Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Wyposażenie żołnierza WP w niedalekiej przyszłości


Recommended Posts

Z góry przepraszam, jeśli temat umiejscowiony jest w nieodpowiednim dziale bądź był już poruszany.

 

Siedząc i czytając ostatni RAPORT i NTW doszedłem do wniosku, że mimo całej otoczki wokół "betonu", brakach i błędach w zaopatrzeniu COŚ się w kraju dzieje jeśli chodzi o wyposażenie żołnierza WP.

 

Wymienić można projekt Kandahar Maskpolu czy ich nowy hełm dla wojsk powietrzno - desantowych "oparty" na ACH/MICH.

 

Jeśli chodzi o broń osobistą to oczywiście podstawą pewnie jeszcze długo będzie wz. 96, ale WAT rozwija MSBS, a dodatkowo istnieje alternatywa dla starych Palladów w postaci GPBO-40 (przypominającego po trochu AG36).

 

Jest jeszcze przecież granatnik rewolwerowy 40mm RGP-40, który mógłby być spokojnie wprowadzony na poziomie drużyny jako bezpośrednie wsparcie.

 

Istnieje wojskowa wersja P-99 z Łucznika - P-99 RAD, a mimo to wciąż głównie WISTa widać w kaburach żołnierzy.

 

Pewnie jest jeszcze mnóstwo innych mniej lub bardziej wartych wspomnienia pomysłów i projektów. Czy ktokolwiek wie czy jest jakaś szansa by w najbliższej przyszłości jakieś nowum zostało wprowadzone jako standard (UKO pomijam :P) czy wciąż to żołnierze będą samodzielnie się doposażać?

Edited by zombie_snake
Link to post
Share on other sites

Teoretycznie gdyby ograniczyć zamawianie przestarzałego bądź wprowadzonego na potrzeby chwili i PRu wyposażenia to pieniądze by się znalazły.

 

Na testy i wprowadzane (powolne ale zawsze) nowych mundurów fundusze się znalazły, a żołnierze nie otrzymuje przecież jednego kompletu.

 

Poza tym gdyby standardem w WP były lepsze kamizelki zintegrowane to można by zmniejszyć też ilość pieniędzy, które żołnierze dostają na doposażenie się, np. o część kosztu kamizelki. Nie mam tu na myśli UKO, ale, np. dajmy na to taki Kandahar, który co by nie mówić jest krokiem naprzód jeśli chodzi o konstrukcje dla WP.

Edited by zombie_snake
Link to post
Share on other sites

W rzeczy samej. Na ten przykład kiedyś czytałem artykuł o (nie dam sobie niczego uciąć, ale bodajże w NTW) planach zastąpienia Wista inną konstrukcją. Obecnie w WP bodajże tylko ŻW używa Glocków, podczas gdy regularny żołnierz (o ile w ogóle) dostaje Wista.

 

W związku z tym mam pytanie do tych którzy wiedzą co i jak. Czy żołnierz zawodowy może nabyć broń krótką samodzielnie czy zostaje mu przydział?

Link to post
Share on other sites

Oto pytanie jakie zada Kowalski wyższemu rangą ;-)

 

-Panie Poruczniku ,jako doświadczony misjonarz kupiłem sobie lepszą broń krótką ,czy mogą ją wziąć na misję.

 

-Poj.......... was Kowalski.

 

Oto odpowiedz na twoje pytanie :lol: , w razie czego napisz o tym na NFOW, odpowiedz będzie podobna ;-)

Link to post
Share on other sites

Zdecydowanie klasyczna. Taka bowiem jest okreśona jako projekt główny a bezkolbowiec jest jakby delikatnie odsunięty na margines i traktowany jedynie jako opcja. Jednak jeszcze sporo czasu żeby wszystko się zmieniło. Osobiście mam nadzieję, że jako jeden z parametrów, które ulegną zmianie będzie długość lufy i jednak bullpup dzięki temu będzie projektem wiodącym dając broń stosunkowo krótką ale o stosunkowo długiej lufie. Pożyjemy zobaczymy. W ogóle pojawiły się jakieś nowe informację o MSBS 556? Jakieś nowe projekty, makiety czy cokolwiek innego oficjalnego?

Link to post
Share on other sites

Ale w innych armiach chyba jest tak samo jeśli chodzi o broń.

Nie do końca tak jest. W warunkach bojowych, jeśli oficerowie przymkną oko, pojawia się broń (boczna) prywatna. Nie oznacza,to, że proceder jest legalny. Na pewno takie zjawiska miały/mają miejsce w silach zbrojnych USA.

Link to post
Share on other sites

Od komuny. Zresztą nie tylko u nas - za Bugiem macie 203 mm "Piwonie", rakiety "Toczka", wyrzutnie "Grad" - a poczytajcie o oznaczeniach alfanumerycznych

W skład systemu wchodzą również urządzenia szkolno-treningowe:

 

* trenażer 9F625M,

* rakieta szkolno-treningowa (9M79UT),

* głowica szkolno-treningowa (9N39UT), służące do treningu na sucho procedur załadunku i kontroli przedstartowej kompleksu,

* przekroje szkolne rakiety (9M79RM), głowic (9N123F-RM/K-RM).

 

http://www.militarium.net/viewart.php?aid=326

 

to zobaczycie, że pracownicy wywiadu zachodniego żyli z permanentnym bólem głowy, próbując to wszystko ogarnąć (aż sięgnęli po sprawdzony system słów kodowych takich jak Scud, Fulcrum czy Fishbed).

Link to post
Share on other sites

Nie do końca tak jest. W warunkach bojowych, jeśli oficerowie przymkną oko, pojawia się broń (boczna) prywatna. Nie oznacza,to, że proceder jest legalny. Na pewno takie zjawiska miały/mają miejsce w silach zbrojnych USA.

