw używała kamuflaży:

- Włochy Telo Mimetico 1929,

- Węgry i Bułgaria wariacji na temat splintera i Telo Mimetico,

- Belgia i UK Denisonów,

- Belgia, Czechy i Szwajcaria niemieckiego Liebermustera 44,

- RFN i Szwajcaria Splintera

- RFNowski Bundesgrenzschutz Sumpftarna

- DDR Blumentarna

- Austria- wariacja na temat platanenmustera i sumpftarna

Ponadto z masą kamuflaży opartych na kamuflażach SS oraz nowych wzorach jak Ameba eksperymentowali Niemcy wprowadzajac je testowymi partiami.

 

Nawet Polska miała splintera z wymienionymi kolorami a w 6. PDPD wprowadzono partię mundurow kamuflazowych ktore wycofano z powodu "zbyt agresywnego wyglądu".

 

Dorobek amerykański w czasie zimnej wojny na tym tle wygląda bardzo mizernie.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Dobre;) Najpierw wybrali UCP, wydali na niego miliony, a później wydali kolejne ogromne sumy pieniędzy na testowanie UCP-D tylko po to, by zastąpić to Multicamem, którego mogliby mieć od początku, bo startował razem z UCP do przetargu;)

 

Swoją drogą MC w kroju ACU to jest coś. Muszę go mieć;)

Link to post
Share on other sites

Propper jest kiepski... z teflonem i ciemniejszy i takie bardziej szarawe kolory niż oryginał no i latem jak w piekarniku w tym było a zimą już lepiej.

To już TRU-SPEC jest lepszy. ;-)

Mieliśmy Proppery w drużynie ale się ich szybko chłopaki pozbyli.

Link to post
Share on other sites
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...