Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Cortes

Użytkownik
  • Content Count

    1,215
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by Cortes

  1. W sztabie dowódców wojsk na Wyspach Normandzkich, admirała Hifmeiera i genarała von Schmitoff, powstał pomysł porwania z portu Granville statków z węglem i przyprowadzenia ich do własnych portów.

     

    Do akcji wyznaczono oddział złożony z żołnierzy Wehrmachtu, Luftwaffe i Kriegsmarine, pod dowództwem komandora (Kapitan zur see) Karla Friedricha Mohra. Do Granville mieli dotrzeć na pokładach trałowców i okrętów patrolowych. Akcja zaplanowana została na godziny nocne, ponieważ w świetle dnia nie miałaby szans na powodzenie, ze względu na panowanie aliantów w powietrzu.

     

    W skrócie o oryginalnej akcji:

    Niemiecka flotylla desantowa została wykryta przez amerykańską stację radarową, ale informacja o tym została zignorowana.

    Niemcy wylądowali w porcie i okolicy. Opanowali port. Niestety znaleźli jedynie jeden statek załadowany 102 tonami węgla. Z pewnym trudem, z powodu niskiego stanu morza, uprowadzili statek, uwalniając przy okazji 67 jeńców. Cała akcja trwała 3 godziny.

  2. Mam do sprzedania furażerki US Army (Overseas garrison cap). Oryginalne. Jedna wełniana, ciemnozielona, 7 3/8 druga bawełniana, khaki.7 3/8.  Wzór regulaminowy, nie "spadackie :-) " mają metki. Khaki ma przyszyty repro niebieski pipping piechoty .

    Za każdą chcę 150 zł, za obie razem 250. Plus koszt przesyłki.

  3. W wyniku klęski Francji w wojnie z Niemcami w czerwcu 1940 roku, Wyspy Normandzkie, terytoria zależne Korony Brytyjskiej, leżące blisko zachodnich brzegów Normandii, znalazły się pod okupacją niemiecką. W trakcie wojny, miały one wpływ na działania wojenne jako miejsca rozlokowania lotnisk, urządzeń radiolokacyjnych i łączności z niemiecką flotą podwodną. Wielkokalibrowe działa artylerii nadbrzeżnej, oraz rajdy lekkich sił nawodnych Kriegsmarine, utrudniały ruchy okrętów alianckich.

    Po lądowaniu Aliantów w Normandii, w czerwcu 1944 roku, ich znaczenie spadło. Ale pozostał silny garnizon, liczący 25 tysięcy żołnierzy, głównie z 319 Dywizji Piechoty, żołnierzy Luftwaffe i marynarzy, wyposażony w artylerię nadbrzeżną i przeciwlotniczą, okręty patrolowe, trałowce i promy artyleryjskie. Alianci pozostawili wyspy bez niepokojenia, izolując je, z założeniem do końca wojny.

    Okazało się jednak, że niewielki garnizon wojsk niemieckich potrafił zrobić spore zamieszanie.

    Zima 1944/45 była dla mieszkańców i okupantów Wysp Normandzkich bardzo ciężka. Brakowało żywności i opału. Żywność dla garnizonu była w bardzo ograniczonej ilości dostarczana za pomocą okrętów podwodnych i szybkich patrolowców. Podobno niemieccy żołnierze polowali nawet na mewy, dla uzupełnienia diety. Żywność dla ludności cywilnej, w małej ilości, była dostarczana statkami państw neutralnych, głównie Szwecji.

    Ale żywność to nie wszystko. Zima była ciężka i mroźna, a na Wyspach brakowało opału.

     

    Na zachodnim wybrzeżu Normandii znajduje się miasto i port Granville. W zimie 1944/45 roku był on ważnym portem przeładunku węgla dostarczanego do Francji z Wielkiej Brytanii. Francja miała problemy z dostawami węgla ze swoich kopalń we wschodniej części kraju i dużej mierze korzystała z węgla dostarczanego z Wielkiej Brytanii.

    Do wyładunku węgla ze statków używani byli niemieccy jeńcy. Czterech marynarzy pod przywództwem kadeta marynarki Letzkera spróbowało śmiałej ucieczki i po porwaniu amerykańskiej barki desantowej, dotarli na Wyspy Normandzkie. Opowiedzieli oni o statkach pełnych węgla stojących w porcie. Dostarczyli szczegółów infrastruktury portu i informacji o amerykańskich wojskach chroniących port.

