Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

bart_a

Użytkownik
  • Content Count

    110
  • Joined

  • Last visited

Everything posted by bart_a

  1. Problemów z PW ciąg dalszy - kontakt mail
  2. Co najmniej 160 guardera? To ile na tym ASP wychodzi fps, że w ogóle istnieje potrzeba wstawiania mocniejszej sprężyny niż 160-ki guarder?
  3. Dodam tylko, że sprężyna na której są te wyniki, to dokładnie odpowiednik 160-ki guarder pod względem wymiarów i materiału.
  4. Odzyskałem dostęp do PW - można usunąć temat.
  5. Wszystkich, którzy próbuję się skontaktować ze mną w temacie replik wyborowych, proszę pisać na : ataman.bartlomiej@gmail.com Nie mam możliwości wejść w PW, nie dostaję powiadomień itd. od momentu "dobrej" zmiany na WM...
  6. Wszystkich, którzy próbuję się skontaktować, proszę pisać na : ataman.bartlomiej@gmail.com

     

    Nie mam możliwości wejść w PW od wspaniałej zmiany na WM.

  7. Nowa seria ASPro prawdopodobnie na żadnym secie nie da 570 fps, bo poszli w dół ze sprężynami. Natomiast na starej 150 (sprzedawanych tak do połowy tego roku) spokojnie nawet okolice 600 da się uzyskać. Z resztą mierzcie grubość drutu, to będzie wiadomo, która macie. Nowe mają 1,4mm.
  8. Ta Aresa ma mechanizm spustowy jak pozostałe MSR, a zespół cylindra najpewniej zbliżony do VSR. Komora HU w MSR-ach ujdzie, ale po przeróbkach. Poza tym funkcjonalny magazynek w oryginalnym miejscu wygląda fajnie i dodaje realizmu, ale pod względem niezawodności tego rozwiązania już tak fajnie nie jest. Cyma jak to cyma - jak to wyżej zostało wspomniane, kluczowa jest komora HU. Komora będzie w miarę ok to i replika się do czegoś nada.
  9. Snajperka "na popych" to lekkie nieporozumienie. Jeśli nie planujesz innego napędu niż sprężynowy, to wg mnie to już na starcie bardzo duży minus. Tak jak wspomniał mikadorus : na stocku to przeładowanie wygląda sprawnie, ale przy sensownej dla snajpera sprężynie mogą być kłopoty. Odrywanie stopki od ramienia w związku z pchaniem repliki do przodu, czy wręcz opuszczenie repliki w dół, żeby ścisnąć sprężynę, czyli dłuższy czas pomiędzy strzałami - niby pierdoły, ale potem w praktyce ma to znaczenie. Choć nie powiem, replika fajnie się prezentuje.
  10. Replika trafiła do mnie na serwis i po rozłożeniu na części pierwsze mogę opisać dokładnie jak wygląda stan. Mianowicie replika posiadała swój przebieg i nadawała się do generalnego przeglądu włącznie z wymianą pewnych elementów. Co do przeglądu wykonywanego przez sprzedającego, być może był on wykonywany, ale na zasadzie rozłożyć, złożyć, oddać parę strzałów i z głowy. Po pierwsze w mechanizmie spustowym trzeba było wymienić sprężynkę, bo to ona była główną przyczyną wadliwego działania repliki, a nie nie dokręcenie. Ogólnie replika miała spore nieszczelności, z którymi wiązały się i
  11. http://www.airsoftshop.be/en/tokyo-marui-vsr-10-g-spec.html Tutaj klient zamawiał ostatnio. Przesyłka była gratis, więc cenowo wychodzi praktycznie jak w SPC.
  12. Paczka została wysłana omyłkowo na adres brata, który jest adresem z przelewu. Poszedłem na pocztę udało mi się złożyć żądanie zmiany adresu przed doręczeniem, ale mimo to paczka dotarła na tamten adres. Jeśli dystans 10 km do brata to droga nie do przebycia to niech wyślę do Ciebie tą replikę - za paczkę też Ci zwrócę.
  13. Jako, że dopiero wczoraj wieczorem dostałem link do tematu, to teraz się odniosę. Termin był przesuwany wielokrotnie i wydłużyło się to wszystko - jest to moja wina i nie będę tego usprawiedliwiał. To zlecenie jak i z 2 innych dotyczył ten sam problem tj. były w większej części zrobione, ale brakowało mi chronicznie czasu na ukończenie. W końcu ustaliłem, że dorzucę ten rabat, a potem stwierdziłem, że podbiję stawkę i dam tłumik - miał być to tłumik komorowy za 150zł o czym Techman nie wspomniał. Generalnie replika była by w tamtym tyg. odesłana, tylko wystąpiła przy teście wspomniana
  14. Co do moich części, to polecam ogólnie repliki te które są na zestawach od 2013, bo od tamtego czasu gdzieś zacząłem je ulepszać. Po fotce widzę, że to raczej nie jest jedna z tych nowszych wersji - trzeba by więcej zdjęć. Ogólnie to zestawy te starsze w większości przypadków da się zupgradować do wyższej wersji. Fpsy mogą być niskie i ze względu na jakąś małą nieszczelność na głowicy i na komorze, jak i może być to wersja pod sprężyny 7mm, czyli te słabsze. Sumując nieszczelności i ubicie sprężyny kilkuletnie, może mieć te 520 fps.
