Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Mam taki pytanie dotyczące nogawek od spodni.

Kupiłem spodnie SFU helikon-a, czytałem że są robione w kroju ACU.

Widzałem że nogawki są na zewnatrz buta i jak je zamocować żeby sie nie podnosiły przy czołganiu lub kucaniu??

Niechciał bym ich chować do buta Mają tylko ściągacz poziomy do regulacji obwodu nogawki.

 

 

 

Z góry dziękuje!

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Mortis - osobiście nigdy nie stosowałem patentu ze zwężaniem spodni na bucie za pomocą sznurka. Dlaczego? Wystarczyło szarpnięcie przez gałąź i jak spodnie podwijały się do góry, to potem ciężko było założyć. Już lepiej mieć luźne, które będą same wracały na swoje miejsce. Wszystko oczywiście zależy od spodni, od butów itd., ale fakt faktem - temat jest komiczny. :D

Link to post
Share on other sites
Guest Mati13k

Jeśli nie uciska/nie uwiera to jakie wady ma wpuszczenie spodni do butów??

 

Raz, że cieplej a dwa - przynajmniej żadne badziewie mi nie wpadnie/wlezie do tej nogawki, nogawka nie będzie zachaczać o chaszcze...

 

A to dziwne, bo mi badziewia wchodziły kiedy miałem spodnie w butach. Jeżeli nie nosisz adidasów, tylko troszkę wyższe buty ( nawet średnie trekingi ) to wypuszczona nogawka powinna chronić przed wpadaniem syfu do butów.

Link to post
Share on other sites

Wpuszczanie nogawek w buty jest ble i powinni tego zabronić. To że ktoś nie odczuwa dyskomfortu nie znaczy, że ma tak samo dobre krążenie jak w przypadku nogawki zbluzowanej/noszonej luźno na bucie.

 

Mi osobiście gdy miałem nogawki zbluzowane na butach żadne robale się nie wciskały do wnętrza spodni, nie było mi z tego powodu zimno bo mi wiatr wiał od dołu i nie miałem problemów z nogawkami zahaczającymi o gałęzie itp.

 

Najlepsze rozwiązanie to elastyczna guma wszyta na końcu nogawek jak w kombinezonie ćwiczebnym GROMu. Można nosić nogawki zbluzowane na bucie, a jak się robi ciepło to poluzować i opuścić luźno dla lepszej wentylacji. Równocześnie gdy podczas klękania koniec nogawki zeskoczy nam z buta można to łatwo naprawić (w końcu guma jest elastyczna nie?).

 

A i jeszcze jedno. Wyspiarze podwijają nogawki, ale przy okazji używają twisterów (w USA znanych jako boot bands), które zaciskają nogawkę wokół buta. Zatem można uznać że też noszą nogawki zbluzowane na butach.

Link to post
Share on other sites

Powiem stanowcze nie nogawką wpuszczonym w but. Trzeba nieco pomyśleć jak to wygląda nawet przy wysokim obuwiu. Oczywiście mówię o porządnym obuwiu a nie naszych polskich kochanych Desantach:

1. Buty nowej generacji są tak konstruowane by przylegały do nogi najlepiej bezpośrednio do skarpety. Więc panowie długie skarpetki włóż :D Chodzi tutaj o ergonomie mniejszy ucisk na tętnice i żyły. Wbrew pozorom nie są one aż tak głęboko ułożone (z racji mych studi i widzenia całego układu krwionośnego nerwowego itp. na żywo wiem jak to wygląda i jakie mogą być konsekwencje). Zdziwili byście się. Dalej spodnie mają końcówki podszywane albo sznureczki. Oto są dodatkowe punkty uciskowe. Wiem mówią wam ze akupresura jest dobra ale nie w taki sposób przeprowadza :D Dalej cóż jest nam zimniej minimalnie ale jednak z racji tego ze mamy wyżej wspomniany ucisk i łatwiej o odmrożenie zimą.

2. Patrząc z innej strony nawet nie wysokich aż tak butów. to spuszczamy nogawkę dla własnego dobra z racji insektów i innych badziewi. Otóż idąc te małe stworki spadają na nasze ubranie i np jak spadnie na spodnie to zsunie się po nogawce a nie zatrzyma się na bucie. To samo z patykami i innymi hmm rzeczami :D

3 Jeśli już tak bardzo zależy ludziom na spinaniu spodni to na bucie przy pomocy wyżej wspomnianych gum. Można wyciągnąć sznureczek i zastąpić go gumka z klipsem. Na pewno jeśli będzie to lekka gumka nie uciśnie nogi i nie odetnie krwi. Gdyż będzie na sztywnym bucie. Jednak ja jestem zwolennikiem supstutów. Nosze je zwykle czy jest zimno czy nie i czy mokro czy nie. A to wszystko z racji ochron butów. Mam tendencje do ścierania części przy kostce od wewnątrz drugim butem a tak cóż problem rozwiązany :D

4. Są jednak sytuacje gdzie trzeba wkładać nogawki do spodni jest to wejście do terenów bagnistych czy ogólnie jezior w butach. Mianowicie woda to nieco inny ośrodek i łatwiej wpłynąć badziewiu do buta i nie tylko może coś popłynąć (np badyl czy jakieś, co gorsza żywe gówienko) do kroku i nas uwierać a tego panowie i panie nie chcemy. A już na pewno nie w warunkach bojowych.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...