     

    W sztabie dowódców wojsk na Wyspach Normandzkich, admirała Hifmeiera i genarała von Schmitoff, powstał pomysł porwania z portu Granville statków z węglem i przyprowadzenia ich do własnych portów...

  4. Prosiłbym o ostateczne wyjaśnienie zasad dotyczących amunicji, szczególnie dotyczących 1DPD. Do tej pory było kilka sprzecznych informacji.

    1. Czy całą amunicję uczestnicy zapewniają sobie sami, czy dostarczają organizatorzy?

    2. Czy doładowanie do limitu robimy tylko tam, gdzie znajdują się skrzynie amunicyjne, czy też w respie?

    3. Co jest w skrzyniach? Czy są tylko symboliczne, puste, a kulki wyjmujemy przy nich ze swojego plecaka, czy przed grą wkładamy do skrzyń swoje kulki?

  5. Czy można prosić o mapę z zaznaczonymi granicami terenu gry? Na zachodzie są budynki. Jak blisko można do nich podchodzić?

    W grze będą umocnienia (bunkry). Jakie są zasady ich niszczenia?

    Ile granatów rozpryskowych dostarczą orgowie? Ważne, czy mamy sobie sami kupić? 

    Z mapy działań wynika, że XXX korpus ma się poruszać tylko po drodze na grobli.  OK - to jest zgodne z realiami historycznymi. Czy Dywizja Pancerna SS też będzie się stosować do tych realiów i poruszać tylko po drogach?

  6. Dziękuję wszystkim uczestnikom za super grę.

    Stronie niemiecko-austro-węgierskiej, za doskonałą stylizację i wolę walki w kolejnych czołowych atakach.

    Stronie rosyjskiej - za niesamowity wzrost frekwencji uczestników z dobrą stylizacją i za poziom stylizacji. Na poprzedniej grze było 3 wystylizowanych Rosjan, teraz 10. Wzrost o ponad 300%. Ochotnikom - za wytrwałość w kopaniu okopów i mogił na przyfrontowym cmentarzu. Wszystkich po stronie rosyjskiej- za wczucie się w atmosferę, inicjowanie i odgrywanie scen fabularnych.

    Dla Dominika - za samodzielne ogarnięcie organizacji gry i włączenie do niej niespodzianek, w postaci inspekcji z wyższego dowództwa i wizyty wędrownego handlarza.

  7. Planowałem wrócić do tej gry w czerwcu, ale chyba w tym miesiącu będzie duże zagęszczenie imprez. W związku z tym wracam do poprzedniej daty rocznej - czyli druga sobota sierpnia 17-18, 24-25.

    Nie będę wysyłać zaproszeń. Tych którzy otrzymali zaproszenia w zeszłym  roku, proszę o potwierdzenie udziału i swoje preferencje co do daty. Innych chętnych proszę o zgłoszenie i też o preferencje co do daty. Liczba uczestników jest ograniczona do 10 osób na stronę.

    Przy decyzji o zgłoszeniu udziału, proszę o uwzględnienie, że to nie bedzie gra ASH. To ma być LARP, z elementami survivalu (ok 24 godziny w terenie) i z mało prawdopodobnymi elementami airsoftu. 

     

  8. 2024:

    Przed nami:

    1. "Zduńska Wola 1914" - Kromolin Stary k. Zduńskiej Woli, 2 marca (sobota);

    2. "Market Garden" - Ścinawa nad Odrą, 20 kwietnia (sobota);

    3. "Market-Garden" - Kuty (Słowacja), 10-12 maja (piątek-niedziela);

    4. BPW: "Kresy w Czerwieni" - Góra k. Nowego Dworu Maz., 25/26 maja (sobota/niedziela);

    5. Wojna na Pacyfiku: "Tarawa" - Brody k. Zduńskiej Woli https://maps.app.goo.gl/28aa8dBDM6vRmWkcA, 8 czerwca (sobota);

    6. "Szlakiem Ho Chi Minha"- Niegoszowice k. Krakowa 21-23.06 (gra w sobotę 22.06);

    7. "Bad Land" - Chojne/Borzewisko k. Sieradza, 2ga połowa sierpnia, sobota - niedziela

    8. "Linia Gotów - Ankona 1944" - Julianówka k. Mińska Maz., 7 września (sobota);

    9. "Essen 1945" - (Czechy), 20-22 września (piątek-niedziela).

     

×
×
  • Create New...