Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

No u producenta to nie ale znalazłem chociaż to:

Opis śpiwora:

 

Przeznaczony jest do użytkowania przez żołnierzy w różnych warunkach działania wojsk desantowo - szturmowych, piechoty górskiej oraz wchodzących w skład sił pokojowych ONZ. Wykonany jest ze specjalnej, wodoodpornej i wiatroszczelnej tkaniny poliamidowej w kolorze maskującym. Dwuwarstwowa konstrukcja kanapkowa zapewnia utrzymanie ciepła w niskich temperaturach.

 

 

Górna część śpiwora wyposażona jest w ocieplony kaptur z możliwością regulacji ściągnięcia. Wewnątrz śpiwora znajduje się kieszeń podręczna zapinana na taśmę samoprzylepną. Śpiwór zamykany jest na dwuprzesuwakowy zamek, który pozwala regulować temperaturę i wentylację wewnątrz śpiwora. Z zewnątrz zamek przykryty jest listwą termiczną. Dodatkowo śpiwór wyposażony jest w dopinane prześcieradło z tkaniny elano - bawełnianej.

 

Temperatury użytkowania wynoszą:

- temperatura ekstremalna: -22oC

- temperatura komfortowa: +1oC

 

Wymiary:

Długość: 220 cm,

Szerokość w górnej części: 95 cm Szerokość w dolnej części: 68 cm

Wkład ocieplający:

2 x 220 g / m2,

Waga: ok 2800 g.

 

No temperatura komfortowa też nie jest jakoś wybitnie za wysoka, ale cóż trzeba sprawdzić na własnej skórze ;-)

Edited by rumak
Link to post
Share on other sites
No temperatura komfortowa też nie jest jakoś wybitnie za wysoka
Za wysoka czy za niska? Nie ma śpiworów uniwersalnych (poza modułowymi). Musisz wybrać czy potrzebujesz na lato i stosunkowo ciepłe noce, czy na zimę.

Te dane coś mi nie pasują, z moich doświadczeń wydaje mi się, że jest tu podana zbyt duża różnica między temp. ekstremalną, a komfortową.

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Dziś temperatura -18. Rozłożyłem się na podwórku pod wiatą, wiał lekki wiaterek. Dwie karimaty (jakaś turystyczna i kostka BW), śpiwór polski. Ja ubrany w kolejno : odzież termoaktywną, polar, polski bawełniak. Na głowie szalokominiarka, na nogach 2 pary skarpet (jedna cienka, druga gruba).

 

Pomimo tego, że od ziemi szło mi zimno (karimata z aluminium powinna załatwić sprawę) w śpiworze było bardzo ciepło. Położenie na karimaty polskiego gore-texu nieco poprawiło komfort. Generalnie rzecz biorąc jak na leżenie prawie 2 godziny na betonie, bez osłony przed wiatrem jestem bardzo zadowolony, a śpiwór spełnia moje oczekiwania.

Edited by Azur
Link to post
Share on other sites

Ja spałem z 22 na 23 stycznia w lesie (w okopie). Temperatura ponad -20stopni + wiatr

 

moje ubranie - nogi:

2pary skarpet (jedna wojskowa, jedna zwykła cienka)

spodnie wz127a

podpinka BW

 

moje ubranie - góra:

szalo kominiarka

bluza wz127a

koszulka bawełniana

cienka bluza bawełniana

sweter wełniany cienki

 

 

Spanie może komfortowe nie było, ale źle też nie było

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Witam

 

Czy istnieje jakiś magiczny sposób na składanie tego śpiwora w celu zapakowania go do pokrowca? O ile turystyczny śpiwór, który posiadam można po złożeniu na pół (wzdłuż śpiwora) zwinąć i zapakować, to polskiego nie mogę. Zależy mi na tym, ponieważ pomimo usilnych prób upychania śpiwora w pokrowcu nadal zajmuje on bardzo dużo miejsca i używanie go z plecakiem typu Mokra, czy Wizna jest ciężkie - noszenie go na zewnątrz jest niepraktyczne, a włożenie do środka jest po prostu niemożliwe.

Link to post
Share on other sites

Mniej miejsca i nie zapomnij dodać, że znacznie mniej czasu co jest ważne jak musisz się zwijać szybko.

 

Osobiście raz mi sie udało złożyć ten śpiwór tak jak fabrycznie był złożony - potem zacząłem go wpychać do worka po prostu.

 

Do tego z tego co słyszałem to "upychanie" jest zdrowsze dla śpiwora, w sumie nie jest on też tak "połamany" po wyciągnięciu.

 

Jedno co mi ten temat przypomniał to to, że miałem fastexy do pasków kompresyjnych przy worku doczepić.

Link to post
Share on other sites
  • 10 months later...

Nie zgodzę się z kolegami że wepchnięty zajmuje mniej miejsca.

 

Wczoraj z czystej ciekawości rozpakowałem psiworek ,złożyłem go na pół (wzdłuż) i zwinąłem wyciskając z niego powietrze. Dla ułatwienia dodam że nie sprawiło mi to większego problemu. Próba była jednak wykonywana w warunkach pokojowych co mogło wpłynąć na wynik eksperymentu. Następnie rulon ścisnąłem taśmą aby się nie rozwijał i schowałem do worka.

 

Efekt: mamy o 1/3 mniejszy tobołek ,w dodatku równomiernie zapakowany. Polecam spróbować.

 

Moim zdaniem to że worek jest dość duży ,nie znaczy od razu że musimy wypełnić jego całą objętość. Kiedy możemy pozwolić sobie na luksus zwinięcia i zapakowania śpiwora tak jak to się powinno robić uzyskujemy mniejszy tobołek, o bardziej ergonomicznych gabarytach. Zapasowa objętość worka służy do łatwiejszego zapakowania w warunkach pola walki. Jeżeli musimy działać szybko to pakujemy wszystko na przysłowiowego chama i jesteśmy gotowi do działania.

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Jakiś czas temu i kilka dni później na forum PJS oraz na Specshopie pojawił się śpiwór modułowy WP, oznaczony wzorem 729A/MON.

 

Zdjęcia tego śpiworu widziałem już ze 2 lata temu, ale nie chciało mi się wierzyć, że coś takiego funkcjonuje i uznałem to za podróbę.

 

Ten sam śpiwór pojawił się na ostatnim MSPO (pamiętam foty śpiwora z kolorowymi metkami wskazującymi temperatury śpiwora).

 

Teraz jak widać pojawił się w sprzedaży cywilnej.

 

Jak to jest z tymi śpiworami - są one w wojsku? Jeżeli tak to od kiedy? Czy ktoś może miał już okazję testować go "w boju"? Ja swój przetestuję najwcześniej za tydzień i chcialbym wiedziec, czego się spodziewać.

Link to post
Share on other sites
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...