Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Program PDW


Recommended Posts

W "Raporcie - WTO" nr 08/2004 mozecie przeczytać artykuł REMOVa o programie PDW. Wyczerpujący, kompetentny - redakcja jest pod wrażeniem (ja też) :wink: Oby tekstów wiecej takich tekstów!

 

Bez zebrania podstawowych informacji nie ma co "wybierać" bo to zwykle smieszne jest - przeczytajcie, rozważcie przestwawione argumenty, zastanówcie się nad problemem standaryzacji etc.

 

Jako skromny "sąsiad" po piórze - gratulacje REMOV! Mam nadzieję że nie zepsułem ci zabawy w kota z Cheshire :lol:

Link to post
Share on other sites
  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

FsN jest dla policjantów głównie, inne pistolety maszynowe również dla AT. To jest normalny pistolet maszynowy, na nową, skuteczniejszą amunicję. Tak skracając. Dla służb ochrony dajmy na to, również.

 

ok - do ww. grup zawodowych tez sie nie zaliczam :wink:

 

mialem takie dziwne odczucie ze mowilismy o tym w kontekscie kontraktu na PDW, potem rozmylo sie na nasz gust, a teraz to mi zupelnie przeszlo.

 

Pytanie do Remov'a : Czy sluzb ochrony (u nas) nie obowiazuja fragmenty nt. broni szczegolnie niebezpiecznej (chociaz nie wiem w sumie automaty tez pod podlegaja). A wiec czy nie bylo by problemow z kalibrem ?

 

Pytam bo nie mam dostepu do najnowszych nowelizacji ustawy, a w tym co mam nie znalazlem na to odpowiedzi.

 

z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam "Literatów" :wink:

Link to post
Share on other sites
REMOV, Twoja opinie tez chce poznac (czytalem artykul goscia o takiej ksywce i byl on bezstronny).
To chyba bardzo dobrze, że taki właśnie był, prawda? :wink:

8)

 

Pomijajac powyzsze gratuluje artykulu :) .

 

Dolaczam sie do prosby w/w (ponad moim postem :) ) i prosze aby kolega REMOV (lub kto inny), odbiegajac lekko od tematu, skrocil lub podal namiary na ustawy zwiazane z pozwoleniem na bron dla pracownikow ochrony.

Z gory dzieki.

Link to post
Share on other sites

I jeszcze cos, jak widzicie PDW w roli pm-u dla pododdzialow antyterrorystycznych policji (np. BOA, SWAT itp).

 

Wedlug mnie taka bron (mala lecz o wysokiej przebijalnosci -czy jakos tak ale wiecie o co chodzi) nie pasuje w pewnym stopniu do dzialan policyjnych wlasnie z powodu dobrych "osiagow" przeszkadzajacych w akcjach w miastach itp. A jako policyjna bron wsparcia (pelniaca role CKM-u i "snajperki" jak na wymagania akcji policyjnych :wink: ) lepszy bedzie np. AUG. Slyszalem co prawda, ze ten maly kaliber i wydluzony pocisk nie rykoszetuje i wytraca duzo energii w...(zaleznie od punktu celowania i trafienia), ale nie znam sie najlepiej na balistyce i czekam az mnie ktos oswieci :lol: .

Link to post
Share on other sites

Bardzo trafne zdjecie i w ogole fajna fotka ale to problem na osobny temat.

 

Interesuje mnie jednak czy bron (PDW) o tak wysokiej penetracji (jesli nie myle pojec) ma szanse wyprzec w sluzbach policji takie pm-y jak np. mp5- czyli na slaba amunicje 9x19 para (pomijajac wersje mp5/10 kalibru 10mm)?

 

Co prawda widzialem P90 w rekach amerykanskiego policjanta i to "zwyklego" ale na autostradzie, a nie w terenie zurbanizowanym gdzie moze sie znalesc wielu swiadkow, a zarazem potencjalnych ofiar zawieruszonego pocisku.

Link to post
Share on other sites
Interesuje mnie jednak czy bron (PDW) o tak wysokiej penetracji (jesli nie myle pojec) ma szanse wyprzec w sluzbach policji takie pm-y jak np. mp5- czyli na slaba amunicje 9x19 para (pomijajac wersje mp5/10 kalibru 10mm)?
Po to została stworzona :wink:

A pojęcia to owszem, troszeczkę mylisz.

Link to post
Share on other sites
swiadkow

 

dobre okreslenie :lol:

 

nie wiem czy jest sens tego by PDW wyparlo PM w policji, standardowy PM radzi sobie wystarczajaco dobrze przeciwko "nieopancerzonym", a na "pancernych" mamy CKM-y/sniperki pod postacia AUG-a i innych. :wink:

 

pozdr

Link to post
Share on other sites
a na "pancernych" mamy CKM-y/sniperki pod postacia AUG-a i innych. :wink:

eee tam AUG

jak w Wawie szczytowali CI wladcy swiata czy kto tam byl to policja pokazywala co przygotowala do rozpedzania demonstracji... byla ladna wystawka sprzetu i na stole stal m.in. CKM Maxima... jak policja byla tak przygotowana to ja sie nie dziwie ze obylo sie bez dymow :)

 

EDIT: a moze to byl Diegietarew? nie pamietam :) ale z tej epoki?

