Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Sztuczne mundury ?


Recommended Posts

Ostatnio szukałem w sklepach internetowych munduru w kamuflażu woodland lub marpat. Zauważyłem ze większość jest zrobiona z materiału 65% poliester i 35% bawełna lub 50% bawełna i 50% nylon(firmy miltec i helicon). Z doświadczenia wiem, że sztuczne ciuchy nie są zbyt konfortowe i jest w nich gorąco. Czy ktoś używa takiego munduru i jak się w nim czuje ???

Bardzo proszę o pomoc i opine, jestem zielony w tych tematach(już nie mogę pisać na forum dla zielonych), a w stary mundur ledwo się wbijam. :poddanie:

Edited by sakamuto22
Link to post
Share on other sites

65% poliester i 35% bawełny made in China rzeczywiście są mało przewiewne przez co w lato w nich można się zagotować, jak wkładałem nogawki w buty to woda w nogawkach długo zostawała, do czasu popołudniowej herbatki :uśmiech:

 

MCCUU Marpat 50/50% jest robiony w splocie Twill czyli tym grubszym, cieplejszym

 

ACU również 50/50% tyle że o splocie Ripstop cieńszym, przewiewniejszy

Edited by Wzorek
Link to post
Share on other sites

Generalnie polycotton Milteca nie jest polecany. Mając kombinezon w składzie 65/35 notorycznie byłem spocony jak szczur, nie mówiąc o odparzeniach w miejscach newralgicznych. Lepiej inwestować w NYCO, np. Helikona.

 

Oczywiście jest to moja opinia, ale MilTec polycotton- nawet turbodymoman zrezygnowałby z zawstydzania ^^

Edited by zombie_snake
Link to post
Share on other sites

Mam w swojej szafie 3 ciuchy z polycottonu.

 

1. Spodnie kamuflaż marpat mili-tec albo okolice. Grube, nieprzewiewne, sztywne i błyszczące. Ogólnie tragedia. Kupowałem przez net i za bardzo nie miałem wtedy doswiadczenia co biorę.

 

2. Truspec, impregnowany teflonem. Oddychalność średnia, ale przy 20C celcjusza i umiarkowanym wysiłku fiozycznym daje radę.

 

3. Spodnie turystyczne Hannah, przy 30C spokojnie dają radę.

 

Jak więc widac polycotton, polycotonnowi nierówny.

Zresztą koszulki termoaktywne są w 100% z poliestru, a doskonale dają radę.

 

Co do mundurów "sztucznych" to IMHO 100% bawełny RS oddycha lepiej niż NYCO 50/50 RS. Jednak ten drugi ma zdecydowanie wieksza żywotność terenową.

Link to post
Share on other sites

Z mundurami z POCO miałem do czynienia na przykładzie niemieckiego munduru. Jeden miałem od Mil-Teca drugi to demobil (ale w moim przypadku to był skład 65% CO / 35% PO). Odczucia wnoszeniu były różne. Dodać do tego można oczywiście jeszcze wytrzymałość, jakoś wykonania, spieralność itp. Ale generalnie Mil-Tec nie wypadł najlepiej. Omomomierz jeśli twierdzisz, że oba są identyczne (bo tak wnioskuję z twojej wypowiedzi) no to masz dziwne doświadczenie z mundurami. Choć uwzględniając, że nie podałeś żadnej argumentacji to raczej brak doświadczenia (po prostu się gdzieś naczytałeś).

Edited by maciejs
Link to post
Share on other sites

Oddychalnoa ść w większej mierze zależy od gęstości splotu tkaniny i jej grubości niż od jej składu. Do tego dochodzi kwestia barwień, powleczeń itp.

 

Materiał włókien będzie wpływał głównie na wytrzymałość użytkową tkaniny, jej podatność na nasiąkanie wilgocią i subiektywne odczucie komfortu dla ciała. Samo wykończenie włókien też może być różne - mam spodnie 5.11 100% nylon ze starej serii które sprawdzają się dużo lepiej niż ten sam model z 100% bawełny - zarówno wytrzymałościowo jak i komfortowo (w wysokich, letnich temperaturach także).