  15. Wymiana sprężyny na jakąkolwiek inną niż stockowa wystarczy, ale do rozwalenia stockowych części. Niestety, ale trzeba wymienić cały zespół cylindra i przy mocniejszej niż 150 spr. też i na pewno mechanizm spustowy. Do tego dochodzi wymiana komory, żeby była możliwość założenia lufy AEG. Właśnie przeprowadziłem kompletny tuning tej replik z wymianą w zasadzie wszystkiego, w tym robiony pod tą replikę mechanizm spustowy - wkrótce jakaś mini recka tego się pojawi. Komorę zastosowałem taką jak w L96 przy czym po przeróbkach, które przekraczają możliwości przeciętnego warsztatu majesterkowicza
  16. Mimo wszystko nie polecam - stalową też idzie uszkodzić, szczególnie dziubek na końcu. Najlepiej rurkę/tulejkę do czoła głowicy i w to młotkiem - 100% bezpieczeństwa.
  17. Z tego co obserwuję u siebie, to nieszczelność w komorach PDI często występuje nie na oringu tam gdzie dysza wchodzi, tylko tyłem gumki. Po prostu szczelność na gumce w tej komorze wynika ze ścisłego spasowania średnicy gumki ze średnicą otworu w komorze, a jak wiadomo gumki się różnią grubością choćby i odrobinę i stąd pojawiają się nieszczelności. Kolejną przyczyną jest osiowe ułożenie lufy w komorze - wystarczy ściągnąć ten kołnierz z lufy i zobaczyć jak będzie ze szczelnością. Ten kołnierz też idealnie nie jest dopasowany do lufy, bo wchodzi na wcisk tylko do komory na oring, a na lufie ma
  18. Już ktoś tu wspominał o tym problemie, a i sam się spotkałem z tym - najpewniej odrobinę się zmieniła końcówka lufy w nowych egzemplarzach, gumka inaczej siedzi w tym konkretnym typie komory (PDI) i jest kłopot. Potwierdzała by to zresztą odp. powyżej. Jak masz jeszcze jakieś gumki już lekko dziabnięte, to można na takiej spróbować odrobinę obciąć kołnierz, co spowoduje, że będzie on szerszy i zobaczyć co wtedy. Uszczelnienie i tak następuje na oringach komory, więc na szczelność to nie powinno mieć wpływu.
  19. Robi, ale pod własną komorę, a komory na stronie już nie ma, chyba że gdzieś jeszcze po sklepach są.
  20. No najprawdopodobniej w żadnym standardzie to nie jest. http://asgshop.pl/sklep/produkt.php?id=885 Ale czy to tył, czy przód na tym zdjęciu, to ja nie wiem - poproś może o dodatkowe zdjęcie. W ogóle bierzesz pod uwagę kupno tego M40? Już lepiej jakąś VSR i do tego sobie dorobić dodatki, łoże, żeby było jak M40.
  21. Kminiłem ostatnio nad tym jakby tu poprawić trochę pracę spustu w SWD i popełniłem taką oto modyfikację: Po prostu dodałem elementy toczne w postaci wałeczków osadzonych na osiach poprowadzonych przez przewiercone elementy. Do zero triggera mimo wszystko trochę brakuje, bo zasada działania spustu inna, ale poprawia sprawę.
  22. Heh, no właśnie spusty czy PDI, czy LL nie są szczególnie skomplikowane. Można to jeszcze uproscić, ale tak jak pisali wyżej najprawdopodobniej kultura będzie beznadziejna i awaryjność spora. W każdym razie, próbuj - nie będzie satysfakcjonować, to będziesz kminił nad ulepszeniem konstrukcji :) Co do tłoka SWD i ogólnie materiałów, to łatwość/trudność obróbki niekoniecznie jest dobrym wskaźnikiem jakości materiału. Tak też jest w przypadku swd, gdzie niezawodność tłoka wynika raczej z grubości jego zaczepu . Nie zmienia to ostatecznie faktu, że mechanika swd przy całej swojej prostocie, da
  23. Cylinder wygląda słabo (mocowany na te wprasowania), więc na pewno nic poza stockiem to długo nie potrzyma. Do tego mech. spustowy jak to w każdej VSR(kopii) - do wymiany cały lub w elementach. BAR 10 ma tą zaletę w stosunku do pozostałych springów, że cylinder można w miarę łatwo zmodyfikować tak, by dawał sobie radę nawet z mocnymi sprężynami.
  24. Ale kołnierz jest podwijany przez kulkę, czy dopiero dysza go podwija? Jeśli kołnierz podwija się pod kulką, to głowica nie jest problemem, bo nie ma znaczenia jak długa dysza pcha tą kulkę. Natomiast jeśli dysza podwija gumkę, to musi jakimś sposobem nie osiowo wchodzi w otwór. Najbardziej prawdopodobna przyczyna, to że kołnierz jest zwężony w komorze do tego stopnia, że kulka zamiast swobodnie wejść podwija gumkę. Jeśli komora była zakupiona jako używana to posprawdzaj dokładnie czy coś tam przypadkiem nie podchodzi, choćby jakiś drobiazg. Do tego można też spróbować minimalnie odsun
×
×
  • Create New...