Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Ważna informacja dla wszystkich "Czerwonych beretów"


Recommended Posts

Nie idą - zostają w 6 BDSz i 25 BKPow. Gdyby 6-ej odebrano bordowe (nie czerwone!) berety to chyba duch gen. Rozłubirskiego skoczył by ze spadochronem na ziemię i zrobił paroma seriami z AKMS-a porządek z tymi co by na taki pomysł wpadli :-P

Edited by Michal_g
Link to post
Share on other sites

A mi się marzy żeby wojsko polskie wróciło do rogatywki :) Fajna czapka z daszkiem. Amerykanie mają swoją "patrolówke", a fajnie bby było jakby rogatwyka, czapka z historią, wróciła do armii :) Pomijam tu mundur wyjściowy i oficerów. Ale mam na myśli żołnierzy niższych rangą :) Np rogatywka w polski kamuflaż wz93 :)

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites

W miesięczniku "Nowa technika wojskowa" nie pamiętam w którym wydaniu ale coś mi świta że 9/2009 były zdjęcia z jakiś targów (pewnie z Kielc) i było parę zdjęć mundurów i pojawiła się normalnie rogatywka wz. 93 z orzełkiem "full serwis" wszystko miała. Pamiętam też że w podpisie zdjęcia było coś typu że była tylko pokazana aby wzbudzić dyskusję czy nadal są potrzebne i czy mogły by wrócić. Szukałem zdjęcia ale no niestety nie mogę znaleźć, może jak odszukam gazetę to zeskanuję. Na allegro swego czasu się pojawiały takie rogatywki wz. 93 ale bez orzełka.

 

Generalnie wiem że to temat o beretach a nie o rogatywkach i zrobił się mały offtop ale jest mi smutno że zniknęły one z umundurowania polowego, bo nawet komunistą nie udało się ich usunąć (co prawda z galowych usunęli i były okrągłe, ale to inny temat).

Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...

Berety w kolorze ciemnozielonym (zielona czerń) noszone są przez żołnierzy z Dowództwa Wojsk Specjalnych oraz wszystkich jednostek podległych (1. Pułk Specjalny Komandosów, Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza”, Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych) z wyjątkiem Jednostki Wojskowej GROM.

 

Beret o barwie ciemnozielonej swoim kolorem, sposobem wykonania, jak i umiejscowieniem na nim orła Rodzaju Sił Zbrojnych nawiązuje do tradycji pierwszych polskich jednostek specjalnych z okresu II wojny światowej - Pierwszej Samodzielnej Kompanii Commando, a następnie 2 Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych.

 

http://www.otofotki.pl/img13/obrazki/mm6133_beret.JPG

 

Piękny jest 8)

 

Trochę historii:

 

Z początkiem sierpnia 1942 Szef Operacji Połączonych lord Louis Mountbatten, zwrócił się do Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych RP gen. Władysława Sikorskiego z propozycją utworzenia polskiego oddziału komandosów. Skutkiem tych rozmów był rozkaz o stworzeniu polskiej kompanii komandosów wydany 28 sierpnia 1942 r.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż żołnierze kompanii a później batalionu, jako jedyni Polacy, nosili ciemnozielone berety przeznaczone dla nielicznych żołnierzy sprzymierzonych, którzy dostąpili zaszczytu służenia w oddziałach Dowództwa Połączonych Operacji. Beret zielony, stał się więc symbolem ochotniczej służby w trudnej

i wszechstronnej broni, jaką były oddziały Commando i był specjalnie ceniony, jako znak wyróżniający. Polscy komandosi od koloru beretów nazwani zostali "zielonymi diabłami".

Zmiana koloru beretu na ciemnozielony, pozwala na dopełnienie dziedziczonych tradycji i tworzonej symboliki oraz jest szczególnym wyróżnikiem dla Wojsk Specjalnych, jako nowego Rodzaju Sił Zbrojnych.

 

[słyszałeś o miniaturkach?]

Edited by Foka
Link to post
Share on other sites
Guest Patek
1. Pułk Specjalny Komandosów, Morska Jednostka Działań Specjalnych „Formoza”, Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych) z wyjątkiem Jednostki Wojskowej GROM

Z tego co czytam w Rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 lutego 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wzorów oraz noszenia umundurowania i oznak wojskowych przez żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych, wychodzi na to, że również z wyjątkiem MJDS. Czyli de facto jest to nowy beret dla 1. PSK :roll:

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...