 

 

Zaintrygowało mnie to gdyż w ostatnim RAPORCIE nr 09/2009 (jeśli ktoś posiada bądź ma szanse przeglądnięcia) na stronie 34 jest zdjęcie, na którym żołnierz WP ma na udzie kaburę, która wygląda jak kydexowy Safariland (kopia?), a z tego co wiem dla WISTa trudno o taką konstrukcje.

 

Jest również dopisek, tu cytat

"Dowódca PSZ uznał, że podczas działań żołnierze mogą używać nieregulaminowego wyposażenia, jeżeli podnosi to ich bezpieczeństwo i zwiększa powodzenie misji."

 

Problem w tym, czy odnosi się to też do broni krótkiej, bo do wyposażenia taktycznego to wszyscy wiemy, że tak.

 

Oczywiście jest to sytuacja dotycząca żołnierzy przebywających na misji w Afganistanie. W kraju takiego czegoś nie uświadczymy.

Edited by zombie_snake
Link to post
Share on other sites
na stronie 34 jest zdjęcie, na którym żołnierz WP ma na udzie kaburę, która wygląda jak kydexowy Safariland (kopia?), a z tego co wiem dla WISTa trudno o taką konstrukcje.

Nie mam Rapaportu pod ręką, ale jeżeli to kydex to do Safarki od M9 pasuje WIST (po wyjęciu rolki)

Link to post
Share on other sites

Panowie jaki Wist? P-83, od 13 lat go tłukę, niegdyś w ŻW teraz gdzie indziej. Mundury nowego kroju taaaa, tylko niektórzy użytkownicy (a właściwie testerzy i to ze sztabu, a nie tzw. linii) w jednostce gdzie pracuję jedynym zastrzeżeniem jakie mieli po użytkowaniu było brak gumek w nogawkach spodni, które ułatwiłyby ich trzymanie wpuszczonych w cholewy butów :???:

Podniecamy się nowym systemem strzeleckim :wink: a w znacznej części jednostek w kraju króluje kbk AKMS, a teraz całe 5 tysięcy beryli i mini beryli wiosny nie uczyni (zresztą i tak bazujących na rozwiązaniach Kałasznikowa). "Jest kryzys, a armia nie jest najważniejsza, więc cudów nie oczekujcie" - ot zasłyszane, nie pytajcie gdzie i kiedy to usłyszałem :!:

 

Tak więc oprócz jednostek "hiperproexportowych" nowe wyposażenie to baaardzo odległa przyszłość. MON co dopiero skończył odbiór archaicznych kamizelek KLV i OLV i z takim ich nasyceniem nowych nie będzie. To także można wyczytać z artykułów w NTW, Raporcie i forach internetowych.

 

Obawiam się że miało być pięknie a będzie jak zwykle....

O tak sobie zamarudziłem i zasiałem zgorszenie i defetyzm w szeregach, niegdyś młody gniewny, a dziś stary i wq...wiony :killer:

Link to post
Share on other sites

Drogi luisie, przypuszczam, że 90% osób, które jest choć trochę zainteresowanych tematem podziela Twoje zdanie.

 

Niemniej jednak na chłopski rozum biorąc mamy "armię zawodową", więc każdy szeregowy zawodowy oprócz standardowego sortu choćby za własne pieniądze dokupi co mu potrzebne. Jeśli sam na to nie wpadnie to zapewne koledzy starsi służbą pochylą się nad niedolą świeżo zakontraktowanego żołnierza (taka empatia? Ależ ze mnie idealista).

 

Dlatego po pewnym czasie trwania misji Afgańskiej i Irackiej wiele było zdjęć, np. całych drużyn z, nie pamiętam dokładnie, KSP-12 z miwo albo podobnym systemem JanySportu. Ot grupowe zamówienia w jednostkach, co chyba nawet nie jest objęte klauzulą "Top Sikret" jak kiedyś reklamowała się pewna marka odzieży.

 

OLV i KLV, które wymieniłeś, i tak zostaną w kraju, bądź będą zdobić ziemie pod pryczami na misjach, gdzie żołnierze i tak noszą IBA.

 

Ot Ci, którzy decydują się na służbę muszą być gotowi, albo po pewnym czasie się skapną, że od Wojska dostaną tylko to czego wymaga regulamin + broń (AKMS czy Beryla, jeśli wybiorą żywot misjonarza). Dlatego istnieją firmy pokroju Miwo Military, SpecOps itp itd. Gdzie jest popyt tam pojawiają się producenci. Gdy dojdziemy do etapu, że żołnierze nie będą kupować 3/4 oporządzenia prywatnie, tylko zawierzą przydziałowemu sprzętowi, wtedy szczerze będzie można powiedzieć, "jest w miarę gites".

 

@Szaszłyk

 

Tak myślałem, ale nie byłem pewien. Rozwiałeś moje wątpliwości.

Link to post
Share on other sites
Mundury nowego kroju taaaa, tylko niektórzy użytkownicy (a właściwie testerzy i to ze sztabu, a nie tzw. linii) w jednostce gdzie pracuję jedynym zastrzeżeniem jakie mieli po użytkowaniu było brak gumek w nogawkach spodni, które ułatwiłyby ich trzymanie wpuszczonych w cholewy butów icon_confused2.gif

Niestety, jest tak jak mówisz. I tak nowy wzór munduru uważam za ogromny sukces, przy którym nieskromnie mówiąc mam pewien udział, ale pewnych rzeczy nie da się pokonać. Ktoś się uparł na gumki w nogawkach, jeszcze inny na szelki - decyzje te podejmowali sztabowcy a nie przyszli użytkownicy. Na szczęście gumki zawsze można uciąć.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...