Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Kamizelka UKO II - Kandahar


Recommended Posts

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kandahar to nie jedna kamizelka tylko system. Kamizelka zintegrowana z QR - Plate Carrier z QR - kamzielka niskoprofilowa (dla załóg i non-combatants).

 

Tu masz kamizelkę zintegrowaną II serii, wzory przedprodukcyjne (brak niektórych detali produkcyjnych, np ryglowania szwów PALS, tkanina non-slip jeszcze w stockowym kolorze)

 

http://i334.photobucket.com/albums/m411/Ca...r/Kandahar2.jpg

 

http://i334.photobucket.com/albums/m411/Ca...r/Kandahar1.jpg

 

Wcześniejszy egz serii przedprodukcyjnej w czasie testów, z przypiętymi kieszeniami z systemu MOLLE II US GI.

 

http://img191.imageshack.us/img191/8014/dsc00005udi.jpg

 

Plate carrier pokazywany na MSPO 2009

 

http://i334.photobucket.com/albums/m411/Ca...ndahar/PCK1.jpg

 

Niskoprofilówka z MSPO 2009

 

http://i334.photobucket.com/albums/m411/Ca...ar/LowproK1.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Strzał nie strzał ale jakieś tam koszty zostały na to opracowanie tego i wdrożenie poniesione. Teraz pytanie czy iść w tym kierunku czy przyjąć to co amerykańskie.

Przepraszam za OT.

 

A wracając do tematu to jakie są plany odnośnie materiałów? Czy będą wdrażane tylko w Afganie?

Link to post
Share on other sites

Dla niezorientowanych - oficjalnie przyjętym w Polsce systemem oporządzenia modułowego w WP, DWS i MSWiA jest MOLLE/PALS oparte na taśmach 25mm przeszywanych co 38-40mm. Te wszystkie "polskie" systemy na innych tasiemkach mają odniesienie marketingowe i tylko marketingowe jeszcze z czasów kiedy ta kwestia była nieuregulowana, a oporządzenie takie oferowane było przez kilku producentów - pierwotnie przez Janysport i JMD, później także przez MIWO i jego obie części. Nikt poza producentami kupującymi takie a nie inne taśmy nie ponosił żadnych kosztów wdrożeniowych.

 

To samo ma się do materiałów - Cordura w wykończeniu IRR o gramaturach 1000, 750 i 500D (zależnie od tego co to za element - poszycia kamizelek wykonywane są z cordury 750 lub 500, ładownice i torby transportowe z 1000D lekkie elementy wyposażenia - np. worki na odzysk, kieszenie cargo z 500D. Dalej masz jeszcze różne siatki konstrukcyjne i dystansowe, sztywniki, klamry (głównie duraflex i nexus), taśmy wyłącznie poliamidowe.

Link to post
Share on other sites
  • 6 months later...

To ciekawe z tymi kaflami, ale widać część kupiono tak, a część siak - tzn bez płyt bocznych. A wkłady przód/tył dostałeś juz profilowane 3D i ścięte czy te stare 2D?

 

A jak z rozmiarem miller? Bo tego się obawialiśmy najbardziej - Kandahar jest wielkości IOTV i mniejszy od MTV (która jest gigantyczna), ale problem w tym że MON ma tendencję do zamawiania i wydawania za dużych kamizelek. A wtedy dopasowanie to klops.

 

QR działa poprawnie?

 

Pytam, bo w momencie wejścia do seryjnej produkcji często z projektem dzieją się rzeczy nieoczekiwane.

 

Torba transportowa i część ładownic jest zapożyczona z Velociraptora. W sumie dobrze że zamienili torby bo ze starą od UKO można było przedwcześnie posiwieć. Jakbyś mógł wypisać co dostałeś jako ukompletowanie do Kandaharu to będę wdzięczny.

Link to post
Share on other sites

Czyli już wiem, kto za tym stoi ;-)

 

Nie potrafię okrteślić jakie są płyty. Do tej pory widziałem jedynie stalowe oraz SAPI. Jak dla mnie wyglądają podobnie do SAPI ale ręki sobie nie dam uciać.

Nie mam teraz możliwości porównania.

 

Z rozmiarem już było inaczej. W kraju noszę raz na jakiś czas kamizelkę TRYM z NFM w rozmiarze L; KMD-2 też wziąłem w takim rozmiarze. Wg. producenta jest na osobę o wzroście do 168 cm. Ja mam jakieś 20 cm więcej ale jestem wąski i kamizelka prawie pasuje. Prawie bo muszę nosić bez kołnierza, gdyż ciśnie. Zresztą i tak bym nie nosił ale zawsze.

BYły jeszcze rozmiary XL i XXL ale się szybko rozeszły.

 

QRS nie próbowałem. Z czystego lenistwa nie chcialo mi się tego z powrotem składać. Jak juz będę się nudził, ale tak bardzo nudził to zapakuję kamizelkę w co się da i pociągne za magiczną wajchę. O tym jak się rozpada nie zawaham się napisać.