 

Także wszystko zależy od jakości i konstrukcji użytej tkaniny, niekoniecznie od jej składu. Można robić pewne założenia, ale tylko wobec określonych produktów - np. "taniego chińczyka"

Link to post
Share on other sites

może głupio spytam ale co mi tam

 

Czy podczas zakupu munduru istnieje jakiś sposób (chodzi mi o kupno przez internet, bez macania) na sprawdzenie grubości materiału i gęstości splotu? Tzn czy jest np. jakiś wskaźnik na metkach, który to określa czy pozostaje pytać ludzi i czytać opinie w necie?

 

pozdrawiam

majster

Link to post
Share on other sites

Zdecydowałem się na mundur woodland ACU 100% bawełna z ri-stopem. Materiał bardzo mocny w przeciwieństwie do innych mundurów bawełnianych, dodatkowo wzmacniany w kroku i na kolanach. Narazie jestem z niego bardzo zadowolony zobaczymy jak w praktyce :mrgreen: .

To linki do tego munduru:

http://www.specshop.pl/product_info.php?cP...roducts_id=3574

http://www.specshop.pl/product_info.php?cP...roducts_id=3574

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Bo nie ma kontraktow. To że nie są kontraktowe nie wyklucza ich istnienia. Rynek amerykański jest pojemny i firmy jak Propper czy Truspec, ktorych mundury żołnierze kupują prywatnie, mają rozne kamuflaże w ofercie.

Edited by Jaeger
Link to post
Share on other sites

Tak myślałem, że nie ma kontraktów. Ale kumpel twierdzi, że są bo widział na okładce Komandosa. No a ja mu właśnie mówię, że może pojedynczy przypadek. Może ktoś sobie kupił prywatnie. A on na to, że tam cały odział był w to ubrany.

 

No czaję się na te Milspeca, ale nie wiem jak z kolorami. Wysłałem zapytanie do sklepu i zobaczymy. Wyglądają na dobre: Bawełna 100% rip-stop

 

Myślałem nad kontraktami, ale są one tylko w BDU a ja chcę ten kamuflaż w ACU.

Link to post
Share on other sites

A nie mógł cały oddział takiego kupić? :roll: Tak jak mówił Jaeger kontraktów tego rodzaju nie ma. Kontraktowy ACU to tylko UCP i MC(na razie nie do dostania ;) ). Generalnie krój ACU jest bardzo udany i sam bym sobie chętnie kupił jakiś ciuch(olive w tym kroju jest po prostu świetne!). Problemem jest cena, bo dla mnie gra nie warta świeczki - kopia w cenie kontraktów to pomyłka.

Link to post
Share on other sites

A nie mógł cały oddział takiego kupić? :roll: Tak jak mówił Jaeger kontraktów tego rodzaju nie ma. Kontraktowy ACU to tylko UCP i MC(na razie nie do dostania ;) ). Generalnie krój ACU jest bardzo udany i sam bym sobie chętnie kupił jakiś ciuch(olive w tym kroju jest po prostu świetne!). Problemem jest cena, bo dla mnie gra nie warta świeczki - kopia w cenie kontraktów to pomyłka.

 

 

Nawet od dobrego producenta? Ja myślałem kiedyś żeby kupić truspecowy odpowiednik acu w woodlandzie, ale zanim się zdecydowałem były już niedostępne w sklepie.

Edited by Ohtar
Link to post
Share on other sites

No czaję się na te Milspeca, ale nie wiem jak z kolorami. Wysłałem zapytanie do sklepu i zobaczymy. Wyglądają na dobre: Bawełna 100% rip-stop

 

Myślałem nad kontraktami, ale są one tylko w BDU a ja chcę ten kamuflaż w ACU.