Link to post
Share on other sites

Diegartiew, Maxim ... zadna roznica :wink: wazne ze DUZY :evil:

 

nie szczytowalem tam i nie demonstrowalem ... ma ktos zdjecia z tej "wystawki" :wink: ??

 

jezeli policja pokazala sie z czyms takim to znaczy ze Grupa Operacji Psychologicznych (z Bydgoszczy - a co trzeba zaznaczyc malomiasteczkowosc i patriotyzm lokalny :lol: ) maczala w tym palce :twisted:

 

pozdr

Link to post
Share on other sites
nie wiem czy jest sens tego by PDW wyparlo PM w policji, standardowy PM radzi sobie wystarczajaco dobrze przeciwko "nieopancerzonym"
Te nowe PDW umożliwiają prowadzenie celnego ognia na większym dystansie. Celnego, a nie jak w przypadku zwykłych pm raczej przypadkowego >20 m :wink:
Link to post
Share on other sites
Te nowe PDW umożliwiają prowadzenie celnego ognia na większym dystansie. Celnego, a nie jak w przypadku zwykłych pm raczej przypadkowego >20 m :wink:

 

tego chyba nikt nie ma zamiaru podwazac :wink:

 

ponawiam pytanie : czy wie ktos jak maja sie zapisy o broni uznanej za szczegolnie niebezpieczna (chodzi glownie o kaliber) wzgledem agencji ochrony(mozliwosc uzywania PDW) ?

 

z tego co dotychczas wywnioskowalem agencje obowiazuja te same zapisy ustawy co "zwyklych uzytkownikow"

 

pozdr

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Ja tylko pogratulować chciałem artykułu REMOV-owi. Po pierwsze bardzo ciekawie i przystepnie napisany, obszerny materiał i ciekawe fotki (w szczególności te Narodowej Gwardii Cypru), a poza tym tekst ukazał się w moim zdaniem jednej z dwóch najlepszych gazet zajmujących się tematyką militarną.

Link to post
Share on other sites

Co do artykułu - chciałem tylko powiedzieć, że MP9 to nie MP7... :wink:

(z zapomnianego już cyklu "zagadka obrazkowa z RAPORTu, czyli jakie podpisy są pod którymi brytyjczykami" - to dotyczy innej, starej dyskusji...).

 

A tak w ogóle to faktycznie gratulacje. Kolega REMOV "zmonopolizował" ten numer RAPORTu. Bodaj 9 stron i to pierwszy artykuł w tym czasopismie...

To co będzie dalej? :D

-

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Mała niespodzianka dla czytelników tego działu, czy też WMASG w szczególności. Po rozmowie z redakcją pisma z którym ostatnio współpracuję postanowiłem, że będę wrzucał swoje artykuły na swoją stronę (mniej więcej po miesiącu-dwóch od czasu publikacji, zależy od tego, kiedy będę miał czas), w końcu nie każdy ma szansę ten RAPORT dorwać i przeczytać, a tak ma okazję :wink:

 

A zatem jeżeli ktoś jest zainteresowany, to może przyglądnąć jak wyglądał sam tekst (a jak będę miał chwilkę czasu to tu i ówdzie poumieszczam jakieś obrazki, aby się to nieco lepiej czytało), przyjemnej lektury, może Wam się do czegoś to przyda: http://www.militech.sownet.gliwice.pl/

Link to post
Share on other sites

W ostatnim nr "Strzalu" ukazala sie relacja a ztargow MSPO, w podpisie do zdjecia przedstawiajacego MP7 natknolem sie na stwierdzenie mikrokalibrowa bron (dokladnego podpisu nie przytocze nie mam gazety pod reka). czy to okreslenie "mikrokalibrowa" to wymysl autora czy nowe okreslenie pistoletow strzelajacych nabojami malego kalibru?

Link to post
Share on other sites
w podpisie do zdjecia przedstawiajacego MP7 natknąWiesz, język (nawet techniczny) to jest twór, który nieustanie ewoluuje, wprowadza się do niego nowe pojęcia (neologizmy), próbuje się ściślej definiować niektóre sprawy i tak dalej. Tak samo jest w tym przypadku, określenie jest promowane, być może się przyjmie, gwarancji nie ma. Brzmi odpowiednio "mądrze", faktycznie wyróżnia te pistolety strzelające nową amunicją, ale osobiście niespecjalnie widzę sens w jego wprowadzaniu. Mnożenie bytów bez potrzeby.
Link to post
Share on other sites
Taką terminologię wymyślono chyba w l.70-tych. Spotkalem ze z tym albo w jakimś starym WPT albo w artykule Kochańskiego w Horyzontach Techniki (o kbk XL64, 4,85 mm). Nabojem mikrokalibrowym nazywano amunicję kal. poniżej 5 mm.
Czyli, 4,6 mm zasilający MP7 jest "mikrokalibrowy", ale 5,7 mm z P90 już nie? ;)
Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...