 

Dla mnie jedyne co nie pasuje w tej kamizelce to sposób zapianania. Ciężko to robić jak masz wszystko na kamizelce. Sześć magów z przodu - to jakieś zdrowe trzy kilo, które trzeba podnieść i przytrzymać brodą aby na brzuchu zapiąć kamizelkę. Dodatkowo jak ma się ten pas zewnętrzny obciążony dodatkową amunicją, apteką, wodą czy gadżetami to cała operacja jest czasochłonna i nie przyjemna. Raczej nie ma mowy o szybkim zapięciu np. w pojeździe czy w schronie. No trzeba się namęczyć i już. W porównaniu do TRYM z NFM wypada to niekorzystnie dla mnie. Ale to jest tylko moja opinia ;-)

 

W komplecie były:

- dwa poszycia (pantera zielona i pustynna)

- kołnierz główny i dodatkowy

- naramienniki

- osłona nerek i krocza

- dwie płyty i wkłady balistyczne do kamizelki i osłon

 

Dodatkowo ładownice (tylko pantera leśna), strasznie fajna torba i dwie koszulki "termo". Nota bene koszulki też fajne.

Ładownice:

- 4x2 do karabinu typu CQB (normalne, bez wodotrysków)

- kieszeń na R-3501 (tylko tu nie widziałem tego radia w użyciu)

- kieszeń na akumulator do R-3501 ( idealnie trzyma puszkę np. coli)

- dwie kieszenie na granaty (kiepskie wg. mnie, nie wiem czy zmieści się granat z założonym zapalnikiem)

- worek na odzysk (dość ciekawy)

- apteczka zrwyna (to mnie zaskoczyło najbardziej i jako jedyne z całego zestawu wykorzystałem, naprawdę fajnie zrobione)

- pokrowiec na bagnet (totalne nieporozumienie - mi to służy do trzymania rurki od camelbaka, wątpię czy kiedykolwiek wykorzystam do czegoś innego)

 

To chyba wszystko co było w komplecie. Wspomniałem już, że torba transportowa jest fajna i rządzi?

Link to post
Share on other sites

No za wprowadzeniem Kandaharu jako zamiennika UKO stoję między innymi ja, ale to był zbiorowy wysiłek. Jak na rodzime standardy to od pierwszego prototypu pokazywanego przez nas dowódcom batalionów w marcu 2009 do pierwszego zakupu z końcem 2010 nie było źle. Nie jestem w 100% zadowolony - bo wolałbym żeby do służby trafiał kompletny system a nie tylko "duża" kamizelka ale i tak sam przyznałeś że to spory krok naprzód.

 

Co do konstrukcji i wyposażenia - będziemy się starali doprowadzić do opublikowania na sieci w formacie .pdf instrukcji do kamizelki w formie podobnej do amerykańskich Kwikpointów do MTV i IOTV.

 

Układ pasa zewnętrznego jest zawsze sprawą dyskusyjną - wbrew pozorom po testach zapięcie bocznymi klapami takie jak zaproponował kiedyś MJ w MARCIRASIE i które kopiuje m.in TRYM sprawdza się w testach gorzej niż zapięcie centralną klapą - jeszcze trudniej dopiąć prawidłowo połówki pasa zewnętrznego (robi się to praktycznie na ślepo, a jeśli mamy na bokach przypięte kabury i kieszenie), jeszcze trudniej mocować płyty boczne... Jedyną rzeczywistą alternatywą dla zapięcia frontalnego jest zapięcie frontalne dzielone, według wzoru zastosowanego po raz pierwszy z PC TAG Rampage który niestety przegrał w US Army z tym ciućmokiem z KDH. Wiem że czasem trzeba się nieco posiłować, ale póki co to rozwiązanie okazało się obiektywnie najlepsze i najbardziej uniwersalne.

 

Jakich sobie gestor zażyczył koszulek nie mam pojęcia, to jakaś ich inicjatywa. Torba jest z ukompletowania Velociraptora, zrywana apteczka i odzysk też (to chyba pierwszy przydziałowy zrywany IFAK na świecie, choć chciałbym go jeszcze poprawić). Ładownice na kbk to prawdopodobnie uproszczona wersja tych od V, tajemnicze kieszenie na radmory i szlufeczka na bagnet to stare UKO. W Velociraptorze były kieszenie na FB, nie jestem pewien tych kieszeń na granaty - może to być jakaś mutacja tego co było robione w tamtym zestawie, bo tak sobie MON zażyczył.

 

W całości brakuje jeszcze wielu elementów - systemu hydracyjnego chociażby, aczkolwiek postaramy się dojść do porozumienia z Camelbakiem i wprowadzić standardowo Armorbaki do ukompletowania.

 

Dzięki za opis miller, mam nadzieję że sprzęt będzie służył dobrze.

Link to post
Share on other sites
  • 2 weeks later...

Nie sądze, ale czort wie. Kandahar to nie jest kamizelka przeznaczona zasadniczo dla załóg, tak jak IOTV nie jest kamizelką dla załóg. W systemie K znajduje się osobna kamizelka niskoprofilowa mająca takie przeznaczenie, ale podobnie jak Plate Carrier nie była do tej pory przedmiotem zakupów.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...