 

Kup lepiej kontakrt BDU i przerob na RAID jak masz kupowac milspeca

 

Edit

A co do mundurow kontraktowych to wcale nie uważam żeby były one jakieś specjalnie wspaniałe. Co wiecej już o tym pisano na forum. Kontrakt jest obliczony na czas na jaki jest wydawany a potem jest wymieniany. W przypadku ACU to 6 miesiecy. Potem moze sie choćby rozpaść. Mundury dobrych firm na rynek cywilny sa znacznie lepszej jakości, muszą wytrzymać bo cywil ich sobie nie wymieni.

Edited by Jaeger
Link to post
Share on other sites
Nawet od dobrego producenta? Ja myślałem kiedyś żeby kupić truspecowy odpowiednik acu w woodlandzie, ale zanim się zdecydowałem były już niedostępne w sklepie.

 

Nawet od dobrych producentów;) Szczególnie jeśli to 100% bawełna.

 

A co do mundurow kontraktowych to wcale nie uważam żeby były one jakieś specjalnie wspaniałe. Co wiecej już o tym pisano na forum. Kontrakt jest obliczony na czas na jaki jest wydawany a potem jest wymieniany. W przypadku ACU to 6 miesiecy. Potem moze sie choćby rozpaść. Mundury dobrych firm na rynek cywilny sa znacznie lepszej jakości, muszą wytrzymać bo cywil ich sobie nie wymieni.

A ja uważam zupełnie na odwrót. Kontrakt ma 6 miechów przewidywalnej używalności z tym, że jest to używalność w warunkach bojowych - ciuch ma to przetrwać. Cywilne wersje są robione z myślą o użytkowaniu cywilnym, bez przesadyzmu.

Jeśli porównać używalność cywilną kontraktu i cywila to kontrakt o wiele lepiej to znosi(przynajmniej w moim wypadku ZAWSZE tak było ;) ).

Link to post
Share on other sites

Drogi kolego. Kupujac 100% bawełne sam skazujesz się na najniższą trwalość munduru. Ale ja nie o tym. Mianowicie to że coś jest dostepne na rynku cywilnym nie znaczy że nie jest obliczone na dłuższy okres intensywnego użytkowania. Jest masa zawodów które u nas mogą nie istnieć ale w innych krajach są i ci ludzie kupują i używają mundurów bardzo intensywnie. A w ekstremalnych warunkach każdy mundur mozesz zniszcyzć w 5 minut.

 

Co więcej ktoś przy przetargach ważne jest tez kryterium cenowe. Niższa cena- niższa jakość. I to jest fakt ktorego przy kontraktahc nie przeskoczysz.

Edited by Jaeger
Link to post
Share on other sites
Drogi kolego. Kupujac 100% bawełne sam skazujesz się na najniższą trwalość munduru. Ale ja nie o tym.

 

Zgadza się, nigdzie nie napisałem, że tak nie jest ;)

 

Jest masa zawodów które u nas mogą nie istnieć ale w innych krajach są i ci ludzie kupują i używają mundurów bardzo intensywnie.

Tak. Kwestia tylko czy jest im ten mundur w tym zawodzie potrzebny? Poza tym producenci lubią sobie mordę wytrzeć, że ''produkt używany niezgodnie z przeznaczeniem'' i gwarancję szlag trafia. Ale tutaj również się z tobą zgadzam.

 

Co więcej ktoś przy przetargach ważne jest tez kryterium cenowe. Niższa cena- niższa jakość. I to jest fakt ktorego przy kontraktahc nie przeskoczysz.

Zależy, czy rozpatrujesz sprawę na polskie warunki czy bardziej racjonalnie działających państw.

Sporo już ciuchów militarnych zajechałem i z reguły kontrakt miał dłuższy czas użytkowania. Zależy oczywiście od sposobów użytkowania(w moim przypadku to wspinaczka, survival, piesze wycieczki, jazda na rowerze i użytkowanie na co dzień), ale moje doświadczenia skłaniają mnie do zakupu kontraktów, a wersje cywilne nadają się jako ciekawostki i dodatki(kapelusze, rękawice itp. itd.).

Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...