Jump to content
Search In
  • More options...
Find results that contain...
Find results in...

Dorobienie pewnego elementu


Recommended Posts

Mam pewien szatański pomysł, do wykonania którego potrzebny mi arkusz tworzywa sztucznego (4-5mm grubości) - chociaż metal byłby lepszy, ale wietrzę problem przy obróbce.

 

Schody z pomysłem zaczynają się gdy dojdę do pewnego momentu - element jest dość spory (44cm x 15cm) i co ważniejsze ma półokrągły kształt (w zamierzeniu). Z jakich materiałów powinienem korzystać by osiągnąć swój cel? Kydex? Arkusze PCW?

Link to post
Share on other sites

Mam pewien szatański pomysł, do wykonania którego potrzebny mi arkusz tworzywa sztucznego (4-5mm grubości) - chociaż metal byłby lepszy, ale wietrzę problem przy obróbce.

 

Schody z pomysłem zaczynają się gdy dojdę do pewnego momentu - element jest dość spory (44cm x 15cm) i co ważniejsze ma półokrągły kształt (w zamierzeniu). Z jakich materiałów powinienem korzystać by osiągnąć swój cel? Kydex? Arkusze PCW?

Może teflon...

Link to post
Share on other sites

Pracuje w komisie sam. Auta sprowadzane z dani maja z tyłu pake, przerabiamy je na 4 osobowe w kraju, po takiej przeróbce czesto zostaje troche blach.. moze w komisach popytaj;p

Edited by Jey85
Link to post
Share on other sites

Arafat, powiedz lepiej kiedy to wystawisz w komisie? ;)

Jak tylko Kubek mi odblokuje konto na waszym forum (które to zostało zablokowane po ataku botów) :P

 

Generalnie chodzi mi o taki gadżet:

russian-005.jpg

 

Mam rysunek techniczny tego wizjera/przyłbicy - muszę go tylko jakoś dorobić i mam dylemat :> Ugięcie jest dość spore jak widać...

Link to post
Share on other sites

Jak tylko Kubek mi odblokuje konto na waszym forum (które to zostało zablokowane po ataku botów) :P

 

Mam rysunek techniczny tego wizjera/przyłbicy - muszę go tylko jakoś dorobić i mam dylemat :> Ugięcie jest dość spore jak widać...

 

Poszukaj czy nie masz gdzieś walcarni w pobliżu... na kowadle to marne szanse żeby to wyszło równo i estetycznie....

Możesz jeszcze sie pobawić robiąc kopyto (czyli taką formę) na którym po prostu zrobisz z włókna szklanego i żywicy epoksydowej układanej warstwami- zestawy dostępne chyba w każdym castoramiaku i innych nomi czy obi...albo w sklepach żeglarskich jeśli jeszcze takie istnieją... (naprawiało się tym jachty i trabanty :icon_biggrin: ) . Z tym pakietem żywiczno-szklanym jest jeszcze taka fajna sprawa że miodnie sie w tym wycina cokolwiek więc nie będzie problemu ze szczeliną no i o wiele lżejsza taka macha będzie od tej z blachy... A elementy zawiasów czy zaczepów można zatopić podczas wyrabiania lub juz po skończeniu nawiercić otwory i po prstu przykręcić-jak komu wygodnie!

Edited by karol_alasz
Link to post
Share on other sites

Teflon nie jest termoplastyczny- odpada. Bo dzierganie czegoś takiego z klocka teflonu...

 

 

Dowolna pleksa plus drewniane "kopyto" które jesteś w stanie wykonać sam. Pleksi rozgrzewasz w piekarniku bądź opalarką i nakładasz na kopyto doginając rękami i podgrzewając dodatkowo opalarką. Pewnie nie uda się za pierwszym razem i pierwszym kawałkiem pleksi ale w końcu dasz radę.

Link to post
Share on other sites

Ja takie elementy robiłem z aluminium. Na allegro możesz kupić arkusz blachy aluminiowej (kolekcje-modelarstwo-materiały modelarskie). Łatwo się tnie wyrzynarką (tylko trzeba mieć ostrze do alu), a potem na kawałek walca i POWOLI formujesz. Innym wyjściem jest PCV spienione, ale może nie mieć potem takiej wytrzymałości.

Link to post
Share on other sites

A to ma tylko wyglądać i być lekkie czy być też w miarę wierną repliką?

 

Jak tylko wyglądać to PCV kształtowane na kopycie, podgrzewane opalarką (nie palnikiem!) Spienione PCV z racji swojej struktury lubi się nieładnie "falować" przy nierównym podgrzaniu powierzchni, da radę zrobić ale trzeba uważać, trochę łatwiej jeżeli są utwardzone.

 

Jeżeli ma to być replika, to zdecydowanie blacha stalowa, kształtowana na kopycie, rozgrzać w piecu, nad ogniskiem, przenieść na kopyto i kształtować młotkiem lub przy takim kształcie jakimiś naciągami czy czymś, zlać wodą lub olejem do ostygnięcia i cieszyć się że nie zostawiło się na tym płatów własnej skóry ;).

 

Wycinać z PCV najlepiej wyżynarką lub ploterem, blachę szlifierką, wyżynarką lub frezarką.

Link to post
Share on other sites

0,9mm to dosyć mięciutkie będzie, kształt utrzyma ale będzie wrażliwe na każdy nacisk i będzie się chwilowo odkształcać. Znajdziesz taniej takie rzeczy w castoramie, sklepie budowlanym możliwe też, że w sklepie z artykułami biurowymi. Prawie 4 dychy (przesyłka) za kawałek PCV to jakiś żart.

Link to post
Share on other sites

Zawsze można iść do blacharza i się zapytać czy jakby miał chwile czy by wykonał żądany kształt, dla niego to chwila :)

 

Prędzej do kowala artystycznego... Blacharz to zrobi ale chyba w max 1mm...Chyba,że w Waszej okolicy pancerki blacharze "klepią" :maniak_luzik:

To juz lepiej idź na złom i poszukaj kawała rury o takim fi żeby po wycięciu na kask sie zmieściło ...

Edited by karol_alasz
Link to post
Share on other sites

Panowie/panie/ inne pterodaktyle o czym my tu rozmawiamy(blacha)?

Blacha blasze nie równa tak samo jak i materiał z którego jest ona wykonana.

Co do problemu tematu.

Blacha aluminiowa (1,5-2mm) była by chyba najlepszym rozwiązanie bo jest stosunkowo lekka, mamy "replikę full metal :biggrin: " i jeżeli sam sobie nie poradzisz to łatwiej znaleźć rzemieślnika który ci to zrobi. Do tej operacji przydał by sie palnik i umiejętność jego obsługi (żebyś dziur nie powypalał)

Link to post
Share on other sites

Heh tylko, że kowal to kuje z kutego żelaza :D a blachę 2mm to mi wstawiał blacharz w golfie MK3 w podłogę, musiała być odpowiednio wygięta więc... co do pancerek, to taki koment sobie daruj :hahaha:

Jak wspomniał Piotro-blacha blasze nierówna... a kowalstwo artystyczne to nie tylko kucie żelaza... "Heh". Osobiście robiłbym z laminatu, a jak koniecznie z metalu to raczej poszukałbym tej rury i zrobiłbym bez ceregieli....

Link to post
Share on other sites
×
×
  • Create New...